Aко не го прифатиш ***** како спасител, ќе одиш во Пеколот

Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Овие ***** може да се надополнат или со Исус или со Мухамед, без разлика. Не знам за ниедна друга вера што има вакво верување (ако некој е запознает и со други верувања во ваков контекст, нека каже).

Мое прашање е ова -

Ако тоа е буквално точно, зошто тогаш Господ/Алах дозволува деца да се раѓаат окружени со некоја друга религија? Кај би завршиле Будистите или Индијанците или Ескимите итн? Не би било фер по мое мислење, пример, Будистите да бидат осудени у Пеколот затоа што не ги прифатиле нити Исус нити Мухамед. Тие се едни од ретките луѓе што не се религиозни фанатици какви што наоѓаме измеѓу Христијаните и Муслиманите
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Абе затоа бебињата не умираат одма...Туку растат созреваат и никогаш не е доцна.Сакам да кажам дека некој роден во будистичка фамилија коа ке порасне ке има "шанса" ,опција да си одбере тоа за коа тој мисли дека е вистинското.
Само пример Мухамед Али,Николас Анелка и мн други не се родени муслимани а сега се муслимани.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Добро, ај тоа да го земеме у предвид. Бебињата растат и после можат да изберат во која религија ќе веруваат. Тогаш зошто трчаат луѓе у црква да ги крстат одма? Зошто и Христијаните не почекаат тоа дете да порасне па да си избере што му се свиѓа. Имаме толку различни гранки од една религија, дури е и патетично.

И од кај сме сите сигурни дека ние сме ја одбрале онаа вистинската вера? Може будистичкото мислење е она вистинското? Може она на Индијците? Секој член на одредена вера си вели дека неговата е таа што ќе му даде осветлување и спасение
 
Член од
3 август 2006
Мислења
92
Поени од реакции
1
:):) Ova mu doagja isto ko dolgometrazniot film na SouthPark, koa vo pekolot stojat vernici od mnogu razlicni religii, koi vodele prav zivot spored religijata za koja se opredelile i pak site zavtrsile u pekolot poso neli spored SouthPark samo mormonite se pravata religija. Ete so taa parоdиja e kazano deka nikoj ne znae deka negovata religija e pravata ama sepak veruva vo nea....ZASTO e toa vishe neznam i ne mi e jasno.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ја, лично мислам дека е тоа жива глупост. Ако си поштен човек и не правиш лошо на никој, не треба да се плашиш од таканаречениот Пекол. Ако беше инаку, тогаш домородците од Северна и Јужна Америка сите би биле во Пеколот пошто Исус бил и умрел, зборот негов се ширел, а они си ја одржавале нивната религија
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Sum pravel muabet so mnogu luge koi se deklariraat sebesi kako hristijani. I koga ke im go postavam toa prasanje, primer, dali nekoj budist koj ziveel cesen zivot ke odi u raj ili u pekol i oni, kao..."Epa, so te boli kur za nego/nea gledaj si ti da si stignes u rajot." u kratki crti, neli, tipicno hristijanski, so mnogu recenici koi koristat zborovi kako "nadez" i "verba" i "spasenie".

a vo istovreme velat za sebesi deka od niv izvira ljubov deka go sakaat celiot svet, deka gospod ima neogranicena ljubov sprema sFe i sesto.

jas se smetam sebesi za hristijanin, no barem jas si priznavam deka neso mrazam i deka za nesto ne sum vo pravo...spored mene, ako ti si ziveel cesen zivot, ako "go sakas komsijata kako sto bi se sakal sebe si" ke odis vo rajot.

pogolemi mi se sansite deka nekoj fanatik od kanzas koj cel zivot go pominal u verska omraza i rasizam da odi u pekolot, otkolku nekoj ateist koj zivee dobar zivot.
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Ја лично, неам прифатено ниту еден од споменатите фраери, а дали ќе идам у пекол или рај ради тоа, ме заболе, глеам дур сум овде, да ми е убаво.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Crazy P0Y0L напиша:
Абе затоа бебињата не умираат одма...Туку растат созреваат и никогаш не е доцна.Сакам да кажам дека некој роден во будистичка фамилија коа ке порасне ке има "шанса" ,опција да си одбере тоа за коа тој мисли дека е вистинското.
Само пример Мухамед Али,Николас Анелка и мн други не се родени муслимани а сега се муслимани.
Крејзи ај те молам немој вакви зелени, не си свесен колку бебиња дневно умираат на земјинава топка, и знај дека поголемиот дел од нив се новороденчиња.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Bacillus gagous напиша:
Крејзи ај те молам немој вакви зелени, не си свесен колку бебиња дневно умираат на земјинава топка, и знај дека поголемиот дел од нив се новороденчиња.
gjabe....pak se veruva deka so samiot cin na raganje dete, deteto e gresno, poso originalniot grev ti e u dnk-ta. poso ti si sin na adam i eva, tebe zloto ti e u krvta. zatoa MORAS da go prifatis Gospod/Bog/Alah/Oprah, ako sakas da ti bide dadeno karta za pravec-raj.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Е де, уште една (бе-дво-три)смисленост шо им ја пикаат во глава на слепите верници, нормално заснована на "верувај и ќути".
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Кога ќе умрам и ќе треба да одам во пеколот пошто не го прифаќам ****** како спасител ќе се вратам како дух и ќе ги прогонувам верниците и ќе ги фурам да се откажат од верата зашто мене лошо ми направила :pos2:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Bacillus gagous напиша:
Крејзи ај те молам немој вакви зелени, не си свесен колку бебиња дневно умираат на земјинава топка, и знај дека поголемиот дел од нив се новороденчиња.
Добро де знам тоа,ама јас сакав друго да кажам,зборот ми беше дека тие што се раѓаат во такви средини (будистички) правото на избор не им е одземено туку коа ке пораснат малце ке можат сами да одлучат кое е вистинското.
 
T

trilobite

Гостин
short1 напиша:
Овие ***** може да се надополнат или со Исус или со Мухамед, без разлика.
Не,не може да се надополни си ниедна друга личност,бидејќи ни еден од од овие што ги напомена не тврдел за себе дека е спасител освен Исус.Овиe што ти ги наброја:Мухамед,Буда..сами себе се дискредитираат и ниеден од нив не изјавил за себе дека во нив(или преку нив) е спасението(од грев) или имаат власт да простуваат гревови или нешто слично..
"Јас сум Патот,Вистината и Животот;никој не доаѓа кај Тактото(Бог)освен преку мене"(Ев.Јован 14:6)
Ова Исус го збори лично за себе.
Сеа ти можеш да кажеш -"па секој може да каже за себе дека е спасител, и лудак и болесник и било кој..!"
Може.
Но само една личност во човечката историја се квалификува во оваа"категорија".A тоа е баш случај со Исус.
Само Тој давал невообичаени изјави(дека е Бог) и тврдења и само Тој правел невообичаени дела(воскреснувал мртви,оздравувал лепрозни,правел слепи да проглеуваат и сакати да проодуваат,стишувал бури и исполнил бројни пророштва од Ст.завет и на крај и самиот воскреснал.
Има луѓе што прават"чуда"или имаат вакви или онакви "способности",но никој не го направил она што Исус го направил,а успат и да тврди за себе дека е(од)Бог.
Од сиве овие работи најлогично ми е тоа што го цитирав погоре,а кое Он го има изјавено за себе,дека е навистина тоа за кое се прокламира.
Дека е Бог и Спасител.Истовремено.
short1 напиша:
Мое прашање е ова -
Ако тоа е буквално точно, зошто тогаш Господ/Алах дозволува деца да се раѓаат окружени со некоја друга религија? Кај би завршиле Будистите или Индијанците или Ескимите итн? Не би било фер по мое мислење, пример, Будистите да бидат осудени у Пеколот затоа што не ги прифатиле нити Исус нити Мухамед.
Не би било фер доколку овие луѓе никогаш не ни имале прилика да чујат за Евангелието,т.е. за спасението кое Бог им го обезбедил преку Исус,но не е во тоа проблемот;
Убаво е објаснето во Библијата дека Бог јасно се има објавено во природатата(Рим.1:20){во створението значи}и во срцата на луѓето,запечатено како закон,како познавање на она што е исправно а што не(Пропов.3:11)...и нема никаква врска со тоа на која раса,нација,вероисповед припаѓа ниту пак дека тоа варира од култура до култура и традиција итн.
Проблемот е што целата човечка раса е грешна и што го одбиваат(го мразат е правиот збор)она што веќе им е објавено како познавање за Бог(во самите себе и во природата),а наместо тоа,одлучуваат да обожаваат "бог"што сами себе си го стокмиле.Ракотворен или незнам ти каков,некаков субјект од природата,животно или било што...
Значи вистинскиот проблем се јавува уште кај онаа категорија која веќе има разбрано за спасението,но го одбива,и продолжува да живее во одметништво.
А за оние другите...јас лично верувам(а имам и аргументи од Библијата) дека никој нема да заврши таму кај што не треба без ниту една од овие шанси и можности кои ги има секој човек без исклучок во текот на животот.
Затоа што Бог е Бог на милост,правда,љубов и трпение и најдобро го познава своето создание.
short1 напиша:
Тие се едни од ретките луѓе што не се религиозни фанатици какви што наоѓаме измеѓу Христијаните и Муслиманите
Тука зависи што подразбираш под поимот фанатик или Христијанин.
Не секој што се декларира себе за Христијанин е стварно следбеник на Христос.А ако малце прочиташ што правел и како се однесувал Христос ќе ти стане јасно.
Понекогаш и пасивноста знае да биде лоша особина.
Посебно кога се работи за многу битни прашања врзани за човечката судбина.А настрана тоа што е лажно...Ова во контекст на Будизмот.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
ne se plasam od faktot sto ke umram :)
mojata dusha ke se reinkarnira vo novo telo.. ziveam vecno ziveam vecno...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom