Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
„На полковникот нема кој да му пишува“- Габриел Гарсија Маркес

Ова е првиот роман на Маркес, а воедно и негово најомилено дело.
Навидум делува лесно за читање, но сепак има голема длабочина. Ептен живо е претставен амбиентот така што нема шанси читателот да не сочувствува со стариот полковник и неговата болна жена кои 15 години во бедни услови чекаат писмо во кое ќе му биде одобрена заслужената пензија на бившиот воен ветеран. Но... револуцијата ги уништува своите деца, а државата воопшто не води грижа за нејзините бранители.
А полковникот секој петок оди со упорна, тврдоглава надеж на пристаништето и чека писмо... но на полковникот нема кој да му пишува.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.655
Поени од реакции
29.169
Пауло Коелјо-Победникот е сам.
Аман веќе... инаку интересна е се работи за вистинскиот живот на оние гламурозни ѕвезди прикажани на екраните и насловните страни од весниците зад кулисите.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
"Шега"- Милан Кундера

Испреплетени животни приказни на четири ликови, кои буквално се фрлени на милост и немилост на времето во кое живеат. Тоа е Чешка за време на 60тите, комунизам итн. Никогаш не сум се интересирала за комунизмот, после книгава може да прочитам нешто.
Кундера не е некој тежок автор за читање, но има доста интересни мисли. Уште се мислам дали романов е љубовен онака попатно, или тоа е главната тематика. Реализмот, отсуството на било каква хиперболизација на работите, кој дури наликува на енгзилстенционализам од време на време многу ми се допаѓа кај овој автор.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Пеперуткарот - Драги Михајловски

Хуморна збирка раскази, со изразен култ кон разговорното, помешано со силни зборови и кованици на елитен македонски.
Собиралка на тоа што значи професионалец во преводот, пишувањето, авторството и живеењето од алатот наречен - збор!
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Оддамна не сум прочитала некоја книга. Еве сега се спремам да ја почнам Одлука од Никола Спаркс.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.329
“Светот на Софија“ од Џоестин Гардер. Кратка историја на филозофијата, лесно консумирачка а сепак помалку интригирачка. КАко за мене кој не се учел филозофија како што треба, многу интересна. Мора да кажам дека досеа Демокрит ми е No.1.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Денеска започнав со читање на Сеќавање на моите тажни курви - Габриел Гарсија Маркез.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Времето на лалињата-Дебора Монах

Втор пат во две години ја земам книгава да ја читам и по втор пат после 40 прочитани страни изгледа ќе ја фрлам и нема да ја дочитам. Книгава е ужасно здодевна, ми нема поента, и само чекам некој да ми рече, ама чекај крајот го краси делото. Мајке му стара, книгиве ја изгубија речиси цела вредност, заради неталентирани писатели.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
“Мостот на Дрина“ - Иво Андриќ. Значи толку години и се мерачам на книгава и цело време се канам да ја купам, кооооонечно ми падна во раце и сега одма се фрлам на читање!
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Само што почнав да ја читам "Злосторство и казна" - Достоевски. Кога требаше да ја читам за во училиште, јас немав некоја посебна желба за тоа, па дури сега се одлучив за еден таков потег, се надевам ќе го извршам до крај. :kesa:
 

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Ново путовање око света - О.Е. Коцебу, издание од 1965. Патешествие на еден руски капетан на една каравела и детален опис на островите од јужните мориња.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Во моментов сум заробена од „Затоа што те љубам“ на Гијом Мисо. Се надевам дека до вечер ќе ја прочитам. Ми се свиѓа што Мисо има посебен стил на пишување, уникатен и лесно разбирлив. Да не ми ја препорачаа, никогаш немаше да ме привлече насловот зашто асоцира на некој љубовен роман, а книгава е нешто сосема различно. Полека почнав да размислувам за крајот, но имам чувство дека ке заврши многу различно од она што oчекувам.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Конкубината од Шангај - Хонг Јинг
Сега засега личи на профи книгичка.. Ќе видиме како ќе се одвиваат работите до крајот :)
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
До пред 5 минути ја дочитав "Петтемината што ги среќаваш во рајот" од Мич Елбом, за оваа книга читав коментари дека на многу луѓе им го сменила животот многу поучна никогаш не читале толку прекрасно нешто, искрено мене ми беше како и сите останати книги од овој вид, интересна е и добра за опуштање. Добра е и за нешто несекојдневно, дефинитивно несекојдневна е книгата.
Мој совет прочитајте ја меѓутоа не очекувајте дека ке ви го смени животот, книга многу тешко може да ви го смени животот а особено не некоја како оваа.
Сега продолжувам со читање и ќе ја почнам да ја читам "Куѓата на злото" од Агата Кристи, доста време помина од кога ја прочитав последната книга од Агата време е нешто да се прочита и од неа.

--- надополнето ---

“Светот на Софија“ од Џоестин Гардер. Кратка историја на филозофијата, лесно консумирачка а сепак помалку интригирачка. КАко за мене кој не се учел филозофија како што треба, многу интересна. Мора да кажам дека досеа Демокрит ми е No.1.
Само да те исправам Јустејн Гордер е авторот, за него си мислел само не си го спеловал добро, прекрасна е книгата вреди да се прочитаат тие 600,700 страни.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Песто...паста... храна на љубовта - Ентони Капела

Книгава беше препорачана за сите романтичари, гурмани и италофили.
Прекрасна, преубава! После книгава Италија и пастата се мојата најголема љубов :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom