Што носите од Македонија за дома?

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од Igorcemk, 19 август 2017.

 1. Igorcemk

  Igorcemk Само Македонија!

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  8.510
  Допаѓања:
  9.679
  Летниот период и одморите завршуваат и дијаспорците веќе се враќаат дома. Сигурно си имате нешто што сте зеле од Македонија за дома, пошто можеби го нема во таа држава која што живеете или поради некоја друга причина. Ме интересира кои се важите работи кои сте ги донесле од Македонија односнo кои честo си ги земате од Македонија за дома?

  Ете ќе почнам со мои донесоци:

  - Буковка: Македонски зачин кој тешко се наоѓа надвор од Македонија со добар квалитет.
  - Домашна ракија: Во овој случај Сливка со 50, 60 па и поќе %.
  - Жолта Лозова ракија од Тиквеш: Иако може да се најде и во други држави често ја земам. Не-Македонци што ја пиле се пријатно изненадени од „Македоснки виски“.
  - Македонски вино: Може да се најде и надвор од Македонија но сепак не со тој голем избор.
  - Македонски сирење: Да биде по можност домашно - неповторливо.
  - Грнчарски сувенири: Можат да се најдат на пазарите и сувенирски продавници. Вистински уникати и одлични поклони за пријатели.
  - Суви црвени пиперки: За мерак.
  - Домашен Ајвар: За мерак ²

  Вие?

  Само да не сте од тие кои полнат цели куфери со пиперки :D

  [​IMG]
   
  На Waoo, Sungerot Bob, DonExo и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  1.170
  Допаѓања:
  573
  Ne sum od onie sto nosat jadenje, no definitivno beloto makedonsko sirenje e nesto sto sekogas ke ti fali.
   
  На Saladin, Јаневски и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 3. gade

  gade Augustus

  Член од:
  12 април 2008
  Мислења:
  4.779
  Допаѓања:
  4.964
  Сирење, тоа вреди повеќе од суво злато! :D
  Последно зедов 10 калапчиња.
   
 4. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.510
  Допаѓања:
  154.261
  Ме интересира како пројдоа толкав пат без беља да ти се деси, да протечат, било што нешто :D
   
  На OmarSpears, Beric Dondarrion и gade им се допаѓа ова.
 5. true blue

  true blue

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  8.893
  Допаѓања:
  9.416
  @gade мене ме интересира како никогаш Британците не ти направиле проблем за сирењето. :D :D
   
 6. Љубовен Каскадер

  Љубовен Каскадер fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.326
  Допаѓања:
  6.160
  Кога ќе се исселам со себе ќе ја понесам сета депресија и self loathing.
   
  На Patience, Spiegel и wot им се допаѓа ова.
 7. Kangchenjunga

  Kangchenjunga

  Член од:
  20 јули 2014
  Мислења:
  2.344
  Допаѓања:
  5.595
  Нема ништо во FYROM вредно за тегавење во куфери и расправии по аеродроми/граници.
   
  На Kadaif му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gade

  gade Augustus

  Член од:
  12 април 2008
  Мислења:
  4.779
  Допаѓања:
  4.964
  Искуство во пакување и тврд куфер. :D

  Не ги интересираат такви работи, само цигари и друга акцизна роба ги интересираат.
  Обично прашуваат на царина - Цигари имате? Не. Off you go. :)

  Најтешко е кога се враќаш да ја убедиш баба ти дека 3 кила пита се премногу и дека ти го прават куферот потежок од колку што е дозволено. :D
   
  На Lurtz и Ilumious им се допаѓа ова.
 9. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.255
  Допаѓања:
  3.388
  ...тогаш зошто сте таму во новата дома, кога најдобро е ваму во старата дома? ако од овде понесувате храна за таму, што останува за другите работи, уххх јас помислив за темава дека се понесува во смисол фотографии спомени од поминати моменти од родниот крај, а тоа буковка и други пиперки било :D
   
 10. Invader

  Invader I am not in danger, I am the danger!

  Член од:
  17 ноември 2008
  Мислења:
  16.981
  Допаѓања:
  18.782
  Сирење, пиперки и баба ми ако даде некоја тегла ајвар. Сирење мора што поголема количина, нема никаде на друго место такво сирење како кај нас. Мада има тука едно ок замена што е, ама сеуште далеку повкусно е нашето.
   
  На Ailurophile и Ilumious им се допаѓа ова.
 11. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.064
  Допаѓања:
  7.404
  Избегале од такви како тебе.
   
  На OmarSpears, Igorcemk, Monte и уште 25 други им се допаѓа ова.
 12. Спојлер

  Спојлер

  Член од:
  12 декември 2007
  Мислења:
  3.615
  Допаѓања:
  4.679
  Офф топик:

  Колкава количина алкохол е дозволено да изнесам од МК в багаж (авионски)?

  Он топик:

  Досега само сувенири, храна јок. Незнам зш ви е тешко да најдете замена за сирење, ајвар, пиперки. Сигурно не е исто како домашно производство ама се наоѓа пристојна замена без да мора да шлепам 2500 километри. Иако ова со буковката не е лоша идеа, единствено што најдов овде е по турските маркети 4-5 евра за 100-200 грама.
   
  На Ska Maniac му/ѝ се допаѓа ова.
 13. povtornojas

  povtornojas

  Член од:
  25 јули 2016
  Мислења:
  1.081
  Допаѓања:
  939
  патриотизам
   
 14. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.706
  Допаѓања:
  2.240
  Пффф сирење, ја ајвар, слатки, кикиритки домашни, бобче, кочански ориз, семки и не знам уште што внесов па никому ништо :D
   
 15. Tutor

  Tutor

  Член од:
  15 март 2010
  Мислења:
  4.681
  Допаѓања:
  3.760
  Мене ајвар ми имат конфискувано во Кипар, многу ми беше жал и одтогаш реков не носам јадење преку граница... инаку незнам која ви е таа добра замена за сирење која сте ја нашле? Еве дајте ми пример за Германија да пробам и јас, хиртенкезе , фета.. немат блага веза...
   

Сподели преку: