21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.014
Поени од реакции
626
Abe luge ne sho se zamarate neznam, vo 2012 nisho nema da bide, ni nibiru ni neznam kakvi gluposti........ ne se sekirajte ke dojde denot da zamineme ottuka....
Мене не ми е јасно, зошто на некој што не му е интересна темата, воопшто се труди да коментира :tapp:!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
15
Поени од реакции
3
temata e mnogu interesna, ali meja sfakajte seriozno. gledam deka mnogu luge se plashat od toa, sakaat da se dokumentiraat za temata nadevajki se deka ke najdat neshto sto ke utvrdi deka nee vistina, za da poziveat poveke. normalno na nikoj ne mu se umira.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
temata e mnogu interesna, ali meja sfakajte seriozno. gledam deka mnogu luge se plashat od toa, sakaat da se dokumentiraat za temata nadevajki se deka ke najdat neshto sto ke utvrdi deka nee vistina, za da poziveat poveke. normalno na nikoj ne mu se umira.
Темата не да е интересна туку претерано е интересна а требе и сериозно да се свати и по неа да се дебатира и секој да изнесува свои ставови.Ако поминеме со полова инвазија и катаклизми ние ќе бидеме многу среќни но кој се фати во оваа стапица се разбира и ќе плати.Е сега ако постои шанса на водата да ни бега или побегне од планетата земја ќе заглавиме дебело.Зошто го велам или го констатирам тоа,ние и сите други топло крвни живи суштества трошат кислород а истиот се знае кој и како ни го произведува,е сега ние со нашата техника што работи на согорување исто и она троши кислород а кој толку може да ни произведе кога ја согоруваме готовата согорлива природна материја,шуми ,јаглен ,нафтени деривати и уште што ли не или душмани на се што ни дојде до рака и одма го ставаме на горење.А ако природниот сооднос во вселената малку попушти или не се држи до себе или до своите задолженија заканата од опасност не и бега.Затоа сум голем поборник или сум против согорувањето и успеав да конструирам такви машини кои во целост ќе го отфрлат согорувањето во идното време па нека почне дури од утре ако се може ако не нека биде што по бргу инаку многу тешко ни се пишува ако инаетот човечки се уште продолжи да владее.ПОЗДРАВ
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Темата не да е интересна туку претерано е интересна а требе и сериозно да се свати и по неа да се дебатира и секој да изнесува свои ставови.Ако поминеме со полова инвазија и катаклизми ние ќе бидеме многу среќни но кој се фати во оваа стапица се разбира и ќе плати.Е сега ако постои шанса на водата да ни бега или побегне од планетата земја ќе заглавиме дебело.Зошто го велам или го констатирам тоа,ние и сите други топло крвни живи суштества трошат кислород а истиот се знае кој и како ни го произведува,е сега ние со нашата техника што работи на согорување исто и она троши кислород а кој толку може да ни произведе кога ја согоруваме готовата согорлива природна материја,шуми ,јаглен ,нафтени деривати и уште што ли не или душмани на се што ни дојде до рака и одма го ставаме на горење.А ако природниот сооднос во вселената малку попушти или не се држи до себе или до своите задолженија заканата од опасност не и бега.Затоа сум голем поборник или сум против согорувањето и успеав да конструирам такви машини кои во целост ќе го отфрлат согорувањето во идното време па нека почне дури од утре ако се може ако не нека биде што по бргу инаку многу тешко ни се пишува ако инаетот човечки се уште продолжи да владее.ПОЗДРАВ
Викаш сооднос (природна рамнотежа..во слободен превод) ...

...не ли мислиш дека твоите машини кои ствараат енергија од ништо т.е. без да трошат енергија

(денес немаме стварање на енергија, имаме само трансформација на енергијата)


дека баш тие ќе ја нарушат природната рамнотежата ( соодносот)?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Викаш сооднос (природна рамнотежа..во слободен превод) ...

...не ли мислиш дека твоите машини кои ствараат енергија од ништо т.е. без да трошат енергија

(денес немаме стварање на енергија, имаме само трансформација на енергијата)


дека баш тие ќе ја нарушат природната рамнотежата ( соодносот)?
Да се разбереме љутски ако може-како нај прво нема место во просторот што е исполнет со ништо туку е со нешто,а со што МИСТЕРИЈА.Е сега моите машини работат на воздух,течна и гасовита материја благодарение на сопствената тежина го ствара притисокот или вакумот а со тој притисок или вакум движиме други вртливи алатки,а од компресираниот притисок или вакум кислородот не се уништува па поради тоа машините нема да прават или предизвикуваат никакви или никаква штета а ЕНЕРГИЈА ќе имаме колку ти душа сака а животот ќе ти биде мерак да го живееш бидејќи ќе нема никакво согорување или горење а природата ќе биде да ти е мерак да ја гледаш со право да уживаш на секое место.ПОЗДРАВ :salut:
 
S

smart ass

Гостин
Да се разбереме љутски ако може-како нај прво нема место во просторот што е исполнет со ништо туку е со нешто,а со што МИСТЕРИЈА.Е сега моите машини работат на воздух,течна и гасовита материја благодарение на сопствената тежина го ствара притисокот или вакумот а со тој притисок или вакум движиме други вртливи алатки,а од компресираниот притисок или вакум кислородот не се уништува па поради тоа машините нема да прават или предизвикуваат никакви или никаква штета а ЕНЕРГИЈА ќе имаме колку ти душа сака а животот ќе ти биде мерак да го живееш бидејќи ќе нема никакво согорување или горење а природата ќе биде да ти е мерак да ја гледаш со право да уживаш на секое место.ПОЗДРАВ :salut:
Да се разбереме људски нема мистерија,ти уште не разликуваш апсолутен вакуум од вакуум,имено сепак и во вселената има честици...



Понатаму ако твоите машини работат на принцип на сопствената тежина-се поставува прашањето дали БИ РАБОТЕЛЕ ВО БЕЗТЕЖИНСКА СОСТОЈБА???

вакум кислородот
Каков е тој кислород...ова е ново откритие:vozbud:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да се разбереме љутски ако може-како нај прво нема место во просторот што е исполнет со ништо туку е со нешто,а со што МИСТЕРИЈА.Е сега моите машини работат на воздух,течна и гасовита материја благодарение на сопствената тежина го ствара притисокот или вакумот а со тој притисок или вакум движиме други вртливи алатки,а од компресираниот притисок или вакум кислородот не се уништува па поради тоа машините нема да прават или предизвикуваат никакви или никаква штета а ЕНЕРГИЈА ќе имаме колку ти душа сака а животот ќе ти биде мерак да го живееш бидејќи ќе нема никакво согорување или горење а природата ќе биде да ти е мерак да ја гледаш со право да уживаш на секое место.ПОЗДРАВ :salut:
Ќе одам офтопик.....ама брат овие поими ич не ми се јасни!
Дај појаснување што е компримиран притисок и вакум!
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Да се разбереме људски нема мистерија,ти уште не разликуваш апсолутен вакуум од вакуум,имено сепак и во вселената има честици...



Понатаму ако твоите машини работат на принцип на сопствената тежина-се поставува прашањето дали БИ РАБОТЕЛЕ ВО БЕЗТЕЖИНСКА СОСТОЈБА???



Каков е тој кислород...ова е ново откритие:vozbud:
Значи нема место без ништо.
Може би да не го разликувам апсолутниот вакум од вакумот но сигурно припаѓаат во иста група како брат со брат или па брат и сестра.
Прво да се направат тука на земјата или за во атмосверата бидејќи имаме големи потреби од ЕНЕРГИЈА па после ќе правиме за понатаму ако имаме потреба од такво нешто,но таа машина што не мие регистрирана а е подготвена за пријавување може да работи и во без тежинска состојба.
Воздухот не го осиромашувам со притисокот или вакумот а по пат на согорување на другата материја,па дали е кислород или друго процени-важно се осиромашува-ако не веруваш можеш да пробаш ама по добро немој.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Значи нема место без ништо.
Може би да не го разликувам апсолутниот вакум од вакумот но сигурно припаѓаат во иста група како брат со брат или па брат и сестра.
Прво да се направат тука на земјата или за во атмосверата бидејќи имаме големи потреби од ЕНЕРГИЈА па после ќе правиме за понатаму ако имаме потреба од такво нешто,но таа машина што не мие регистрирана а е подготвена за пријавување може да работи и во без тежинска состојба.
Воздухот не го осиромашувам по пат на согорување на другата материја,па дали е кислород или друго процени.:salut:
Војо ......ај за да не ја поебеме темава.....може ли понатаму да продолжиме во твојата тема?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ќе одам офтопик.....ама брат овие поими ич не ми се јасни!
Дај појаснување што е компримиран притисок и вакум!
Јас незнам стварно како ве учат на факултетите или искривено ви ги презентираат работите па и за тоа е и катастрофа и хаос околу нас.Морам здравје другата година да се запишам на факултет и тоа на машински да проверам што всушност вие учите или изучувате.
 
S

smart ass

Гостин
Јас незнам стварно како ве учат на факултетите или искривено ви ги презентираат работите па и за тоа е и катастрофа и хаос околу нас.Морам здравје другата година да се запишам на факултет и тоа на машински да проверам што всушност вие учите или изучувате.
Да провериш.....абе..цц


ако имаме потреба од такво нешто,но таа машина што не мие регистрирана а е подготвена за пријавување може да работи и во без тежинска состојба.

Како???Ова ќе те прашам во твојата тема
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
oд каде го знаеш ова и како ке успееш да ме убедиш ако си го прочитал од нет?
Не си убеден дека НАСА е заслужна за голем број откритија скоро на сите полиња?

Ако поминеме со полова инвазија
Полова ИНВЕРЗИЈА!!! Сменување на половите! Copy?

Е сега ако постои шанса на водата да ни бега или побегне од планетата земја ќе заглавиме дебело.
Што не ќе слушнеш??? Водата да ни побегнела...
ццццц.... дај малку гледајте што пишувате...

вакум кислородот не се уништува
Војо, човече гледај што пишуваш, што е тоа ваккум кислород? И како може нешто што е ваккум да се уништи? Мисли малку што пишуваш!

Воздухот не го осиромашувам со притисокот или вакумот а по пат на согорување на другата материја,па дали е кислород или друго процени-важно се осиромашува-ако не веруваш можеш да пробаш ама по добро немој.
Дали ти Војо знаеш што е тоа согорување? Мислам како хемиска реакција дали имаш поим што е тоа? Или само така тресиш?

Јас незнам стварно како ве учат на факултетите или искривено ви ги презентираат работите па и за тоа е и катастрофа и хаос околу нас.Морам здравје другата година да се запишам на факултет и тоа на машински да проверам што всушност вие учите или изучувате.
А ти каде заврши факултет (ако воопшто си завршил)?
Кој те учеше тебе? Или си самоук?:vozbud:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Јас незнам стварно како ве учат на факултетите или искривено ви ги презентираат работите па и за тоа е и катастрофа и хаос околу нас.Морам здравје другата година да се запишам на факултет и тоа на машински да проверам што всушност вие учите или изучувате.
За џабе ке си трошиш време.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
ДОБРО-како што ве гледам ништо не сакате да сватите од тоа што ви го зборувам т.с.пишувам на МАКЕДОНСКИ јазик,што само се малтретирате нагоре - надоле.
Господине Ушевски. Дали ја читате темава од почеток? Се објаснија доволно работи за тие кои се во состојба да ги сфатат.

Прочитајте ги сите мои коментари во овој форум само ако е возможно внимателно да ги проследите и ако може добро да ги разберете.Еве пак преслушајте но внимателно:
http://vojo.com.mk.blog.com.mk/43446/taxonomy/term/27

http://lupcobocvarov.blog.com.mk/node/234424#new

:helou:,:helou:,:helou:,:helou:,:helou:,:helou:,:helou:,:helou: :salut:
Не знам каква врска ова има со Нибуру и 2012 година? :uvo:

Темата не да е интересна туку претерано е интересна а требе и сериозно да се свати и по неа да се дебатира и секој да изнесува свои ставови.Ако поминеме со полова инвазија и катаклизми
Веројатно мислевте на Полова Инверзија (Pole Inversion / Pole Shift). Имаме магнетни полови и физички полови. Има разлика кои полови ќе ја сменат положбата. Секој со свои последици.

ние ќе бидеме многу среќни но кој се фати во оваа стапица се разбира и ќе плати.
Стапица? Звучи како да е наместено. Мислите дека некој го мести сето ова?

Е сега ако постои шанса на водата да ни бега или побегне од планетата земја ќе заглавиме дебело.Зошто го велам или го констатирам тоа,ние и сите други топло крвни живи суштества трошат кислород а истиот се знае кој и како ни го произведува
Растенијата/Вегетацијата?

Затоа сум голем поборник или сум против согорувањето и успеав да конструирам такви машини кои во целост ќе го отфрлат согорувањето во идното време па нека почне дури од утре ако се може ако не нека биде што по бргу инаку многу тешко ни се пишува ако инаетот човечки се уште продолжи да владее.ПОЗДРАВ
Јас (а вклучително и некои мои другари) имам исто концепти за машини, градови, дури и цели општествени системи. Но се само концепти и идеи. Не сум во состојба да ги реализирам ниту мислам дека некогаш би ги реализирал. Но ќе останат за моите деца или идни генерации ако бидат во можност истите да ги направат реалност. Во секој случај, поентата ми беше дека ова не е баш тема за таква дискусија. Вашата тема за иновации и машини на алтернативна енергија е направена за тоа.

Јас незнам стварно како ве учат на факултетите или искривено ви ги презентираат работите па и за тоа е и катастрофа и хаос околу нас.Морам здравје другата година да се запишам на факултет и тоа на машински да проверам што всушност вие учите или изучувате.
Јас студирам на приватен. Сигурно ќе да е тоа зошто не разбирам! :vozbud: Онака, толку ми сече. Приватњак, шо ќе праиш?

Хаххаха! Инаку и јас бев две години на Машински. Нема везе, солиден е факултетот, научив доста работи. Не знам зошто мислите дека ние не сфаќаме?
 

bmrhgj

Neumoren
Член од
1 мај 2009
Мислења
198
Поени од реакции
35
Vo 2012. godina nema ni[to da se sluci. Kako i sekoja druga godina. Setete se [to se procitavme deka ce se sluci nas pocetokot od tretiot milenium...

Sumerskata prikazna, kako dopolnenie na vovedot od ovaa tema. treba da se znaat nekolku podatoci:

Vo Biblijata na hrvatski jazik, koja inaku se smeta za najverodostoen prevod na Vulgata, uste na pocetokot od Mojsievoto petoknizje stoi:

... deka prvite ludje treba da se mnozat so Nefilite - "Tie sto od neboto dosle na zemjata", potocno zitelite na Nibiru planetata - Anunnkijcite...

Vo Biblijata na makedonski jazik ovoj podatok ne se spomenuva...

Angliskiot prevod na Vulgata go potvrduva pogore spoemenatoto...

Eden avtor od rusko poteklo koj denes zivee vo SAD ima na taa tema napisano nekolku knigi so golem broj zacuduvacki podatoci...

Dokolku e nekoj raspolozen dovolno da posegne po "Epot za Gilgames", (postar od samata Biblija) i tamu, osobeno vo 11. i 12. glava ce gi sretne istite termini-iminja koi propvociraat i pobuduvaat interes za doppolnitelni informacii...

Za bilo kakvi poinakvi prasanja na:

bmrhgj@gmail.com

So pocit,

Blagoje.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom