Black Mesa Source

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За сите љубители на Half-Life (Half-Life 2) серијалот еве ви предлог игра која сигурно ќе ви се допадне, или поточно кажано, ВЕЌЕ ВИ СЕ ДОПАДНАЛА :)

Конкретно станува збор за ЦЕЛОСЕН римејк на оригиналната Half-Life со имплементирање на (според мене) најдобро оптимизираниот и вам добро познатиот SOURCE ENGINE, што значи дека за да ја играте оваа игра на High ќе ви е потребно се што е појако од Пентиум 3 :)

Half-Life Source е нешто слично на ова, но таму од ЅOURCE Engine-от ги искористиле само водата, малку физика.... и толку. Текстурите беа истите оние кои се појавија во Half-Life од 1998 :)
Black Mesa Source е целосно базирана на Source engine.

Графиката, физиката и специјалните ефекти се одлични, рај за очи а сепак имаат мали побарувања (Пентиум бре алооо... и да речеме графичка FX 5500 или подобра :):):) )


Доста беа зборови, еве неколку слики и едно одлично HD 720p клипче од тоа какво уживање ќе ни донесе Black Mesa Source.

Уживајте!



















Видео 1 HD 720p (a must see)


За повеќе информации, посетете ја официјалната страна:

www.blackmesasource.com

Release Date 2009

Јас едвај чекам да излезе ова чудо, да се вратам во старите добри денови со денешна графика :vozbud:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ја чекам веке 2-3 години.. Ај најверојатно во 2009 ке излезе.. И ке биде само за корисниците на оригинал Source игри (ми мириса дека имат ваков договор со Valve, да ја направат Steam exclusive, сметајки дека вработените во Valve им помагат на развивачите на BM:S за подобро да ги имплементират и реализират своите идеи), but no worries here, The Orange Box owner :) .

Кога сме веке кај Valve, еј Valve-вци, дај нема смисла, кажејте повеке инфо за HL2: EP3, а не "би требало да ви кажеме до крајот на годината". :)

Off-Topic: Ја има ли Left 4 Dead во Јутогон или Нико?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
од пред неколку дена го имам клипот,графиката е страва,одлична ке биде
на официјалната страна пишува во 2009
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
И јас како Oblivion го следам проектот веќе 2 години.. ова е тоа што требаше да биде Half-Life: Source, а не таа грдосија што Valve ја дадоа со The Orange Box. Сме чекале толку, па уште некој месец не е проблем :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Се надевам дека ќе биде добра играва.

Инаку,од линкот за Valve Time,фаворит ми е ова

Coming soon = When Duke Nukem Forever goes gold
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
па со оглед на тоа што од Half life 1 do half life 2 чекавме околу 7 години,мислам дека ке се изначекаме и тука
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Испуштате од вид две важни работи:
1. Ова е мод за HL2, не игра
2. Модот не го прават дечките од Valve

Така да, ќе излезе во првите неколку месеци од 2009 :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
нешто новости околу модов ?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Што стана со ова чудо, Корун? :)
Па пишува демек Late 2009.

Едвај го чекам чудово.

Инаку, да предложите некој мод за HL2 ама што има врска со ОРИГИНАЛНИТЕ приказни од HL1 и HL2, нешто пример како што било пред HL1, во меѓу време.... некои такви сакам (ако има нели, и пожелно е едно ПП :))
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Па пишува демек Late 2009.

Едвај го чекам чудово.

Инаку, да предложите некој мод за HL2 ама што има врска со ОРИГИНАЛНИТЕ приказни од HL1 и HL2, нешто пример како што било пред HL1, во меѓу време.... некои такви сакам (ако има нели, и пожелно е едно ПП :))
Овој, Portal Prelude и имаше еден кога се наоѓаш во Nova Prospekt и треба да избегаш од затворот. Не ми текнува сега името.

Other than that, мислам дека нема други SP модови.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Овој, Portal Prelude и имаше еден кога се наоѓаш во Nova Prospekt и треба да избегаш од затворот. Не ми текнува сега името.

Other than that, мислам дека нема други SP модови.
Абе модови има мал милјон, затоа прашувам. Не барам ОФИЦИЈАЛНИ. Оди на www.moddb.com имаш таму модови, модови, модови.... колку сакаш.

Portal Prelude ја имам свртено, ми се свиѓа како надоврзале со Portal, а таа ти што викаш мислам дека е Rock 24.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Абе модови има мал милјон, затоа прашувам. Не барам ОФИЦИЈАЛНИ. Оди на www.moddb.com имаш таму модови, модови, модови.... колку сакаш.

Portal Prelude ја имам свртено, ми се свиѓа како надоврзале со Portal, а таа ти што викаш мислам дека е Rock 24.
Riot Act е модот. Немам многу гледано низ други сајтови, онака што има на Steam само. :p
 

Kajgana Shop

На врв Bottom