Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Lenovo Vibe C или Microsoft Lumia 550?
Прво дали имаш преференци за оперативен систем. Зашто имаш андроид наспроти виндовс.
Имам искуство и со двата оперативни системи и еден од наведените телефони (Nexus 7 2013, lumia 520 па lumia 640 XL, последно за мајка ми земен lumia 550)
Ако не го бараш за играње и ако не ти смета што нема да имаш најнови филтри и слично на некои апликации (пример инстаграм) како и тоа да имаш мизерен изглед на апликациите како да корисиш windows 98 vs. windows 7, тогаш дефинитивно лумиа.
Оперативниот систем е доста полесен и е прилагоден за послаби телефони така што ќе работи брзо и без лагирање, за разлика од него андроид си има свои мани ама па имаш мн повеќе апликации за него и слични џиџиња.
Искрено ефтин андроид телефон не би земал зашто имаат слаба конфигурација која едноставно не е доволно моќна за убаво да го вози андроидот, за разлика од него windows е супер ако си со ограничен буџет и спремен да играш помалку и да имаш апликации со по ретро изглед.
 
Член од
17 јануари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
На android 6.0.1 кога ке го изгасиш WI-FI-то автоматски пробува да се уклучи и нон стоп прави уклучи-исклучи. Овај проблем се појави од пред два дена не само кај мене и кај друг корисник на оваа верзија на андроид. Направив мастер ресет и повторно истото. Има некое решение на проблемот?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
На android 6.0.1 кога ке го изгасиш WI-FI-то автоматски пробува да се уклучи и нон стоп прави уклучи-исклучи. Овај проблем се појави од пред два дена не само кај мене и кај друг корисник на оваа верзија на андроид. Направив мастер ресет и повторно истото. Има некое решение на проблемот?
Да, не го гаси вифи-то Најверојатно некој баг е, види на гугл што ќе ти каже за проблемов.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Вака откога ми се абдејтира андроид од 5,0,1 на 5,0,2 не ми работат back i recent капацитивните копчиња на самсунг галакси кор прејм некој да каже решение
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Вака откога ми се абдејтира андроид од 5,0,1 на 5,0,2 не ми работат back i recent капацитивните копчиња на самсунг галакси кор прејм некој да каже решение
Проба со фактори ресет?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А што не проверувате за Фај-Вај од рутерот проблемот


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Проба со фактори ресет?
Да пробав ама не иде неќе пак си е исто не е вирус едноставно види на гугал има многу самсунг корисници што се жалат[DOUBLEPOST=1478553957][/DOUBLEPOST]
Проба со фактори ресет?
Да пробав ама не иде неќе пак си е исто не е вирус едноставно види на гугал има многу самсунг корисници што се жалат
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Да пробав ама не иде неќе пак си е исто не е вирус едноставно види на гугал има многу самсунг корисници што се жалат[DOUBLEPOST=1478553957][/DOUBLEPOST]
Да пробав ама не иде неќе пак си е исто не е вирус едноставно види на гугал има многу самсунг корисници што се жалат
Во тој случај би требало да пуштат друг апдејт со што би се средил проблемот.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Вака откога ми се абдејтира андроид од 5,0,1 на 5,0,2 не ми работат back i recent капацитивните копчиња на самсунг галакси кор прејм некој да каже решение
рефлешни го
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Како не сум ни слушнал за тој појм (ако може објасни ми ако не ме зезаш)
Ако не си чул за поимот не се нафаќај.
Ако ти е под гаранција правац у продавницата кај шо го зема.
Ако не е - правац у мобилара и кажи им дека сакаш да ти "флешнат најнов сток ром“
Не те зезам. Флешување е нешо као формат и реинстал. Фактори ресет е само ресет нишо посебно.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
14
Ако не си чул за поимот не се нафаќај.
Ако ти е под гаранција правац у продавницата кај шо го зема.
Ако не е - правац у мобилара и кажи им дека сакаш да ти "флешнат најнов сток ром“
Не те зезам. Флешување е нешо као формат и реинстал. Фактори ресет е само ресет нишо посебно.
да под гаранција е ама не сакам да се замарам со вип (најодвратен оператор) за било каква поправка се чека и до 30 дена на брат ми тел. се расипа тоа за полнење и чекаше 30 дена.
Инаку средив со update тоа не било поради грешка на самсунг туку моја лична грешка додека пишуваше инсталинг и така 15 минути и јас ја извадив батеријата и затоа било така инаку гледав на ут како се рефлешнува не е тешко ама нема потреба фала другар многу.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Ако извадиш батерија на инсталиранје на апдејт, имаш голема шанса да извлечиш КЛЕН, т.е. носење на сервис:eek:
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
317
Дечки, како да вратам избришани видеа на СД кард? Барав на нет нешто ама требало да имам некој УСБ адаптер за да ја вметнам картичката и сл. Постои друг начин?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Дечки, како да вратам избришани видеа на СД кард? Барав на нет нешто ама требало да имам некој УСБ адаптер за да ја вметнам картичката и сл. Постои друг начин?
Spušti "SD card recover " i skeniraj ja kartičkata ili so čitač(40 denari e na Aliekspres) ili preku Usb kabel. ke ti izvadi sve što si brišel a ne e prezapišano na toj del id kartičkata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom