Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
14 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
42
Во андроид имаш смс и хагоунтс и едната од нив исглучи го за смс да биде на дифоолт или обратно,а да пратиш пораки кон непостоечкиот број тоа да го прашаш вашиот оператор


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Не се разбираме очигледно, друг ми е проблемот.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не се разбираме очигледно, друг ми е проблемот.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Искрено ,и јас не се разбираме за што точно е проблемот?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
42
Искрено ,и јас не се разбираме за што точно е проблемот?


Sent from my iPad using Tapatalk
Прашањето ми беше:има ли некаков начин да се активираaт viber и whats app без смс потврда?
Сим картицата ми е исклучена но сеуште ѓи користам на тој број, а треба да правам хард ресет, но не сакам да ѓи изгубам акаунтите.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Прашањето ми беше:има ли некаков начин да се активираaт viber и whats app без смс потврда?
Сим картицата ми е исклучена но сеуште ѓи користам на тој број, а треба да правам хард ресет, но не сакам да ѓи изгубам акаунтите.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Аааа да, за жал не може така и јас пробав така , вибер и ватсап е поврзан со интернет преку сим со 3г,4г, ЛТЕ итн па после се закача со ВајФај значи за да активираш без сим тоа го може само секундарен уред со скениран баркод преку примарниот уред значи само со втор смартфон,таблет или ПЦ, а да не изгубиш акаунт тогаш преку вибер или ватсап го има во сетингс и направи си бекап. Да беше така како што сакаш и никој ќе немаше да користат сим картички и операторите губат


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Прашањето ми беше:има ли некаков начин да се активираaт viber и whats app без смс потврда?
Сим картицата ми е исклучена но сеуште ѓи користам на тој број, а треба да правам хард ресет, но не сакам да ѓи изгубам акаунтите.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
За жал нема опција да активираш без сум картичка
Аааа да, за жал не може така и јас пробав така , вибер и ватсап е поврзан со интернет преку сим со 3г,4г, ЛТЕ итн па после се закача со ВајФај значи за да активираш без сим тоа го може само секундарен уред со скениран баркод преку примарниот уред значи само со втор смартфон,таблет или ПЦ, а да не изгубиш акаунт тогаш преку вибер или ватсап го има во сетингс и направи си бекап. Да беше така како што сакаш и никој ќе немаше да користат сим картички и операторите губат


Sent from my iPad using Tapatalk
Симот ти треба само за да ја примиш пораката која го содржи активацискиот код, после тоа можеш да го извадиш и фрлиш се додека имаш пристап до интернет ќе функционира сервисот, додека некој друг не аплицира со истиот број.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
За жал нема опција да активираш без сум картичка

Симот ти треба само за да ја примиш пораката која го содржи активацискиот код, после тоа можеш да го извадиш и фрлиш се додека имаш пристап до интернет ќе функционира сервисот, додека некој друг не аплицира со истиот број.
Да да и така може се активира со сим па после го ,,фрлиш,, ама дечкото сака без сим да се активира
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Имам едно #прашањекоемемачи. Имам Ј6ка со 32 гб меморија. Имам инсталирано дополнително само Вибер и Инста. Е сега гледам меморијата ми дошла до 14 гб слободно а ништо друго немам приинсталирано. Можно е со тоа што апдејтовам само Вибер, Инста и Јутјуб? Автоматското апдејтовање ми е исклучено. Ме чуди вака што постепено се намалува.

П.С. имам мемориска така да сликите, песните ми се таму.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.758
Pa.vlezi vo setting..app.i vidi gi aplikaciite sekoaj vo storage po kolku memorija zafaćaat. Isprazni keš...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Инстаграм над 4 гигабајти! Зошто толку? Какo можи?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Инстаграм над 4 гигабајти! Зошто толку? Какo можи?
Оти има нешто што се вика кеш дата.
Еве ќе ти кажам што е.
Пушти еднаш инстаграм, исклучи го инстаграм - от, исклучи интернет и пушти инстаграм.
Гледаш некои од постовите стојат, така?
Напрај го истиот процес, ама пред да исклучиш интернет, избриши кеш дата на инстаграм.
Ќе видиш дека нема ти вчита ништо.
Кеш дата на некој начин, краткотрајно ти зачувува податоци на самата апликација, за при следно пуштање да не мора на ново да ги вчита. Ќе приметиш инстаграм кога ќе го пуштиш, за секунда ти дава постови кои што вчера си ги видел па се рефрешнува.
Фејсбук е најпрост пример, оти кога ќе исклучиш или немаш интернет, пак ќе можеш да гледаш офлајн па дури и видеа, па затоа многу завзема во кеш меморија.
Ова е нормално, и така е кај сите, и кај Ајфоните.
Ти не треба да бришеш ништо од тоа, нека ти стои така, оти џабе еднаш ќе избришеш, после пак ќе ти се кешира, а и нема да ти ослободи којзнае колку простор.
Апликациите се наменети така да работат.
Еве и галеријата ти ги ќешира сликите за да ти се вчитаат побрзо. Не сите слики, туку само оние најпоследните и најновите. Еве избриши кеш на галерија, и ќе видиш дека поспоро ќе ти ги вчитува сликите.
Кај мене е вака:
Screenshot_20200412-223913_Settings.jpg Screenshot_20200412-223954_Settings.jpg
Гледаш, и спотифај, апликација за слушање музика, и таа кешира. Музика малце, кога ќе се пуштиш офлајн најверојатно нема ни да ти пушти, но ќе ти стои која последна музика си ја слушал, плејлистите ќе ти се гледаат, само нема да можеш да ги пушташ, и ќе можеш сликите / кратките видеа на плејлистите да ги видиш.
Ако избришеш кеш дата, нема ништо да ти отвори, и ќе ти каже дека си офлајн, и дека треба да се поврзеш на интернет.
Screenshot_20200412-224007_Settings.jpg
И редит. Коментари, пораки, upvotes, постови...
Screenshot_20200412-224029_Settings.jpg
И еве го и фејсбукот.
Messenger на пример, ти ги кешира разговорите, што си се допишувал.

А на пример игра како PUBG Mobile, нема многу да кешира, оти таа е online only игра. Мораш преку интернет да ја играш, и пак треба да ти вчита без разлика кеширано или не (а и нема што привремено да зачува, повеќето на сервер се зачувува).
Screenshot_20200412-224420_Settings.jpg
Едино PUBG освен самата големина на играта, што зафаќа е во податоци. За кориснички податоци, акаунт име, итн... тоа се врши преку сервер, ама еве за HD звук и мапите во играта, мора ти да си ги симнеш, и на почеток тоа што ќе ти бара дополнително да симнеш, а за апдејти да не зборам. Сето тоа оди во data.
Ако избришам data податоци, ќе ме тера од почеток да се логирам, и ќе мора јово на ново да ги симнам мапите и HD звукот.
Значи се на се, не се чуди. Така работат апликациите и им треба простор.
Јас и би те советувал да си пуштиш автоматски апдејт од Play Store, освен ако немаш многу апликации, оти секогаш со апдејти се решаваат доста проблеми (багови), а и има нови опции, додаваат функции, итн итн...
Се надевам дека разјаснив :)
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Фала ти, @The Wild Boy на доброобразложениот одговор. Сега ми е се појасно. Ама сепак се зачудив, некако 4гб ми бра премногу.

Инаку, јас би сакал да уклучам автоматско апдејтирање на ПлејСтор ама се плашам дека ќе ми се зафати цела внатрешна меморија. Затоа го исклучив. Нели е така?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Фала ти, @The Wild Boy на доброобразложениот одговор. Сега ми е се појасно. Ама сепак се зачудив, некако 4гб ми бра премногу.

Инаку, јас би сакал да уклучам автоматско апдејтирање на ПлејСтор ама се плашам дека ќе ми се зафати цела внатрешна меморија. Затоа го исклучив. Нели е така?
Неможе, освен ако немаш многу апликации и игри.
Ако ги имаш само основните апликации, као на пр. Фејсбук, Инстаграм, Месенџер, Твитер, и неколку игрици тогаш џабе ќе исклучуваш. Али ти си знаеш како. Кај мене се е на автоматски апдејти, ама имам 128GB меморија од телефон и 128GB SD картица. :cool:
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.092
Поени од реакции
316
Имам само Вибер и Инста. Фб и мсн не користам. И тие апликации што си беа во телефонот.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Имам само Вибер и Инста. Фб и мсн не користам. И тие апликации што си беа во телефонот.
Епа што се грижиш lol
На 2 симнати апликации и другото од телефонот, ја би оставил се да се симнува.
Јас на 500+ апликации во Телефонот, не се замарам искрено.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
42
Поени од реакции
15
Не знам дали е за овде прашањево, не најдов ссодветна тема...Дали може некој да препорача добро заштитно стакло за Huawei P10 Lite? Некое што нема да се одлепува по ивиците, ќе го покрие целиот екран и кје трае повеќе од три месеци. Благодарам однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom