21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Изгледа сум те разбрал за физичко сменување на половите т.е. Северниот или Арктикот да дојди долу и обратно. Моја грешка.:)




Јас би рекол обратно, Земјата може да исчезне, но човештвото ќе продолжи понатаму...



Една од причините за да почни да се лади јадрото треба да има вулкани и тоа помасивни. На друг начин можи со дејствување на гравитационото поле врз Земјата од страна на друго гравитационо поле...некоја планета и сл.
ако исчезне земјата а човештвото ќе остане тогаш каде ќе продолжиме да живееме?


вика кометава или планетата сеедно од 15 мај 2009 година е видлива со голо око нешто како вотро сонце, јас ништо не приметив!

незна во што да верувам страшно!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Катаклизми од типот 2012 се случуваат само ако некој е доволно морон да го стисне копчето за лансирање на нуклеарка а богами како што иде светов ќе да е тоа што ќе не докрајчи.
Нема таква нуклеарка. Со тоа што го имаме од нуклеарно оружје, Земјата може да кивне највише. Ништо нема да и биде.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Nibiru bar spored mene ne postoi poradi toa sto bar do sega ke se detektirase od 2milijardite sliki na HARPS.vtora pricina e ako Nibiru e zvezda pridruznik so svojata masa ne moze da e pogolema od edna stotina na velicinata na sonceto u sekoj slucaj ke bila izedena od gravitacijata na sonceto i treta rabota e koja bi bila nejzinata oska na dvizenje pa kolku i da e elipsovidna nemoze samo ednas na 26 milijardi godini da pravi krug okolu sonceto ako e tolku mala i tolku blizu.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Оќ ќе пробам накратко да ти одговорам. Темава има 1 300 поста ни на крај памет не ми е да ги читам сите.
Хаха, во ред е, само полека со предпоставките друг пат.

Што се однесува до крај на човештвото верувај без разлика кога ќе дојде статистички по илјадници години нема да биде поради катастрофите кои се опфаќаат особено во овој период по филмовите и книгите.
Се согласувам, причината поради која филмот е воопшто спомнат на темава е поради научните теории за тоа како би дошло крај на човештвото. Сите почнаа да ми зборат за филмот и навистина го сфаќам Апокалипто зошто почнав и јас да се живцирам.

Што се однесува до планета X Нибуру таа не постои барем не во теорија, иако сега се користи како израз често па се остава простор да се прават некои шпекулации ама тоа е тоа.
Сега не постои, но порано била активна. Барем еве како мое лично мислење нека е. Макар шпекулација.

Што се однесува до околности да се е возможно но верувај милијарди работи се возможни во теорија но статистички паѓаат во вода бидејќи шансите тие да се случат се толку мали што се невозможни. (а да не зборуваме дека ретко кој од тврдењата се реални земено дека се поставени само теоретски, а практично никогаш не биле во можност да се тестираат).
Па, да во право си. Но научниците не можат туку така да дојдат до било какви теории без добро да размислат и да истражат. теориите морат да бидат поткрепени со некакви факти. А тоа дека повеќето вакви теории не се докажани, поради тоа што се уште не се случило такво сценарио, е точно.

на радио слушав за филмот и врз основа на какви истражувања е направен, наводно биле вклучени група нумеролози толку кажаа, убаво ја слушав таа што го презентираше но никаде не слушнав астрономи што за мене се тоа вистински научници а не нумеролозите.
И за што нумеролози? Која била потребата? Да потврдат дали се работи за 21.12.2012? Абе ај.

Имаш гугл, провери сам, батали радио.

Извини, ама тоа што ти си го гладал на филмот, нема врска со реалноста.
Не? Од каде тогаш научници од разни делови на светот се согласуваат во однос на нивните теории?

И АМАН ВЕЌЕ ЗА ФИЛМОТ ПРЕКУ К*РАЦ ВИШЕ !!!!

Збориме од општ е*ан аспект, така да одржувајте ја темата е*ано ОПШТО.

Ослабување на земјината структура? Дестабилизација? Ех, што е лесно да се каже ова... имало ослабување и настанала дестабилизација... А да ни кажеш која е причината за тоа ослабнување и дестабилизација? Да биде посодржајно глупавото сценарио?
Прво прочитај го ова, па после ќе ти ги кажам причините.

Theory of Crustal Displacement


The theory of Crustal Displacement states that the entire crust of the Earth can shift in one piece like the lose skin on an orange.
By studying the carcasses of the woolly mammoth and rhino found in the northern regions of Siberia and Canada one can see the land these animals gazed on was suddenly shoved into a much colder climate. Their stomachs reveal food found in warm climates where they grazed just prior to their deaths. This was found frozen along with them suddenly.
Thousands of animals were found to be frozen in a brief moment of geological time. Ancient maps of Antarctica suggests that it too was 'frozen over' in a brief moment in time.
It has been suggested that approximately 12,000 years ago there was a displacement of the Earth's crust. The entire outer shell of the earth moved approximately 2,000 miles. When the Earth's crust shifted all of Antarctica was encapsulated by the polar zone. At the same time North America was released from the Arctic Circle and became temperate.
This is based on the theory of Continental Drift - the continents of the earth have been slowly drifting apart over millions of years. This is possible because the outer crust of the Earth floats upon a semi-liquid layer.
Извор

Продолжи да си читаш од линков горе.

Централното јадро почнало да се лади??? Така, нагло, почнало да се лади, а? Абе хемија, нешто, за ладење на системи, си читал? И таа топлината од јадрото, на кај идела?
Да, и по тоа што го збориш, чинам повеќе и од тебе.

Како прво, треба да знаеш од каде доаѓа топлината на Земјиното јадро. Зошто не постоела одсекогаш како таква, мора да има причина што постои, нешто што тоа го предизвикало така да биде. Акција-Реакција. Физика, нели? Сигурно си читнал нешто.

Како второ, јас ќе се лишам од коментари на ова сега за сега, додека ти, очигледно начитан, не ми одговориш што ја создава таа топлина во јадрото, па јас ќе ти дадам мој удел на сето тоа.

Магнетната инверзија ќе резултира со физичка поларна промена??? Оф...
Да, вистината некогаш е тешка да се проголта ... знам.

Иначе се има случено претходно, каква гаранција имаш ти лично дека нема да се случи пак, и уште поважно, доказ дека никогаш не се ни случило?

Ова под 4, го обожавам. Па ако баш во тој момент, на слабеење на структурата на Земјата, наглото ладење, и магнетната инверзија, не помине некое тело, онака, масивно, вселенско... глуп ќе е филмот, нели?
Уште давиш за филмот? Знаеш, за некој кој се обидува да излезе паметен во ситуацијава изгледаш смешно. Не ти текна да прочиташ барем нешто од нешто за што се дискутира на темава? Дека благе везе нема со филм? Дека се зборува од општ аспект кои се предвидувањата/теоориите/популарните убедувања за 2012?

Пред да ме цитираш друг пат, гледај барем да ја погодиш темата.

И нешто морам да те прашам!!! За кој потоп збориш??? Немој да ми речеш дека тоа е онаа поплава заради излевањето на Нил, опишана во христијанските списи? :nesvest:
Кој златен Нил бре? Ти зборам за Потопот опишан од глобалните усни преданија на разни култури. Од Индијанците на Запад, до Азиските народи на исток, до африкански племиња на југ.

Или го немаш проверено тоа? Ај провери па да збориме.

И, тоа што магнетниот пол е нестатичен, нема ама баш никаква врска со сценариото на филмот.
Да, па и темава нема абсолутно никаква врска со филмот, али алал ти вера што ја однесе темава во таа насока. Махер си, нема што. Уште да погодеше за што се всушност се дискутира овде ќе беше цар!

Така е. Доказ се секојдневните вулкански ерупции ширум светот :tapp:

Лавата, ете, не сака да ги пополни тие “шиплини“, туку сака надвор! :tv:
Дали воопшто го ѕирна линкот кој така фино ти го доставив? Не? Ај врати се назад и прочитај, немам намера да цитирам дел по дел од таа веб страна само затоа што те мрзи да читнеш нешто.

Food for thought за тебе - Бидејќи уживаш да побиваш научни теории, ај консултирај се со Google (или некои книги/документарци whatever) и еве по законите на физиката, а и закони од некои неконвеционални физичари, опиши ми ги деталите за создавањето на Земјата, и удри ми акцент на ситуацијата во ентериерот.

Ако земјата е шуплива, драг NeptuneGate, тогаш од каде потекнуваат магнетните полиња?
Од јадрото? Гравитацијата си ја игра својата улога.

Филмот е изработен на база на шпанска сапуница, со примеси на квази-научни теории без никаква основа.
Го гледаше воопшто па да збориш? Изгледа не, како и тоа што не виде за што се збори на темава, ама ај, ти си паметниот нели?

Квази-научни теории? Па научници ги измислиле. Во ред е да се сомневаш во истите, и јас немам некое високо мислење за меинстрим научниците. Работата е што сите научници (меинстрим а и останатите) се согласуваат на горе спомнатите квази-научни теории.

Инаку, има епска разлика меѓу теорија, и научна теорија. Второто барем донекаде е подржано со факти, поткрепено со некакви докази, додека за првото, може било кој да го направи, дури и јас (ти)

Колку да знаеш, онака ...

Финтата е: дај му го на народот тоа што сака да го гледа, ако добро ти плати!
Финтата е: Постирај тоа што ти текнало, без да внимаваш на темата и што се дискутира на истата.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
dobar film breeeee:vozbud: ako pravite muabet za 2012

i temava e dobra ama nema vrska nisto
ako treba da bide kraj odamna ke stasase
kolku predviduvanja imase za kraj ama nikako da stasa krajov
taka da ke go cekame da vidime sto i kako ke bide
ako ne sobirajte pari za karta na brodovite:pos2:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Изгледа сум те разбрал за физичко сменување на половите т.е. Северниот или Арктикот да дојди долу и обратно. Моја грешка.:)
Физичка промена се има случено порано, но нема некои индикации дека такво нешто се случува во сегашноста. Само за геомагнетна транслокација. Ако сакаш можам да ти постирам цитати/линкови да видиш и сам дека не измислувам.

Јас би рекол обратно, Земјата може да исчезне, но човештвото ќе продолжи понатаму...
Комплетно се согласувам со тебе за ова. :wink:

Една од причините за да почни да се лади јадрото треба да има вулкани и тоа помасивни. На друг начин можи со дејствување на гравитационото поле врз Земјата од страна на друго гравитационо поле...некоја планета и сл.
За тоа со вулканите до некаде е точно. Ме интересира, дали можеш да ни објасниш, што е тоа тоа што го прави јадрото да се врти?

Онака ме интересира, дали ќе погодиш.

HINT: Нема врска со гравитацијата на Земјата :icon_bigg.

Ja neznam so se zamarate so vakvi gluposti.... ako se umira neka se umira ako ne NEKA NE MO4AT SAMO da gi ebam :tapp::tapp:
Јас не знам што се замараш ТИ со вакви глупости? Ако ти е глупава темава и се збори за глупости, имаш бајаги "поинтересни" теми за дискусија, оди си таму, а не да билдаш мислења со тоа што постираш вакви коментари по теми.

Пошто гледам дека за магнетни полиња да дрндате без да користите гугл ај да ве просветлам на кратко

Прво смена на половите се случувало во минатото на секои 100-200 илјади години ние касниме едно 750 000 .
Точно. Иако временските периоди и интервалите кога отприлика се случуваат се посебна тема за дебата/дискусија.

Се случувало во минатото без поголеми последици врз бисверата
Второ ако јадрото се излади ни се ебе мајчето нема да иаме магнетно поле барем не толку јакјо да не штити од сончева радијација што значи збогум живота.
Така е, а има индикации дека тоа се случува во моментов.

Трето магнетното поле слабее научниците не знаат дали е резултат на ладење на јадрото или пак сигнал за смена на половите
четврто ако не ви јасно што се случува потоа со ладење на јадрото погледнете го марс има изгубено атмосверата и водата доволно јасно?
петто смена на половите треба време не се случува преку ден исто така како и ладење на јадрото
Дури физичка промена на половите може да се случи за кратко време. Ледената Доба?

Катаклизми од типот 2012 се случуваат само ако некој е доволно морон да го стисне копчето за лансирање на нуклеарка а богами како што иде светов ќе да е тоа што ќе не докрајчи.
Па не, со оглед на фактот каква бомба направија Русиве. Пази, eco-friendly е бомбата. Уништува биолошки материјал, без поголеми последици врз околината, и без никакви последици на атмосеферата, озонот и сл.

ако исчезне земјата а човештвото ќе остане тогаш каде ќе продолжиме да живееме? Незна во што да верувам страшно!
Си слушнал за Alternative 3?

Имаш моментална тераформација на Марс.

Имаш подземни мини-градови, најблиските во Шведска и Швајцарија.

Има гласини дека Македонија е во преговори со САД за свој мини-град кој ќе се формира некаде под Преспа. Претпоставувам затоа вршат толку притисок за ставање крај на прашањево со имево. Иначе се гласини, немојте сега одма со напади.

Нема таква нуклеарка. Со тоа што го имаме од нуклеарно оружје, Земјата може да кивне највише. Ништо нема да и биде.
Има, има. Само не си побарала да видиш што се има најново во арсеналот на оружени системи во светот.

Nibiru bar spored mene ne postoi poradi toa sto bar do sega ke se detektirase od 2milijardite sliki na HARPS.
Точно е дека СЕГА не постои. Порано да. Имаш остатоци од него во Куперовиот Појас.

vtora pricina e ako Nibiru e zvezda
Не, се работи за планета. Поранешна планета. Сега убаво би легнал терминот планета Х. Екс-планета! :vozbud:

Океј не е смешно, назад на темата ...

i treta rabota e koja bi bila nejzinata oska na dvizenje pa kolku i da e elipsovidna nemoze samo ednas na 26 milijardi godini da pravi krug okolu sonceto ako e tolku mala i tolku blizu.
Не се движела по одредени периоди. Туку по волја. Интерпретирај го ова како сакаш.

dobar film breeeee:vozbud: ako pravite muabet za 2012
Не, не правиме муабет за филмот ..... (-__-)

i temava e dobra ama nema vrska nisto
ako treba da bide kraj odamna ke stasase
kolku predviduvanja imase za kraj ama nikako da stasa krajov
taka da ke go cekame da vidime sto i kako ke bide
ako ne sobirajte pari za karta na brodovite:pos2:
Или пропусница за во подземни градови во Шведска, Швајцарија или Норвешка.

Бродовите мислиш онака ги лупнаа во филмот? :nenene:

dobar film breeeee:vozbud: ako pravite muabet za 2012
Не Кавадарчанец/Корка, не правиме муабет за филмот ..... (-__-) АМАН!

i temava e dobra ama nema vrska nisto
ako treba da bide kraj odamna ke stasase
kolku predviduvanja imase za kraj ama nikako da stasa krajov
taka da ke go cekame da vidime sto i kako ke bide
ako ne sobirajte pari za karta na brodovite:pos2:
Или пропусница за во подземни градови во Шведска, Швајцарија или Норвешка.

Бродовите мислиш онака ги лупнаа во филмот? :nenene:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Авторот на клипот погоре, некаде на крајот пишува дека откако ќе помине сево ова нов живот ќе се роди на земјата, и дека ќе ја искористиме технологијата и науката за повторно да создадеме место за живеење. Па дај ве молам, кој може со сигурност да каже дека тоа воопшто ќе се случи? А и да се случи со која сигурност може да кажеме дека повторно ќе се роди живот на планетата? Дека ќе ја искористиме технологијата и науката за да изградиме нов дом? Можеби некои организации како НАСА знаат "нешто" за ова и како и дали ќе се случи во 2012, и дали навистина постои таа планета Нибиру ама можеби не сакаат да ни кажат и го кријат тоа од нас, ама мене едноставно не ми се верува. Значи не се замарајте многу што ќе биде за 3 или 300 години од сега бидејќи не знаеме утре што не чека, а не за 3 години.:toe: Уживајте си во животот и не се сеќирајте многу за ова, си има научници и они нека се грижат, не за џабе и така си ги посветуваат животите на научна фантастика.:toe::smir::pos2::pos2:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
ако исчезне земјата а човештвото ќе остане тогаш каде ќе продолжиме да живееме?

На други планети со тек на годините надвор од Сончевиот систем.
А во блиска иднина на Марс.
 
?

..........

Гостин
ќе кажам дека ова е само еден убав маркетинг трик, кој во денешно време го применуваат многу пишани и електронски медиуми, со цел за зголемување на нивната читаност/гледаност. Но, постојат работи за кои, доколку се пласираат во пошироката јавност, треба да се има многу добри докази. Ваква информација за луѓето значи паника и е многу невкусно истата да се пласира. Има тука една многу убава логика - доколку сево ова беше вистина, сите вести би започнувале со оваа информација.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
ќе кажам дека ова е само еден убав маркетинг трик, кој во денешно време го применуваат многу пишани и електронски медиуми, со цел за зголемување на нивната читаност/гледаност. Но, постојат работи за кои, доколку се пласираат во пошироката јавност, треба да се има многу добри докази. Ваква информација за луѓето значи паника и е многу невкусно истата да се пласира. Има тука една многу убава логика - доколку сево ова беше вистина, сите вести би започнувале со оваа информација.
Мене ме интересира кои се тие медиуми што заработуваат од ова?
Колку што знам медиумите скоро и да не ја споменуваат 2012...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Мене ме интересира кои се тие медиуми што заработуваат од ова?
Колку што знам медиумите скоро и да не ја споменуваат 2012...
Ич... дури ни филмови не снимаат за тоа.
 
?

..........

Гостин
Мене ме интересира кои се тие медиуми што заработуваат од ова?
Колку што знам медиумите скоро и да не ја споменуваат 2012...
Ти од кај дозна за шпекулацијата од медиум ...или ти се јавија од НАСА и ти соопштија?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Медиунмите невидени пари собираат од приказните за 2012. Во Македонија како најдобар пример е списанието Шесто Сетило што ја обработува таа тематика.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
На други планети со тек на годините надвор од Сончевиот систем.
А во блиска иднина на Марс.
добро но како ние ќе стингемем до тие планети не ми е јасно како цело човештво ќе успее да се префрли таму?
 

El 'Borracho

Riot Maker
Член од
18 јули 2009
Мислења
822
Поени од реакции
238
..... многу се тупи бе еј. Глеј сеа ја како сликовито ќе ви објаснам

светото денес



светот после 2012



не ми е јасно еве ако има некој нека ми објасни што е толку важно тоа дека ќе заврши петиот сончев круг?!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom