CN – Народна Република Кина

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Поглупо нешто мислам од оној билбордон Хвала брате Си нема искочено одамна, еве еден пример на правдање, врв на глупоста
Најдобро за мене, за тебе, а и за сите останати е кога ти не мислиш, или барем на кратко се одмараш!
Знам дека многу очекувам ама тоа е, за промена може понекогаш нешто и да напишеш, или и вакви работи ти се сметаат за пост?!
Автоматски споено мислење:

Кога сум у добри односи со уредништвото тоа е, кој му е крив на таксист што не може да отвори тема за добродетелствара на вучиќ, путин, пин...
Не знам дали си роден ваков или си бил во специјални училишта, ама дефинитивно добро ти оди.
...според вокабуларот многу потсетуваш на Павле Кокаиновски, да не имате ист дилер?

(отварање на тема Вучиќ последен диктатор, им се најде на Сидрото и екипата во северџганската влада, да беше советник немаше вака добро да им служиш, гледам немаш ништо за темава туку само за мене би зборувал со копуците, тутурутко темата е Кина а не јас, имаш ли нешто со што ќе го оспориш онаа што сум го напишал или само ќе тупиш? Дека синофобијата ти е при среце се гледа, не мора во секој свој коментар да се тртиш!)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.122
Поени од реакции
11.682
Најдобро за мене, за тебе, а и за сите останати е кога ти не мислиш, или барем на кратко се одмараш!
Знам дека многу очекувам ама тоа е, за промена може понекогаш нешто и да напишеш, или и вакви работи ти се сметаат за пост?!
Автоматски споено мислење:


Не знам дали си роден ваков или си бил во специјални училишта, ама дефинитивно добро ти оди.
...според вокабуларот многу потсетуваш на Павле Кокаиновски, да не имате ист дилер?

(отварање на тема Вучиќ последен диктатор, им се најде на Сидрото и екипата во северџганската влада, да беше советник немаше вака добро да им служиш, гледам немаш ништо за темава туку само за мене би зборувал со копуците, тутурутко темата е Кина а не јас, имаш ли нешто со што ќе го оспориш онаа што сум го напишал или само ќе тупиш? Дека синофобијата ти е при среце се гледа, не мора во секој свој коментар да се тртиш!)
Ти да не ги посетуваш специјалните школи за спинување вести на другарот Си?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Ти да не ги посетуваш специјалните школи за спинување вести на другарот Си?
Знаев дека ќе погодиш ама не очекував дека тоа ќе да е од прва, а ти во кои спец училишта беше згрижен пред да почнеш со коментари на форумов?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.122
Поени од реакции
11.682
Знаев дека ќе погодиш ама не очекував дека тоа ќе да е од прва, а ти во кои спец училишта беше згрижен пред да почнеш со коментари на форумов?
Јас сум на форумов многу пред тебе и такви ко ти сум видел еден куп. Али ти си прв синеофил. :)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Јас сум на форумов многу пред тебе и такви ко ти сум видел еден куп. Али ти си прв синеофил. :)
Реков дека брзо учиш, што пак од друга страна е за восхит затоа што станува збор за... кое покажува значителна доза на дислексија!
Како и со кои методи дојде до заклучок дека сум “синеофил“, зарем изнесување на инфо пласирани низ медиуми и посочување на пропаганда како што е онаа дека Кинезите јадат лилјаци ме прави синофил? Што му згрешив на горниот па ме осуди со вакви копита да се убедувам, кои освен лепење плакати(етикети) ништо друго и не знаат

Туку да прашам имаш ли нешто на темата да напишеш, некоја новост, тоа што се случува, какви најави има, кои проекции се пласираат и сл. или твоите коментари постојано ќе бидат ад-хоминем?

Еве да речеме веста дека Кина веќе втора година по ред е прва во светот по пријавени патенти, и дека тој тренд по се изгледа тешко може да се спречи.
(знам дека сонофобите ќе речат дека Кина е прва по патенти затоа што кинезите се хранат со лилјаци ама тоа е :pos:)
Дека обидите на САД за контрола на Кина се осудени на неуспех, дека и земјите ФУКУС+Г можат само да го забават тој процес, во кој Кина станува прва економска сила на светот, но не и да го стопираат....

““““- Американци не могу зауставити даљи успон Кииине ни на један економски начин. Могу га само успорити, али не и зауставити. Никада се раније Американци нису борили против моћнијег непријатеља. ...““““
Или можеби те интересира сферата на новитетите во техносферата, каде се говори дека Хуавеи веќе работи на 6G мрежа, дека е можно паралелно имплементацијата на 5G во одредени области да се воведува и новата 6G технологија, .... или чекај можеби те интересира овој вид на вести “...is miui 11 android 10 ...“ зошто се внесува овој нов момент и на што упатува, на колку фронта се одвива судирот, .... аааа не ти не си по тиа работи ти си задолжен за да го демантираш онаа што јас го пренесувам а го објавуваат низ светот и тоа на стар и многу ефикасен начин со ад-хоминем, изгледа само до таа лекција си дошол од мноштвото техники на strawman...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.104
Поени од реакции
8.554
Најинтересно од све е што според меѓусебните обвинувања што ги имаат во моментов САД и Кина, испаѓа дека заеднички се криви за вирусов, лабораторија за биолошко оружје во Вухан со туторство на Американците... Испаѓа Кина продолжена рака на САД... И што е уште поинтересно, кавгата се однесува на тоа кој е понеспособен :)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
Новата криптовалута на Кина - прв чекор кон целосна дедоларизација?
:jeeee::jeeee::jeeee:

Дека приказната за Кина во демократските-западни-слободарски медиуми, е најобична фарса, можете да се прочита во анализата на Питер Коениг за globalresearch.ca

...за тоа дека обвинувањата околу ширењето и злоупотребата на коронавирусот, е само уште една спакувана приказна за прикривање на вистинската причина а тоа е обидот на Трамп да ја уништи репутацијата на Кина низ светот.

Петре ги зема во обѕир сите досегашни случувања, старо-новата колонизација, со фокус на доларот како инструмент на доминација од страна на УСА (не заборавајте дека еврото е само друга страна на медалот затоа што хегемонијата беше заедничка цел и проект), чудно не го посочил и ОТАН како алатка со која доларот се голта.

Говори за тоа дека преку 80% индустријата и ... во САД зависи од увозот од Кина а во некои случаи како медицинска опрема и материјали таа зависност од Кина е скоро 90% , понатаму говори за тоа дека Гадафи меѓу другото е виновен што сакал да воведува златен денар и на тој начин колонијалниот статус на африканските земји малку го релаксира, Садам пак сакал да тргува со евро и злато ... што доведе до негова елиминација...

Новата кинеска крипто-валута, e-RMB (Ren Min Bi, или кратко народни пари) или Јуан, во моментов се тестира во неколку кинески градови, вклучувајќи ги и Шенжен, Суджоу, Ченгду и Ксионг. Во овие градови има готово универзално прифаќање, т.е. се користи за исплата на плати, јавен превоз, храна и најмногу за купување на мало.“

За авторот: Peter Koenig is an economist and geopolitical analyst. He is also a water resources and environmental specialist. He worked for over 30 years with the World Bank and the World Health Organization around the world in the fields of environment and water. He lectures at universities in the US, Europe and South America. He writes regularly for Global Research; ICH; New Eastern Outlook (NEO); RT; Countercurrents, Sputnik; PressTV; The 21st Century; Greanville Post; Defend Democracy Press; The Saker Blog, the and other internet sites. He is the author of Implosion – An Economic Thriller about War, Environmental Destruction and Corporate Greed – fiction based on facts and on 30 years of World Bank experience around the globe. He is also a co-author of The World Order and Revolution! – Essays from the Resistance. He is a Research Associate of the Centre for Research on Globalization.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.562
Поени од реакции
6.694
Добро бе кинески и индијски војници, се тепале со боксови и стапови на границата на Хималаите, изгледа индијциве го изеле подебелиот крај со 20 мртви, иако можи кинезиве да кријат колку имаат умрено.

Стварно неверојатно, но со години ова се случува, тепачка на невооружени војници од двете страни.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.531
Поени од реакции
7.843
Добро бе кинески и индијски војници, се тепале со боксови и стапови на границата на Хималаите, изгледа индијциве го изеле подебелиот крај со 20 мртви, иако можи кинезиве да кријат колку имаат умрено.

Стварно неверојатно, но со години ова се случува, тепачка на невооружени војници од двете страни.
Ko se bije taj se voli :love:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.469
Поени од реакции
1.205
економско пропаѓање - Кина
Успешен тест на Американскиот брз воз Маглев, успешен тест во Шангај, достигна дизајнирана брзина од 600 км/ч.


 
На врв Bottom