Android корисници (проблеми, прашања, совети)

marTin*

мαјатιη™
Член од
10 октомври 2008
Мислења
287
Поени од реакции
12
Го рутирав мојот С2 и сега кога инсталирам ром има проблем.Ке се инсталира ромот и после не сака да подигне само излегува логото од ромот .Некоја помош?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Андроид 2.2, имам и апликација app 2 sd и пак кога симнувам нешто иако е на мемориска ми вика phone memory low. Чаре?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Го рутирав мојот С2 и сега кога инсталирам ром има проблем.Ке се инсталира ромот и после не сака да подигне само излегува логото од ромот .Некоја помош?
Според тоа што сум читал по нетов, можно е да не си направил "wipe" на се. Wipe data/factory reset, wipe cache и во Advanced, Wipe Dalvik cache. Пробај пак со ова, па види како ќе излезе.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
http://t-mobile.mk/public/detali-za-telefon.nspx?phoneid=7672&tabid=1&tn=Relax S&ti=426&eg=002;102&et=168;199;221;173;171;177;175&ust=1

sakam da prasam dali ima nekoj iskustvo so lg optimus one p500 :D sakam da go kupam na net najdov review kade sto vika epten e dobar a pak drugi necinel ova ona ;D neka pise po pp nekoj za soveti :D
Искрено јас не би го земал овој телефон. Многу е стар како модел и ептен слаби перформанси/хардвер има (600 mhz процесор и графика Adreno 200) . Значи со денешниве апликации и игри ке ти кочи. Има многу мала ром меморија што ке мора да користиш App2sd. Мал екран со многу мала резолуција. Не знам, ако немаш друг избор земи го, ако не присобери уште некој денар и земи си нешто подобро. :)
 
Член од
31 август 2008
Мислења
499
Поени од реакции
381
Андроид 2.2, имам и апликација app 2 sd и пак кога симнувам нешто иако е на мемориска ми вика phone memory low. Чаре?
Џабе ја имаш апликацијата app2sd,се префрла само многу мал дел од апликациите.За да го решиш тоа треба да го рутираш телефонот,да направиш на sd картичката ext партиција и потоа дали преку таа апликација или преку link2sd автоматски да ти се инсталираат на картичка и сето тоа зависи од телефонот и дали ќе користиш потоа сток или кастм ром.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Џабе ја имаш апликацијата app2sd,се префрла само многу мал дел од апликациите.За да го решиш тоа треба да го рутираш телефонот,да направиш на sd картичката ext партиција и потоа дали преку таа апликација или преку link2sd автоматски да ти се инсталираат на картичка и сето тоа зависи од телефонот и дали ќе користиш потоа сток или кастм ром.
Ајдеее јас ова слабо, ама сепак фала :))))
 
Член од
15 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Помош,ако е во можност некој да каже за Alcatel 908 MOVE,го користам 6 месеци и денес ми се појави следниот проблем, имав апликација која сакав да ја одинсталирам,постапката траеше неколку минути,само стоеше Деинсталација, Телефонот успеав да го рестартирам за да се прекини деинсталирањето. Сега при вклучување само доаѓа до логото на Т-мобиле и повече не влегува во телефонот.Дали има некоја постапка, дали е паднат софтверот или..(инаку телефонот ми е рутиран).
 
Член од
7 февруари 2012
Мислења
26
Поени од реакции
2
Alcatel 991 vs. LG Optimus L3 ??
Мене повеќе ми се допаѓа Алкателот, но предноста на ЛГ-то е што има 1GB внатрешна меморија, а во се останато заостанува зад Алкател-от. Единствен недостаток на Алкател-от е што има само 150MB внатрешна меморија. Па сакам да прашам: Колку апликации и игри може да се стават во 150МB, т.е. дали се доволни за нормално користење на телефонот? И дали е можно да се инсталира апликацијата за инсталирање на програми на SD картица ако не е рутиран телефонот?Благодарам однапред.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
Alcatel 991 vs. LG Optimus L3 ??
Мене повеќе ми се допаѓа Алкателот, но предноста на ЛГ-то е што има 1GB внатрешна меморија, а во се останато заостанува зад Алкател-от. Единствен недостаток на Алкател-от е што има само 150MB внатрешна меморија. Па сакам да прашам: Колку апликации и игри може да се стават во 150МB, т.е. дали се доволни за нормално користење на телефонот? И дали е можно да се инсталира апликацијата за инсталирање на програми на SD картица ако не е рутиран телефонот?Благодарам однапред.
Lgito zemaj gooo poobar eeee....
 
Член од
7 февруари 2012
Мислења
26
Поени од реакции
2
Lgito zemaj gooo poobar eeee....
Го зедов Алкател-от затоа што е по јак е на изглед, има поголем екран, има блиц, а процесорот им е ист, така да предност има Алкател-от. Сега ме интересира што треба да направам за да апликациите и игрите да ги инсталирам во SD-card?? Дали ќе морам да го рутирам телефонот или можи нешто да се направи без да се рутира? Ако знаете - Пишете. Благодарам однапред.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Го зедов Алкател-от затоа што е по јак е на изглед, има поголем екран, има блиц, а процесорот им е ист, така да предност има Алкател-от. Сега ме интересира што треба да направам за да апликациите и игрите да ги инсталирам во SD-card?? Дали ќе морам да го рутирам телефонот или можи нешто да се направи без да се рутира? Ако знаете - Пишете. Благодарам однапред.
Еее... подобар беше LG :(
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.402
Поени од реакции
58.644
Го зедов Алкател-от затоа што е по јак е на изглед, има поголем екран, има блиц, а процесорот им е ист, така да предност има Алкател-от. Сега ме интересира што треба да направам за да апликациите и игрите да ги инсталирам во SD-card?? Дали ќе морам да го рутирам телефонот или можи нешто да се направи без да се рутира? Ако знаете - Пишете. Благодарам однапред.
Settings > Applications > Manage Applications
Одбери која сакаш и Move to SD

Ова е за да преместиш апликација во картица, која е веќе инсталирана во телефон
 
Член од
7 февруари 2012
Мислења
26
Поени од реакции
2
Settings > Applications > Manage Applications
Одбери која сакаш и Move to SD

Ова е за да преместиш апликација во картица, која е веќе инсталирана во телефон
Благодарам. А дали постои некоја межност (апликација и сл.) за директно инсталирање на апликациите на SD?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom