Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

Дискусија во форумот 'Веб дизајн, графички дизајн и развој' започната од Acid, 7 мај 2005.

 1. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.994
  Допаѓања:
  7.586
  Совет.
  Фати да учиш вектор или веб дизајн зашто нема леб од фотошоп одамна.
   
  На Boce1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Boce1234

  Boce1234 Adrian Chase

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  1.594
  Допаѓања:
  825
  Знам ама за занимација го користам кај и дае Илустратор ќе почнам за брзо.
   
 3. stefaN.

  stefaN.

  Член од:
  28 декември 2015
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  6
  Sovet, ne slusaj vakvi soveti kako ovoj gore.
  Ako poveke sakas i polesno ti e photoshop uci si photoshop. Ama batali pravenje na vakvi sliki koj odzemaat dosta vreme a ne ti znacat mnogu.
  Probaj so nesto drugo, baneri, biznis kartici, flaeri, itn.
   
  На Boce1234 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  Сега ќе може секој со еден клик да биде професионалец со новиот Фотошоп :)

   
  Последно уредено: 29 јануари 2018
  На Ryan Giggs му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Чкембари Скопје

  Чкембари Скопје

  Член од:
  7 септември 2009
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  43
  Некој искуство со обуката за фотошоп и илустратор во Сеавус? Вреди?
  Или боље е да си се фокусирам на јутуб и онлајн курсеви?
   
 6. slicer

  slicer

  Член од:
  11 јуни 2008
  Мислења:
  217
  Допаѓања:
  11
  најдиги сите курсови од LYNDA на замунда и не давај пари :) :) ... и нормално 5000сати пред монитор.
   
 7. GoRaN4e

  GoRaN4e

  Член од:
  21 април 2008
  Мислења:
  168
  Допаѓања:
  38
  Некој доброволец да ми направи дизајн слика за печатење на маица помал од 10 мб..јас ке му пратам пример ..само мала корекција на сликата

  Да ми пише во пп

  Благодарам
   
 8. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.605
  Допаѓања:
  4.141
  Или пак може да гледа Јутјуб видеа туторијали, сам да чепка во фотошоп и ќе научи нешто.

  Јас имам премногу мало познавање во Фотошоп и се тоа благодарение на Јутјуб, сам што сум чепкал истражувал по опциите на самиот програм, да сум повеќе упорен и да не ме совладува секогаш мрзата можеби и повеќе би имал знаење :)
   
 9. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.994
  Допаѓања:
  7.586
  Неколку месеци подоцна - still true. Единствен исклучок ако си фотограф. Али и тогаш имаш избор.

  Фотограф - Лајтрум/Пикселматор/Афинити Фото
  Веб/Мобајл Дизајнер - Скеч/Фигма/АдобеИксДе
  Графички дизајнер - Илустратор/ИнДизајн/Афинити Дизајнер
   
  На Takak4 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. shura

  shura штрумф

  Член од:
  9 април 2007
  Мислења:
  640
  Допаѓања:
  64
  Земи ги колку и да е overpriced понудата ипак е доста евтина у споредба со други држави. Ако ништо друго ќе добиеш рутина со тоа што ќе ги отвараш програмите 9 месеци.Никој не ти брани дома после часови да си чепкаш,ќе ти даде поголема самодоверба и ќе се развиваш побрзо и поквалитетно. Само од YouTube треба голема самоиницијатива и нерви а и вистинското искуство се добива на реални проекти. Ако планираш со тоа да се занимаваш во иднина професионално земи ги и паралелно надградувај се не чекај само на нив, зашто пазарот на труд бара повисок квалитет од коа ќе излезеш од seavus , а ако сакаш да си чепкаш за себе и за другари прегледувај си страни од YouTube.Мој совет е земај курсевите и паралелно учи motion graphics на уоutube.
   
 11. Harry Potter

  Harry Potter Imperius

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  2.137
  Допаѓања:
  857
  некој да знае каде можам да симнам Фотошоп?
   
 12. lolain

  lolain Гостин

  Глеам има натпревари за фотографија, зошо не се направи истото за фотошоп. Знам порано на бадијала форумот имаше такви заебанции за аватари, фото манипулации и слично... Мислам дека би било интересно.
   
  На sumar4e и MARCELLO им се допаѓа ова.
 13. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.994
  Допаѓања:
  7.586
  Имавме на времето и тука, имаше натпревари во креирање на форумски потписи. Ама со тек на време никој не се пријавуваше и истите тројца се натпреваруваа по што прекинавме.
   
  На sumar4e и lolain им се допаѓа ова.
 14. psymeteoR

  psymeteoR מעטעאָראַ

  Член од:
  4 јануари 2010
  Мислења:
  176
  Допаѓања:
  16
  Изи, види пронајди го "CCMaker 1.3.6" и одбери ја верзијата од 2018 или постари, пошо 2019 продуктите на адоби не користат веќе amtlib.dll, шо значи не работат веќе со крак, само со лиценца.
  Јас ги користам Illustrator 22.1.0.312 и Photoshop 19.1.7.16293 (последните апдејти од 2018). Се надевам ќе ви се најде информацијава.
   
  На lolain му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Harry Potter

  Harry Potter Imperius

  Член од:
  14 септември 2005
  Мислења:
  2.137
  Допаѓања:
  857
  чекја малку сега, пошо јас сум тотален лаик за ова. зошто ми е "CCMaker 1.3.6"? тоа да не е некое програмче преку кое се симнуваат други програми како Фотошоп?
   

Сподели преку: