CN – Народна Република Кина

Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.135
Овој дел не сум го видел, па ајде ако може на кратко објасни ми, сепак не сум врапче, појќе идам накај гугутан.
Како се случило со Кина, на што тоа мислиш ???

И не знам зашто викаш дека тролам кога давам свои мислења, не се исмејувам на твоите...
и така велиш, поред толку пациенти сега треба со тебе да се убедувам.
...а самиот рече дека Кина била избрана, те прашав од кого не одговори, твое право, ти реков дека ЈАмерика, Индија и не ни можеле да бидат избрани од многу причини... рече дека си јак на економија па тогаш го знаеш и одговорот, а тој е:
Сите тие (САД, Германија, Британија и...) кои отишле и ја “избрале“ Кина не го сториле тоа од некои пориви -човекољубие да и помогнат на Кина туку отишле таму само од една причина тоа е ПРОФИТ! (кога се експлоатираа деца и работеа за 2 $ носеше убав профит сега дојде време за наплата, така е се, постои циклично движење, некогаш забрзува некогаш забавува ама карма е крама :coffee:)
Е сега кога ученикот ќе стане подобар од учителот и ќе му врати станува незгодно, ама тоа е нема бегање.
Особено САД и нивното човекољубие ... е загрижувачко, цело време пропаганда дека комунизмот(колку е комунизам колку комбинација на ... е друга тема не започнувај) не чини на крајот излезе дека тој комунизам ги утепа до крај! Најмоќната економија денес е токму држава за која сите се согласни дека е комунистичка и го трти тој капиталистички запад како сака, сепак покажува човечки особини кои тој и таков капитализам никогаш не покажал!
Ако имавме прилика (пред 30 год) во живо да гледаме како се распаѓа еден систем (социјалистички лагер ваков лагер таков неважно) сега повторно имаме прилика да гледаме како еден друг систем самиот од себе се руши и се заканува да произведе последици по цел свет само затоа што има системска гршка!
...мислам дека е доволно, сеа одам да посветам внимание на моите мили пациенти кои на спомнување на комунизам само што не пукнат како ѓаол од крстот, комедија жива се, не ни знаев дека може вака весело да биде на форумов :pos:
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
да се разбереме, тие приказни за егзекуции, за фризурата, преносот од светско, слетување на сонцето, супермен моќиѕте на лидерот ... се приказни излезени од западот... Не се до толку утепани, иако се тешка диктатура.
Jas sekoj moment ocekuvam nekoj i Kuba da ja ubaci vo muabetot kako smrten neprijatel na SAD, pod embargo od sekogas baska diktatura i sve to.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.006
@Ron Burgundy класичен арогантен комуњар
Автоматски споено мислење:

Jas sekoj moment ocekuvam nekoj i Kuba da ja ubaci vo muabetot kako smrten neprijatel na SAD, pod embargo od sekogas baska diktatura i sve to.
Да се разбереме, јас Куба ја поштуем и инсистирам на тоа дека без разлика кој е таму на власт, мора да се држат добри односите со Куба.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.135
abe druze, mnogu pameten i informiran se pravis, a najprosti raboti ne si gi sfatil/primetil. SAD poslednite decenii e najgolem profiter od postoenjeto na severna korea. severna korea nitu e opasna za SAD nitu im se nesto previse interesni kako pazar, ama postoenjeto na severna korea e edna od glavnite pricini zosto juzna korea i japonija i posle tolku vreme se uste se zavisni od SAD i ne samo toleriraat nivno prisustvo nego i go sakaat. toa e bidejki bez niv ke bese mnogu poopasno so komsija koj sedi na nuklearki i ima mrdnat kako lider. i toa ne znaci deka SAD ja snabduval severna korea so nekoja tehnologija, ednostavno im odela vo prilog nivnata egzistencija. trupis tuka non stop za SAD i kakvi gavoli bile, a se uste ne si sfatil celosno na koj nacin funkcioniraat i zosto se uste se broj 1 na svetot i ke ostanat uste podolgo vreme broj 1. ednostavno se majstori koga e vo prasanje dolgorocna strategija i tocno znaat koja konstelacija vo koj region e najdobra za niv. kolku dobri "prijateli" i da im se nekoi, sekogas se grizat da ima nesto so sto od okolu mozat da gi pecnat za tie postojano da bidat zavisni od niv i da ne mozat lesno da im go svrtat grbot.
чекај бре чоек што ти стана, од каде сеа се правам информиран и паметен, нели глеаш дека сум таксист :pos:
И така велиш Ј. Кореа и Јапонија заради страв од С. Кореа и Ракетмен ги молат Каубоиве да останат и да ги бранат, извини морам да прашам дали соговорникот е полнолетен заради вакви размисли не сум сигурен дека соговорникот е понолетен па за да ме обвинат дека мразам деца адмнистрацијата би требало да провери.
Еве и Северџистанските власти (кои патем претходно тие ги инсталираа) заради страв од Арнаутиве, Србите Греките и Булгарите ги молат Америве да дојдат овде и да останат само да не одбранат, а знаев дека има некоја причина зошто сето тоа се случува само до сега додека не спомна за случајот со С.Кореа не знаев што е посреди ама тоа ќе да е стравот од !
Кога реков дека САД се ѓаоли, никогаш, а сум требал многу пати ама од чиста куртоазија сум избегнувал таква реторика.
Како да се нарече земја која фрлила не една ами две атомски бомби , земја која има еден убав геноцид на своја совест за гаол, такво нешто не е добро, таква земја треба да се нарекува лидер на слободниот свет...
Доста беше, друг пат повеќе, има и други кои барат мое внимание, биди добар и здрав!
Автоматски споено мислење:

Добар е постов како пример за тотална манипулација која ги тера лиѓето да престанат да мислат и со тоа да изгледаат ужасно.
Северна Кореја е во постојани санкции од нејзиното основање.
Тие ужасни санкции се дело на САД и нејзините сателити.
Северна Кореја е тотално разрушена и уништена од САД и нејзините сателити за време на корејската војна.
С Кореја е исто како и Куба најбезочно најсурово и најбрутално цел на американската агресија која е всушност по своите последици најмалку рамна на војна.
Ако е ова така тогаш во најмала рака е срамно да се биде така циничен за да се напише тоа.
Северна Кореја и покрај сево ова е мноооогу поразвиена од повеќето американски слуги по светот.
Сега најважното прашање е кој живее подобро.
Да одговорам со реторичко прашање.
Дали ние ќе живеевме подобро да бевме Македонија и бевме под притисок и веројатно санкции и агресија од Западот или сега живееме подобро окупирани и морално и достоинствено разорени?
Во чинијата гледа само лингурот,а вистинскиот човек гледа во достоинството.
Ти сериозен си, знаеш ли дека “полемизираш“ со луѓе кои мислат дека САД ја ослободиле Европа од нацизмот и фашизмот, лица кои го цитираат Черчил и при спомнување на неговото име малку навлажнуваат а не знаат дека е тој лично одговорен за геноцид, и на такви да им објаснуваш дека земјата се врти околу сонцето не мислиш дека е Сизифова работа!!!
Сега ќе те затрупат со факти и аргументи од кои нема да можеш да се одбраниш, така ти треба си заслужил!
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
да се разбереме, тие приказни за егзекуции, за фризурата, преносот од светско, слетување на сонцето, супермен моќиѕте на лидерот ... се приказни излезени од западот... Не се до толку утепани, иако се тешка диктатура.
utepani se do tolku, za toa ne se potrebni zapadnite mediumi. imas videa koi se odobreni od nivna strana i samite ucestvuvale vo snimanjeto i apla utepana e drzavata. pred nekoja godina gledav dokumentarec koga vo sorabotka so oficijalni lica od severna korea patuvaa niz drzavata (sam ne ni mozes kako stranec) i vo eden del od dokumentarecot posetija skolo vo zimski period. direktorot na skoloto pocna na glas da placi i da izvikuva kolku dobar bil liderot na drzavata deka koga go posetil skoloto primetil kolku e ladno i im vetil parno... ne falese mnogu da padne vo nesvest, ne mozese da prestane da placi i da ofka, tolku sreken bese sto ke dobile parno vo skoloto i liderot bil najdobar deka tolku se grizel za narodot. jasno e do kaj e drzavata koga vo 21 vek direktor na skolo pred delegacija od drzavata placi ko malo bebe deka ke dobile parno. celiot dokumentarec bese vo toj pravec, toa im bese nesto ko PR za severna korea, da pokazat kolku se napredni i kolku dobro funkcionira drzavata, a se sto se gledase vo celiot dokumentarec bese beda, da ne bese snimkata so tolku dobra rezolucija covek ke pomislise deka e snimeno pred 100 godini. i ke povtoram deka toa bese snimeno i od oficijalni lica na severna korea, znaci i nivni dokumentarec so nivni amin.


Америка не е цвеќе за мирисање ама с. Кореа е толку нехуман режим што нема никакво оправдување за состојбите таму. Некоја си агресија од други не е причина својот народ да се третира така. Е сега, САД покрај многу неуспешни стејт билдинг проекти имаат и некој многу успешни, како ј. Кореа, Германија или Јапонија, делумно может Тајван. Али за тоа треба градителот да најде плодна нација.
ne drzi bas voda. germanija ima visok standard deka e germanija. i deneska pepel da ja napravis za 10-15 godini povtorno ke bide drzava od svetski rang bidejki mozes da ja sramnis fizicki zemjata, no se dodeka e ziv del od narodot i so toa nivniot know how i mentalitetot sepak brzo ke se oporavat. toa ke se slucese i bez SAD, normalno osven nekoj ako ja kocese kako sto bese so istiocniot del. do negde slicno e i so japonija i juzna korea, a juzna korea i pred nedolgo vreme bese povise diktatura i uste vo toa vreme im trgna napred ekonomijata, znaci ne e optimalen primer. kako primer bi prifatil SAD da "napravel" drzava od nesto sto prethodno dokazano ne funkcioniralo, ama takov primer ne postoi. ete chile e edna drzava kade sto instaliranje na kapitalisticki sistem bese nesto kako eksperiment, ekonomija po "zapaden" vkus i iako tolku ja falat (deka e nivni projekt) chile e ustvari vukojebina vo koja ima ceni kako na zapad a random zitel rmba za 300-400 evra mesecno.

IMHO vo prilicno normalni uslovi bez previse mesanje od nadvor povise zavisi od narodot nego od politickiot sistem. baska voobicno nemas sistemi tipicni kako sto gi imas na hartija. eve citam tuka po forumov kina imala komunisticki sistem, a toa e ziva glupost.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Да се разбереме, јас Куба ја поштуем и инсистирам на тоа дека без разлика кој е таму на власт, мора да се држат добри односите со Куба.
Ne bese to muabetot no veke koga spomna, za nas mislese deka treba da odrzuvame dobri odnosi so Kuba ili ?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
utepani se do tolku, za toa ne se potrebni zapadnite mediumi. imas videa koi se odobreni od nivna strana i samite ucestvuvale vo snimanjeto i apla utepana e drzavata. pred nekoja godina gledav dokumentarec koga vo sorabotka so oficijalni lica od severna korea patuvaa niz drzavata (sam ne ni mozes kako stranec) i vo eden del od dokumentarecot posetija skolo vo zimski period. direktorot na skoloto pocna na glas da placi i da izvikuva kolku dobar bil liderot na drzavata deka koga go posetil skoloto primetil kolku e ladno i im vetil parno... ne falese mnogu da padne vo nesvest, ne mozese da prestane da placi i da ofka, tolku sreken bese sto ke dobile parno vo skoloto i liderot bil najdobar deka tolku se grizel za narodot. jasno e do kaj e drzavata koga vo 21 vek direktor na skolo pred delegacija od drzavata placi ko malo bebe deka ke dobile parno. celiot dokumentarec bese vo toj pravec, toa im bese nesto ko PR za severna korea, da pokazat kolku se napredni i kolku dobro funkcionira drzavata, a se sto se gledase vo celiot dokumentarec bese beda, da ne bese snimkata so tolku dobra rezolucija covek ke pomislise deka e snimeno pred 100 godini. i ke povtoram deka toa bese snimeno i od oficijalni lica na severna korea, znaci i nivni dokumentarec so nivni amin.



ne drzi bas voda. germanija ima visok standard deka e germanija. i deneska pepel da ja napravis za 10-15 godini povtorno ke bide drzava od svetski rang bidejki mozes da ja sramnis fizicki zemjata, no se dodeka e ziv del od narodot i so toa nivniot know how i mentalitetot sepak brzo ke se oporavat. toa ke se slucese i bez SAD, normalno osven nekoj ako ja kocese kako sto bese so istiocniot del. do negde slicno e i so japonija i juzna korea, a juzna korea i pred nedolgo vreme bese povise diktatura i uste vo toa vreme im trgna napred ekonomijata, znaci ne e optimalen primer. kako primer bi prifatil SAD da "napravel" drzava od nesto sto prethodno dokazano ne funkcioniralo, ama takov primer ne postoi. ete chile e edna drzava kade sto instaliranje na kapitalisticki sistem bese nesto kako eksperiment, ekonomija po "zapaden" vkus i iako tolku ja falat (deka e nivni projekt) chile e ustvari vukojebina vo koja ima ceni kako na zapad a random zitel rmba za 300-400 evra mesecno.

IMHO vo prilicno normalni uslovi bez previse mesanje od nadvor povise zavisi od narodot nego od politickiot sistem. baska voobicno nemas sistemi tipicni kako sto gi imas na hartija. eve citam tuka po forumov kina imala komunisticki sistem, a toa e ziva glupost.
Свесен си каква глупост стресе? Како Кина не е комунистичка земја кога е водена од комунистичката партија? Или дека ги руши сите рекорди на раст и скока стандардот не е комунистичка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom