30 Day Movie Challenge

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ден 15: филм кој толку е лош што е смешен
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
ден 15: филм кој толку е лош што е смешен

Оваа категорија, во последно време, ми е омилена и сериозно се мислам еден подолг период да престанам да гледам другачии филмови. Кај мене, таа категорија би гласела - филм кој толку е лош, што е добар.

И стварно, има многу наслови тука. Најпознат е секако The Room, но во моментов, кога би требало да издвојам еден, тоа (за дивно чудо) не би бил тој, а ни ниту едно од ремек делата на Neil Breen, туку феноменалниот Diamond Cobra vs the White Fox, од 2015-та. Гледан повеќе пати.


Samurai Cop е баш тоа. Одличен предлог.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.608
ден 15: филм кој е толку лош што е смешен

Многу имам такви, ама еве, ќе издвојам нешто од нашата „импресивна“ кинематографија на една од најпознатите европски режисерки:

1642348413099.png

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Последно го гледав Another Earth (2011) од режисерот на I Origins и иако овие два се единствените филмови што му ги имам изгледано (од вкупно 4), чувствувам дека ќе ми се допаднат и останатите два, со оглед на тоа дека обработува прилично иста шема како што обработува во оние погоре. И самиот во едно интервју си кажа дека е голем ентузијаст за науката и инспириран од неа ги пишува своите филмови. Тематиката во Another Earth е веројатноста на постоење на паралелен универзум и сите наши прашања што доаѓаат следствено со тоа.
@wot, јави се. :kafence:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
ден 15: филм кој толку е лош што е смешен
Мене па не ми текнува на ниеден: ако според мене е толку лош - лош е, и не ми е смешен. :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.741
ден 12: филм во кој би сакал да живееш






ден 13: филм што прави да веруваш во љубов

crossover so prethodnata tocka

underrated film


ден 14: филм од твојот омилен режисер

Clint Eastwood
- gi kreira za mene najemotivnite filmovi, covek sho cel zivot go pominal pravenje filmovi i znae da raskaze prekrasna prikazna.

Satoshi Kon - Decenii pred holywood, steta sto prerano si zamina.
Roger Corman said, about Perfect Blue: If Alfred Hitchcock partnered with Walt Disney, they'd make a picture like this.


Ridley Scott - Cel asortiman na prekrasni filmovi, no najveke vpecatok mi ostavi mornicavata atmosfera vo Osmi Patnik


ден 15: филм кој толку е лош што е смешен

Totalno nema vrska so likot od DC comics, namesto kradec, tipkata e spajdermen ama so macki, so glupi 1lineri

Ne znam sho bese filmov, ama tolku memeable momenti
1642415001664.png
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
ден 16: филм што те натерал да си го преиспиташ животот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom