21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Јас знам многу добро како функционира Холивуд и ти гарантирам дека целиот филм е базиран на квазинаука и извртени факти.
Како кога истите работи ги гледав и по документарци а ги имам сретнато и по интернет? Пред да го гледам филмот .... :uvo: Не ми е јасно ...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Доста за филмот, секој следен пост за него го бришам.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Како кога истите работи ги гледав и по документарци а ги имам сретнато и по интернет? Пред да го гледам филмот .... :uvo: Не ми е јасно ...
Кои документарци? И што точно си гледал? И колку се тие документаци научно подржани? Тоа што е преставено на филмот е невозможно ни да се случи во тој временски период ни со таков визуелен приказ како што е прикажан, а и самиот концепт не е општо прифатен како таков. Или еве едно подобро прашање дали ти стварно веруваш дека земјата ќе заврши во 2012 години?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кои документарци? И што точно си гледал? И колку се тие документаци научно подржани? Тоа што е преставено на филмот е невозможно ни да се случи во тој временски период ни со таков визуелен приказ како што е прикажан, а и самиот концепт не е општо прифатен како таков. Или еве едно подобро прашање дали ти стварно веруваш дека земјата ќе заврши во 2012 години?
Не зборам за филмот друже. Зборам за моите претходни поста, каде ги набројав причините кои можат да доведат до некаква глобална катастрофа. Не баш каква што е прикажана на филмот.

Не ги знам имињата на научниците, но можам да побарам ако сакаш.

Не треба многу, само побарај на гугл, ќе најдеш некои работи.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Не зборам за филмот друже. Зборам за моите претходни поста, каде ги набројав причините кои можат да доведат до некаква глобална катастрофа. Не баш каква што е прикажана на филмот.

Не ги знам имињата на научниците, но можам да побарам ако сакаш.

Не треба многу, само побарај на гугл, ќе најдеш некои работи.
За крај не земјата може да дојде и ќе дојде еден ден, тоа ест крај на човештвото земјата ќе си остане години и години после нас.

Тоа што е прикажано во филмовите и документарците и разно разни книги и триста чуда е само машина за перење на пари ништо друго.

Јас можам да ти гарантирам дека светот нема да заврши во 2012 година и кога би му дошол крај не би изгледал ни приближно исто како на кој и да било филм прикажан и што е побитно не би се случил за три дена.

Исто може да ти гарантирам дека Маите не го предвиделе крајот на земјата и не постои такво нешто како Планета Х или која и да е друга замисла што е измислена, или дека јадрото на земјата нагло ќе се оладело или дека пак ќе се сменеле за еден ден половите или што уште не, што не се прикажало. Да не спомувам магнетни рабови од изедначувањето на звездите и триста чуда.

И се уште не ми одговори дали веруваш дека ќе заврши светот во 2012 година?

Е сега не поврзано на Маиет календарот им завршуел во 2012 година. Ами моиве дома календари што завршуваат секоја година на 31 декември па ја пак не паничам дека иде крај на светот, туку фино лепо си купуем нов календар.:smir:
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
За крај не земјата може да дојде и ќе дојде еден ден, тоа ест крај на човештвото земјата ќе си остане години и години после нас.

Тоа што е прикажано во филмовите и документарците и разно разни книги и триста чуда е само машина за перење на пари ништо друго.

Јас можам да ти гарантирам дека светот нема да заврши во 2012 година и кога би му дошол крај не би изгледал ни приближно исто како на кој и да било филм прикажан и што е побитно не би се случил за три дена.

Исто може да ти гарантирам дека Маите не го предвиделе крајот на земјата и не постои такво нешто како Планета Х или која и да е друга замисла што е измислена, или дека јадрото на земјата нагло ќе се оладело или дека пак ќе се сменеле за еден ден половите или што уште не, што не се прикажало. Да не спомувам магнетни рабови од изедначувањето на звездите и триста чуда.

И се уште не ми одговори дали веруваш дека ќе заврши светот во 2012 година?

Е сега не поврзано на Маиет календарот им завршуел во 2012 година. Ами моиве дома календари што завршуваат секоја година на 31 декември па ја пак не паничам дека иде крај на светот, туку фино лепо си купуем нов календар.:smir:
Браво за својата лична констатација што ја изнесувате во врска со темата,но имајте во предвид на земјотресите и старите што рекле
каде течело пак ќе протече
но тоа е нормален циклус,но нај важно е ЧОВЕКОТ да не го форсира или забрзува тој земјин процес со разноразните не природни или против природни дејствија.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
За крај не земјата може да дојде и ќе дојде еден ден, тоа ест крај на човештвото земјата ќе си остане години и години после нас.
Не баш ако ја фукне некој поголем астероид. Но да, за останатото си во право.

Тоа што е прикажано во филмовите и документарците и разно разни книги и триста чуда е само машина за перење на пари ништо друго.
Зошто и меинстрим научници и аматери научници, климатолози, геолози и сеизмолози, сите тие се согласуваат со тие точки кои ги набројав погоре? Не читам било какви книги, туку книги кои имаат барем некоја научна основа. Сум видел и енциклопедии кои опишуваат слични работи. ДОста често висам по библиотеки и читам, не значи дека се е тоа лага и дека е напишано за да се заработат пари.

Јас можам да ти гарантирам дека светот нема да заврши во 2012 година и кога би му дошол крај не би изгледал ни приближно исто како на кој и да било филм прикажан и што е побитно не би се случил за три дена.
Па ни јас не викам дека Земјата ќе биде уништена во 2012 година. Можеби не си ги видел моите претходни постови. Катастрофите кои ги опишав во постовите наназад можно е да се случат во завоснот од ситуацијата и од одредени околности кои Земјата тешко дека би се нашла некогаш, но не се надвор од можностите. Поентата ми е, Земјата нема да искуси такви катастрофи во 2012, но никој не можа да гарантира дека такви не можат да се случат после илјадници години во иднината.

Исто може да ти гарантирам дека Маите не го предвиделе крајот на земјата и не постои такво нешто како Планета Х
Маите предвиделе крај на една ера, а почетокот на тој крај се искусува денес. Крајот не една ера не значи и крај за човештвото/Земјата.

Што се однесува за Планета Х/Нибуру, имам информации дека постоЕЛ. Но дека сега е уништена, од некаква вонземна сила. Колку и да звучи ова неверојатно, имаш статии на нет дека астрономи имаат откриено парчиња црвени космички тела кај Куперовиот Појас, кои претпоставуваат дека се остатоци од некакво планетарно тело. Истите претходно незабележани. Се до пред некое време. Земи ја информацијава како сакаш, не е ни важно, поентата е, ако воопшто постоела таква планета, сега веќе ја нема. И не треба да се влева страв кај луѓето без потреба.

или која и да е друга замисла што е измислена, или дека јадрото на земјата нагло ќе се оладело или дека пак ќе се сменеле за еден ден половите или што уште не, што не се прикажало. Да не спомувам магнетни рабови од изедначувањето на звездите и триста чуда.
Не реков дека јадрото ќе се олади преку ноќ, но ако одредени околности се додадат, истото може да се случи многу брзо. Единственото нешто од овие катастрофи кои ги спомнав е дека магнетното пполе на Земјата е ослабено, ништо друго. Значи да не испадне дека сум еден од оние луѓе кои уживаат да влеваат страв.

И се уште не ми одговори дали веруваш дека ќе заврши светот во 2012 година?
Па еве, ти одговорив погоре. Претпоставувам не ја следиш темата од почеток? :wink: Инаку немаше да ме прашаш за крајот на светот во 2012. Ќе ги знаеше моите ставови.

Секако дека не верувам, абсурдно ми е. Верувам дека ќе се отвори само еден нов chapter во книгата на човештвото, толку.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Не баш ако ја фукне некој поголем астероид. Но да, за останатото си во право.



Зошто и меинстрим научници и аматери научници, климатолози, геолози и сеизмолози, сите тие се согласуваат со тие точки кои ги набројав погоре? Не читам било какви книги, туку книги кои имаат барем некоја научна основа. Сум видел и енциклопедии кои опишуваат слични работи. ДОста често висам по библиотеки и читам, не значи дека се е тоа лага и дека е напишано за да се заработат пари.



Па ни јас не викам дека Земјата ќе биде уништена во 2012 година. Можеби не си ги видел моите претходни постови. Катастрофите кои ги опишав во постовите наназад можно е да се случат во завоснот од ситуацијата и од одредени околности кои Земјата тешко дека би се нашла некогаш, но не се надвор од можностите. Поентата ми е, Земјата нема да искуси такви катастрофи во 2012, но никој не можа да гарантира дека такви не можат да се случат после илјадници години во иднината.



Маите предвиделе крај на една ера, а почетокот на тој крај се искусува денес. Крајот не една ера не значи и крај за човештвото/Земјата.

Што се однесува за Планета Х/Нибуру, имам информации дека постоЕЛ. Но дека сега е уништена, од некаква вонземна сила. Колку и да звучи ова неверојатно, имаш статии на нет дека астрономи имаат откриено парчиња црвени космички тела кај Куперовиот Појас, кои претпоставуваат дека се остатоци од некакво планетарно тело. Истите претходно незабележани. Се до пред некое време. Земи ја информацијава како сакаш, не е ни важно, поентата е, ако воопшто постоела таква планета, сега веќе ја нема. И не треба да се влева страв кај луѓето без потреба.



Не реков дека јадрото ќе се олади преку ноќ, но ако одредени околности се додадат, истото може да се случи многу брзо. Единственото нешто од овие катастрофи кои ги спомнав е дека магнетното пполе на Земјата е ослабено, ништо друго. Значи да не испадне дека сум еден од оние луѓе кои уживаат да влеваат страв.



Па еве, ти одговорив погоре. Претпоставувам не ја следиш темата од почеток? :wink: Инаку немаше да ме прашаш за крајот на светот во 2012. Ќе ги знаеше моите ставови.

Секако дека не верувам, абсурдно ми е. Верувам дека ќе се отвори само еден нов chapter во книгата на човештвото, толку.
Оќ ќе пробам накратко да ти одговорам. Темава има 1 300 поста ни на крај памет не ми е да ги читам сите.

Што се однесува до крај на човештвото верувај без разлика кога ќе дојде статистички по илјадници години нема да биде поради катастрофите кои се опфаќаат особено во овој период по филмовите и книгите.

Што се однесува до планета X Нибуру таа не постои барем не во теорија, иако сега се користи како израз често па се остава простор да се прават некои шпекулации ама тоа е тоа.

Што се однесува до околности да се е возможно но верувај милијарди работи се возможни во теорија но статистички паѓаат во вода бидејќи шансите тие да се случат се толку мали што се невозможни. (а да не зборуваме дека ретко кој од тврдењата се реални земено дека се поставени само теоретски, а практично никогаш не биле во можност да се тестираат).
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
вака сеа ... јас ќе поставам едно лаичко прашање , па подобро упатените шо истражувале ако имат воља нека ми одговорат.

Го гледав филмот 2012 , и ако го гледал некој , дали можи да ми кажи на која база е изработен филмот ? На подлога на некој си истражувања или е накај научна фантастика ? Дали нешто од то шо е прикажано во филмот е вистина ?

Тенкју
на радио слушав за филмот и врз основа на какви истражувања е направен, наводно биле вклучени група нумеролози толку кажаа, убаво ја слушав таа што го презентираше но никаде не слушнав астрономи што за мене се тоа вистински научници а не нумеролозите.
 
O

Out Boy

Гостин
Поларна промена може да се случи ако:

1- Целосниот внатрешен состав на Земјата наиде на дестабилизација/ослабнување на структурата, што резултира со фрагментација на Земјината обвивка (ова го имаше на новиов филм 2012 треба да го гледате :vozbud:);

2- Централното Јадро почне да се лади, што резултира со тоа Земјата да почне споро да ротира или целосно да престане да ротира.;

3- Тежок геомагнетен пресврт (под тежок се мисли на нагла промена), кој би резултирал со постепена физичка полоарна промена, степен по степен;

4- Поминувањето на масивно вселенско тело во непосредна близина на планетата Земја.

* Последниот пат кога имало геомагнетен пресврт било за време на владеењето на Рамзес 2ри.

* Последниот пат кога имало целосна поларна промена било во периодот баш пред Ледената Доба. Што значи промената ја создала Ледената Доба.

* Последниот пат кога имало делумна поларна промена било за време на Потопот. Водните области ја промениле својата местоположба. (и ова беше дел од филмот 2012 :vozbud:)

Инаку добро познати се фактите дека магнетното поле на Земјата е ослабено и дека магнетните полови ја промениле својата местоположба за неколку степени во последните 5-6 децении.
Извини, ама тоа што ти си го гладал на филмот, нема врска со реалноста. Ослабување на земјината структура? Дестабилизација? Ех, што е лесно да се каже ова... имало ослабување и настанала дестабилизација... А да ни кажеш која е причината за тоа ослабнување и дестабилизација? Да биде посодржајно глупавото сценарио?

Централното јадро почнало да се лади??? Така, нагло, почнало да се лади, а? Абе хемја, нешто, за ладење на системи, си читал? И таа топлината од јадрото, на кај идела?

Магнетната инверзија ќе резултира со физичка поларна промена??? Оф...

Ова под 4, го обожавам. Па ако баш во тој момент, на слабеење на структурата на Земјата, наглото ладење, и магнетната инверзија, не помине некое тело, онака, масивно, вселенско... глуп ќе е филмот, нели?

И нешто морам да те прашам!!! За кој потоп збориш??? Немој да ми речеш дека тоа е онаа поплава заради излевањето на Нил, опишана во христијанските списи? :nesvest:

И, тоа што магнетниот пол е нестатичен, нема ама баш никаква врска со сценариото на филмот.

Теорија ..... што најмногу "држи вода"...

Тоа е зошто се уште меинстрим научниците не сакаат да признаат дека Земјата е шупливо тело со мало јадро во средина. Поради тоа не можат да ја објаснат дестабилизацијата поинаку па користат термини како "хаотичното движење на течните метали во јадрото..." дрн дрн јариња ...
Така е. Доказ се секојдневните вулкански ерупции ширум светот :tapp:
Лавата, ете, не сака да ги пополни тие “шиплини“, туку сака надвор! :tv:

Ако земјата е шуплива, драг NeptuneGate, тогаш од каде потекнуваат магнетните полиња?

Го гледав филмот 2012 , и ако го гледал некој , дали можи да ми кажи на која база е изработен филмот ? На подлога на некој си истражувања или е накај научна фантастика ? Дали нешто од то шо е прикажано во филмот е вистина ?

Тенкју
Филмот е изработен на база на шпанска сапуница, со примеси на квази-научни теории без никаква основа.

Финтата е: дај му го на народот тоа што сака да го гледа, ако добро ти плати!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Се согласувам до некаде со тебе. Но факт е дека магнетното поле на Земјата е ослабено и дека има поместување на магнетните полови на Земјата. Така да би рекол не е баш толку надвор од можностите тоа да се случи.
Изгледа сум те разбрал за физичко сменување на половите т.е. Северниот или Арктикот да дојди долу и обратно. Моја грешка.:)

За крај не земјата може да дојде и ќе дојде еден ден, тоа ест крај на човештвото земјата ќе си остане години и години после нас.

Јас би рекол обратно, Земјата може да исчезне, но човештвото ќе продолжи понатаму...

Централното јадро почнало да се лади??? Така, нагло, почнало да се лади, а? Абе хемја, нешто, за ладење на системи, си читал? И таа топлината од јадрото, на кај идела?
Една од причините за да почни да се лади јадрото треба да има вулкани и тоа помасивни. На друг начин можи со дејствување на гравитационото поле врз Земјата од страна на друго гравитационо поле...некоја планета и сл.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
72
Поени од реакции
2
Ja neznam so se zamarate so vakvi gluposti.... ako se umira neka se umira ako ne NEKA NE MO4AT SAMO da gi ebam :tapp::tapp:
 
M

marsovka

Гостин
Пошто гледам дека за магнетни полиња да дрндате без да користите гугл ај да ве просветлам на кратко

Прво смена на половите се случувало во минатото на секои 100-200 илјади години ние касниме едно 750 000 .
Се случувало во минатото без поголеми последици врз бисверата
Второ ако јадрото се излади ни се ебе мајчето нема да иаме магнетно поле барем не толку јакјо да не штити од сончева радијација што значи збогум живота .
Трето магнетното поле слабее научниците не знаат дали е резултат на ладење на јадрото или пак сигнал за смена на половите
четврто ако не ви јасно што се случува потоа со ладење на јадрото погледнете го марс има изгубено атмосверата и водата доволно јасно?
петто смена на половите треба време не се случува преку ден исто така како и ладење на јадрото

Катаклизми од типот 2012 се случуваат само ако некој е доволно морон да го стисне копчето за лансирање на нуклеарка а богами како што иде светов ќе да е тоа што ќе не докрајчи.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Прво смена на половите се случувало во минатото на секои 100-200 илјади години ние касниме едно 750 000 .
Се случувало во минатото без поголеми последици врз бисверата
Ама не е само сменување на половите...

Трето магнетното поле слабее научниците не знаат дали е резултат на ладење на јадрото или пак сигнал за смена на половите
Магнетното поле се создава со ротирањето на јадрото, колку побрзо ротира толку поголемо магнетно поле....пр. Јупитер, Сатурн имаат многу јако магнетно поле затоа што имаат брза ротација.......додека Венера речиси и да нема магнетно поле заради бавната ротација.

Пошто гледам дека за магнетни полиња да дрндате без да користите гугл ај да ве просветлам на кратко
Баш не просветли...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom