Што читате во моментов? (со краток коментар)

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од Desert, 12 септември 2005.

 1. Desert

  Desert

  Член од:
  4 септември 2005
  Мислења:
  183
  Допаѓања:
  1
  Rabotnoto mesto bara sekoj den tri saati vozhna na den, pa pak citam redovno:

  Vo momentot:

  Tom Wolfe - I am Charlotte Simmons
  Amazon Link: http://www.amazon.com/exec/obidos/t...312-8581465?v=glance&s=books&n=507846

  a po doma, malku fantasy

  Lois McMaster Bujold - Curse of Chalion
  Amazon Link: http://www.amazon.com/exec/obidos/t...312-8581465?v=glance&s=books&n=507846

  Prvata e novata kniga od Tom Wolfe, i stvrano e dobro ogledalo na amerikanski college a plus toa nudi dobra prilika da si go osvezhite angliskiot so nekoi dobri termini.

  Vtorata kniga e Fantasy, taka interesna, cela serija e, pa verojatno ke citam i drugi...

  A sto citate vie vo momentov?

  Едитирано од модератор: Секој пост напишан само со наслов и автор а без било какво објаснување зошто токму тоа, ќе биде избришан. Благодарам.
   
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.513
  Допаѓања:
  25.979
  Во моментов читам само по форумов, а и пишувам. Неам време да фатам некоја добра книга да прочитам. Која ја препорачувате за мене, човек со малку време и нерви за читање долги книги?
   
  На Nesfatena му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Serdarot

  Serdarot

  Член од:
  1 мај 2005
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  27
  шо те интересира? тематика?

  иначе, јас читам коранот и

  Karl Brugger - Die Chronik von Akakor
   
 4. VirtualA

  VirtualA Гостин

  Менаџер на мафијашки начин
  Супер е!
   
 5. Dolphin

  Dolphin Pirate of the Caribbean

  Член од:
  3 март 2005
  Мислења:
  1.308
  Допаѓања:
  57
  superex od tracey cox... hrvatsko izdanje...

  I genetika - ispit za postdiplomski :wink:
   
 6. Desert

  Desert

  Член од:
  4 септември 2005
  Мислења:
  183
  Допаѓања:
  1
  Dolphin, pa i Tracey Cox nekako spadnuva pod ... hmm ... Biologija.
   
 7. Fortune

  Fortune шодаенешчо

  Член од:
  9 мај 2005
  Мислења:
  12.965
  Допаѓања:
  175
  Ајнеида ја читам, се зафатив со римска митологија затоа што спремам испит. Сега за сега немам време да прочитам нешто надвор од програмата :cry:
   
 8. ISON

  ISON

  Член од:
  12 септември 2005
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  "Na moite deca"
  P. Florenski
   
 9. Калимеро

  Калимеро

  Член од:
  18 септември 2005
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  0
  Moving Pictures - Terry Pratchett
   
 10. m_maja_a

  m_maja_a

  Член од:
  18 септември 2005
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  општа правна историја - сима аврамовиќ

  мноооооооогу е добра :mrgreen:
   
 11. RaGeAnGeL

  RaGeAnGeL KiCk AsS

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  1.058
  Допаѓања:
  7
  mi pusci edna druhgarka eptem jako knidze malo .....Virginia Wolf -the room of the one's own...
   
 12. другарче

  другарче

  Член од:
  27 август 2005
  Мислења:
  808
  Допаѓања:
  7
  уф ама сте старомодни

  од форумот на кајгана подобро читање нигде не се наоѓа :pos:
   
 13. SeaGull

  SeaGull Walter

  Член од:
  17 мај 2005
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  8
  Odamna nemam procitano dobra kniga, i mnogu mi nedostasuva toa. Citav mnogu porano.

  Poslednite nekolku godini citanjeto mi se sveduva na strucna literatura, i detski slikovnici za spienje :D
   
 14. Divider

  Divider Seraphim

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  27.697
  Допаѓања:
  3.043
  The Dark Tower VII! Стивен Кинг.
   
  На AceCaleb му/ѝ се допаѓа ова.
 15. gerard

  gerard

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  2.810
  Допаѓања:
  1.022
  Читам две напоредно. Зависи од расположение


  Клетници - Виктор Иго

  Разговори со Конески од Цане Андреевски
  Неверојатна едноставност во изразувањето на Блаже Конески
  Само еден дел
  ...Кога ќе се влезе во дворот, куќата останува од портата десно. Таа е на кат. Има приземје и кат. Покривот се спушта, така што кон сокакот е пониска, изгледа ниска. Но, спрема дворот таа си е куќа на кат со дрвен балкон, примитивен. Се излегува од горниот кат на балконот. Лево е просторот за овците и козите. Потоа идат амбарите. Натаму се шири гумното, до крајот на дворот. Во еден ќош е буништето, од десно се плената и трлото. Тука воловите се сместуваат. Има од десно копи. Сосем во дното на дворот има бунар. Тоа е прв бунар ископан во нашето село. Татко ми бил тој што го ископал тој бунар. Нашето село има извор. Изворот е малку подалеку и секогаш се оскудавело за вода, лете.
  ...

  Читам и се чудам со каква леснотија и едноставност се изразува
  Има многу што да се научи од вакви книги
  Блаже Конески :cuc:
   

Сподели преку: