Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Совет.
Фати да учиш вектор или веб дизајн зашто нема леб од фотошоп одамна.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
25
Поени од реакции
6
Sovet, ne slusaj vakvi soveti kako ovoj gore.
Ako poveke sakas i polesno ti e photoshop uci si photoshop. Ama batali pravenje na vakvi sliki koj odzemaat dosta vreme a ne ti znacat mnogu.
Probaj so nesto drugo, baneri, biznis kartici, flaeri, itn.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.866
Поени од реакции
7.554
Сега ќе може секој со еден клик да биде професионалец со новиот Фотошоп :)
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2009
Мислења
126
Поени од реакции
86
Некој искуство со обуката за фотошоп и илустратор во Сеавус? Вреди?
Или боље е да си се фокусирам на јутуб и онлајн курсеви?
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
217
Поени од реакции
11
Некој искуство со обуката за фотошоп и илустратор во Сеавус? Вреди?
Или боље е да си се фокусирам на јутуб и онлајн курсеви?
најдиги сите курсови од LYNDA на замунда и не давај пари :) :) ... и нормално 5000сати пред монитор.
 
Член од
21 април 2008
Мислења
260
Поени од реакции
127
Некој доброволец да ми направи дизајн слика за печатење на маица помал од 10 мб..јас ке му пратам пример ..само мала корекција на сликата

Да ми пише во пп

Благодарам
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.866
Поени од реакции
7.554
најдиги сите курсови од LYNDA на замунда и не давај пари :) :) ... и нормално 5000сати пред монитор.
Или пак може да гледа Јутјуб видеа туторијали, сам да чепка во фотошоп и ќе научи нешто.

Јас имам премногу мало познавање во Фотошоп и се тоа благодарение на Јутјуб, сам што сум чепкал истражувал по опциите на самиот програм, да сум повеќе упорен и да не ме совладува секогаш мрзата можеби и повеќе би имал знаење :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Совет.
Фати да учиш вектор или веб дизајн зашто нема леб од фотошоп одамна.
Неколку месеци подоцна - still true. Единствен исклучок ако си фотограф. Али и тогаш имаш избор.

Фотограф - Лајтрум/Пикселматор/Афинити Фото
Веб/Мобајл Дизајнер - Скеч/Фигма/АдобеИксДе
Графички дизајнер - Илустратор/ИнДизајн/Афинити Дизајнер
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.269
Поени од реакции
970
Некој искуство со обуката за фотошоп и илустратор во Сеавус? Вреди?
Или боље е да си се фокусирам на јутуб и онлајн курсеви?
Земи ги колку и да е overpriced понудата ипак е доста евтина у споредба со други држави. Ако ништо друго ќе добиеш рутина со тоа што ќе ги отвараш програмите 9 месеци.Никој не ти брани дома после часови да си чепкаш,ќе ти даде поголема самодоверба и ќе се развиваш побрзо и поквалитетно. Само од YouTube треба голема самоиницијатива и нерви а и вистинското искуство се добива на реални проекти. Ако планираш со тоа да се занимаваш во иднина професионално земи ги и паралелно надградувај се не чекај само на нив, зашто пазарот на труд бара повисок квалитет од коа ќе излезеш од seavus , а ако сакаш да си чепкаш за себе и за другари прегледувај си страни од YouTube.Мој совет е земај курсевите и паралелно учи motion graphics на уоutube.
 
L

lolain

Гостин
Глеам има натпревари за фотографија, зошо не се направи истото за фотошоп. Знам порано на бадијала форумот имаше такви заебанции за аватари, фото манипулации и слично... Мислам дека би било интересно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Глеам има натпревари за фотографија, зошо не се направи истото за фотошоп. Знам порано на бадијала форумот имаше такви заебанции за аватари, фото манипулации и слично... Мислам дека би било интересно.
Имавме на времето и тука, имаше натпревари во креирање на форумски потписи. Ама со тек на време никој не се пријавуваше и истите тројца се натпреваруваа по што прекинавме.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
179
Поени од реакции
18
некој да знае каде можам да симнам Фотошоп?
Изи, види пронајди го "CCMaker 1.3.6" и одбери ја верзијата од 2018 или постари, пошо 2019 продуктите на адоби не користат веќе amtlib.dll, шо значи не работат веќе со крак, само со лиценца.
Јас ги користам Illustrator 22.1.0.312 и Photoshop 19.1.7.16293 (последните апдејти од 2018). Се надевам ќе ви се најде информацијава.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
чекја малку сега, пошо јас сум тотален лаик за ова. зошто ми е "CCMaker 1.3.6"? тоа да не е некое програмче преку кое се симнуваат други програми како Фотошоп?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom