CN – Народна Република Кина

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.522
Поени од реакции
1.263
Овој не сум го слушал до сега (оти работел за Голдман Сакс, колку ете време да помине), ама има интересни објаснувања (за кина, елитата).
@Таксист сликовито објаснување, како за тебе, па стварно не си ми јасен каков анархист си ти, што се палиш на ваков тоталитарен режим :toe: .
Чекај сега, знаеш ли каков анархист сум или не знаеш? (стојам ја така покрај тахито и налетува екипа Јеховини, и започнува а мене не ми се слуша па им велам јас сум агностик, а тој главниот од Јеховините, а чекај а што е тоа?:facepalm: ..така нешто и моја @Bafra да не си и ти у таја група?)
Да бидам искрен имав дилема за тоа со каков профил на... си имам работа и коа видов со кој и каков извор се периш работите ми станаа појасни.
Мислев да замолам за повеќе појаснување ама веќе нема потреба, доволно е.

Koga ke razmislam podobro, indijcite zieat vo smet, se banjaat, perat i pijat od voda vo koja gi ostavaat svoite leshevi, i pak nemalo vakva pandemija u moderno vreme od tamu da izleze :LOL:
Хм, голема промена се случила кај тебе од Холивуд на Боливуд!
Добро е барем не ги мешаш Индијанците со Индијците, а многу се слични верувај ми.

Гледам дека многу работи ти се нејасни и несватливи но се надевам дека со тек на времето ќе ти се разјаснат.Еве ти само еден мал дел:https://www.youtube.com/watch?v=lhT0xd_uqoM
Грешиш, типот е МАГА по убедување, а процесите-работите му се јасни но само од аспект на МАГА, останатите ги смета за тупи и глупи, никако не може да свати и прифати дека се е дијалектика, се е во движење никогаш немало и нема да има од во место, дека сето тоа е само илузија.

Дека Кина западот ја воздигна Ок, ама тоа со војната и Русија за експлотација не ти држи вода, бидејќи и така си ја експлоатираат, преку руските олигарси. Не знам зашто овој дел не го гледаш/ признаваш... Никаква опасност не им е Русија, ни на воено ни на економско поле.
Западот ја воздигна Кина? значи бескруполозната експлоатација од сега натаму ќе ја викаме воздигнување, еве и од тебе еден придонес!
Засрем не се учи за војната помеѓу Кина и СССР, кој доби по носот, како заврши сето тоа, за денес да имаме сосема други односи и релации помеѓу овие две земји. Кина сигурно е во договор со МАГА тие од една страна да и воведат санкции на РФ за да тие ја експлоатираат Русија преку руските олигарси, а да не беа руските олигарси на нивно место ќе беа западните олигарси и тие немаше да прават експлоатација ами ќе се водеа од пазарните законитости :pos::pos: .... Да, никаква опасност не им е Русија се гледа тоа не мора да се повторува имаат заеднички настап и интереси на многу полиња (РФ им продава софистицирана технологија а Кина плаќа со стока за широка потрошувачка - класична пазарна регулатива :yid:), така е денес како ќе бидне утре ќе видиме.

Дефинитивно си во право дека не ми се јасни, ама твоиве работи што ги пишуваш.
Што сакаш да кажеш со овој клип, дека Трамп нема да ја победи Кина ... дека елитата префрлила капиталот таму и Америте ќе банкротираат ли... Ако капиталот го носат во Кина, тогаш ќе имаш зголемена понуда на долари, толку голема што доларот ќе изгуби многу од вредноста, а не ја губи, напротив се бараат дополнително долари...

Зашто се мислам дека не знаеш англиски :cautious: ... Ништо страшно, ниту навредливо, туку на тој начин немаш доволно информации, за да ги споредиш дал се вистина и дал држат вода.

Ај можда другпат ќе дознаеш врска фед и војската, па ќе ми одговориш.:D

Не се навредувај и јас имам од сетот за вода :cool:
4Д Портокалико ќе ја пебедел Кина, е оваа е веќе загрижувачка состојба, додека првите 3 кинески банки имаат повеќе капитал од ММФ+СБ+ други банки, ти и уште некои се-уште веруваат во МАГА и слични глупости, абе луѓе заврши таа епизода имаме нова реалност нов меѓународен поредок се воспоставува алооооо, тука ли сме? вака гледано од страна, ако 4Д-Портокалот успее да започне војна (ја нападне Венецуела или Иран) и на тој начин избегне граѓанска војна, тоа ќе биде негов најголем успех (за сега не му оди добро вчера имаше 17.000.000 отпуштања од работа - тоа е е веќе добра бројка од која понатаму може да се очекува анархистички настап! ).
Ако тој не знае англиски еве ти биди од полза па преведи нешто доста со дисквалификации ти не знаеш јас знам!
Еве и јас не знам англиски, германски, француски, кинески и руски и што треба сеа да правам, да се окажам од таксирањето ли?

VISTINATA E 5G ZNAM JAS SAKAAT DA NE CHIPIRAAT
Не се плаши не се бој, само по еднаш се чипира!
Толку многу се грижиш за правата на Пандите, на мечките, на носорозите и другите, зошто не покажуваш барем малку емпатија и кон SARS Cov2, не заслужува ли и тој да биде слободен и да се развива слободно?

Инаку во право си се докажа како настнал вирусот од лилјаците било, еве го доказот!


------------------------

Кога ќе стане јасно дека сите оние кои се против хегемонијата, доминацијата и експлоатацијата на декадентниот запад не се по автоматизам за Кина Русија или кој и да е друг, ......... а дека на моменти изгледа така е затоа што само тие две земји отворено се спротивставуваат на тој таков и полуден запад (па погледнете ги сите земји погледнете ги нивните влади и елити сите пеат исто како да имаат иста глава, сте се запрашале ли зошто е така?), ........дека сите кои се против овој и ваков запад единствено се за Македонија - дека се против тој запад затоа што насилно ни смени име ни насади окупациона власт не избриша како народ ( па не очекувате да бидеме благодарни за тоа, до толку ли не ....), ......а овие и други случувања ги гледаат од тој аспект и се обидуваат да најдат модус или оправдување за своите размисли. Дека тој запад кој го знаевме заврши неговото време и епоха, дека денес имаме еден монструозен имепријален систем кој нема што повеќе да и понуди на денешнава генерација-цивилизација и време сме соочени со него и или ќе најдеме решение или тој ќе најде решемие за нас, ........дека се се менува, дека има нови понуди, дека истите не може да се отфрлаат со реторика од оние кои заседнале и се плашат од новото и непознато време!!!!
 
Последно уредено:

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.204
Поени од реакции
13.009
Толку многу се грижиш за правата на Пандите, на мечките, на носорозите и другите, зошто не покажуваш барем малку емпатија и кон SARS Cov2, не заслужува ли и тој да биде слободен и да се развива слободно?
bidejki ednoto e povekekletocno zivotno koe e bitno za ekosistemot na planetata, a drugoto e nekletocen organizam koj unistuva povekekletocni organizmi. ednoto e zivo, drugoto ne e.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.102
Поени од реакции
7.056
Ја промашивте поентата. Проблемот не се само егзотичните животни (со исклучок на лилјаците ваљда, докажано гнездо на вируси), проблемот се хигиенските стандарди т.е. отсуството на истите на тие пазари во Кина. Живи животни од 300 видови во еден кафез, се шират болести, крвишта насекаде, ги јадат живи без да ги зготват како што треба. Им дерат кожа, ги вријат живи. Комплетно отсуство на било каква емпатија и хигиена. Кога ќе заврши сето ова ако не им одржи лекција остатокот од светот за 5-6 години пак ќе направат беља. Не се всадува со арно мозок во тие гадови, мора да се дисциплинираат милум или силум.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.052
Ако тој не знае англиски еве ти биди од полза па преведи нешто доста со дисквалификации ти не знаеш јас знам!
Еве и јас не знам англиски, германски, француски, кинески и руски и што треба сеа да правам, да се окажам од таксирањето ли?
Јас само прашав дали знае англиски, бидејќи само српски линкови постира, а во тие линкови еден тон глупости, па да бара дополнителни извори за информации, да не биде заведен како тебе. На пример: војската го освоила ФЕД :facepalm:

Западот ја воздигна Кина? значи бескруполозната експлоатација од сега натаму ќе ја викаме воздигнување, еве и од тебе еден придонес!
Ако за тебе експлоатација е подигнување на животен стандар од јадење прашина до втора економија во свет, тогаш нека биде така.

4Д Портокалико ќе ја пебедел Кина, е оваа е веќе загрижувачка состојба, додека првите 3 кинески банки имаат повеќе капитал од ММФ+СБ+ други банки, ти и уште некои се-уште веруваат во МАГА и слични глупости, абе луѓе заврши таа епизода имаме нова реалност нов меѓународен поредок се воспоставува алооооо, тука ли сме?
Првите 3 кинески банки имале повеќе капитал од сите други, а где је печат.... имаш некои цифри да потврдиш или навијачки ... зашто фалат долари, зашто Кина забрануваа излез на странскиот капитал, има многу зашто, ама за тебе е тоа не е битно нели.
Се воспоставува нов поредок, затоа и е цела оваа стратегија на елитите/олигарсите... Трамп не ја покрена лажната паника со Круната19, нешто што ти обратно го тврдиш, е сега зашто толку долго време го држи Фаличниот до него, тоа веќе е знак, дека не ни сака да се справи.
Трамп на сите им понуди: слободна трговија, без тарифи, без субвенционирано продизводство. Нормално не прифатија ниту Франција, ниту Русија, ниту Кина. Епа чим не сакате сите заедно чесно да играме, тогаш ќе мора да направиме реформи. Ќе видиме како ќе завршат.

Пак ќе повторам, доколку треба да одберам, подобро да живеам и подобро се живеело под палката на САД и УК, него ли под тоталитарни држави ко Кина или Русија. А тоа дека западот е декадентниот, а истокот нешто поправичен, де излези пропатувај, види дали живеат како будисти или се на исто ниско ниво како западот. И едните и другите имаат негативности и позитивности.
Ама благодарение на англо-саксонскиот систем цела планета доби шанса за индустриско-технолошки развој и подобрување на квалитетот на живот. Ниту еден друг систем не овозможил таков развој, за разлика од тие што ги величиш :vozbud: , знаеме колку свои имаат убиени само да задржат власта.

проблемот се хигиенските стандарди т.е. отсуството на истите на тие пазари во Кина. Живи животни од 300 видови во еден кафез, се шират болести, крвишта насекаде, ги јадат живи без да ги зготват како што треба. Им дерат кожа, ги вријат живи. Комплетно отсуство на било каква емпатија и хигиена. Кога ќе заврши сето ова ако не им одржи лекција остатокот од светот за 5-6 години пак ќе направат беља. Не се всадува со арно мозок во тие гадови, мора да се дисциплинираат милум или силум.
Ти па ја погоди поентата, во ЕУ не ги дерат, по кошер стандарди ги убиваат, не ги открија фарми кои имаат сертификат за органско пилешко, уствари чувале по неколку пилиња/ кокошки во кафез наменет за 1 единка. Немаше месо кое било мешано со месо од мрши. Цела храна на западот сигурно е по најсовремени и хумани стандарди. Земјата и зеленчукот не се третирани со отровни хемикилии, нема гмо, нема животни третирани со хормони, антибиотици и разни хемии.
Тие со векови јадат сурова храна, ама ете тебе те чекаа да им ги отвориш очите. И нормално гадови ќе ги нарекуваш сите различни од тебе, зашто така функционира твојот мозок, се што е различно, тоа мора да е ненормално. Затоа и Германците откако ќе дознаат дека си од Балканот исто те третираат.
А за тоа милум или силум, не се секирај, за 2-3 години, ќе ти покажат Германците што значи силум.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.004
Ти па ја погоди поентата, во ЕУ не ги дерат, по кошер стандарди ги убиваат, не ги открија фарми кои имаат сертификат за органско пилешко, уствари чувале по неколку пилиња/ кокошки во кафез наменет за 1 единка. Немаше месо кое било мешано со месо од мрши. Цела храна на западот сигурно е по најсовремени и хумани стандарди. Земјата и зеленчукот не се третирани со отровни хемикилии, нема гмо, нема животни третирани со хормони, антибиотици и разни хемии.
Тие со векови јадат сурова храна, ама ете тебе те чекаа да им ги отвориш очите. И нормално гадови ќе ги нарекуваш сите различни од тебе, зашто така функционира твојот мозок, се што е различно, тоа мора да е ненормално. Затоа и Германците откако ќе дознаат дека си од Балканот исто те третираат.
Точно така, одгледувањето на свињите во нехумани услови, збиени во свињарници и кокошките кои не виделе бел ден и нивно брутално и масовно клање е одлика на висока емпатија од страна на западњаците. Него демонизирај цел народ од милијарда и кусур жители и цела раса (во многу нешта посупериорна во однос на нас) за тоа што кај нив го јаде и практикува главно сиромашниот слој и биди кусоглед, пошто ние сме инаку многу морално воздигнати над сите т.е. Übermenschen.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.052
Точно така, одгледувањето на свињите во нехумани услови, збиени во свињарници и кокошките кои не виделе бел ден е одлика на висока емпатија од страна на западњаците. Него демонизирај цел народ од милијарда и кусур жители и цела раса (во многу нешта посупериорна во однос на нас) за тоа што кај нив го јаде и практикува главно сиромашниот слој и биди кусоглед, пошто ние сме инаку Übermenschen.
Ех да се само прасињата и пилињата ... плус западот познати се по емпатијата, тоа по Африка што правеле, прават и ќе прават, се е тоа одлика на висок степен на емпатија. А ние, нели читаш од постовите, не сме нешто поразлични, ние бараме своите да си ги запалиме, своите си ги пљукаме, исмејуваме, емпатија пар ексаланс :D

Де расправи :vozbud: Да знам да се спремам нели...
Ма ти си спремно дете, полн си со знаења, ич да не се секираш. Само продолжи со омразата и насоките како сите други треба да функционираат, на прав пат си, а и во правата држава (y)
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.004
Ех да се само прасињата и пилињата ... плус западот познати се по емпатијата, тоа по Африка што правеле, прават и ќе прават, се е тоа одлика на висок степен на емпатија. А ние, нели читаш од постовите, не сме нешто поразлични, ние бараме своите да си ги запалиме, своите си ги пљукаме, исмејуваме, емпатија пар ексаланс :D
Да, тоа е таа воздигната Ибер-Мацедонише реторика - „варвари се, ајде ние неварварски да ги дисциплинираме (читај: испозапалиме) сите, у духот на спроведувањето на западњачката демократија“.
Автоматски споено мислење:

Инаку, емисијата на C02 која произлегува од гасовите и изметот од кравите во воздухот, е многу поштетна по човештвото во однос на сè погоре набројано. И тоа е многу поклучен проблем кој е вреден за третирање од еколошки, па и морално-етички аспект, а не што некои рендом Кинези во не многу голем број по однос на глава на жител кај нив јадат стаорци, лилјаци и егзотични животни. Всушност, кучиња како и змии се јадат сè уште и во некои делови на Америка и Швајцарија, во Австралија се јадат лилјаци и разноразни други диви животинки, а во Јужна Америка и Индија исто така има масовни пазаришта на егзотични животни наменети за јадење.

 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.522
Поени од реакции
1.263
bidejki ednoto e povekekletocno zivotno koe e bitno za ekosistemot na planetata, a drugoto e nekletocen organizam koj unistuva povekekletocni organizmi. ednoto e zivo, drugoto ne e.
тоа шо едното е “неклеточинка“ а другото е “клеточинка“ не е причина да праиш дискриминација, или е?:pos:
Принципите се на снага се додека мене не ме поткачат, убо убо таке се оди кон слобода.

Јас само прашав дали знае англиски, бидејќи само српски линкови постира, а во тие линкови еден тон глупости, па да бара дополнителни извори за информации, да не биде заведен како тебе. На пример: војската го освоила ФЕД
Е добро де, не се лути, и јас само прашав, ама ти веднага со фаул “заведен“, сеа ќе се заведуеме ли?
И повторно ако некој има прогрешни информации околу ФЕД (бретонвудс) , ти изнеси аргументи тоа ќе биде доволно.

Првите 3 кинески банки имале повеќе капитал од сите други, а где је печат.... имаш некои цифри да потврдиш или навијачки ... зашто фалат долари, зашто Кина забрануваа излез на странскиот капитал, има многу зашто, ама за тебе е тоа не е битно нели.
Се воспоставува нов поредок, затоа и е цела оваа стратегија на елитите/олигарсите... Трамп не ја покрена лажната паника со Круната19, нешто што ти обратно го тврдиш, е сега зашто толку долго време го држи Фаличниот до него, тоа веќе е знак, дека не ни сака да се справи.
Трамп на сите им понуди: слободна трговија, без тарифи, без субвенционирано продизводство. Нормално не прифатија ниту Франција, ниту Русија, ниту Кина. Епа чим не сакате сите заедно чесно да играме, тогаш ќе мора да направиме реформи. Ќе видиме како ќе завршат.

Пак ќе повторам, доколку треба да одберам, подобро да живеам и подобро се живеело под палката на САД и УК, него ли под тоталитарни држави ко Кина или Русија. А тоа дека западот е декадентниот, а истокот нешто поправичен, де излези пропатувај, види дали живеат како будисти или се на исто ниско ниво како западот. И едните и другите имаат негативности и позитивности.
Ама благодарение на англо-саксонскиот систем цела планета доби шанса за индустриско-технолошки развој и подобрување на квалитетот на живот. Ниту еден друг систем не овозможил таков развој, за разлика од тие што ги величиш :vozbud: , знаеме колку свои имаат убиени само да задржат власта.
Инфото за капиталот на првите 3 Китајо банки е од пред некој месец ако ти поставам линк, дали ќе се извиниш или ќе бараш да биде веста на кинески за да биде “кредибилна“? (можеше и самиот да прогуглаш не е тоа измислица ама ете штом не знаеш англииски-кинески ќе побарам и ќе ги поставам линковите.)
Како бе фалат долари? па нели 4Д Портокалито вети дека има да го печати тоа доларите у 3 смени, веста беше 2 трилиони на прва рака и уште 3-4 трилиони под маса. Е на таква најава јас веднаш би ги “запалил“ (продал ,заменил или слично а не да ги палам, да не бидне повторно како со анрахизмот) сите долари, не би сакал да ги финансирам избраните, сите до еден долар би ги заменил за золото!
Де те молам само немој да го фалиш 4Д Портокалито те молам, па тој освен јас, јас и јас друго ништо и не знае ниту прави цело време игра голф додека дојде по 2000 смртни случаи од заразава, па дека Китајо не го известило на време а излегоа податоци дека тие многу добро знаеле ама требало да се заработи на берза, или за 3 седмици доби 17.000.000 невработени, па такво нешто мислам ни Црпе Муртински не би можел (ова е шега, Црпе е ненадмашив тој е гение виртуелни носител на нобеловка).
Глобализацијата е процес кој трае со векови и милениуми, не гледам потреба од нервоза, денес си горе утре си долу и се така...
Трамп и слободна трговија :yid::yid::yid: (носачите промовираат слободен пазар) веќе претеруваш не е ни интересно.
Како ќе заврши сето оваа, и јас би сакал да видиме, баш ме интересира дали добро сум ги согледал работите или ...

Ете токму тоа е разликата помеѓу тебе заедно со сите други кои би живееле во САД, УК... не би живееле во Китајо, Русија, јас од старт велам би сакал да живеам во Македонија, разбираш не во Северџистан не во ФУКУС+Г не во РФ не во Кина, во Македонија, вие кои би живееле ту таму ту ваму мамето и го еб*вте на Македонија и уште сакате да држите предавања колку сме заостанати небањати и ред други моронски пропагандни флоскули, не знаеме англиски голем рацку ако не знам англиски, тоа што знаеш англиски или германски те прави помудар, повеќе човек или и понатаму си тоа што си слуга, само ете со знаење на уште еден јазик на окупаторот.
Зошто сите вие кои толку ги сакате земјите на ФУКУС+Г не одите таму да живеете (некој сака бесплатни лубриканти, некој сака еднополови бракови, некој сака легализација на педофилија, некој сака да се игра како Бог менува генетика мисли така ќе избегне дегенерација, сакате клонирање,.... што сакате бре луѓе знаете ли?) и не не оставите нас заостанатите на мира да си живееме во нашата Македонија, зошто мора да не предавате и продавате, зошто барате тиранија да нарекуваме демократија, тиранија која во многу што е рамна на тоталитаризам и е изворен тоталитаризам, додека садите тоталитаризам говорите дека било демократија и кој бре норамелен ќе ви верува, тие земји во кои ти би живеел ја уништија Македонија, избришаа македонска држава, избришаа македонски народ, тебе ти се мили, мене ми се гади од нив!
Малку поостро ама досадивте со идеолошки флоскули, замена на тези, вадење од контекст и ефтина пропаганда само за да дескредитирате соговорник или негови ставови, имаш аргументи повели, немаш немој да се служиш со strawman аргумент.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.204
Поени од реакции
13.009
тоа шо едното е “неклеточинка“ а другото е “клеточинка“ не е причина да праиш дискриминација, или е?:pos:
Принципите се на снага се додека мене не ме поткачат, убо убо таке се оди кон слобода.
treses zeleni, neli se osekjas koga zabeguvash??
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.522
Поени од реакции
1.263
treses zeleni, neli se osekjas koga zabeguvash??
И јас цело време ти говорам дека тресеш зелени (јаделе лилјаци па произвеле вирус, не се чисти треба сапун да ги вариме) па тебе мува не те лази си продолжуваш по старо, па си велам чекај ако сме на исто рамниште може ќе ме разбереш.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.204
Поени од реакции
13.009
И јас цело време ти говорам дека тресеш зелени (јаделе лилјаци па произвеле вирус, не се чисти треба сапун да ги вариме) па тебе мува не те лази си продолжуваш по старо, па си велам чекај ако сме на исто рамниште може ќе ме разбереш.
Ne sme, jas sum na povisoko. Zatoa i nema da se razbereme.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.604
Поени од реакции
42.515
Зашто е Кина, оваква каква што е, денес, одговорот лежи во граѓанската војна, на чиј исход директно влијаеше една од најголемите копнени офанзиви во Втора Светска - операцијата Ичи-Го. Оваа офанзива на Јапонците (до февруари 1945-та), директно влијаеше врз соодносот на силите, помеѓу двете страни во внатрешниот конфликт.

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.121
Поени од реакции
1.052
Како бе фалат долари? па нели 4Д Портокалито вети дека има да го печати тоа доларите у 3 смени, веста беше 2 трилиони на прва рака и уште 3-4 трилиони под маса. Е на таква најава јас веднаш би ги “запалил“ (продал ,заменил или слично а не да ги палам, да не бидне повторно како со анрахизмот) сите долари, не би сакал да ги финансирам избраните, сите до еден долар би ги заменил за золото!
Па колкав е курсот на доларот ? Јас ти зборам дека фали во светски рамки, има недостаток, тоа знаеш ли што значи или само ќе везеш празни академски реченици. Слободно ти замени ги за злато, само де објасни како ќе вршиш плаќања :kafence:
Ете начитан си (штета што е само академски т.е. без реална слика) имаш интернет, побарај дали фалат долари или народ гледа што побрзо да се ослободи од нив.

Трамп и слободна трговија :yid::yid::yid: (носачите промовираат слободен пазар) веќе претеруваш не е ни интересно.
Како ќе заврши сето оваа, и јас би сакал да видиме, баш ме интересира дали добро сум ги согледал работите или ...
Ако знаеш некој друг јавно да го предложел ова, кажи:
"No tariffs, no barriers. That's the way it should be. And no subsidies. I even said, 'no tariffs'," the US president said, describing his meetings with fellow Group of Seven leaders as positive "on the need to have fair and reciprocal trade".

Од една страна си против претходниот "естаблишмент", а од друга страна го исмејуваш Трамп, а човекот повеќето мерки му се баш против тој естаблишмент, едноставно човекот сака да ги решава работите, а не убави зборови. Најверојатно врска немаш каква борба има во САД за кој ќе биде следен претседател, дека сите се алл ин, па затоа е цела оваа фабрикувана паника со круната19, затоа сите ги ставаш во исти кош.

А што прават твоите омилени тоталитаристи... не почитуваат правила на игра, ниту интелектуални и авторски права, едноставно користат позицијата на моќ дадена од елитата и самите кажуваат што и како.
И јас сметав дека се си е исто, ама кога прочитав некои работи како на пример трговската војна со Кина, односите со ЕУ, зашто и како, морам да признаам Трамп многу се разликува од претходните политичари од кариера.

Од омраза ти се поматил умот, па пишуваш бајки.
Темава е Кина, па држи се до тоа и фали ги нејзините придобивки во денешниов систем (ако воопшто ги има) и како они се борат против глобализацијата... или па зашто они се добрите за светот, а не САД...

:чда:
Ете токму тоа е разликата помеѓу тебе заедно со сите други кои би живееле во САД, УК... не би живееле во Китајо, Русија, јас од старт велам би сакал да живеам во Македонија, разбираш не во Северџистан не во ФУКУС+Г не во РФ не во Кина, во Македонија, вие кои би живееле ту таму ту ваму мамето и го еб*вте на Македонија и уште сакате да држите предавања колку сме заостанати небањати и ред други моронски пропагандни флоскули, не знаеме англиски голем рацку ако не знам англиски, тоа што знаеш англиски или германски те прави помудар, повеќе човек или и понатаму си тоа што си слуга, само ете со знаење на уште еден јазик на окупаторот.
Оф мори мајко, каде лежела твојата болка .... да сум сакал да живеам на друго место, ќе сум го направел уште пред 12г, 100 пати сум кажал Македониа си е супер, доколку се извадат работите кои не чинат :P
:oftopik:
Признај, кога беше референдумот за името, ти беше во први борбени редови со тие од Бојкотирам, a не дома пред пц ... :cautious:
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.023
Поени од реакции
515
Кина има се што е неопходно за да биде глобална сила,и тоа глобална сила број 1.
Има 10 милиони квадратни километри територија тоа е колку цела САД од брег до брег плус Аљаска и плус Франција.Има отворен излез на топли мориња.Има население кое ако според бројноста во минатото и било главен проблем сега во современоста и е еден голем плус.
Страшно брзо се развива,што значи дека има изградено систем кој е ефикасен и според растот и ефективен.
Кина пред 40 години ако освоеше некој медал на олимпијада тоа беше чудо.Сега на последниве олимпијади се редовно меѓу првите три држави.
Шангај е најважниот град на целиот Пацифик(а никогашнема да го чуете тоа во медиите кои ги читате).Како изгледа Шангај е навистина неспоредлив.
Во сите сфери на животот од индустрија па се до кибернатика и култура се меѓу првите пет држави.
Единствено нешто што им недостига е приказна која ќе го привлече кон себе останатиот свет.
Кинеската приказна засега успеваат да ја продадат Западњациве.
 
На врв Bottom