CN – Народна Република Кина

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
И дваесет нуклеарни бомби, заедно со 10 масакри на Јапонците неможат да се мерат со масакрот на Мао Це Тунг што го извршил врз својот народ.
само во бројки
но, историски за да оцениш такви дела, има и други параметри, не се само суви бројки
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Во постов ништо не е чудно освен тешкиот тип на лековерност и излегување од сегашноста.
Пред два века до Стамбол се стигало за две недели пред еден век се стигало за два дена а денес се стига за два сата.
Човек од пред два века да го пишува ова ќе изгледа многу разумно ама да го пишуваш сега изгледа многу лековерно.
Човекот кој е способен да направи антивирус сигурно е дека е способен да направи многу работи.Биолошките лабаратории кои создаваат биолошко оружје сигурно се способни да создадат разни видови на ваков вирус.
Човекот откога ја направил првата вакцина го изменил светот и свењтот од тој момент веќе не бил истиот.
Кога е направена првата атомска бомба светот кој бил создаден од човекот влегол во сосема нова фаза од постоењето.
Секако дека постојат основи на сомневање дека е можно некој да произведе и го пушти одреден вирус за свои интереси.
Ние денеска живееме во таков свет.
Човек што има 100 милијарди долари може да направи многу работи да купи научници да создаде лабаратории и да направи разни катастрофи.Затоа пред се во овој актуелен свет е најважна државната копнтрола на сите ресурси кои имаат потенцијал за создавање оружје за масовно уништување.
Можно е да излегол од лабараторија,можда им излегол од контрола.И јас како тебе немам многу верба во човештвово.Ама горе ги дадов примерите на болести кои се пренесле од животни и љуѓе.Значи не е чудно потеклото на вирусот да е од лилјаци.
Автоматски споено мислење:

Не е битно кој ќе ја измисли, битно е чии се фабриките за производство, значи чипирањето не ни бега.

Ај битно сфати дека не ги бранам, ама ниту ги напаѓам кинезите, туку само споделувам и прашувам.

:oftopik:


Мене па за жал не си ми интересен, туку напротив дури и опасен си за човештвото, ист како комунист си.

Факти се доколку ми одговориш на прашањава, а не бла бла бла:
1. Ти си видел изолиран вирус од тие што ми кажа да се информирам ? Колку мртви тогаш прогнозираа и колку заболени низ светот ?

2. До каде се со вакцина за нив (сарс,марс,свински,птичји и што ти ја знам каков се не) и зашто сеуште нема ?

3. Зашто иако има вакцина за грип, сеуште луѓето добиваат грип (и тие што имаат примено) и се повеќе се ?

Знам дека нема да добијам одговор од тебе, сепак логиката твоја и на сличните на тебе е ваква:
Прегледај го приврзокот 243628

А можеби ќе изненадиш па за викенд ќе одговориш
Дали си вакциниран против туберколоза?Ако си можда веќе си чипиран?:cautious:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Бафра ако е задолжителна вакцината дали ќе дозволиш да те чипираат и тебе?
Како тоа успеа да измешаш: задолжителна и дозволам ....
Ако е задолжителна, немаш избор нели, не те прашуваат за дозвола.
И прави разлика меѓу вакцина и вметнување на чип во телото. Чипот ќе се користи за повеќе работи.

Драго ми е што подржувате лик како Бил Гејтс, чиј татко бил член/главен на едно доста корисно друштво: eugenics group Planned Parenthood
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Како тоа успеа да измешаш: задолжителна и дозволам ....
Ако е задолжителна, немаш избор нели, не те прашуваат за дозвола.
И прави разлика меѓу вакцина и вметнување на чип во телото. Чипот ќе се користи за повеќе работи.

Драго ми е што подржувате лик како Бил Гејтс, чиј татко бил член/главен на едно доста корисно друштво: eugenics group Planned Parenthood
Па можеш да одиш преку законите и да бегаш од чипот, да живееш во некоја пештера на планина скриен и слободен од чиповите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Па можеш да одиш преку законите и да бегаш од чипот, да живееш во некоја пештера на планина скриен и слободен од чиповите.
Тогаше не гледам причина зашто толку години вие и вашите родители пљукавте по Хитлер :toe:
Ајде ќе покаже времето, дали Гејтс ќе ја добие битката. Јас се кладам дека ќе ја добие, сепак ти си од негова :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Тогаше не гледам причина зашто толку години вие и вашите родители пљукавте по Хитлер :toe:
Ајде ќе покаже времето, дали Гејтс ќе ја добие битката. Јас се кладам дека ќе ја добие, сепак ти си од негова :D
бафра излези надвор излуфтирај го мозокот малце убаво е времево, и чипови и све ќе заборавиш
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
бафра излези надвор излуфтирај го мозокот малце убаво е времево, и чипови и све ќе заборавиш
Благодарам за советот. А зашто да излезам надвор, нели е опасно, нели треба да бидеме дома затворени во 4 ѕида ... сакаш да бетменчо да ме фати а :cautious: , а јас мислев има љубов кај тебе :(

Ти купи си резерва антибиотик, сепак за викенд нема мрдање :love:.

П.С не загадувај теми со лични преписки, без нешто да напишеш на темата. Знаеш дека има други подфоруми за тоа :pipi:
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.344
Моја драга @Draling, се извинувам што мораше толку много да чекаш на одговор, ама заради полицискиве часови почнале и по интернет да шетаат:
Ми рекоа дека си ме барала а дури сега видов,...

SAD ne ja napagaat S.Koreja oti site znaeme deka so 1 paket humanitarna pomos go zakutuvaat Kimche.
Ne e on nikakov faktor i opasnost.
Pazi molim te, Kim ziveel i studiral vo Svajcarija, i sea nesto kako mnogu demek e protiv zapadot.
Samo si pravi teatar za da gi laze taksistite vo negovata zemja. :)
Автоматски споено мислење:


Ustvari imas luge so uste go slavat Stalin pa sea...
како што реков, во главно пишуваш невистини ама ми се допаѓа начинот на кој размислуваш може да се рече дека си за должина на едно копје пред овие кои се претавараат дека се ловци, само продолжи!
Се гледа дека тука има хемија, не минва ден а да не ме побараш :ljubove:

...да видиме што имаме денес:
- САД е најголем сите други треба да му бидат верни и да се покоруваат - ова е сосема во склад со сите придобивки и поглед на едно модерно време;
- Ким нашиот мил и најголем Ракетмен од кого дури и вујче Сем цвика и мора да му пишва љубовни писма, да ти бил лажго, веќе реков ми се допаѓа како размислуваш;
--- ова “Ustvari imas luge so uste go slavat Stalin“ се надевам не е твоја мисла, многу ќе ме разочараш ако навистина така мислиш!!!!!
Зарем на ниту еден час по историја не си одела, па така не знаеш дека Сталин е човекот под чие водство Црвената армија ја ослободи Европа од нацизмот и фашизмот? И дали човек кој има толку големи заслуги против такво човечко зло како фашизмот треба или не треба да се слави??????
Ако мислиш дека не треба да се слави Сталин тогаш сигурно мислиш дека треба да се слави оној против кој тој Сталин и македонските партизани се бореле, не знаев дека имаш такви ...
Не знам можеби овде има (има сигурно ама така се пишува) и такви кои себе си се гледаат како потомци на поразената страна и смета дека треба да се слави оној другиот а не Сталин ама ни на крај памет не мислев дека и ти имаш такви размисли....

Знам дека тој Сталин има многу ложо напраено (ако се чита литература од кујните во земијте на ФУКУС+Г) ама зошто Македонците да имаат такво гледиште кон него, зарем го обвинуваат што во 46-49 се фрлаше со напалм врз Македонците, ама не беа тоа Русите ами сегашните ваши пријатели и големи демократи, зарем и тоа му го ставивте на грбот на Сталин?!
Можеби сте му лути затоа што ширум ги отвори границите на тогашниот Варшавски договор за да прифати мали деца од егејскиот дел на Македонија а кои денес не можат да се наречат Македонци, зарем и за тоа му се лутите на Сталин!!!!????
Аха сигурно сте му лути затоа што во 34-тата од страна на Комунистичката Интернационала (Коминетрна) за прв пат е признаен македонскиот народ како нација од страна на една меѓународна организација, и да му се лутите да не беше тој сега фино лепо ќе си бевте Северџгани кои ќе бевте горди на своето бугарско-грчко-српско-аранаутксо потекло!

Многу ме разочара, еве до што идеолошка заслепеност може да доведе!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.692
Не знам можеби овде има (има сигурно ама така се пишува) и такви кои себе си се гледаат како потомци на поразената страна и смета дека треба да се слави оној другиот а не Сталин ама ни на крај памет не мислев дека и ти имаш такви размисли....
A kako go zakluci toa? Moze da mi go objasnis tvojot proces na dedukcija?
:)
Retoricko prasanje e, znam deka kako i ostanatite botovi funkcioniras samo so 1 ili 0 signali.

Mene ako me prasas, malce e glupo edniot da se mrazi oti napravil 6milioni zrtvi, a na drugiot d mu se klanjame oti ubil preku 20 milioni.

Ili pak treba da go mrazime Tito, oti go otkacil Stalin, koj ete bil takov heroj za nas makedoncite.

Sea stvarno me ispobuni!
Автоматски споено мислење:

Црвената армија ја ослободи Европа од нацизмот и фашизмот? И дали човек кој има толку големи заслуги против такво човечко зло како фашизмот треба или не треба да се слави??????
Ovaa propaganda ti e stara, smeni ja.
Poveke znacajni nastani dovedoa do oslabnuvanje na Germanija i osloboduvanje na Evropa, ne e samo pohodot na Crvenata armija, koj nikoj ne go spori u situacijava, samo ti se fakas za pracki.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.344
A kako go zakluci toa? Moze da mi go objasnis tvojot proces na dedukcija?
:)
Retoricko prasanje e, znam deka kako i ostanatite botovi funkcioniras samo so 1 ili 0 signali.

Mene ako me prasas, malce e glupo edniot da se mrazi oti napravil 6milioni zrtvi, a na drugiot d mu se klanjame oti ubil preku 20 milioni.

Ili pak treba da go mrazime Tito, oti go otkacil Stalin, koj ete bil takov heroj za nas makedoncite.

Sea stvarno me ispobuni!
Автоматски споено мислење:


Ovaa propaganda ti e stara, smeni ja.
Poveke znacajni nastani dovedoa do oslabnuvanje na Germanija i osloboduvanje na Evropa, ne e samo pohodot na Crvenata armija, koj nikoj ne go spori u situacijava, samo ti se fakas za pracki.
... реторика знам дека на тоа поле растураш веднаш ме откри дека сум бот, има некои со месеци не можат да сфатат а ти веднаш, Браво!
Кога пишав дека се служиш со невистини а дека во исто време ти го ценам-ми се допаѓа начинот на кој размислуваш тоа не беше баш во буквална смисла ама ако така ти одговара еве нека биде. Тебе не те прашувам ништо, ти своето веќе го рече, а при тоа продолжуваш да пласираш и пишуваш невистини со кои сакаш да ги изедначиш Сталин и Хитлер имајќи ги интелектот и другиот потенцијал на публиката не е ни чудо дека се има голем успех.
Како тераш на крајот почна да тврдиш дека Хичо убил само 6 милиони и тоа само ..., а Сталин убил 20 милиони и тоа се по ред а кога му снемало материјал во СССР тој продолжил да убива низ Европа!

Едно мора да ти прзнам темата успешно ја затрола, тема отворена за Кина (култура, традиција и економија) се префрли на Сталин сега веќе и Тито го повика на помош, само така веќе е време да ги повикаш и Ване Михајлов и не заборавај некој балист+четник за да имаме рамномерна застапеност...
Иначе јас тврдев дека Сталин бил најголем крвник за Македонците и дека фрлал со напалм врз нив а ти сакаш да го прикажеш како херој, вака за кратко време би можело да излезе на крајот како луташ како гуска во магла се е можно...

Кога веќе се зафати за Сталин имаш ли некоја потврда линк било што па макар било и од Бритите или нивните колонии, за тоа колку луѓе убил или е непосредно одговорен за нивната смрт, не мора точна бројка еве може и проценка колку, 100 милиони, 200 или 300..... многу беше Германија заслабната еве се гледа на картава,


чекај, чекај шо е оваа, ова се силите на осовината на злото или е ЕУропска?


еве нешто едукативен материјал кога ќе имаш време погледни,


А бидејќи се ближи и 9 Мај, празник благодарение на кој Македонија стана држава и редно е да се потсетиме кои против кого и зошто!
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Па можеш да одиш преку законите и да бегаш од чипот, да живееш во некоја пештера на планина скриен и слободен од чиповите.
Ima eden takov , zivee na babuna na mesto nareceno Пешти
IMG_20200408_152031.jpg IMG_20200408_152039.jpg IMG_20200408_152116.jpg
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
... реторика знам дека на тоа поле растураш веднаш ме откри дека сум бот, има некои со месеци не можат да сфатат а ти веднаш, Браво!
Кога пишав дека се служиш со невистини а дека во исто време ти го ценам-ми се допаѓа начинот на кој размислуваш тоа не беше баш во буквална смисла ама ако така ти одговара еве нека биде. Тебе не те прашувам ништо, ти своето веќе го рече, а при тоа продолжуваш да пласираш и пишуваш невистини со кои сакаш да ги изедначиш Сталин и Хитлер имајќи ги интелектот и другиот потенцијал на публиката не е ни чудо дека се има голем успех.
Како тераш на крајот почна да тврдиш дека Хичо убил само 6 милиони и тоа само ..., а Сталин убил 20 милиони и тоа се по ред а кога му снемало материјал во СССР тој продолжил да убива низ Европа!

Едно мора да ти прзнам темата успешно ја затрола, тема отворена за Кина (култура, традиција и економија) се префрли на Сталин сега веќе и Тито го повика на помош, само така веќе е време да ги повикаш и Ване Михајлов и не заборавај некој балист+четник за да имаме рамномерна застапеност...
Иначе јас тврдев дека Сталин бил најголем крвник за Македонците и дека фрлал со напалм врз нив а ти сакаш да го прикажеш како херој, вака за кратко време би можело да излезе на крајот како луташ како гуска во магла се е можно...

Кога веќе се зафати за Сталин имаш ли некоја потврда линк било што па макар било и од Бритите или нивните колонии, за тоа колку луѓе убил или е непосредно одговорен за нивната смрт, не мора точна бројка еве може и проценка колку, 100 милиони, 200 или 300..... многу беше Германија заслабната еве се гледа на картава,


чекај, чекај шо е оваа, ова се силите на осовината на злото или е ЕУропска?


еве нешто едукативен материјал кога ќе имаш време погледни,


А бидејќи се ближи и 9 Мај, празник благодарение на кој Македонија стана држава и редно е да се потсетиме кои против кого и зошто!
Друже,Свештенаја Војна сум ја слушал мноооогу пати ама после некое време пак сакам да ја слушнам.Ти го погоди времето ептен.
Фала!!!
Каква песна.....какви луѓе.....каков народ
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.859
Не знам што е фасцинацијава со НР Кина, еднопартиска корпоративна држава каде за движење од една во друга провинција е потребна дозвола, како во најдобрите денови на некои минати режими, па дури и од град до град, внатредржавен визно-пасошки систем :facepalm:


Не само што новиот носач им е директна, до последен шраф копија на претходниот кој го купија од Украина (екс-класа Тбилиси) односно советска технологија од 80-те, погонот е на парна турбина :facepalm: враќање назад еден век, на страна што обата носачи ќе делеле една те иста ескадрила Су-27 :facepalm:
И покрај името на партијата на власт, реалноста е дека НР Кина е фашистичка диктатура со сите потребни елементи кои таква ја прават.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.692
Кога веќе се зафати за Сталин имаш ли некоја потврда линк било што па макар било и од Бритите или нивните колонии, за тоа колку луѓе убил или е непосредно одговорен за нивната смрт, не мора точна бројка еве може и проценка колку, 100 милиони, 200 или 300..... многу беше Германија заслабната еве се гледа на картава,
Sho i da ti pratam, ti ne citas britanica, wikipedia, ili bilo koj drug vesnik ili zurnal napisan zapadno od Moskva.
Tuka nasiot razgovor zavrsuva, bidejki e bescelno.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Od zakonikot na Kina:



Isto taka Jack Ma, najuspesniot kinez e.... clen na komunistickata partija. Hmm... zvuci poznato...
Каков е политичкиот систем во Кина?
tesko moze da se definira, nekoi ke recat socijalisticka drzava, no definitovno ne e komunisticki. za mene ne e ni socijalisticka. ne treba tolku da se fakate za zborovite, toa kako se narekuva edna partija ili kako samite go narekuvaat sistemot ne mora da ima povrzanost so realnosta. temeli na komunisticki sistem se mala razlika na plata, ednakvo podeleni resursi, da ne se ima prav imot itn. toa se znaci bitni faktori na koi se temeli takov sistem. kina nema dopirna tocka so tie vrednosti. vo kina ima ljuge koi 6 pati nedelno po 8-12 saati dnevno rabotat za 200-300 evra mesecno, a vo istata drzava drugi vraboteni dobivaat i 10.000+ mesecno, a dodatno ima biznismeni koi se miljarderi i kako sto spomnav prethodno ima veke nekolku iljadi licnosti koi poseduvaat po 300+ milioni dolari. isto taka ima familii od 3 generacii koi ziveat na mal prostor, a nekoj bogatas se siri na 500 kvadrati. ne moze drzava da bide komunisticka koga realnosta tolku ocigledno se kosi so najbitnite vrednosti na filozofijata na komunizam. da bi bila kina komunisticka drzava nema eden jack ma da ima 40 milijardi, bi mu sobrale golem del od parite i bi gi podelile na siromasnite. ustvari ne bi ni stignal do tolku pari. na strana sto i golem del od politicarite se multimilioneri, mislam nekoi i miljarderi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom