Cinedays

Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Сега една компрехенсив листа со филмовите што се прикажуваат, имдб линк, и дали го има филмот во солидна снимка.
Ти ќе си правиш или бараш жртва?
Автоматски споено мислење:

Еве ти мала помош. Од гала премиерите, на торент ги имаш:

-Parasite - Бонг Јун-хо, освојувач на Златна палма во Кан годинава + еден од најсериозните кандидати за Оскар за странски филм​
-By the Grace of God - Франсоа Озон, освојувач на Grand Jury Prize (2 награда) во Берлин годинава​
-The Golden Glove - Фатих Акин (режисерот на In the Fade од 2017)​
-Young Ahmed - браќата Дарден, освојувач на најдобра режија во Кан годинава​
-Pain and Glory - Педро Алмодовар, освојувач на најдобар актер во Кан годинава (Бандерас) + еден од најсериозните кандидати за Оскар за странски филм​
-The Dead Don't Die - Џим Џармуш​
-Synonyms - Надав Лапид, освојувач на Златна мечка во Кан годинава​
Друго што е гледливо, а го нема на торент:

-The Happiness Effect - Борјан Зафировски, само дека е наш, ама јас имам премали очекувања​
-Sorry We Missed You - Кен Лоач (режисерот на I, Daniel Blake, освојувачот на Златна палма во Кан 2016)​
-An Officer and a Spy - Роман Полански​
-The Truth - Хироказу Кори-еда (режисерот на Shoplifters, освојувачот на Златна палма во Кан 2018, и номиниран за Оскар)​
-About Endlessness - Рој Андерсон, освојувачот на Сребрен лав за најдобра режија во Венеција годинава​
-Rainy Day in NY - Вуди Ален​
Толку.
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.838
Поени од реакции
78.231
Чисто ради тематиката на Синедејс оваа година :DСинедејс би лајк:

1573081039556.png1573081090219.png


Иначе требало и некое меме за поелитистичката публика што оди на Синедејс да напраат :D

1573081258036.png


Минстерството за култура би лајк:

1573081379923.png

1573081497578.png

1573081537586.png

1573081590211.png


1573081661285.png


1573081705265.png

1573081754521.png
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.300
Поени од реакции
4.510
About Endlessness треба да е добар, со оглед на тоа дека " A pigeon sat on a branch reflecting on existence (2014)" (исто го даваа на Cinedays), беше интересен и апсурден.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.313
Поени од реакции
7.226
Синедејс оваа година од 8ми до 24ти Септември.
Малку сум разочарана што сите културни настани ги ставија во еден месец, да не знаеш на што попрво да отидеш, не сфаќам каде толку им се брза, можеше барем Синедејс да си го задржи оригиналниот термин.

Еве го и евентот, програма сеуште нема.

Синедејс
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Синедејс оваа година од 8ми до 24ти Септември.
Малку сум разочарана што сите културни настани ги ставија во еден месец, да не знаеш на што попрво да отидеш, не сфаќам каде толку им се брза, можеше барем Синедејс да си го задржи оригиналниот термин.

Еве го и евентот, програма сеуште нема.

Синедејс
Нема да може на отворено во ноември. Затоа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.582
Поени од реакции
4.155
И на отворено пред МКЦ или позади МКЦ, кај и да имаа проекции периодов.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.313
Поени од реакции
7.226
Ептен тапа, со оглед на тоа што и двете се непосредно до прометни улици и изложени на многу галама :(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Што сакаш да кажеш, дека Синедејс ќе се одржува во она 'киното' на отворено во Кинотека?
Не знам, ама претпоставувам дека ќе биде на отворено. Кина, театри, концерти, во затворен простор не смеат да работат / да се одржуваат се уште.
Автоматски споено мислење:

И на отворено пред МКЦ или позади МКЦ, кај и да имаа проекции периодов.
Или на тоа малечкото, на кејот карши МКЦ, кај што може да седнат двајца без тројца.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.144
Поени од реакции
22.220
Све се одложи овие петардиве порано го ставија
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.838
Поени од реакции
78.231
Не знам, ама претпоставувам дека ќе биде на отворено. Кина, театри, концерти, во затворен простор не смеат да работат / да се одржуваат се уште.
Автоматски споено мислење:


Или на тоа малечкото, на кејот карши МКЦ, кај што може да седнат двајца без тројца.
И јас го делам мислењево, слично како СФФ ќе биде изгледа

Плус она:
Cinedays Festival of European Film оваа година од 18-24 Септември низ Скопје

Ме тера да мислам дека можеби на неколку места низ градот дека би било под отворено, а програмата најверојатно би била во втор план поради вонредниве услови
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.582
Поени од реакции
4.155
Топ програма и за вакво издание на фестивалот.

Ги најавија филмовите на Озон, Пују и Срдан Голубовиќ, малцинските копродукции 18% сиво и Моето езеро, домашните филмови ТМ, Стела и Хомо. :love:
 
На врв Bottom