5X филмски предизвик v.2/2018

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Мислев дека ќе ти се допадне, о, ти, поборнику за квалитетен дијалог!
Имаше многу досадни клише муабети, а содржеше мал број солидни монолози и директни обраќања.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Шок Коридор

Генерално се слагам со сите поготоо со Злате, некои сцени го разбоденија филмов, моеше уште подобро.. само да дополнам за глумата, ваков тип на филмови се идеални за да се покажат актерските способности и по мене сите се покажаа на високо ниво, поготово новинаров и тројцата сведоци.
Важно интересен беше и држеше поготово во втората половина.. 7,5/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Дојдов јас да го отворам вториот круг.
Мора да ве пофалам на истрајноста, фала ви многу дечки, сонциња сте :love:
Официјално да им се извинам на сите што им каснам со предизвиците, до сега од 5 предизвици, сите 5 ги каснам, ама ќе надоместам овој месец, ви ветувам на сите.

Сега да се вратам на работата at hand, овој месец ќе гледаме нешто лесно, летно, романтично, топло и со голема доза на симпатичност, зашто овој месец ќе ја гледаме

Audrey Hepburn
Оваа тема ја избрав главно зашто е лесна за гледање во овие летни денови кога ни е тешко да останеме затворени дома и да гледаме филм, наместо да се испружиме во двор со пиво, настрана од тоа дополнителен предизвик беше да се избере тема во месец со Светското, кога 3 пати на ден има фудбал, а комјунитиво е претежно машко. Затоа можеби и тема која и 1. полесно се гледа и 2. на сите ни е позната и сите имаме гледано по нешто од неа. Грев ми беше и за мене и за вас да давам драма трилери со сетинг во една соба, пред се мене ќе ме утепа депресија, па после се друго :LOL:

Во секој случај, јас како дежурен ребел и иноватор (после Злате офц), ќе воведам измени овој месец во однос на концептот за да биде поприфатлив за темава. Имено, овој месец има стандардно 8 филмови кои ќе се гледаат. 3 задолжителни, 2 незадолжителни и 3 алтернатнативни. Меѓутоа, персонализирани за секој член индивидуално во зависност од тоа кои филмови му се гледани, а кои се приоритетни да ги гледа. Се мислев како да го организирам ова, и овој начин испадна најферски и најправеден кон сите, другите не соодветствуваа со идејата што ја имав и затоа сите ќе ги имаме 8те филмови, но со различен степен на приоритет за секој посебно.

Ова се филмовите
Breakfast at Tiffany's
Roman Holiday
Charade
Sabrina
My Fair Lady
Funny Face
Paris When It Sizzles
Wait Until Dark

А во продолжение се листите



Дечки, уживајте! :love:
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Не ми е гледан :LOL:
Затоа и само кај мене е задолжителен, а не знаев дека е ептен мрачен ете...
Не е мрачен, ама е трилер што главно се случува во една соба, односно стан. Ама добар е, да го гледаш.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.783
Поени од реакции
33.572

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
The Man Who Invented Christmas

Филмов го постигна кај мене тоа што треба секој филм снимен како адаптација на книга да го постигне кај гледачот - да го настрви за книгата. Одма си го стаив на to-read полица на гудридс. Инаку Злате ако ме прашуваш мене, овој е филмот што требаше да оди место Серендипити во клубот. Одличен филм, ептен филгуд, ептен крисмаси, и ептееееен Дејвид :love:. За мене Ден никогаш нема да биде Ден и секогаш ќе биде Дејвид, секаде ќе му го гледам тој налудничав поглед од првата сезона на Legion, па што сака нека глуми. Инаку мене ептен ми се допадна тоа што паралелно со животот на Дикенс, филмот ја раскажа и книгата, многу ми се свиѓаше тој преплет на фантазија и реалност во филмов. Да бидам искрена, мислам дека кога ја пишував рецензијата за Ребелот кажав дека не ми се допаѓа тоа, ама сега ме мрзи да скролам и да читам што сум напишала, ама добро памтам дека таму имав замерка во однос на цензурата и на тоа што вајбот на книгата не е доловена во филмот. Ама таа книга ми беше читана. Оваа не ми е. И баш ми створи интерес, и се надевам дека книгата го има истиов вајб, на моменти светол, на моменти темен, ама континуирано живописен и позитивен. Се гледа дека ни овој филм, како ни филмот за Селинџер, ниту па оној за Милн не се снимени за да се раскаже книгата, или за да се раскаже биографијата на авторот. Гледам последно време тоа често го прават со овие филмови, нема дирекни адаптации, се е помеѓу реалноста и креацијата на авторот. Што може да биде hit or miss, во случајов мене ме погоди и ми се допадна, веќе го прпорачав филмов некому, а без сомнение ќе го препорачувам и понатаму, така што Злате, браво! Спремај го за клубот :*

8/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.783
Поени од реакции
33.572
За мене Ден никогаш нема да биде Ден и секогаш ќе биде Дејвид
За мене пак, секогаш ќе биде Метју Кроули.[DOUBLEPOST=1528143422][/DOUBLEPOST]
The Man Who Invented Christmas

Филмов го постигна кај мене тоа што треба секој филм снимен како адаптација на книга да го постигне кај гледачот - да го настрви за книгата. Одма си го стаив на to-read полица на гудридс. Инаку Злате ако ме прашуваш мене, овој е филмот што требаше да оди место Серендипити во клубот. Одличен филм, ептен филгуд, ептен крисмаси, и ептееееен Дејвид :love:. За мене Ден никогаш нема да биде Ден и секогаш ќе биде Дејвид, секаде ќе му го гледам тој налудничав поглед од првата сезона на Legion, па што сака нека глуми. Инаку мене ептен ми се допадна тоа што паралелно со животот на Дикенс, филмот ја раскажа и книгата, многу ми се свиѓаше тој преплет на фантазија и реалност во филмов. Да бидам искрена, мислам дека кога ја пишував рецензијата за Ребелот кажав дека не ми се допаѓа тоа, ама сега ме мрзи да скролам и да читам што сум напишала, ама добро памтам дека таму имав замерка во однос на цензурата и на тоа што вајбот на книгата не е доловена во филмот. Ама таа книга ми беше читана. Оваа не ми е. И баш ми створи интерес, и се надевам дека книгата го има истиов вајб, на моменти светол, на моменти темен, ама континуирано живописен и позитивен. Се гледа дека ни овој филм, како ни филмот за Селинџер, ниту па оној за Милн не се снимени за да се раскаже книгата, или за да се раскаже биографијата на авторот. Гледам последно време тоа често го прават со овие филмови, нема дирекни адаптации, се е помеѓу реалноста и креацијата на авторот. Што може да биде hit or miss, во случајов мене ме погоди и ми се допадна, веќе го прпорачав филмов некому, а без сомнение ќе го препорачувам и понатаму, така што Злате, браво! Спремај го за клубот :*

8/10
Не си гледала друга адаптација на Carol?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
За мене пак, секогаш ќе биде Метју Кроули.[DOUBLEPOST=1528143422][/DOUBLEPOST]
Не си гледала друга адаптација на Carol?
Не, ама имаше прекјут inspired епизода на Doctor Who од книгава, се вика исто така A Christmas Carol, ама јас до сега немав поим дека епизодата е love letter за книгата, и гледајќи го филмов, заради многуте сличности со епизодата сфатив дека е така, и многу убаво ми дојде :X3:
Инаку не, немам гледано ништо, а и Seuss ко да има црпено инспирација од книгава, зашто Гринч е зелен Скруџ технички :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.783
Поени од реакции
33.572
Не, ама имаше прекјут inspired епизода на Doctor Who од книгава, се вика исто така A Christmas Carol, ама јас до сега немав поим дека епизодата е love letter за книгата, и гледајќи го филмов, заради многуте сличности со епизодата сфатив дека е така, и многу убаво ми дојде :X3:
Инаку не, немам гледано ништо, а и Seuss ко да има црпено инспирација од книгава, зашто Гринч е зелен Скруџ технички :D
https://letterboxd.com/maxthemoviekid/list/nearly-every-single-christmas-carol/
Еве ти уште еден предизвик: секоја година, за Божиќ, по 1 Christmas Carol. Последниве неколку години и за мене не поминува Божиќ без барем еден изгледан.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.783
Поени од реакции
33.572
Филм бр.1 - My Fair Lady

Јас почнав со тој кој го имав само јас, и некако ептен наопаку: со најновиот, петтиот од мојата листа, и воедно најдолгиот (а сите ги оставаат најдолгите за на крај). А зошто така наопаку? Зашто овој беше можеби и единствениот со Одри кој планирав секако да го гледам, во скоро време, дури и да не ми го предложеше @Corvus . Причина - Оскаровец, а имав идеја да ги изгледам сите, нели. My Fair Lady, филм од 1964 година, освојувач на Оскар за најдобар филм во 1964, и уште 7 други Оскари, снимен според истоимената бродвејска театарска претстава, освојувач на Тони за најдобра претстава (овој е еден од четирите случаи во историјата за филмска адаптација која освоила Оскар за најдобар филм по Тони-то за најдобра претстава). А најинтересно од се, токму нашата ѕвезда, Одри Хепберн, не била ни номинирана за најдобра актерка за филмов. Причината - подолу:

Ликот на Илајза Дулитл во претставата го глумела Џули Ендрјуз. Кога бил правен кастингот за филмот, Ендрјуз не била ни земена во обзир, затоа што во тоа време не била сметана за позната актерка, а од друга страна, пак, Одри била ѕвезда. Имало многу негодувања зошто не била дадена улогата на Ендрјуз, меѓу кои и од главниот актер во филмот, Рекс Харисон, кој ја репризирал својата улога од претставата. Истата 1964, Ендрјуз била најмена од Дизни да го глуми насловниот лик во филмскиот хит „Мери Попинс“, филм кој истата 1964 е номиниран за најдобар филм, но го изгубил Оскарот токму од My Fair Lady. Но, Оскарот за главна женска улога завршил во рацете на Џули Ендрјуз за Мери Попинс, додека Одри Хепберн за My Fair Lady не била ни номинирана. Па така, можеби Хепберн победила во првата битка, ја добила улогата, но Ендрјуз успеала да ја освои војната. Главната причина за неноминирањето на Одри е што 90% од нејзиното пеење во филмот e dubbed, поточно Одри само отвора уста, а друга (пејачка) ги пее стиховите/дијалозите. Дури и Одри негодувала на ваквата одлука на студиото, и одлучила по овој филм, никогаш да не снима мјузикл во кој нема да пее сама.

Приказната и не е нешто посебно: цвеќарка од едно лондонско предградие, буквално уличарка, станува експеримент за професор по фонетика кој сака во рок од 6 месеци од неа од просјак, да направи дама. Затоа ја зема под своја закрила, и иако во ни една секунда од филмот не може да ја поднесе, ни тој неа, ни таа него, успева за 6 месеци да ја научи убаво да се изразува и да се однесува, и притоа ни кралот/кралицата да не познаат дека таа претходно била девојка од улица, туку да си мислат дека е некоја благородничка. Професорот победува во облогот, а Илајза е разочарана што и по 6 месеци, таа за него е само еден облог, една остварена цел и дека во него нема ни грам емоција за неа, затоа решава да си отиде од неговиот дом и живот, но и обајцата сфаќаат дека не можат да живеат еден без друг, иако нивниот начин на заеднички живот е со постојани караници и навреди. Но многу од техникалиите навистина пленат тука: костимографијата е прекрасна! Кога видов колку модерни комбинации на облека носеле во шеесетите (или дваесетите, зашто дејството е сместено тогаш), навистина се запрепастив. Или веројатно денешните модни креатори се инспирирале премногу од овие децении. Сценографијата е исто така одлична. Особено сетот на учицата каде живееше Илајза, но и во домот на професорот. Ова е потпомогнато и од фактот што филмот бил дигитално реставриран во 1994, па така сликата беше стакло. До најмали ситници, детали, се се гледаше. Музиката исто така беше супер. Уште си потпевнувам некои стихчиња како „...wouldn't be lovely", "just you wait, 'Enry Higgins, just you wait!" и "just a little bit of luck"... Не ми делуваше ни премногу досадно, ни премногу нападно, ниту пак воопшто повторливо, како што се случува во некои мјузикли. Глумата ОК, Одри беше срцка и во сцени како уличарка:
Одри 1-1.jpg

и подоцна како дама:
Одри 1.jpg

Најјак момент ми беше сцената кога сакаа со сила да ја бањаат. :pos: И не знам што друго би кажал за филмов. Генерално впечатокот ми е позитивен, но не сум нешто премногу импресиониран од крајниот исход, зашто иако технички се изгледа совршено тука, едноставноста на plot-от некако ми го спласна „расположението“. Заборавив да кажам, освен Мери Попинс, успеал да го победи и Dr. Strangelove во битката за Оскар. А за Одри, ова беше одличен почеток на темата, но ја очекувам нејзината кулминација во некој од другите филмови. Впрочем, и за еден од нив станала оскаровка, за овој не добила ни номинација, нели?

7/10[DOUBLEPOST=1528227788][/DOUBLEPOST]P.S. Мојот 43 од 90 Оскаровци. Или 47% DONE![DOUBLEPOST=1528227965][/DOUBLEPOST]P.P.S. Третиот од три филма со Одри во кој таа се вљубува во некој 100 години постар од неа. Breakfast at Tiffany's - првиот, тој од клубот - вториот.
 
Последно уредено:

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Не е вљубена у тој од Брекфаст ет Тифанис стариот, ако е со него омажена..:D

Иначе и ја слично ко тебе го доживеав, убаво филмче (ама како бе Мери Попинс и Стрејнџлав да ги тепа за најбоље филм), а од истиот материјал го има и Pygmalion, двојно пократок, подинамичен, не е мјузикл и го препорачувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom