Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
Дечки не знам дали смеам тука да промовирам јутјуб каналот, али мислам дека би немало проблем.

Правам туторијали за Tasker + plugins, а од денес почнав и со ревјуа на некои поинтересни апликации. Би ми значела поддршка и subs.

Еве линк до последното видео - Како да го контролирате телефонот само со гласовни команди со Google Voice Access.

Ако имате било какви предлози и забелешки - инбокс :)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.956
Поени од реакции
6.175
ме занима зошто 90% од апликаците кои сакаш да ги инсталираш на својот телефон од страна на гоогл плеј сторе барат пристап до вашите фотографи и видеа,што е поентата кога ќе им дозволиш пристап до тој фолдер а истото нема опција да не ја прифатиш? може некој што разбира да ми го појасни истото.
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Дечки не знам дали смеам тука да промовирам јутјуб каналот, али мислам дека би немало проблем.

Правам туторијали за Tasker + plugins, а од денес почнав и со ревјуа на некои поинтересни апликации. Би ми значела поддршка и subs.

Еве линк до последното видео - Како да го контролирате телефонот само со гласовни команди со Google Voice Access.

Ако имате било какви предлози и забелешки - инбокс :)
Може бе Кице, за тебе нема проблем никаков.
 
Т

Триптико

Гостин
ме занима зошто 90% од апликаците кои сакаш да ги инсталираш на својот телефон од страна на гоогл плеј сторе барат пристап до вашите фотографи и видеа,што е поентата кога ќе им дозволиш пристап до тој фолдер а истото нема опција да не ја прифатиш? може некој што разбира да ми го појасни истото.
Ќе си го рутираш телефонот, па нема да им дадеш пристап ;)
 
Т

Триптико

Гостин
Сакаш да кажаш да го рестартирам hard resset да му направам ?
Не! Штом незнаеш што значи рутирање, подобро не чепкај. Пристапот до "слики и видеа" може воопшто да нема врска со такви фајлови. Гугл ги "упрости (и зезна работа)" дозволите што една апликација ги има при инсталирање. Некои компании пишуваат точно што им значи пристап до ова или она, но повеќето не се замараат да објаснат. Искрено, што мислиш зошто Гугл (па и Мајкрософт со 10ка) се бесплатни? Добивајќи пристап до твои податоци (слики, документи, контакти:на маил, скајп....) всушност вадат податоци за тебе (не во онаа смисла: име, презиме, адреса, матичен...иако и тоа е можно) и истите податоци ги продаваат на маркетинг и други агенции. Кога би ти наплатиле оперативен систем по цена (пример) 200-300-500 евра би заработиле многу помалку, отколку сега. Твоите податоци во форма на: пол, раса, висина, тежина, начин на живот, колку пари имаш, што купуваш, што јадеш, каде излегуваш, каде одиш на одмор... се многу повредни од лиценца за оперативен систем. Ти се случило досега една "чудна" работа: пребаруваш на нет некој телефон, па споредуваш неколку модели, за после на маил (нели на андроид преку Хром си логиран постојано) да ти стигне junk маил во кој имаш понуда (замисли) за истиот или сличен телефон, горе долу цените се тие што си ги пребарувал, ти дава некоја продавница најблиску до тебе... ? Не е случајно сето тоа ;) Нив не ги интересира каде си сликал и што има на сликите. Нив ги интересира целиот твој живот како податок. Во денешно време, информацијата за потенцијални купувачи е поскапа од многу нешта :)
 
I

Immigration man

Гостин
едно прашање
дали можи да се лоцира мобилен тел ако се знае имеи бројот
 
I

Immigration man

Гостин
Може. Имаше пред некое време такво прашање.
Околу 30 мислења назад :)
неможам да го најдам
ќе сакаш да објасниш ако знаеш?[DOUBLEPOST=1460738012][/DOUBLEPOST]
Може. Имаше пред некое време такво прашање.
Околу 30 мислења назад :)
неможам да го најдам
ќе сакаш да објасниш ако знаеш?[DOUBLEPOST=1460739303][/DOUBLEPOST]
неможам да го најдам
ќе сакаш да објасниш ако знаеш?[DOUBLEPOST=1460738012][/DOUBLEPOST]
неможам да го најдам
ќе сакаш да објасниш ако знаеш?
ако можи помош ми го украдоја/зафинат acer z530 go imam imei brojot dali nekako mo\i da se locira go gledam preku google accountot ima posledna sinhronizacija denes
 
Последно уредено од модератор:
Т

Триптико

Гостин
неможам да го најдам
ќе сакаш да објасниш ако знаеш?[DOUBLEPOST=1460738012][/DOUBLEPOST]
неможам да го најдам
ќе сакаш да објасниш ако знаеш?[DOUBLEPOST=1460739303][/DOUBLEPOST]
ако можи помош ми го украдоја/зафинат acer z530 go imam imei brojot dali nekako mo\i da se locira go gledam preku google accountot ima posledna sinhronizacija denes
Пријави во полиција. Сигурно нема сам да одиш низ градов да го бараш.
 
Т

Триптико

Гостин
Ме интересира дали можи да се најди телефон кој е украден и на кој е исклучена локацијата? Еве пишува преку android device дека последно бил вклучен online на 9-ти пред 2 дена, само шо не дава локација. Финта некоја?

Од полиција го пратиме нештово максимално, амо шо во ситуацијава ми стои дека на нет си седи братов шо го чапнал без картичка.
Почни од овде надолу. Инаку, без полиција ништо.
@Immigration man
 
I

Immigration man

Гостин
Почни од овде надолу. Инаку, без полиција ништо.
@Immigration man
пријавено е само што ми велат процедура 2 месеци
исто и кај мене преку андроид следам дека се логира незнам како да го лоцирам[DOUBLEPOST=1460753121][/DOUBLEPOST]
Почни од овде надолу. Инаку, без полиција ништо.
@Immigration man
пријавено е само што ми велат процедура 2 месеци
исто и кај мене преку андроид следам дека се логира незнам како да го лоцирам
 
Последно уредено од модератор:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Дечки, не знам дали на правилно место го поставувам прашањево..

Имам Самсунг Галакси S6 со аndroid 6.0.1... Го земав на 2 годишен договор од Т-мобиле, и сега сум моментално Шведска. Редовно си плаќам, и до крајот на договорот редовно ќе биде плаќано.

НЕГО, дали постои можност да го одклучам телефонов за да можам да користам СИМ картичка од друг оператор.
Дали Т-Мобиле нуди така услуга, или пости друг начин.
Во тие (unlock via IMEI) понудите на интернет, немам доверба.

Чаре?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки, не знам дали на правилно место го поставувам прашањево..

Имам Самсунг Галакси S6 со аndroid 6.0.1... Го земав на 2 годишен договор од Т-мобиле, и сега сум моментално Шведска. Редовно си плаќам, и до крајот на договорот редовно ќе биде плаќано.

НЕГО, дали постои можност да го одклучам телефонов за да можам да користам СИМ картичка од друг оператор.
Дали Т-Мобиле нуди така услуга, или пости друг начин.
Во тие (unlock via IMEI) понудите на интернет, немам доверба.

Чаре?
Може да се отклучи со купување код, ако е купен од наш т-мобиле како што викаш
потребно е само имеи бројот ... ако сакаш пиши на ПП
 

Kajgana Shop

На врв Bottom