21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Тие што барале по книги/интернет нешто околу мистериите на античкиот свет (конкретно Средна Америка - Маите, Египет, Блиски Исток - Сумерите) веројатно наишле на бројот, односно годината 2012.
Јас, како човек кој во последниве 4 години знаел да посвети по ден-два (некогаш и повеќе) барајќи било какви информации за разни Атлантиди, пирамиди ваму и таму итн итн, можам да кажам дека бројката 2012 ја имам видено прилично многу пати. Се’ до пред една година не знаев што значи, а и тогаш, кога дознав – не ми се веруваше многу, бидејќи беше спомната во област за која немав претходни знаења, а врска немав како би можела да биде поврзана со тоа што го барав.

Секаде каде што прочитав, годината 2012 се спомнува како многу важна (читај - најважна) година.
Се’ почнува од Маите, и нивниот календар, кој и ден-денес се смета за најточниот календар некогаш направен, поради тоа што се заснова на движењето на небесните тела (главно Сонцето, Меркур и Венера).
Имено, Маите си развиле нивен систем на сметање на времето..

Број на денови / Израз
1 / Kin
20 / Uinal
360 / Tun
7200 / Katun
144000 / Baktun

.. а за почетен датум на својот календар го одредиле 11 август 3114 година п.н.е.
Системот, т.е. начинот на запишување е прилично интересен. На пример, 5.16.0.7.0 значи 5х144,000 + 16х7200 + 0х360 + 7х20 + 0х1, што е еднакво на 835,340 денови од започнувањето на календарот.
Е тука е интересниот дел. Според Маите, календарот завршува со 13тиот бактун (Baktun), што значи 1,872,000 денови од почетокот на календарот, или 21 декември 2012 година, денот на зимската рамноденица. Не е јасно и тоа како успеале толку прецизно да погодат кога е рамноденицата, кога немале нели денови, месеци, години, туку само бројки.
Баш и не се потрудиле да објаснат што потоа.. значи, не се знае што значи според Маите крајот на календарот. Крај на светот? Ху ноус?
Најс до тука, а? (=

Оваа бројка ја сретнав по втор пат кога барав нешто за Сумерите.. за Историја ли, за што ли беше.. не е важно.
Овие пак верувале во “планета на боговите” (планета од која дошле/се симнале боговите), и си ја крстиле таа планета Нибиру (Nibiru). Nibiru наводно не е откриена до сега поради нејзината чудна орбита (под поголем агол од било која друга планета во Сончевиот систем, и со спротивна насока на движење), која ја носи надвор и повторно назад во Сончевиот систем во одредени временски периоди. Со оваа планета владее(ла) раса позната како Анунаки (Anunnaki), за кои има многу теории. Според една, имало нешто караници помеѓу “боговите”, и дел од нив дошле на Земјата, каде што нашле многу злато, кое пак, било потребно за обновување на заштитната (атмосферска?) обвивка на Nibiru. Пак се карале, тепале, кој знае што.. после некое време решиле да ја населат Земјата со раса на робови, и по пат на генетски модификации ги создале првите примероци на хомо сапиенс (а.к.а. луѓето), и им дале нешто власт. Луѓето како луѓе се побуниле, си почнале да си владеат по нивно и, needless to say, ги стигнала “небесна казна”. “Боговите” Anunnaki ја потопиле површината на која живееле луѓето, нешто што е познато како библискиот Голем Потоп (Голема Поплава, сеедно). Дел од населението успеало да се спаси и да го продолжи човековиот род (уште една библиска референца – а Библијата не е ништо друго освен збирка на изминати настани, ама тоа во друга прилика – бродот на Ное).
Еве што вели друга приказна: http://www.world-mysteries.com/pex_2.htm .

Се’ ќе си беше супер, и приказнава ќе си останеше само тоа – приказна, да не постоеше – што друго освен бројката 2012. Имено, токму во годината 2012 е сместено враќањето на оваа планета (позната и како Planet X), и се смета за екстремно важен настан на повеќе нивоа, кои повторно – изненадување – не се наведени, туку за кои само се шпекулира.

Имаше (најмалку) една тема на форумов, колку-толку обработена, кои се и што се индиго децата, па не се задржувам на тоа. Важно е да се знае дека индиго децата не се мит, туку реалност.
Туку, guess what? И во оваа област годината 2012 е година-пресвртница. Се смета дека ќе настане просветлување кое ќе ги опфати сите индиго луѓе, и дека светот од 3Д ќе премине во 4Д, т.е. дека просветлените ќе живеат околу останатите луѓе кои нема да можат да ги видат, бидејќи нема веќе да имаат земни тела, односно ќе бидат во таа четврта димензија.


Тука некаде е и чичко Нострадамус, кој пак во своите катрени пишува за ”опасност, оган од небото”. Некои луѓе ова го поврзуваат со нападите врз WTC зградите во Њујорк, само заради тоа што Нострадамус напишал за ”оган од небото” во 1999 (а се знае дека датумите/годините во неговите катрени се приближни). Меѓутоа не може со сигурност да тврдиме дека ете некој стварно ги протолкувал стиховите, па дека тоа е апсолутната вистина. Имено, Нострадамус пишува дека тој ”оган од небото” ќе го означи почетокот на Трета Светска војна.. од 2001 наваму видовме 2-3 војни (поточно интервенции), кои беа/се далеку од светска војна..
Затоа, оваа референца може да се однесува и на блиската иднина, односно на почетокот на овој век/милениум.
Who knows?


Со горенапишаното, во кратки црти се обидов да го подобјаснам она што го.. да не речам – истражував.. последнава година.
Озбилно, најверојатно никој не знае што точно ќе се случи.
Единствениот заклучок кој можев да го извлечам од сите статии кои ги имам прочитано до сега е дека НЕШТО ќе се случи таа, 2012 година. Што, не знам, ама едвај чекам да дознаам (=

И ко за крај, неколку слики.. оставам на вас да одлучите што гледате на нив. Инаку, ова се слики од објекти/натписи/гравури на ѕидови од градби на Маите, Сумерите и Египјаните.

Уживајте! (=



Интересно?



Посебно внимание посветете на првиот објект од првиот ред и вториот и третиот објект од вториот ред..



Модел на објект што по карактеристиките е сличен на денешна едрилица, најден во гробница во Египет.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
*размислува....* Што е најинтересно Индиго децата ЗНААТ дека нешто ќе се случи во 2012 год. Јас (се надевам) дека ќе има некој огромен технолошки напредок, иако се сметам за индиго не верувам многу во мамбо-џамбото кои го шираат некои луѓе и пробиваат да воведат нова глобална религија која ќе ги приближи индиго децата кон -останатиот свет-.

А за теориата за боговите, имам чуено и порано, но таму беа опишани како добра раса, а ние ко демек сме им биле чеда, а они наши ментори...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.386
Годината 2012...
Знам дека е лудо, ама некој ми има кажано дека во 2012 ќе дојде крајот на светот. Нешто поврзано со Израел, ама не го слушав баш, ми звучеше лудо.

Истиот ми кажа дека принцот Чарс бил ѓаволот.

Хехе.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Acid напиша:
Годината 2012...
Знам дека е лудо, ама некој ми има кажано дека во 2012 ќе дојде крајот на светот. Нешто поврзано со Израел, ама не го слушав баш, ми звучеше лудо.

Истиот ми кажа дека принцот Чарс бил ѓаволот.

Хехе.

Хех, не значи дека се' што ќе каже некој е секогаш вистина или лага :wink:
Никој не кажува 100% од времето само вистини или само невистини (ака лаги) :wink:
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
Во 2012 би требало да има локални избори..

Инаку, Спој на жички пријателе, отвори блог. Сместа.

Многу интересна тема.

Иначе, у 2012, у X Files алиените ја колонизираа земјата..

За у 2012 е закажано пуштањето во употреба на мостот шо ќе ги поврзува Сицилија и Италија.. најголемиот мост на светот..

Ф-35, нов бомбардер ќе биде пуштен во промет :)

(ова го знаев) Ќе биде лансирано тоа таквото ЛИСА.. едно од поскупите играчки на НАСА

и то.

http://en.wikipedia.org/wiki/2012
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Офчар напиша:
Во 2012 би требало да има локални избори..

Инаку, Спој на жички пријателе, отвори блог. Сместа.

Многу интересна тема.

Фала, и мило ми е што мислиш дека темата е интересна.. ама сепак не сум човек за блог.. ем не ме влече, ем ваквите моменти се толку ретки што се бројат на една рака, за период од 3 години :pos:

Фала и за податоците.. интересно (=
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
мене ме нервира што некои луѓе одма ја поврзуваат годината 2012 со крајот на светот, тоа им е првата варијанта

Офчар напиша:
Иначе, у 2012, у X Files алиените ја колонизираа земјата..
ама оваа варијанта највеќе ми се свиѓа :)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Еј, ај не ме депримирајте со вакви работи? Може? Па ене кај е 2012 мајката, можевте и некоја подалечна година да најдете.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Acid напиша:
Годината 2012...
Знам дека е лудо, ама некој ми има кажано дека во 2012 ќе дојде крајот на светот. Нешто поврзано со Израел, ама не го слушав баш, ми звучеше лудо.

Истиот ми кажа дека принцот Чарс бил ѓаволот.

Хехе.
Истото и јас го имам слушнато, ама ќе се распрашам подетално.. :icon_roll
Патем, во право е спуки ено кај е 2012, за 6 години.. немојте вакви работи.:(
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
spooky напиша:
Еј, ај не ме депримирајте со вакви работи? Може? Па ене кај е 2012 мајката, можевте и некоја подалечна година да најдете.
The`bItCh напиша:
Патем, во право е спуки ено кај е 2012, за 6 години.. немојте вакви работи.:(
Де, де, што сте се исплашиле толку?
Бреее, кажи им на луѓето дека нешто значајно ќе им се случи, и одма на најлошото помислуваат :icon_roll
Ако сте го прочитале горенапишаното (а верувам дека сте), може да забележите дека никаде, освен во делот за Нострадамус, не се зборува за ништо лошо, а знаејќи колку можеме да бидеме сигурни во точноста на толкувањата на неговите "предвидувања"..

Па дури и да биде крај на светот (highly unlikely, but you never know), биг дил. Не само што не сум загрижен, туку и би праел една голема журка.. sex, drugs and ______ (insert favourite type of music here) :wink:
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Гижо напиша:
мене ме нервира што некои луѓе одма ја поврзуваат годината 2012 со крајот на светот, тоа им е првата варијанта



ама оваа варијанта највеќе ми се свиѓа :)

ок, пошто се случи пред ца. 13 000 години :)


овердрајв, гледам си читал Зитчин и други интересни работи...

правилно, само продолжи


побарај Карл Бругер - Хрониката на Акакор
 
Член од
4 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
3
на оваа тема имам многу размислувано многу пати

P.Overdrive напиша:
Секаде каде што прочитав, годината 2012 се спомнува како многу важна (читај - најважна) година.
Се’ почнува од Маите, и нивниот календар, кој и ден-денес се смета за најточниот календар некогаш направен, поради тоа што се заснова на движењето на небесните тела (главно Сонцето, Меркур и Венера).
Имено, Маите си развиле нивен систем на сметање на времето..
маите несомнено биле многу паметен народ кој веке денес за жал е изумрен.

моја теорија што нема многу факти но до некаде и држи , знаци нигде не сум цитал и некој не ми кажал туку е лицна моја : маите и другите стари цивилизации се изумрени туку погубени од страна на вонземјани кој нас и нашиот развиток го надгледуваат цело време . маите дошле до некој податоци кој не требале да ги знаат и туку завршила нивната култура . на пример како да сме проект на нив за да видат до каде може од поцеток да се развива нивната култура
би требало да и имале и контакт со вонземјаните кој се претставени како светци на икони и фрески ,дека светците имаат како круг на главата кој наликува на скафандер .



зошто европските народи ги откриле да ги нарецам американските а не обратно ? (а може би и знаеле амареканските народи за европските)
зошто баш 2012 завршува дали навистина предвиделе крај на земјата или па едноставно не го довршиле календарот ?
и многу други прашања не разјаснети
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
PaulvanDyk напиша:
на оваа тема имам многу размислувано многу пати



маите несомнено биле многу паметен народ кој веке денес за жал е изумрен.

моја теорија што нема многу факти но до некаде и држи , знаци нигде не сум цитал и некој не ми кажал туку е лицна моја : маите и другите стари цивилизации се изумрени туку погубени од страна на вонземјани кој нас и нашиот развиток го надгледуваат цело време . маите дошле до некој податоци кој не требале да ги знаат и туку завршила нивната култура . на пример како да сме проект на нив за да видат до каде може од поцеток да се развива нивната култура
би требало да и имале и контакт со вонземјаните кој се претставени како светци на икони и фрески ,дека светците имаат како круг на главата кој наликува на скафандер .



зошто европските народи ги откриле да ги нарецам американските а не обратно ? (а може би и знаеле амареканските народи за европските)
зошто баш 2012 завршува дали навистина предвиделе крај на земјата или па едноставно не го довршиле календарот ?
и многу други прашања не разјаснети
Грешиш. Маите не се изумрени.
"We are not myths of the past, ruins in the jungle or zoos. We are people and we want to be respected, not to be victims of intolerance and racism."
Преведено:
Ние не сме мит на минатото, рушевини во џунглите или зоолошките. Ние смe народ и сакаме да бидеме ценети, а не да бидем жртви на нетолерантноста и расизмот Rigoberta Mench', членка на Quiche Maya групата, добитник на нобелова награда.
Повеќе за Маите
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Sega skoro citav na dva pati granicata na krajot na svetov se pomesti. Prvo muabetot bese so 2029, pa sega poslednata godina e licitirana na 2031. Meteor koj treba da ja udri zemjata. Nema da ja unisti no ke predizvika golemi poremetuvanja.
Vakvi datumi stalno imalo i ke ima. Izleguvaat od najrazlicni mesta.
2012 kaj Maite...prvo nemozeme da znaeme dali voopsto oni mislele na taa godina, zasto i samite ne sme sigurni kako oni go sfakale i gledale na vremeto i negoviot tek. Druga rabota, ako veke nekoj nekogas go predvidi krajot ili pak noviot pocetok na svetot, cisto sumnjam deka ke go objavi precizno.
2012 ako dobro razmislam,neli e toa godinata na nas priem vo EU. Pogoelma katastrofa za kontinentov neznam dali treba. :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Konstantin напиша:
Sega skoro citav na dva pati granicata na krajot na svetov se pomesti. Prvo muabetot bese so 2029, pa sega poslednata godina e licitirana na 2031. Meteor koj treba da ja udri zemjata. Nema da ja unisti no ke predizvika golemi poremetuvanja.
Vakvi datumi stalno imalo i ke ima. Izleguvaat od najrazlicni mesta.
2012 kaj Maite...prvo nemozeme da znaeme dali voopsto oni mislele na taa godina, zasto i samite ne sme sigurni kako oni go sfakale i gledale na vremeto i negoviot tek. Druga rabota, ako veke nekoj nekogas go predvidi krajot ili pak noviot pocetok na svetot, cisto sumnjam deka ke go objavi precizno.
2012 ako dobro razmislam,neli e toa godinata na nas priem vo EU. Pogoelma katastrofa za kontinentov neznam dali treba. :)
Од моја гледна точка, понеизвесно е дали ќе не примат до тогаш во ЕУ, отколку дали нешто "големо" ќе се случи таа 2012 година (=
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom