Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Каде може да најдам добри рендер слики од познати пеачи, пеачки, бендови ( рендер слики без позадина транспарентни) ? Барам затоа што сакам да правам фолдер икони во Photoshop

Гледам има на deviantart но многу ретко се наоѓаат такви ствари све е нешто безвезе.

Ако знае некој нека пише.
images search на google. Напиши го името на пеачката/ бендот и одбери висока резолуција и транспарентна позадина.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.866
Поени од реакции
7.554
images search на google. Напиши го името на пеачката/ бендот и одбери висока резолуција и транспарентна позадина.
ОК некако ќе треба да се снајдам затоа што за некој бендови, пеачи диџеи не се наоѓа па така да ќе треба да сечам во фотошоп.

Туку дали постои некоја можност да не мора да ги зачувувам фолдерите а да може да ги искористам ? Ова прашувам затоа што ептен ако насоберам еден куп иокни ќе ми зафаќаат меморија.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Имам еден проблем иако се работи за After effects cs5.5 плугините ги исталирав ама сега ми ги бара следниве:

CC Particle World, CC Radial Fast Blur

Каде да ги најдам и симнам? Зошто истите плугини кои ги имав си работев супер но го преисталирав компјутерот и сега ги инсталирав сите плугини и сега ми ги бара тие...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Има ли начин да се купи Photography CC планот што е ? За Македонија преку официјалниот сајт не може. Пробав и преку 500px исто за Македонија не може. Чаре?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Има ли начин да се купи Photography CC планот што е ? За Македонија преку официјалниот сајт не може. Пробав и преку 500px исто за Македонија не може. Чаре?
Јас работам за Adobe зборвав со еден од вработените на продажба, и ми кажа дека за Македонија е можно само преку re seller. Пошто нема интерес и мал пазар сме не продават други планови.
http://adobedealreg.force.com/PartnerSearch?lang=en

Друга опција ти е да провериш ако имаш некој странство роднина пријател да ти купи и ти да му пуштиш пари.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
ке си купите од ибеј

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Јас работам за Adobe зборвав со еден од вработените на продажба, и ми кажа дека за Македонија е можно само преку re seller. Пошто нема интерес и мал пазар сме не продават други планови.
http://adobedealreg.force.com/PartnerSearch?lang=en

Друга опција ти е да провериш ако имаш некој странство роднина пријател да ти купи и ти да му пуштиш пари.
Може едно кратко појаснување кој е проблемот што во Македонија не продаваат, а во други држави да ? Што ги кочи за Македонија? Едноставно идам онлајн си купувам и тоа е тоа. Закони во Македонија не дозволуваат или? Колку и да сме мал пазар, сепак сме пазар и по никој основ Adobe не губи ако е присутен кај нас.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Може едно кратко појаснување кој е проблемот што во Македонија не продаваат, а во други држави да ? Што ги кочи за Македонија? Едноставно идам онлајн си купувам и тоа е тоа. Закони во Македонија не дозволуваат или? Колку и да сме мал пазар, сепак сме пазар и по никој основ Adobe не губи ако е присутен кај нас.
Адобе треба да отворат фирма кај нас за да можи да продаваат лиценци легално, тоа е поради некој закони, слично е како и со пајпал, ми рекоја дека е во план и имаат бизнис случај но незнам детали кога уствари ќе се оствари.
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.557
Поени од реакции
998
ми треба личност доста добра во фотошоп, можност за добра заработка
 
Член од
13 април 2012
Мислења
21
Поени од реакции
35
Здраво на сите.
Прво ве молам да не ме зезате ако се изглупирам. Не се разбирам многу во фотошоп, инсталирав неколку верзии, а никако да ја активирам 3D екстензијата. Дали компјутеров не поддржува или штознам. Не е ни битно. Значи сакам да си направам испечатена пластична картичка од овој темплејт. Прво можно ли е некој кој може и знае (ако е едноставна работата) да ги ротира во нормална позиција и ако е можно да ги конвертира во верзија соодветна за корел х5 или адоуб илустрејтор. Не е проблем ни да го едитирам и ако е во фотошоп само да не е голем документот за прикачување. И друга работа, можно ли е воопшто ова да се испечати?
Фала и извинете ако све ова е без врска.
 
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
Здраво на сите.
Прво ве молам да не ме зезате ако се изглупирам. Не се разбирам многу во фотошоп, инсталирав неколку верзии, а никако да ја активирам 3D екстензијата. Дали компјутеров не поддржува или штознам. Не е ни битно. Значи сакам да си направам испечатена пластична картичка од овој темплејт. Прво можно ли е некој кој може и знае (ако е едноставна работата) да ги ротира во нормална позиција и ако е можно да ги конвертира во верзија соодветна за корел х5 или адоуб илустрејтор. Не е проблем ни да го едитирам и ако е во фотошоп само да не е голем документот за прикачување. И друга работа, можно ли е воопшто ова да се испечати?
Фала и извинете ако све ова е без врска.
Дури и да го исправиш од 3Д во перспектива нема да ти користи бидејќи дечкото форматот што го споделува е само слика т.е целиот текст на визит картата и се останато на нејзе е еден дел една слика за да го едитираш сето тоа ќе треба да ја направиш целата визит карта од почеток, истата само може да ти послужи за референца да гледаш од нејзе.
за квалитетно печатење сето ова треба да биде векторски изработено

еве како изгледа послем конвертирање од 3д во 2д
 

Attachments

Член од
28 декември 2015
Мислења
25
Поени од реакции
6
Поздрав дечки, не можам да видам кој е модератор на под-форумов, дали би имало заинтересираност да се активираат натпреварите SOTW, или пак да можеме да отвориме наши галерии па од поискусните да слушнеме некакви совети што да промениме итн.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.609
Поени од реакции
11.152

Може ли некој оваа слика да ја фотошопира да видам како би изгледало ако и двете страни од лицето се исцртани исто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom