CN – Народна Република Кина

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.243
Поени од реакции
27.585
Како да се нарече земја која фрлила не една ами две атомски бомби
Jao, pa ja mislev deka bese za kinezive...
Bombite bea frleni da gi povlecat japoncite od Manchurija. Zamisli, dvete atomski bombi zaedno nemaat tolku zrtvi kako japoncite shto napravija masakr tamu.
Do den denes japonija ne go priznava masakrot sho moze i da se narece genocid.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Свесен си каква глупост стресе? Како Кина не е комунистичка земја кога е водена од комунистичката партија? Или дека ги руши сите рекорди на раст и скока стандардот не е комунистичка.
citaj malku literatura za toa sto e komunisticka drzava, pa posle sporedi go toa so denesna kina. imeto na partijata nema vrska so sistemot, toa e samo ime.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.092
Ќе го јадат ли стапот кинезите за вирусот?
Почнала петиција за смена на директорот на СЗО до сега има 800 000 потписи, фалат уште 200 000, а на терет му ставаат тоа што знаел дека има епидемија во Кина и дека молчел.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.243
Поени од реакции
27.585
citaj malku literatura za toa sto e komunisticka drzava, pa posle sporedi go toa so denesna kina. imeto na partijata nema vrska so sistemot, toa e samo ime.
Od zakonikot na Kina:

This requirement is consistent across several laws on the protection of China’s state security. For instance, Article 7 of the National Intelligence Law (国家情报法) declares:

Any organisation and citizen shall, in accordance with the law, support, provide assistance, and cooperate in national intelligence work, and guard the secrecy of any national intelligence work that they are aware of [emphasis added]. The state shall protect individuals and organisations that support, cooperate with, and collaborate in national intelligence work.
Similarly, Article 22 of the 2014 Counter-Espionage Law (反间谍法) states that during the course of a counter-espionage investigation, ‘relevant organisations and individuals’ must ‘truthfully provide’ information and ‘must not refuse’. The implementing regulations, released in November 2017, clarified the law’s provisions:

When State Security organs carry out the tasks of counter-espionage work in accordance with the law, and citizens and organisations that are obliged to provide facilities or other assistance according to the law refuse to do so, this constitutes an intention to obstruct the state security organs from carrying out the tasks of counter-espionage work according to law.
Isto taka Jack Ma, najuspesniot kinez e.... clen na komunistickata partija. Hmm... zvuci poznato...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.060
Jao, pa ja mislev deka bese za kinezive...
Bombite bea frleni da gi povlecat japoncite od Manchurija. Zamisli, dvete atomski bombi zaedno nemaat tolku zrtvi kako japoncite shto napravija masakr tamu.
Do den denes japonija ne go priznava masakrot sho moze i da se narece genocid.
И дваесет нуклеарни бомби, заедно со 10 масакри на Јапонците неможат да се мерат со масакрот на Мао Це Тунг што го извршил врз својот народ.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.243
Поени од реакции
27.585
И дваесет нуклеарни бомби, заедно со 10 масакри на Јапонците неможат да се мерат со масакрот на Мао Це Тунг што го извршил врз својот народ.
If you want to do something right, do it yourself ;)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Што има врска кој прв ќе најде вакцина.... битно ќе си ја примиш и ќе бидеш спасен.
Кој те знае што сакаш да кажеш со прашањава ... :toe: :confused: :cautious:
Обично кога прв ќе те прашаат нешто, културно е да одговориш или па да си кажеш немаш поима. Јас секако не сум со сите, тоа е докажано :D, ме интересира, вие "со сите што сте", оти толку сте испаничени, незадоволни и ко муви без глава :toe:
Како бе шо има врска,а предходно кажа дека оваа галама околу вирусов е створена за чичко Бил да прави пари преку новоразвиена вакцина.Премногу си пристрасен и имаш двојни стандарди.Многу добро знам дека амнериве направија многу срања низ светов ама да ми и правдаш кинезиве во моментов ми нема никаква логика.Друго научи да разговараш со факти а не со лични препукувања.Така само потврдуваш дека и немаш некои силни аргументи,само напразно лајш.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
Сите тие (САД, Германија, Британија и...) кои отишле и ја “избрале“ Кина не го сториле тоа од некои пориви -човекољубие да и помогнат на Кина туку отишле таму само од една причина тоа е ПРОФИТ!
Јасно де, ама бидејќи претходно не ми беше јасен, па викам чекај да не мислиш дека на друг начин Кина станала ова што е. Е сега кога Кина станала ова што е, поради западот, тогаш моќта е кај западот, а не кај Кина.

Најмоќната економија денес е токму држава за која сите се согласни дека е комунистичка и го трти тој капиталистички запад како сака, сепак покажува човечки особини кои тој и таков капитализам никогаш не покажал!
:pos::pos: абе оти забега до толку, најмоќна економија била Кина и ги тртела сите по ред :facepalm: . Едни членови исто збореа врска ЕУ и УК, исто се трескаа од земја дека ЕУ била моќна и ќе ја тртела УК. Арно ама во реалност некако не изгледа така.
Доволно е САД да рече: Кина не ги почитува правата на патентите и мора да плати оштета. Бидејќи во Кина се прави копија на се живо и диво, има добри милијарди да и исцицаат. Нешто што и направија на Германија со дизелгејт, со Дојче Банк и со тужбите против Bayer.
Ако па им пројде ова со бетменчо да ја осудат Кина и да и извлечат пари, е тоа ќе биде најсмешно и најтрагично во исто време.
Исто како што си прави пчеларот, ги остава пчелите да работат, после доаѓа и си зема колку сака.

Особено САД и нивното човекољубие ... е загрижувачко, цело време пропаганда дека комунизмот(колку е комунизам колку комбинација на ... е друга тема не започнувај) не чини на крајот излезе дека тој комунизам ги утепа до крај! Најмоќната економија денес е токму држава за која сите се согласни дека е комунистичка и го трти тој капиталистички запад како сака, сепак покажува човечки особини кои тој и таков капитализам никогаш не покажал!
Ако имавме прилика (пред 30 год) во живо да гледаме како се распаѓа еден систем (социјалистички лагер ваков лагер таков неважно) сега повторно имаме прилика да гледаме како еден друг систем самиот од себе се руши и се заканува да произведе последици по цел свет само затоа што има системска гршка!
Кина е хибрид од комунизам во политичкиот систем и пазарна економија. Тоа сум објаснувал и на заљубените во мајка Русија, во што се разликува Кина од нив и зашто толку е побрзо напредува и ќе биде прва после една деценија.
Во политиката на никого не му е дозволено да се меша, додека па во економијата оставија слободно да прават што сакаат, но никој не гарантира дека таков моќен систем нема да зграпчи се, кога и да му текне.
Во право си за циклусите и за распадот на системот самиот од себе си, ама ако си право во тоа, тогаш значи САД сами ќе распаднат, а не дека Кина ги трти. Кина моментално е на тртење и гледа колку пари треба да плати за е*ањето. Доколку оној ненормалниот Гејтс со пајташите успеат да ги спроведат своите намери, деифнитивно САД за брзо време ќе ги изгубат приматот.

Не мешај капитализам со сегашниот западен систем, кој е чист социјализам (посебно ЕУ). ЕУ земјите познати се по своите злочини исто и САД во поново време и за тоа си плаќаат казна, а и САД ќе си платат, ама малку подоцна.
Автоматски споено мислење:

Како бе шо има врска,а предходно кажа дека оваа галама околу вирусов е створена за чичко Бил да прави пари преку новоразвиена вакцина.Премногу си пристрасен и имаш двојни стандарди.Многу добро знам дека амнериве направија многу срања низ светов ама да ми и правдаш кинезиве во моментов ми нема никаква логика.Друго научи да разговараш со факти а не со лични препукувања.Така само потврдуваш дека и немаш некои силни аргументи,само напразно лајш.
Дека ќе прави пари тоа е повеќе од сигурно, дека пробува да наметне тоталитаризам и тоа е сигурно, дека го злуопотребуваат невидливиот бетмен за да ги сокријат гомнариите кои претходно они ги направија и тоа е сигурно, нормално доколку претходно си читал и си бил запознает за тие работи.
Е сега како/ виде дека сум ги бранел кинезиве ти си знаеш.:tapp:
Кои факти извини ти ги кажа .... дека јадењето свежа храна, значи пропаст за цела цивилијазиција... ниту прашањата кои ти ги поставив не успеа да одговориш, а обвинуваш некој друг :neetaka:
Иди резервирај меѓу првите да бидеш кога ќе почне чипирањето/вакцината и не замарај со празни муабети.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Економскиот систем во Кина е оригинален(можеби прават многу копии ама системот им е оригинален за разлика од другите проамерички области командувани од американски амбасадор)и само кинески.Значи овој систем се вика кинески економски систем.
Комунистичката партија веројатно го има објаснето како преоден пат до создавање на комунизам исто ко нашиот самоуправен социализам.
Комунистичката теорија е сигурно збогатена со оваа кинеска доктрина но мое убедување е дека комунизмот во еконмски смисол е утопија.
Добро е што некоја држава како Кина сето тоа го развива и усовршува за да видиме дали е тоа возможно.
Нека возат по својот пат и нека се развиваат се повеќе и повеќе,па можеби ќе му покажат на светот дека комунизмот е перспективата на светот.
Не ми е јасно зошто некој било кој со здрав разум би имал против некоја држава да оди по инаков пат од нашиот или од мнозинскиот.Тоа е добро ,тоа е за секого богатство(исто како ви науката да има други мислења и идеи)освен за тие што го убедуваат светот дека тоа не е добро а мнозинскиот неразумен народ е "убеден"дека интересот на "создавачите на модата" е и нивен интерес.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Јасно де, ама бидејќи претходно не ми беше јасен, па викам чекај да не мислиш дека на друг начин Кина станала ова што е. Е сега кога Кина станала ова што е, поради западот, тогаш моќта е кај западот, а не кај Кина.


:pos::pos: абе оти забега до толку, најмоќна економија била Кина и ги тртела сите по ред :facepalm: . Едни членови исто збореа врска ЕУ и УК, исто се трескаа од земја дека ЕУ била моќна и ќе ја тртела УК. Арно ама во реалност некако не изгледа така.
Доволно е САД да рече: Кина не ги почитува правата на патентите и мора да плати оштета. Бидејќи во Кина се прави копија на се живо и диво, има добри милијарди да и исцицаат. Нешто што и направија на Германија со дизелгејт, со Дојче Банк и со тужбите против Bayer.
Ако па им пројде ова со бетменчо да ја осудат Кина и да и извлечат пари, е тоа ќе биде најсмешно и најтрагично во исто време.
Исто како што си прави пчеларот, ги остава пчелите да работат, после доаѓа и си зема колку сака.


Кина е хибрид од комунизам во политичкиот систем и пазарна економија. Тоа сум објаснувал и на заљубените во мајка Русија, во што се разликува Кина од нив и зашто толку е побрзо напредува и ќе биде прва после една деценија.
Во политиката на никого не му е дозволено да се меша, додека па во економијата оставија слободно да прават што сакаат, но никој не гарантира дека таков моќен систем нема да зграпчи се, кога и да му текне.
Во право си за циклусите и за распадот на системот самиот од себе си, ама ако си право во тоа, тогаш значи САД сами ќе распаднат, а не дека Кина ги трти. Кина моментално е на тртење и гледа колку пари треба да плати за е*ањето. Доколку оној ненормалниот Гејтс со пајташите успеат да ги спроведат своите намери, деифнитивно САД за брзо време ќе ги изгубат приматот.

Не мешај капитализам со сегашниот западен систем, кој е чист социјализам (посебно ЕУ). ЕУ земјите познати се по своите злочини исто и САД во поново време и за тоа си плаќаат казна, а и САД ќе си платат, ама малку подоцна.
Автоматски споено мислење:



Дека ќе прави пари тоа е повеќе од сигурно, дека пробува да наметне тоталитаризам и тоа е сигурно, дека го злуопотребуваат невидливиот бетмен за да ги сокријат гомнариите кои претходно они ги направија и тоа е сигурно, нормално доколку претходно си читал и си бил запознает за тие работи.
Е сега како/ виде дека сум ги бранел кинезиве ти си знаеш.:tapp:
Кои факти извини ти ги кажа .... дека јадењето свежа храна, значи пропаст за цела цивилијазиција... ниту прашањата кои ти ги поставив не успеа да одговориш, а обвинуваш некој друг :neetaka:
Иди резервирај меѓу првите да бидеш кога ќе почне чипирањето/вакцината и не замарај со празни муабети.
А ако кинезиве или кубанците ја пронајдат вакцината дали и тоа ќе значи чипирање?Инаку сигурно и ти веќе имаш примено разно-разни вакцини дали тоа значи дека си чипиран?Инаку не знам шо ти е чудно ова со лилјаков.Па повеќето болести кај љугето ,главни прносители се животни. Чума-Од глувци на љуѓе. Маларија-Од комарци на луѓе. Свински грип-сигурно ти е јасно. Птичји грип-сигурно ти е јасно. Бруцелоза-од овци на луѓе. Сарс1-од лилијаци на љуѓе. Списокот на заразни болести пренесени од животни на љуѓе е огромен,ама за тебе нормално дека и ова по го напишав погоре не се никакви факти.Пошто ти си огромен стручњак и специјалист во областа на заразни болести,нормално.Иначе вакви ликови ко тебе и Бачето отсекогаш ми биле интересни,чисто ради разбивање на монотонија.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
А ако кинезиве или кубанците ја пронајдат вакцината дали и тоа ќе значи чипирање?Инаку сигурно и ти веќе имаш примено разно-разни вакцини дали тоа значи дека си чипиран?Инаку не знам шо ти е чудно ова со лилјаков.Па повеќето болести кај љугето ,главни прносители се животни. Чума-Од глувци на љуѓе. Маларија-Од комарци на луѓе. Свински грип-сигурно ти е јасно. Птичји грип-сигурно ти е јасно. Бруцелоза-од овци на луѓе. Сарс1-од лилијаци на љуѓе. Списокот на заразни болести пренесени од животни на љуѓе е огромен,ама за тебе нормално дека и ова по го напишав погоре не се никакви факти.Пошто ти си огромен стручњак и специјалист во областа на заразни болести,нормално.Иначе вакви ликови ко тебе и Бачето отсекогаш ми биле интересни,чисто ради разбивање на монотонија.
Во постов ништо не е чудно освен тешкиот тип на лековерност и излегување од сегашноста.
Пред два века до Стамбол се стигало за две недели пред еден век се стигало за два дена а денес се стига за два сата.
Човек од пред два века да го пишува ова ќе изгледа многу разумно ама да го пишуваш сега изгледа многу лековерно.
Човекот кој е способен да направи антивирус сигурно е дека е способен да направи многу работи.Биолошките лабаратории кои создаваат биолошко оружје сигурно се способни да создадат разни видови на ваков вирус.
Човекот откога ја направил првата вакцина го изменил светот и свењтот од тој момент веќе не бил истиот.
Кога е направена првата атомска бомба светот кој бил создаден од човекот влегол во сосема нова фаза од постоењето.
Секако дека постојат основи на сомневање дека е можно некој да произведе и го пушти одреден вирус за свои интереси.
Ние денеска живееме во таков свет.
Човек што има 100 милијарди долари може да направи многу работи да купи научници да создаде лабаратории и да направи разни катастрофи.Затоа пред се во овој актуелен свет е најважна државната копнтрола на сите ресурси кои имаат потенцијал за создавање оружје за масовно уништување.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254
А ако кинезиве или кубанците ја пронајдат вакцината дали и тоа ќе значи чипирање?
Не е битно кој ќе ја измисли, битно е чии се фабриките за производство, значи чипирањето не ни бега.

Ај битно сфати дека не ги бранам, ама ниту ги напаѓам кинезите, туку само споделувам и прашувам.

:oftopik:
Пошто ти си огромен стручњак и специјалист во областа на заразни болести,нормално.Иначе вакви ликови ко тебе и Бачето отсекогаш ми биле интересни,чисто ради разбивање на монотонија.
Мене па за жал не си ми интересен, туку напротив дури и опасен си за човештвото, ист како комунист си.

Факти се доколку ми одговориш на прашањава, а не бла бла бла:
1. Ти си видел изолиран вирус од тие што ми кажа да се информирам ? Колку мртви тогаш прогнозираа и колку заболени низ светот ?

2. До каде се со вакцина за нив (сарс,марс,свински,птичји и што ти ја знам каков се не) и зашто сеуште нема ?

3. Зашто иако има вакцина за грип, сеуште луѓето добиваат грип (и тие што имаат примено) и се повеќе се ?

Знам дека нема да добијам одговор од тебе, сепак логиката твоја и на сличните на тебе е ваква:
Pro.jpg

А можеби ќе изненадиш па за викенд ќе одговориш
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.595
Поени од реакции
38.743
Не е битно кој ќе ја измисли, битно е чии се фабриките за производство, значи чипирањето не ни бега.

Ај битно сфати дека не ги бранам, ама ниту ги напаѓам кинезите, туку само споделувам и прашувам.

:oftopik:


Мене па за жал не си ми интересен, туку напротив дури и опасен си за човештвото, ист како комунист си.

Факти се доколку ми одговориш на прашањава, а не бла бла бла:
1. Ти си видел изолиран вирус од тие што ми кажа да се информирам ? Колку мртви тогаш прогнозираа и колку заболени низ светот ?

2. До каде се со вакцина за нив (сарс,марс,свински,птичји и што ти ја знам каков се не) и зашто сеуште нема ?

3. Зашто иако има вакцина за грип, сеуште луѓето добиваат грип (и тие што имаат примено) и се повеќе се ?

Знам дека нема да добијам одговор од тебе, сепак логиката твоја и на сличните на тебе е ваква:
Прегледај го приврзокот 243628

А можеби ќе изненадиш па за викенд ќе одговориш
Бафра ако е задолжителна вакцината дали ќе дозволиш да те чипираат и тебе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom