Што носите од Македонија за дома?

Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
како цигани се ова македонците на граница одма ги препознаваат
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Како носите ракија во авион? Во кабински багаж знам дека не даваат...

Јас си земам цедевита и супа, бидејќи не можам бурек да си земам.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Rakija za postarite i strogo maleshevsko sirenje. Podobar fkus ima gore mhmh.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Сирење, тоа вреди повеќе од суво злато! :D
Последно зедов 10 калапчиња.
Si go probal ona od morrisons(greek style salad cheese)? Mislam deka e £0.79 za 200gr pakuvanje. Mene toa mi e onaka naj naj spored vkus i spored ona u mk sto jadev.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Мене ајвар ми имат конфискувано во Кипар, многу ми беше жал и одтогаш реков не носам јадење преку граница... инаку незнам која ви е таа добра замена за сирење која сте ја нашле? Еве дајте ми пример за Германија да пробам и јас, хиртенкезе , фета.. немат блага веза...
Братко, ја што земав во Шпанија едно Фета сирење, изгор скапо, околу 8€ за 200-300грама. Ама настана забуна, јас мислев дека е некое меко сирење како овие кај нас што кружат по маркетиве, а оно да ти било мешавина од сите можни животни во Грчка, го отворив и имаше некоја смрдеа и целиот фрижидер ми го усмрди и морав да го фрлам. Нешто толку грозно никогаш не сум купувал, си зимав Гауда кашкавалче на рефус. Инаку имаше едно бело сирење, и ми даде таа што сечеше таму да пробам и беше благо, без никаков вкус :sick::sick:[DOUBLEPOST=1503244879][/DOUBLEPOST]Инаку има некои така чадени (пушени) сирење кои се укусни па така да може да се најде нешто убаво за јадење и за мезе секако (ИДИАЗАБАЛ на пример). Но баш како нашто нема. А има ли некој јадено од овие плавите (сините) сирења како на пример ова: https://www.compraonline.grupoeroski.com/en/productdetail/16656456-queso-azul-dauvergne-valmont-president-tarrina-100-g Јас немам храброст :(
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Zo nosenje zavisit so sto si. Avion e pokriticno em so kilaza si ogranicen em ima kontroli. Rakija se nosi preturena vo plasticno sise ili ubo da go zavitkas stakloto. A hrana vo EU ne smees da nosis ali za sitno ne pravat problem iako meso i mlecni proizvodi se kriticni. A su videl na zima na ungarska granica kade sto im frlaat deset creva domasni kolbasi, zima bese. Toa veke e preterano. A za sirenje tesko da najdis kako makedonsko ima i grcko ama ne e isto sepak industriski se.

Isto taka nekoe lekce moze da se nosi caffetin ili analgin ovde gi nema, ne e do parite. Ali za lekovi opasno e ima lugje nosat dijazepami znam slucaj na hrvatska granica fatile sto nosat bez doktorska potvrda pa ja preminaa nokta vzatvor. Zatoa za lekovi pazete i za drugi ako nosite.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Да знаете само колку сакам да можам да одговорам, ама ете :D
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ajde, samo napred.

Gesendet von meinem SM-G930F mit Tapatalk
Мислам дека не ме сфати, штета што не живеам во странство, за да можам да одговорам што би носел од Македонија. Не е штета што нема да одговорам, штета е што не живеам во странство. Изгледа се повторувам ама нема везе :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Si go probal ona od morrisons(greek style salad cheese)? Mislam deka e £0.79 za 200gr pakuvanje. Mene toa mi e onaka naj naj spored vkus i spored ona u mk sto jadev.
Немам Морисонс во близина, ќе го пробам ако налетам на продавница.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Сирење, тоа вреди повеќе од суво злато! :D
Последно зедов 10 калапчиња.
вие двајцата во Лондон сте или некој друг град? Би било супер да се сретне некој од Македонија на пиво кога се враќам кон Англија.[DOUBLEPOST=1503249252][/DOUBLEPOST]
Si go probal ona od morrisons(greek style salad cheese)? Mislam deka e £0.79 za 200gr pakuvanje. Mene toa mi e onaka naj naj spored vkus i spored ona u mk sto jadev.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.615
Сувенири поврзани углавно со Вардар, магазини и ако начекам некоја асална книга... Обично носам ако најдам нешто од антикварнициве низ Скопје мада пазам да не прекршам некој закон порано носев монети сега углавно стари филиграни, ова си е за моја приватна колекција.

Храна не носам за разлика од другиве места овде горе доле имаме се, од неколку врсти ајвари, малиџано, пинџур, слатко, смоки, ресана, струмка, газоза, мање више сите мак пива и алкохол. Има и сирење (кравјо, овчо, козјо), во поголемите супермаркети има добро бугарско бело сирење а во малите продавнички се наоѓа наше (здравје и уште некој брендови) има и кашкавал, мак салами и колбаси. Понекогаш се наоѓа и мариовско биено сирење мада не сум видел одамна, тоа по се изгледа не се ни произведува во големи колични. Од храна едино ми фалат слатките и бозата од Апче што секако не можам да ги понесам мада и тоа има само не таков квалитет. Ми фали и кајмак кој овде го има само како домашен и е изгор скап, 25 долари за некој 150 - 200 грама канче...

Луге што знам од лекови кафетини и лексилиум носат пошто нема овде. Домашна ракија во пластично шише се шверуцува а често и цигари пошто овде се скапи мада и тоа малку (дозволени се 2 кутии да се внесат). Знам и такви што носеле семе да си посадат пипер и патлиџан мада тоа се постарата генерација денес ретко кој се заебава со тоа, поевтино и полесно е да си купиш веќе направено се иако не е исто ко домашното.[DOUBLEPOST=1503252264][/DOUBLEPOST]
Офф топик:

Колкава количина алкохол е дозволено да изнесам од МК в багаж (авионски)?
МК не ги интересира колку изнесуваш, него државата во која идеш. На пример за АУС ти е 2.25 литри алкохол, за во мкд можеш да внесиш 1 литар. Углавно државата од која искачаш не ја интересира мада може да ти укажат дека го кршиш законот таму каде идеш и да одбијат на фришоп да ти продадат повеќе од дозволеното.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom