Cinedays

Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.935
Поени од реакции
19.920

5. Suspiria - Luca Guadagnino
- САД / Италија

5.jpg

Ужас над ужасите! Овој го помина Beasts of the Southern Wild како најлош филм кој сум го гледал на Синедејс. Факт: филм чиј единствен адут е да згрози и со тоа да предизвика ефект на воодушевувавње, за мене не е филм. Мислам дека пола сала заспа додека траеше. Мене ми се превртуваа и цревата, и главата почна многу заебано да ме боли. Сеа дали вештерките ми фрлија некоја магија, или до филмот е, не знам. Само заради Тилда давам оценка плус, инаку заслужува чист кец. 2/10. Немам што да додадам.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Ни пола не стигнав да гледам од што сакав. Омилени ми беа Cold War и The Favourite. Ги гледав и Loro и Shoplifters.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.973
Поени од реакции
78.419
Ваљда за 2-3 недели ќе излезе програмава за ова а? :/

Се знае нешто до сега да имаат најавено?

На Манаки беше новиот на Алмодовар па претпоставувам и на Синедејс ќе биде
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
Ваљда за 2-3 недели ќе излезе програмава за ова а? :/

Се знае нешто до сега да имаат најавено?

На Манаки беше новиот на Алмодовар па претпоставувам и на Синедејс ќе биде
Алмодовар веќе го изгледавме, го има по торенти.

Им пишав на МКЦ на Фејсбук, ми пишаа дека на 1/2.11 ќе имаат прес, и ќе ја објават програмата.
Се надевам дека повеќето од филмовите “премиери“ ќе бидат стварно нешто што го нема по торентиве. :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.588
Поени од реакции
4.165
Алмодовар веќе го изгледавме, го има по торенти.

Им пишав на МКЦ на Фејсбук, ми пишаа дека на 1/2.11 ќе имаат прес, и ќе ја објават програмата.
Се надевам дека повеќето од филмовите “премиери“ ќе бидат стварно нешто што го нема по торентиве. :)
Официјалната програма секако ќе ја нема по торенти, немај гајле. :LOL:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.973
Поени од реакции
78.419
Со оглед на тоа што годинава имаат помал буџет од порано би бил задоволен ако во програмата има барем 3-4 филма што ќе ми фатат око :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.973
Поени од реакции
78.419
Ај вака еден ден пред (hopefully) да објават програма да пишам што очекувам или се надевам да даваат

Pain and Glory на Алмодовар мислам дека скоро сигурно ќе го даваат.

Мислам дека и Parasite ќе го даваат исто.

Врба на Манчевски не знам дали ќе го даваат пошто филмот има премиера пред Синедејс така да..

Џуди (со Рене Зелвегер) мислам дека можеби би го давале.

The Farewell не верувам дека би го давале, ама би било кул ако го.

Jojo Rabbit исто не верувам ама кој ги знае... истово и за новиот на Теренс Малик важи (иако во декември треба да излезе)

Можеби би го давале "Кај исчезна, Бернардет"?

Нов филм има и режисерот на I, Daniel Blake...

Јоргос исто има краток филм годинава (од 12 минути :D ) не знам како би го пикнале, ама зошто да не би го давале и тоа..

Филмот на Вуди Ален што требаше да излезе минатата година конечно го даваа оваа година по кино салите.... Ама искрено не верувам дека би го откупиле Синедејс годинава

Lighthouse сакам да го даваат, ама не верувам

Лани даваа филмови што беа веќе една година излезени па не би се изненадил тоа и годинава да биде... можеби Green Book?

Од документарци можда оној ланскиот за Мистер Роџерс би го давале? Free Solo можеби? Се надевам и за Марадона документарецот дкеа би го давале..

И горе доле тоа би било тоа....

Нели сигурно ќе даваат филмови од сосендиве земји и многу европски филмови, ама тука се држев за по "мејнстрим" филмови.

Ако утнав некој филм од режисер што вообичаено го давале дополнете.

Јбг, морам некако да си се хајпам :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.935
Поени од реакции
19.920
Ај вака еден ден пред (hopefully) да објават програма да пишам што очекувам или се надевам да даваат

Pain and Glory на Алмодовар мислам дека скоро сигурно ќе го даваат.

Мислам дека и Parasite ќе го даваат исто.

Врба на Манчевски не знам дали ќе го даваат пошто филмот има премиера пред Синедејс така да..

Џуди (со Рене Зелвегер) мислам дека можеби би го давале.

The Farewell не верувам дека би го давале, ама би било кул ако го.

Jojo Rabbit исто не верувам ама кој ги знае... истово и за новиот на Теренс Малик важи (иако во декември треба да излезе)

Можеби би го давале "Кај исчезна, Бернардет"?

Нов филм има и режисерот на I, Daniel Blake...

Јоргос исто има краток филм годинава (од 12 минути :D ) не знам како би го пикнале, ама зошто да не би го давале и тоа..

Филмот на Вуди Ален што требаше да излезе минатата година конечно го даваа оваа година по кино салите.... Ама искрено не верувам дека би го откупиле Синедејс годинава

Lighthouse сакам да го даваат, ама не верувам

Лани даваа филмови што беа веќе една година излезени па не би се изненадил тоа и годинава да биде... можеби Green Book?

Од документарци можда оној ланскиот за Мистер Роџерс би го давале? Free Solo можеби? Се надевам и за Марадона документарецот дкеа би го давале..

И горе доле тоа би било тоа....

Нели сигурно ќе даваат филмови од сосендиве земји и многу европски филмови, ама тука се држев за по "мејнстрим" филмови.

Ако утнав некој филм од режисер што вообичаено го давале дополнете.

Јбг, морам некако да си се хајпам :D
Grace a Dieu на Озон, 100%! А и тој го гледав уште пред 2 месеци. Synonymes од Берлин, исто, веројатно, а и тој веќе изгледан. Можда Les Miserables и Atlantique (иако овој вториов тешко, пошто е на Нетфликс, а уште немал премиера таму). Јас очекувам да го видам нашиот Дедо и внук, ама немам преголеми очекувања, зашто речиси се значајно европско веќе е изгледано.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
34
Поени од реакции
34
Еве до утре, задутре најкасно чекам да видам дали да ги гледам The Farewell и Parasite од торенти или да чекам на Синедејс. Освен овие два, се надевам на The Lighthouse.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.973
Поени од реакции
78.419
И Џармуш имаше нов филм годинава, можда ќе го даваат, тамам fits the bill за Синедејс филм, излезен е на торент, од познат режисер е што има солиден број на фанови...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244

aaaand it's here!

Јас сум задоволен, ги има најновите на Полански, Кен Лоак, Браќата Дарден, имаме премиера на македонси филм “Ефектот на среќата“, обавезно сакам да ги гледам и романскиот The Whistlers, шведскиот About Endlesness на Рој Андерсон, Златната ракавица на Фатих Акин и мн други. Исто од балканската премиера има за гледање!

За жал го нема Lighthouse :place:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.935
Поени од реакции
19.920
Добро е, на прв поглед делува подобро од лани. Само штета е што речиси се што сакав да гледам веќе го гледав: Озон, Алмодовар, Parasite, Synonymes... Е сега, ги има и новите филмови на Кори-еда, Акин, Дарден, Лоах, Полански, Ален, Рој Андерсон... значи има што да се гледа!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.588
Поени од реакции
4.165
Па далеку подобра е од лани. Лани едвај два-три филма имаше што би ги изгледал, а годинава да не знаеш на кој прво да појдеш.

Единствено од официјалнава селекција нема ништо интересно.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.973
Поени од реакции
78.419
Па не е лоша понудава бе.

Не знам зошто мемиња им е тематиката....

као пази го ова:

1572661557030.png

па сва среќа после им текнало да го сменат и да напраат "други филмски фестивали" како кавер, пошто без "други" како збор не одговара ова :DОк е програмава ипак, не се до толку лоши ко за скратен буџет (y)

Лајк
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
Затоа што им го скратија буџетот, и демек нема пари за добро промо материјали ваљда :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:


Има онлајн балкански филмски фестивал.
Добри филмчиња, не знаев дека постоело вакво до сега... или сум заборавил.
 
Последно уредено:
На врв Bottom