Black Mesa Source

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Јас ќе морам да речам дека сега не си во право. Индустријата како оди станува се подобра и подобра. 2011 и 2012 се значајни години, години на реформи, години на нов бран.

Отвори Стим или било која поголема продавница за игри, кликни на било која нова игра, високи се шансите дека ќе играш добра игра.
E ....јбг....
... тоа зависи .. од што подразбираш под.... добра игра!
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Искрено. Не ми праи преголем мерак играва. Мислам верувам дека била одлична за свое време.
Али (пошто ја неам играно оригиналот) многу ме потсеќа на Doom3 (а дум3 не ја сакам премногу).
Од саат време играње, дали 20 минути ми се “ефикасни“. Рестото барам да сфатам шо треба да направам, приказна nowhere to be found, трчам тепам зомбиња, мутанти и сеа за сеа, неам нешо многу јака оценка за неа.
И ко шо реков, многу ме потсеќа на дум3 (нормално дум3 е понова али сепак ме сфаќате).
Сетинг - марс. Те викнале во базната станица, не знаеш ништо за себе, се прават експерименти, оп - проблем, сите луѓе стануваат зомбиња/вонземјани, трчаш низ полуапокалиптични лабаратории, бараш амо и хелт китс, бараш кој вентилационен отвор е кршлив за да се пикнеш да адвансуваш у играта....Од време на време по некој бос тепаш и тоа.

И шо ме разочара многу, нема ни тронка easter eggs (барем ја не најдов ниту еден) и ниту еден easter egg за портал.

Да ја завршам може ќе сменам мислење.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Искрено. Не ми праи преголем мерак играва. Мислам верувам дека била одлична за свое време.
Али (пошто ја неам играно оригиналот) многу ме потсеќа на Doom3 (а дум3 не ја сакам премногу).
Од саат време играње, дали 20 минути ми се “ефикасни“. Рестото барам да сфатам шо треба да направам, приказна nowhere to be found, трчам тепам зомбиња, мутанти и сеа за сеа, неам нешо многу јака оценка за неа.
И ко шо реков, многу ме потсеќа на дум3 (нормално дум3 е понова али сепак ме сфаќате).
Сетинг - марс. Те викнале во базната станица, не знаеш ништо за себе, се прават експерименти, оп - проблем, сите луѓе стануваат зомбиња/вонземјани, трчаш низ полуапокалиптични лабаратории, бараш амо и хелт китс, бараш кој вентилационен отвор е кршлив за да се пикнеш да адвансуваш у играта....Од време на време по некој бос тепаш и тоа.

И шо ме разочара многу, нема ни тронка easter eggs (барем ја не најдов ниту еден) и ниту еден easter egg за портал.

Да ја завршам може ќе сменам мислење.

Почни си го серијалот од старт, многу испушташ. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Па римејк на кецот е ова. Исти к*р ко кецот да ја играм.
Кога еднаш си рекол ау римејков исти ко оригиналот?

Нејсе, за цел серијал ти зборев, па ако почнеш вака графички убаво, тапа ќе ти е со Blue Shift или епизодите например.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Кога еднаш си рекол ау римејков исти ко оригиналот?

Нејсе, за цел серијал ти зборев, па ако почнеш вака графички убаво, тапа ќе ти е со Blue Shift или епизодите например.
Убаво ти вика дечкото, а и горе пишаа. Да ја играл во 1998ма да, ќе бил воодушевен. Ама го пропуштил тој бран и нема сега како да надокнади, макар и да ги почне од почеток.

Ако збориме за други игри, како на пример Metal Gear Solid, ај да ја изиграш тројката од 2004та ама со HD резолуции. Јас како голем фан на тој серијал не ги пипкам ни со стап кецот и двојката (макар со ХД резолуции), гејмплејот е праисториски, едноставно немам живци за тоа. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Убаво ти вика дечкото, а и горе пишаа. Да ја играл во 1998ма да, ќе бил воодушевен. Ама го пропуштил тој бран и нема сега како да надокнади, макар и да ги почне од почеток.

Ако збориме за други игри, како на пример Metal Gear Solid, ај да ја изиграш тројката од 2004та ама со HD резолуции. Јас како голем фан на тој серијал не ги пипкам ни со стап кецот и двојката (макар со ХД резолуции), гејмплејот е праисториски, едноставно немам живци за тоа. :)
Разбирливо. Ама гледаш џабе и вака кога ја изиграл, не му напраила ќеф. Како stand alone игра. Не го вкусил Half Life шмекот.
Одиш, пукаш, вентилации, нема сторија.. Затоа цел серијал мислев ќе му даде поголема претстава, и можеби ќе сфати хајпот околу римејков. :)

Инаку прилично голем бран е тоа, види втората епизода е од 2007ма, така да не е застарен многу серијал. И вреди од почеток. Според мене.

Ама и тебе те сфаќам со муабетот, ја пример вака бев со Mass Effect кецот.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Искрено. Не ми праи преголем мерак играва. Мислам верувам дека била одлична за свое време.
Али (пошто ја неам играно оригиналот) многу ме потсеќа на Doom3 (а дум3 не ја сакам премногу).
Од саат време играње, дали 20 минути ми се “ефикасни“. Рестото барам да сфатам шо треба да направам, приказна nowhere to be found, трчам тепам зомбиња, мутанти и сеа за сеа, неам нешо многу јака оценка за неа.
И ко шо реков, многу ме потсеќа на дум3 (нормално дум3 е понова али сепак ме сфаќате).
Сетинг - марс. Те викнале во базната станица, не знаеш ништо за себе, се прават експерименти, оп - проблем, сите луѓе стануваат зомбиња/вонземјани, трчаш низ полуапокалиптични лабаратории, бараш амо и хелт китс, бараш кој вентилационен отвор е кршлив за да се пикнеш да адвансуваш у играта....Од време на време по некој бос тепаш и тоа.

И шо ме разочара многу, нема ни тронка easter eggs (барем ја не најдов ниту еден) и ниту еден easter egg за портал.

Да ја завршам може ќе сменам мислење.
Има колку сакаш easter eggs за цел серијал HL.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
само што ја симнав но стим од замунда би требало да ми е интересна бидејки ја имам играно повеќе пати кецот ама никогаш ја немам минато целата
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Ако збориме за други игри, како на пример Metal Gear Solid, ај да ја изиграш тројката од 2004та ама со HD резолуции. Јас како голем фан на тој серијал не ги пипкам ни со стап кецот и двојката (макар со ХД резолуции), гејмплејот е праисториски, едноставно немам живци за тоа. :)
Eh koa ke plesnete nesto. Ni vareno ni peceno.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Едноставно на Hard неможеш да ја свртиш, i did it on HL1 ама на блек меса е невозможно, иначе играта е со ист енџин од HL2 така да исто како да го играш кецот со графика и гејмплеј од 2ката
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Едноставно на Hard неможеш да ја свртиш, i did it on HL1 ама на блек меса е невозможно, иначе играта е со ист енџин од HL2 така да исто како да го играш кецот со графика и гејмплеј од 2ката
А маус користиш кога играш?

Грев е HL игра да играш под Hard или воопшто било која игра под/или на Medium, освен ако си конзолаш, тогаш се простува :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
А маус користиш кога играш?

Грев е HL игра да играш под Hard или воопшто било која игра под/или на Medium, освен ако си конзолаш, тогаш се простува :)
Класично пукање и јас бирам во повеќето случаи медиум, оти е скриптирано, колку и да го чекаш моментот, колку и навреме да се скриеш тие пак ќе те погодат.
Oти нели е на хард. Не дека си згрешил.
А вака пола пола е, па иде реално. Знам дека нема многу смисла, ама многу ми мења ai-то какво е во една игра.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
По муабетиве ќе ми се вратат многу добри спомени, ах :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom