CN – Народна Република Кина

Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Koga ke razmislam podobro, indijcite zieat vo smet, se banjaat, perat i pijat od voda vo koja gi ostavaat svoite leshevi, i pak nemalo vakva pandemija u moderno vreme od tamu da izleze :LOL:
Убаво си почнала и не се плаши да ја завршиш размислата.
Ако од таквите услови во Индија не излегла ниедна пандемија тогаш ќе да е нешто друго причинител на пандемијата и местото на изборот на пандемијата имајќи ги предвид политичките околности сигурно дека е добро избрано.
Не се плаши да се соочиш со вистината иако можеби таа е сосема спротивната од почетната премиса.
Автоматски споено мислење:

Игранката на Кина со јудеите е танго смрти.Едните на другите им мислат се најлошо и би направиле дени на други се најлошо,и навлегувањето и испреплетувањето го сметаат дека нив им користи.
Кој ќе падне после тоа танго не е ни на повидок,а јас би сакал кој и да е победникотда биде доста истрошен за да мора да го слуша диктатот на Русија која потоа ќе ја диктира историјата.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
Дефинитивно си во право дека не ми се јасни, ама твоиве работи што ги пишуваш.
Што сакаш да кажеш со овој клип, дека Трамп нема да ја победи Кина ... дека елитата префрлила капиталот таму и Америте ќе банкротираат ли... Ако капиталот го носат во Кина, тогаш ќе имаш зголемена понуда на долари, толку голема што доларот ќе изгуби многу од вредноста, а не ја губи, напротив се бараат дополнително долари...

Зашто се мислам дека не знаеш англиски :cautious: ... Ништо страшно, ниту навредливо, туку на тој начин немаш доволно информации, за да ги споредиш дал се вистина и дал држат вода.

Ај можда другпат ќе дознаеш врска фед и војската, па ќе ми одговориш.:D

Не се навредувај и јас имам од сетот за вода :cool:
Трамп и Си Џин Пинг заедно работат против длабоката држава или сатанистите или либералите или како сакаш наречи ги кои имаат за цел да ги завојуваат двете држави но среќа што американскиот и кинескиот народ веќе се информирани,нема повеќе цензура во Амeрика со интернетот па ако отвараш забранети работи да си предизвикаш ФБИ да ти дојде на врата.Наши иселеници што живеат во Америка постојано не информираат за сите случувања таму и сите потврдуваат дека почна народот да се освестува дека со години е изманипулиран. Трамп дава се од себе за да натера што повеќе фирми што го префрлиле капиталот во Кина да го вратат назад во Америка со цел да ја спаси државата од банкрот.Затоа и изврши напад врз ФЕД бидејки знае дека таму е изворот на целата финансиска криза.Војската која го чува Трамп е најголем дел со руско потекло составена од патриоти кои решиле по секоја цена да стават крај на глобалистите.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.060
Поени од реакции
4.558
@Bafra конечно си најде некој рамен на тебе :pos:
Ти сега се смееш но јас ќе се смеам кога ќе дојде крајот на ова сценарио:
Државата е…
Никаде не задржувајте се подолго од дванаесет месеци, туку кога годината вашиот гурбет ќе заврши, и кога во тој крај ќе го земете од бога вашето, дигајте ги шаторите, на маските отседлајте ги и одете кај што не сте биле. Ако некаде по царството или кралството се најдете подолго од година, во даночните книги вас ве заведуваат, на трговскиот суд ве регистрираат, давачки и фискални такси ви припишуваат. Сите приходи во тефтери морате да ги бележите, ортаците и компаниите на магистратот да ги пријавите и договорите на заверување да ги поднесувате. Државата не ви е мајка да се срами од вас голи. Државата е жена, на која голи ѝ сте најмили. Зашто уште во Епир е речено: ПОЧИТУВАЈ ГО ГОСПОД ДОДЕКА Е ТВОЈ, И ЧУВАЈ СЕ ОД ДРЖАВАТА ДОДЕКА НЕ СТАНЕ ТВОЈА!
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.098
Најголемите браќа на Србите после Русите, еве ке отпуштаат поради заболени од корона вирус. Како да не ги сакаш кога сериозно се грижат за своите вработени?
 

Attachments

Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Ova e odgovorot. Komunistite mozat do utre da drdorat deka za site e ednakvo i deka site ednakvo ke zimaat, ama na krajot, nikogas nema vistinski da go podelat nivnoto bogatstvo.
Politicki, kina e komunisticka, so cenzurirani mediumi, so nadgleduvanje na site ziteli, so idol kon prersedatelot i parijata.
ne e tolku ednostavno, tie da bi bile pravi komunisti odnosno navistina da ja sakale taja ideologija togas na drug nacin bi funkcionirala drzavata. zaradi toa ljugeto koi ja vodat kina ne mozat da bidat komunisti nego samo ljuge koi glumat komunisti.

Проблемот е што голем дел од популацијата е индоктринирана од времето на Мао, и официјално не може да го напуштат тој правец (сеуште). Тие малку попаметните кинези што коментираат на интернет го сметаат државното уредување за технократија,базирано на конфучијанството како главна идеологија.
Инаку главна предност на Америка и нивниот систем е тоа што не дозволува култ на личност и владетелите колку и да се лоши не може да се заджат премногу. Кина и без таков систем после смрта на Мао нема добиено неспособен владетел, притоа сите се повлекувале после неколку мандати.За разлика од Америка кај што Буш беше тежок промашај, а најверојатно и Трамп. Сепак неизбежно е дека ќе се погоди еден таков, како што и моменталниот почна да си ствара култ на линост. Мислам дека прерано го наелектризира населението, само им го дадоа потребниот непријател на западњаците за да се организираат. Требаше да ги остаат уште малце да влагаат во глупости и да се јадат меѓу себе.
Инаку за сите навивачи на темата, ако ви сметаше западниот либерализам.. не знаете што ве чека со кинескиот национализам :)
pa SAD sea veke podolgo vreme go ima istiot vladatel i toj ke ostane uste barem 4 dopolnitelni godini bidejki od vcera e jasno deka sanders nema da bide noviot pretsedatel (ne deka mnogu ke mozese da smeni, komentirav za toa pred nekoe vreme). vladatel vo SAD e biznis sektorot, a rotacijata megu faci kako trump, obama, clinton, bush itn. e samo kolku da ima nesto za narodot i nekoja godina ednite nekoja godina drugite da mislat deka vladeat.

Трамп и Си Џин Пинг заедно работат против длабоката држава или сатанистите или либералите или како сакаш наречи ги кои имаат за цел да ги завојуваат двете држави но среќа што американскиот и кинескиот народ веќе се информирани,нема повеќе цензура во Амeрика со интернетот па ако отвараш забранети работи да си предизвикаш ФБИ да ти дојде на врата.Наши иселеници што живеат во Америка постојано не информираат за сите случувања таму и сите потврдуваат дека почна народот да се освестува дека со години е изманипулиран. Трамп дава се од себе за да натера што повеќе фирми што го префрлиле капиталот во Кина да го вратат назад во Америка со цел да ја спаси државата од банкрот.Затоа и изврши напад врз ФЕД бидејки знае дека таму е изворот на целата финансиска криза.Војската која го чува Трамп е најголем дел со руско потекло составена од патриоти кои решиле по секоја цена да стават крај на глобалистите.
da ti cestitam, za ovoj komentar prv pat ja upotrebiv opcijata "Haha" lol
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Ova e odgovorot. Komunistite mozat do utre da drdorat deka za site e ednakvo i deka site ednakvo ke zimaat, ama na krajot, nikogas nema vistinski da go podelat nivnoto bogatstvo.
Politicki, kina e komunisticka, so cenzurirani mediumi, so nadgleduvanje na site ziteli, so idol kon prersedatelot i parijata.
Овие 3 не се одлика само на комунистички држави, туку на било кое тоталитарно опшество. Кина е доста послободна од многу диктатури со спротивна идеологија.
Кинезите низ годините постепено се префрлаат практично од комунизам кон пазарен систем, пример можности за свој бизнис, можност да купат недвижини. Затоа и се толку мотивирани, уште не им се зацврстени сталежите за разлика од постарите капиталистички земји.
Автоматски споено мислење:

pa SAD sea veke podolgo vreme go ima istiot vladatel i toj ke ostane uste barem 4 dopolnitelni godini bidejki od vcera e jasno deka sanders nema da bide noviot pretsedatel (ne deka mnogu ke mozese da smeni, komentirav za toa pred nekoe vreme). vladatel vo SAD e biznis sektorot, a rotacijata megu faci kako trump, obama, clinton, bush itn. e samo kolku da ima nesto za narodot i nekoja godina ednite nekoja godina drugite da mislat deka vladeat.
Го има 4, и уште четири максимум. Замисли да седи цел живот,и потоа некој негов внук да го наследи.
Инаку ја не мислам така, и те како се глеа разлика помеѓу различни прецедатели. Можда нема драстична промена на политиката на целата држава ама у поглед на компетентност има.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.556
Поени од реакции
26.068
Sho i da ti pratam, ti ne citas britanica, wikipedia, ili bilo koj drug vesnik ili zurnal napisan zapadno od Moskva.
Tuka nasiot razgovor zavrsuva, bidejki e bescelno.
каква москва бре маркс и енгелс само... не ли гледаш во минатото ссср с во сегашноста кина..... значи комуњара закоравена ...
Автоматски споено мислење:

Koga ke razmislam podobro, indijcite zieat vo smet, se banjaat, perat i pijat od voda vo koja gi ostavaat svoite leshevi, i pak nemalo vakva pandemija u moderno vreme od tamu da izleze :LOL:
а гледајќи ги пазарине у Кина, да направиш паралела, зошто се пандите пред истребување.....
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
@Bafra конечно си најде некој рамен на тебе :pos:
Еј браво, каде сум пишувал јас вакви неповрзани работи. Ама добро е да знам какво мислење имаш за мене.
Убаво те процениле, ама ја си реков ајде не е ваљда таков.
Топче си, :love: само продолжи, супер си. Не заборавај на антибиотикот за секоја случајност и скар сум ти од сега, да си знаеш.

Трамп и Си Џин Пинг заедно работат против длабоката држава или сатанистите или либералите или како сакаш наречи ги кои имаат за цел да ги завојуваат двете држави но среќа што американскиот и кинескиот народ веќе се информирани,нема повеќе цензура во Амeрика со интернетот па ако отвараш забранети работи да си предизвикаш ФБИ да ти дојде на врата.Наши иселеници што живеат во Америка постојано не информираат за сите случувања таму и сите потврдуваат дека почна народот да се освестува дека со години е изманипулиран. Трамп дава се од себе за да натера што повеќе фирми што го префрлиле капиталот во Кина да го вратат назад во Америка со цел да ја спаси државата од банкрот.Затоа и изврши напад врз ФЕД бидејки знае дека таму е изворот на целата финансиска криза.Војската која го чува Трамп е најголем дел со руско потекло составена од патриоти кои решиле по секоја цена да стават крај на глобалистите.
Признај дека немаш прочитано ништо од некој извор што е на англиски.

Како успеа и Кинезот да го ставиш во борбата против елитата, кога тој е нивна креација, ја прави Кина по нивен план, тоталитарна држава....

Ама штом Трамп го чувале Руси тука нема веќе трте мрте.

Фед го освоил :facepalm: .
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Го има 4, и уште четири максимум. Замисли да седи цел живот,и потоа некој негов внук да го наследи.
Инаку ја не мислам така, и те како се глеа разлика помеѓу различни прецедатели. Можда нема драстична промена на политиката на целата држава ама у поглед на компетентност има.
ima razlika megu pretsedatelite, da, no problemot e sto nekoj i da e porazlicen prilicno vrzani mu se racete zaradi sistemot koj go imaat i toa pridonesuva da ne mozat da donesat zakoni koi znacitelno bi go podobrile zivotot na zitelite na SAD (za nadvor e druga prikazna i skros druga tema). obama kako primer imase prvicno nekoi idei, no ne mozese ni priblizno da gi ostvari kako sto gi zamisli iako bese 8 godini na vlast bidejki tamu kade sto bese potrebno nemase mnozinstvo. istoto ke se slucese i so sanders koj e daleku poradikalen.

zaradi toa rekov "SAD sea veke podolgo vreme go ima istiot vladatel". biznis sektorot do tolku e navlezen vo politikata sto voobicno em odlucuvaat koj kandidira (toa sto se sluci ovaja godina, najbitno im bese sanders da ne bide kandidat i eventualno da pobedi, a megu trump i biden nema razlika osven sto prviot e pozanimliv), a na kraj sepak nekoj ako ispadne koj ne im e skros po merak imaat alatki da sprecat znacitelna promena na sistemot. i toa ustvari e nekoj vid diktatura, samo na subtilen nacin.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.601
а гледајќи ги пазарине у Кина, да направиш паралела, зошто се пандите пред истребување.....
Da bideme iskreni, Kina gi vrati pandite.
Ama zatoa pa tigarot, nosorogot, vaquita, i eden kup morski zivotni i kopneni zivotni se na rab na postoenje poradi pobaruvackata od Kina.
Inaku na toj market vo Wuhan se prodava i meso od Mechka. I ima vo kina farma za mechki.
Na koj so koj pamet mu teknuva da jade meso od mechka?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Da bideme iskreni, Kina gi vrati pandite.
Ama zatoa pa tigarot, nosorogot, vaquita, i eden kup morski zivotni i kopneni zivotni se na rab na postoenje poradi pobaruvackata od Kina.
Inaku na toj market vo Wuhan se prodava i meso od Mechka. I ima vo kina farma za mechki.
Na koj so koj pamet mu teknuva da jade meso od mechka?
i rusite i fincite jadat mecka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom