5X Филмски предизвик

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.675
9ka, sram da ti e. :)

Jas go simnav sweet smell of success, da mi pomine sesija I I'm sednuvam turbo na site 10 mozebi. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.834
Поени од реакции
33.747
9 е приближно еднакво на 10 кај мене. 10 давам само на оние филмови на кои сум пуштил солза, ме наежиле, на кои сум поминал саати и саати по филмот во гуглање за филмот, кои ме насмеале до солзи... Значи пак - само емоцијата ги дели 9 од 10.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.834
Поени од реакции
33.747
The Big Sleep не ми се допадна многу, sorry @grande-juve . Презаплеткана приказна, премногу ликови и премногу пиштоли за мој вкус. Овој беше баш таков каков што очекував дека ќе биде Double Indemnity, а не беше. Затоа тој ми беше супер. Овој не.

Се изненадив кога видов: сценарио - Вилијам Фокнер.

А за Хемфри Богарт веројатно би требало во „Непопуларни филмски мислења“ да пишувам. :P
 
G

grande-juve

Гостин

Phyllis
: Mr. Neff, why don't you drop by tomorrow evening around 8:30? He'll be in then.
Walter: Who?
Phyllis: My husband. You were anxious to talk to him, weren't you?
Walter: Yeah, I was. But I'm sort of getting over the idea, if you know what I mean.
Phyllis: There's a speed limit in this state, Mr. Neff. Forty-five miles an hour.
Walter: How fast was I going, officer?
Phyllis: I'd say around ninety.
Walter: Suppose you get down off your motorcycle and give me a ticket.
Phyllis: Suppose I let you off with a warning this time.
Walter: Suppose it doesn't take.
Phyllis: Suppose I have to whack you over the knuckles.
Walter: Suppose I bust out crying and put my head on your shoulder.
Phyllis: Suppose you try putting it on my husband's shoulder.
Walter: That tears it. 8:30 tomorrow evening, then.
Phyllis: That's what I suggested.
Walter: You'll be here too?
Phyllis: I guess so. I usually am.
Walter: Same chair, same perfume, same anklet?
Phyllis: I wonder if I know what you mean.
Walter: I wonder if you wonder.

Тоа е тоа.[DOUBLEPOST=1460471348][/DOUBLEPOST]
The Big Sleep не ми се допадна многу, sorry @grande-juve . Презаплеткана приказна, премногу ликови и премногу пиштоли за мој вкус.
Тоа да, за нијанса е позаплеткано од обично, али возењето ми е едно од најдобрите. Плус хемија пука меѓу Боги и Бекол, репликите.. и се друго ми е врв. Е ако Богарт не ти одговара, тогаш уше потешко да ти се свиѓа :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.834
Поени од реакции
33.747
Тоа да, за нијанса е позаплеткано од обично, али возењето ми е едно од најдобрите. Плус хемија пука меѓу Боги и Бекол, репликите.. и се друго ми е врв. Е ако Богарт не ти одговара, тогаш уше потешко да ти се свиѓа :)
Многу ми е антипатичен. Да не речам - грд. Не ми е јасно како можеле жените да лудуваат по таков тип. До Бекол е ко слика од Принцезата и жабецот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.834
Поени од реакции
33.747
Out of the Past подобар од The Big Sleep, но и тој не ми се допадна колку Double Indemnity. Не можам да сфатам како може една жена да ги врти сите околу малото прсте. Па и крајот... Ептен се изнервирав. Кутрата таа Ан (мислам дека така се викаше). Толку го сакаше... :place:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.847
Поени од реакции
24.284
Изгледан предизвикот и за месец март, убаво ми дојдоа како освежување вакви црно-бели филмови, увек сум бил скептик према нив, али лудница филмови имало таму. Ако се отфрлат почетните предрасуди за ваквиве филмови стварно може да бидат ужување.

1. Double Indemnity - Филмиште. Може би и најдобриот од овие пет предложени (се јадат со The Big Sleep). Наративот е одличен во филмов, карактерите се перфектно изградени. Низ цел филм се осеќа таа тензија која виси дали ќе ги откријат или не, прави да се сочувствуваш со ликовите. Најдоброто нешто во филмов е тоа што ти покажува дека секој може да биде убиец, безразлика дали е тоа твојот комшија, колегата од работа или па жената со кого ја делиш постелата.

2. Sweet Smell of Success - Тип на филм кој од една страна е злобен и суров, а од друга страна стилски перфектен и визуелно одличен. Филм каде што интригите и желбата за успех кај главниот карактер се толку добро прикажани, да се зачудиш. За жал, како и во сите други филмови така и во овој е прикажано дека на крај од преголемата желба за успех ќе изгориш, и во сите сплетки што си ги створил за да дојдеш до таму, сам ќе се заплеткаш.

3. The Big Sleep - Како што кажав се јадат со Double Indemnity за кој е најдобар филм од овие пет. Иако на моменти делува доста збунувачки и мора внимателно да се следи филмов, зашто има премногу карактери и случки во филмов, сепак му дава до знаење на гледачот што како се случило. Супер напишан филм и перфектно изглумен, поготово од страна на Богарт. Се гледа дека бил мангупиште човеков.

4. The Third Man - Интересно фимлче, иако ми е најслаб од сите пет. Не дека е нешто послаб во поглед на глумата или прикаската од претходните филмови, баш напротив ти го држи вниманието низ целиот филм, возбудлив до самиот крај. Едноставно не знам, нешто како да ми недостигаше во филмов. Можеби во погрешен момент го гледав и не бев во таков mood. Како и да е, одличен мистериозен филм.

5. Out of the Past - Хах, само ова ќе го кажам за филмов. Покажува колку ние машките сме уствари дегени најголеми. Прав доказ е филмов, си има пристојно, паметно, мирно девојче до него, ама он пак сака да иде кај злобната кучка што знае дека ќе го заебе. Секако, на крај тоа и се дешава, го заебува.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.834
Поени од реакции
33.747
Браво за @ob1 . Мене и месецов ми останаа неизгледани филмови (2), со што севкупно од почетокот на годинава ми недостасуваат 4 за да ги комплетирам сите предизвици, но ветувам дека ќе биде, до крајот на годинава.

За мај, со мало задоцнување, заради празниците, некои мои домашни обврски и заради @wot :P ... Но во Прилеп велат: „Ако е забаено, да не е забораено“, па затоа еве го следниот 5X предизвик:

До сега како теми имавме или жанровско - тематски определби кои ги поврзуваа филмовите, или во јануари - филмови од еден филмски фестивал (се мислев како тема и овојпат да биде филмски фестивал - Кан, зашто од 11 до 22 мај годинава се одржува еден од трите најреномирани европски филмски фестивали, но и според мислењето на @wot , темава која ја одбравме (заедно) е поинтересна, барем за нас, зашто немаме гледано речиси ништо такво). Овојпат, малку поразлична тема од сите досегашни, имаме филмови од еден режисер.

МАЈ 2016 - Akira Kurosawa

akira-kurosawa-main-image.jpg


Во светот на филмот ќе остане запаметен како создавач, кој инспирацијата ја бара во мистериите на наследството и светот на легендите и митовите на својата татковина, со што на Западот му ја отвори вратата во таинствената Јапонија. Век од раѓањето на Акира Куросава, единствена појава во историјата на светската кинематографија, се навршува годинава (2010, текстот е преземен од Нова Македонија, линк). Куросава е роден на 23 март 1910 година, потомок е на самурајскиот род, а во светот на филмот ќе остане запаметен како создавач, кој инспирацијата ја бара во мистериите на наследството и светот на легендите и митовите на својата татковина, со што на Западот му ја отвори вратата во таинствената Јапонија.

Овој познат режисер, сценарист и продуцент се родил во предградието на Токио во офицерско семејство во кое од детството ги учел боречките вештини. Сепак, наместо наследната воена кариера одлучил да се посвети на уметноста. Во 1936 година победува на конкурс и е примен за помошник режисер во јапонското филмско студио во Тохо.

Седум години е асистент на режисерот Кадиро Јамамото пред да го сними својот прв самостоен филм „Сага за џудото“, според сопствено сценарио и врз основа на истоимениот роман од 1943 година. Во сите филмови тежнее да постигне идеална прецизност, па со недели, дури и со месеци бил во состојба да чека соодветни временски услови за снимање.

По Втората светска војна, Куросава преминува на современи теми во кои ги разобличува пороците на општеството („Пијан ангел“, „Таен двобој“, „Куче скитник“, „Скандал“). Меѓународна слава му донесе „Рашомон“ (1950), кој е награден на Венецијанскиот фестивал, како и филмот „Седум самураи“ од 1954 година. Неколку филма снима по мотиви на книжевни дела на светски класици, како „Идиот“ на Достоевски, „На дното“ на Горки, „Крвав престол“, по Шекспировата „Магбет“, а во сите овие филмови дејствието е поместено во Јапонија.

Јапонската критика и публика не ги прифаќаат филмовите на Куросава, забележувајќи му дека е преголем „зависник“ од западната култура. Во 1966 година се согласува во Холивуд со американски глумци да го сними филмот „Побеснет воз“, а една година подоцна ги пренесува на филмското платно воените епизоди од Перл Харбор, во чиј наслов влегле кодирани радиосигнали „Тора!Тора!Тора!“ (Тигар). Поради несогласување со продуцентската компанија „20 Сенчери фокс“, славниот јапонски режисер го прекинува снимањето и се враќа во својата татковина. Неговиот прв колор филм „Под трамвајските шини“ пропаѓа во кината, а две години подоцна има обид за самоубиство, но е спасен. Неговите подоцнежни филмови „Соништа“ (1990) и „Рапсодија во август“ се инспирирани од личните доживувања. Во 1990 година добива почесен „оскар“ за придонес во развојот на филмот. Последниот филм „Мададајо“ е снимен во 1993 година. Куросава бил оженет со глумицата Јого Јакути со која има две деца. Починал од срцев удар во 1998 година, на 88 години.
Филмовите кои ги одбрав се следните:

Screenshot_1.jpg

1. Rashomon / Rashômon
2. Ikiru
3. Seven Samurai / Shichinin no samurai
4. Yojimbo / Yôjinbô
5. Ran


Извини, @grande-juve , видов дека ги имаш гледано сите, но јас и @wot немаме гледано ни еден, а верувам и @ob1 ги нема. Секако можете да си направите ваша листа сами, и доколку ги имате гледано. ;)

За тие кои сакаат да изгледаат повеќе, останатите 5 филма не ги одбрав според рејтинзите на IMDB и Letterboxd (како што се одбрани петте погоре), туку ги одбрав според една листа составена од уредниците на Нова Македонија со топ 10 филмови од Куросава. Следните 5 се:

6. Drunken Angel / Yoidore tenshi
7. Stray Dog / Nora inu
8. Idiot / Hakuchi
9. Throne of Blood / Kumonosu-jô
10. The Hidden Fortress / Kakushi-toride no san-akunin


Ова е листа на letterboxd на која ќе може да го следите предизвикот и ако се приклучите подоцна да фатите чекор со останатите: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/5x-film-challenge-kajgana/

А ова е листата со EXTENDED CHALLENGE-от со по 10 филма секој месец. Листата може да ја најдете овде: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/10x-extended-film-challenge-kajgana/

За тие кои сакаат повеќе, ова е листата со сите 32 филма кои ги има режирано Куросава: http://letterboxd.com/director/akira-kurosawa/

Ептен сум нестрплив, едвај чекам да почнам![DOUBLEPOST=1462287613][/DOUBLEPOST]Го изгледав Sweet Smell of Success од априлскиот предизвик. Не ми остави којзнае колку добар впечаток, нешто слично како The Big Sleep. Не дека беше заплеткан, само не ги сфатив во целост сите тие амбиции, каприци или како да ги наречам на Џеј Џеј, Сидни, па и на Сузи (иако тоа нејзиното знам дека во голема мера беше страв од братот, поточно страв да му се спротивстави на братот). Плус, некако во филмов ко да ми фалеше femme fatale. Сузи дефинитивно не беше тоа, а други женски ликови кои нешто значеа и не видов. Филмов ко епизода од македонски народни приказни, со поука на крај: „кој на друг гроб му копа, сам во него паѓа“. :)
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.675
Nisto od noir ne izgledav, osven sweet smell of success. Gledani mi bea preporacanite pet, ama si stoi challengot. Ke nadoknadam sigurno.

Inaku pocnav so Kurosawa. Go izgledav Dersu Uzala, mi bese preporacan.

Mi bese malku klise I malku dolg, no voglavno mi se dopadna. Ubav film so mnogu ubava poenta. Imate preporaka od mene.

Vecer Ikiru.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.834
Поени од реакции
33.747
И јас го почнав Куросава со Rashomon, пред малку и конечно го сфатив значењето на изразот „рашомонијада“ кој неретко го употребуваат особено политичариве. Одличен филм, прекрасна порака. Ме потсети по малку на драмата на Луиџи Пирандело „Така е (ако така ви се чини)“, заради темата: барањето на една, апсолутна вистина која веројатно е само илузија, преку различните перспективи, неапстрахирни од нивните внатрешни пориви, желби, злоба и завист. Ми сметаше по малку градењето на некои од ликовите и некои нивни претерани реакции како апсурдното прегласно и изнасилено смеење, што како да ми фр/ли црна точка на севкупниот впечаток, но крајот - убав, па сепак сметам дека е ова одличен филм. 8/10 од мене, и препорака - за тие кои го немаат гледано.

Не знам само дали ќе издржам 3 и пол саати за Seven Samurai. Што е многу, многу е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom