Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Се работи за телефон Sony XZ Premium.
Се појави некое чудо(нотификација) OMA Client Provisioning. Гуглав нешо, но не ми е баш јасно што е точно.
Нотификацијата ако ја селектирам, не отвара ништо, и не се затвора ниту со Clear, ниту со slide.
 
Член од
21 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Се надевам овде некој ќе ми помогне во врска со мојот проблем затоа што гугл не помогна воопшто. Google play апликацијата како и Youtube престанаа да работат со мојот акаунт. Исчистив и кеш и дата, но не сакат да функционираат. Првично појави порака can't connect to internet, retry. Но и дата и вифи работи беспрекорно. Истотака youtube го инсталирав наново, не можам никако да се логирам, не успева да се конектира со гугл сервери. Не ми е јасно каде е проблемот. Благодарам однапред. П.С. андроид 10 користам.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Kako moze da se iscisti kesh na android 9? Probam so sdmaid ama bara kupena verzija. Ima nekoja druga programa za optimizacija na telefon.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Kako moze da se iscisti kesh na android 9? Probam so sdmaid ama bara kupena verzija. Ima nekoja druga programa za optimizacija na telefon.
Обичен CCleaner....со тоа што за инсталација бара малку повеќе него обична апликација. мора на 3 места да одиш и да овозможуваш овластувања на апликацијата. И кога чистиш...тоа апликацијата го прави една по една апликација и трае малку повеќе него како што беше системскиот бришач на 5,6,7 и 8 Андроид

Јас ја имам ставено оваа апликација и воглавном сум задоволен, бидејќи фабричката оптимизација не чисти ако има 400...500 па и повеќе Мб кеш(на 100 и кусур Гб слободен простор)
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Samsung Galaxy A20e
Ако не те мрзе најдобро е да идеш у опции->апликации и од тамо кликаш на апликација и имаш clear cache

Друга опција ти е воа: https://www.youtube.com/watch?v=1GVmDmoWNfo

А ако сакаш со апликација најарно ти е Files by Google си гу симни и од тамо можеш да избришеш.
 

Boki16 tka

Sarma
Член од
23 јуни 2017
Мислења
65
Поени од реакции
34
Zdravo kako mozam na telefonot da Installation android 5.0 direktn od telf?? Blagodaram!????????
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Точно е тоа што се пишува дека се ближи крај на ажурирања со Android на Huawei постарите модели?

 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Здраво, чудово ми прави апдејт неколку пати на ден, поим немам од која апликација е. Може да ми помогне некој? Сакам да ја избришам апликацијата што ми прави вакви непотребни апдејти. Screenshot_20201014-122806_Gallery.jpg
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
Задржи на нотификацијава. Би требало да ти покажи за која апп сe работи.
 
Член од
5 август 2020
Мислења
95
Поени од реакции
117
Здраво, чудово ми прави апдејт неколку пати на ден, поим немам од која апликација е. Може да ми помогне некој? Сакам да ја избришам апликацијата што ми прави вакви непотребни апдејти.Прегледај го приврзокот 270461
Оди во Google Play Store -> Settings -> Auto-update apps и селектирај Dont auto update apps и нормално избриши апликации што воопшто не ги користиш. Update можеш да им правиш сам на апликациите, и да не направиш, ништо страшно.
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Оди во Google Play Store -> Settings -> Auto-update apps и селектирај Dont auto update apps и нормално избриши апликации што воопшто не ги користиш. Update можеш да им правиш сам на апликациите, и да не направиш, ништо страшно.
Тоа ми е исклучено одамна. Ова е некоја апликација која си апдејтува нешто у вид на дневни офлајн вести ама немам таква, посебно не на шпански јазик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom