Што носите од Македонија за дома?

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Летниот период и одморите завршуваат и дијаспорците веќе се враќаат дома. Сигурно си имате нешто што сте зеле од Македонија за дома, пошто можеби го нема во таа држава која што живеете или поради некоја друга причина. Ме интересира кои се важите работи кои сте ги донесле од Македонија односнo кои честo си ги земате од Македонија за дома?

Ете ќе почнам со мои донесоци:

- Буковка: Македонски зачин кој тешко се наоѓа надвор од Македонија со добар квалитет.
- Домашна ракија: Во овој случај Сливка со 50, 60 па и поќе %.
- Жолта Лозова ракија од Тиквеш: Иако може да се најде и во други држави често ја земам. Не-Македонци што ја пиле се пријатно изненадени од „Македоснки виски“.
- Македонски вино: Може да се најде и надвор од Македонија но сепак не со тој голем избор.
- Македонски сирење: Да биде по можност домашно - неповторливо.
- Грнчарски сувенири: Можат да се најдат на пазарите и сувенирски продавници. Вистински уникати и одлични поклони за пријатели.
- Суви црвени пиперки: За мерак.
- Домашен Ајвар: За мерак ²

Вие?

Само да не сте од тие кои полнат цели куфери со пиперки :D

 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
Сирење, тоа вреди повеќе од суво злато! :D
Последно зедов 10 калапчиња.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сирење, тоа вреди повеќе од суво злато! :D
Последно зедов 10 калапчиња.
Ме интересира како пројдоа толкав пат без беља да ти се деси, да протечат, било што нешто :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
@gade мене ме интересира како никогаш Британците не ти направиле проблем за сирењето. :D :D
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Нема ништо во FYROM вредно за тегавење во куфери и расправии по аеродроми/граници.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
Ме интересира како пројдоа толкав пат без беља да ти се деси, да протечат, било што нешто :D
Искуство во пакување и тврд куфер. :D

@gade мене ме интересира како никогаш Британците не ти направиле проблем за сирењето. :D :D
Не ги интересираат такви работи, само цигари и друга акцизна роба ги интересираат.
Обично прашуваат на царина - Цигари имате? Не. Off you go. :)

Најтешко е кога се враќаш да ја убедиш баба ти дека 3 кила пита се премногу и дека ти го прават куферот потежок од колку што е дозволено. :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...тогаш зошто сте таму во новата дома, кога најдобро е ваму во старата дома? ако од овде понесувате храна за таму, што останува за другите работи, уххх јас помислив за темава дека се понесува во смисол фотографии спомени од поминати моменти од родниот крај, а тоа буковка и други пиперки било :D
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Сирење, пиперки и баба ми ако даде некоја тегла ајвар. Сирење мора што поголема количина, нема никаде на друго место такво сирење како кај нас. Мада има тука едно ок замена што е, ама сеуште далеку повкусно е нашето.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Офф топик:

Колкава количина алкохол е дозволено да изнесам од МК в багаж (авионски)?

Он топик:

Досега само сувенири, храна јок. Незнам зш ви е тешко да најдете замена за сирење, ајвар, пиперки. Сигурно не е исто како домашно производство ама се наоѓа пристојна замена без да мора да шлепам 2500 километри. Иако ова со буковката не е лоша идеа, единствено што најдов овде е по турските маркети 4-5 евра за 100-200 грама.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@gade мене ме интересира како никогаш Британците не ти направиле проблем за сирењето. :D :D
Пффф сирење, ја ајвар, слатки, кикиритки домашни, бобче, кочански ориз, семки и не знам уште што внесов па никому ништо :D
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Мене ајвар ми имат конфискувано во Кипар, многу ми беше жал и одтогаш реков не носам јадење преку граница... инаку незнам која ви е таа добра замена за сирење која сте ја нашле? Еве дајте ми пример за Германија да пробам и јас, хиртенкезе , фета.. немат блага веза...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom