Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Rabotnoto mesto bara sekoj den tri saati vozhna na den, pa pak citam redovno:

Vo momentot:

Tom Wolfe - I am Charlotte Simmons
Amazon Link: http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0374281580/qid=1126557595/sr=8-1/ref=pd_bbs_1/103-7522312-8581465?v=glance&s=books&n=507846

a po doma, malku fantasy

Lois McMaster Bujold - Curse of Chalion
Amazon Link: http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0380818604/qid=1126557625/sr=8-4/ref=pd_bbs_4/103-7522312-8581465?v=glance&s=books&n=507846

Prvata e novata kniga od Tom Wolfe, i stvrano e dobro ogledalo na amerikanski college a plus toa nudi dobra prilika da si go osvezhite angliskiot so nekoi dobri termini.

Vtorata kniga e Fantasy, taka interesna, cela serija e, pa verojatno ke citam i drugi...

A sto citate vie vo momentov?

Едитирано од модератор: Секој пост напишан само со наслов и автор а без било какво објаснување зошто токму тоа, ќе биде избришан. Благодарам.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Во моментов читам само по форумов, а и пишувам. Неам време да фатам некоја добра книга да прочитам. Која ја препорачувате за мене, човек со малку време и нерви за читање долги книги?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
шо те интересира? тематика?

иначе, јас читам коранот и

Karl Brugger - Die Chronik von Akakor
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
superex od tracey cox... hrvatsko izdanje...

I genetika - ispit za postdiplomski :wink:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ајнеида ја читам, се зафатив со римска митологија затоа што спремам испит. Сега за сега немам време да прочитам нешто надвор од програмата :cry:
 
Член од
18 септември 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
општа правна историја - сима аврамовиќ

мноооооооогу е добра :mrgreen:
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
mi pusci edna druhgarka eptem jako knidze malo .....Virginia Wolf -the room of the one's own...
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
уф ама сте старомодни

од форумот на кајгана подобро читање нигде не се наоѓа :pos:
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Odamna nemam procitano dobra kniga, i mnogu mi nedostasuva toa. Citav mnogu porano.

Poslednite nekolku godini citanjeto mi se sveduva na strucna literatura, i detski slikovnici za spienje :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Читам две напоредно. Зависи од расположение


Клетници - Виктор Иго

Разговори со Конески од Цане Андреевски
Неверојатна едноставност во изразувањето на Блаже Конески
Само еден дел
...Кога ќе се влезе во дворот, куќата останува од портата десно. Таа е на кат. Има приземје и кат. Покривот се спушта, така што кон сокакот е пониска, изгледа ниска. Но, спрема дворот таа си е куќа на кат со дрвен балкон, примитивен. Се излегува од горниот кат на балконот. Лево е просторот за овците и козите. Потоа идат амбарите. Натаму се шири гумното, до крајот на дворот. Во еден ќош е буништето, од десно се плената и трлото. Тука воловите се сместуваат. Има од десно копи. Сосем во дното на дворот има бунар. Тоа е прв бунар ископан во нашето село. Татко ми бил тој што го ископал тој бунар. Нашето село има извор. Изворот е малку подалеку и секогаш се оскудавело за вода, лете.
...

Читам и се чудам со каква леснотија и едноставност се изразува
Има многу што да се научи од вакви книги
Блаже Конески :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom