Што ви е најчудно во сонот?

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Се извинувам што ќе ти скршам филм,но научно е докажано дека луѓето на својата 4 годишна и на својата 18 годишна возраст не изгледаат исто.
Освен ако нема некој друг научен факт,каде што се докажува дека кога ќе ги видиме луѓето на својата 4 годишна возраст,знаеме како ќе изгледаат години,години подоцна...:toe:

соновите се премногу нејасни за да можеме убаво да ги гледаме сите работи, може лик од 4годишно девојче да замислиме дека е 18годишно, мозокот има голема креативност и сигурно ќе додаде и некој детал тоа да изгледа постаро, може шминка или различна коса... сепак ликот останува ист, а уште еден детал за соновите е дека ние нив не ги памтиме добро... така да ако мислиме дека ликот што сме го сретнале за првпат ни е од вчерашниот сон (да кажеме) , ќе може само да не асоцира, т.е. да помислиме дека се истите а всушност имало мала разлика


пр. за тоа е и еден писател кој сонувал некој многу добар сон, па кога се разбудил почнал да го пишува... т.е. книга сакал да напише, но после 15 мин прекинал... зошто? па го заборавил поголемиот дел од сонот :)
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
соновите се премногу нејасни за да можеме убаво да ги гледаме сите работи, може лик од 4годишно девојче да замислиме дека е 18годишно, мозокот има голема креативност и сигурно ќе додаде и некој детал тоа да изгледа постаро, може шминка или различна коса... сепак ликот останува ист, а уште еден детал за соновите е дека ние нив не ги памтиме добро... така да ако мислиме дека ликот што сме го сретнале за првпат ни е од вчерашниот сон (да кажеме) , ќе може само да не асоцира, т.е. да помислиме дека се истите а всушност имало мала разлика


пр. за тоа е и еден писател кој сонувал некој многу добар сон, па кога се разбудил почнал да го пишува... т.е. книга сакал да напише, но после 15 мин прекинал... зошто? па го заборавил поголемиот дел од сонот :)

даааа.Да го видев џастин на 4 и на 25 години ќе знаев како ќе изгледа.(нот)
Како тогаш не знаеме како ќе изгледаме самите ние за 30 години?
За едно си во право,мозокот има креативност и фантазија,ама нема никакви шанси да ни даде индикации за иднина.Логично,ако дава било какви информации за ликови ќе дава информации и за настани..што е невозможно.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419

даааа.Да го видев џастин на 4 и на 25 години ќе знаев како ќе изгледа.(нот)
Како тогаш не знаеме како ќе изгледаме самите ние за 30 години?
За едно си во право,мозокот има креативност и фантазија,ама нема никакви шанси да ни даде индикации за иднина.Логично,ако дава било какви информации за ликови ќе дава информации и за настани..што е невозможно.
дај ми конкретно нешто... оти навлезе во дискусијава веќе ќе ти кажам дека не верувам во зборови, туку само докази :smir:... тоа со годините беа примери... дај доказ каде некој може да го поткрепи тоа дека личноста која што ја видел на сон претходно не ја видел нигде...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
дај ми конкретно нешто... оти навлезе во дискусијава веќе ќе ти кажам дека не верувам во зборови, туку само докази :smir:... тоа со годините беа примери... дај доказ каде некој може да го поткрепи тоа дека личноста која што ја видел на сон претходно не ја видел нигде...
А демек ти ми докажа дека тие во сонот ОБАВЕЗИТЕЛНО сме ги виделе негде,па мене ми бараш докази.
Јас луѓето што ги сонував со сигурност тврдам дека не сум ги видела нигде пред да ги сонувам и откако ги сретнав и се потсетив на сонот.
Доказ за тоа не можам да ти најдам,освен ако немаш временска машина па елај ќе се вратиме заедно низ моето минато за да ти докажам.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
А демек ти ми докажа дека тие во сонот ОБАВЕЗИТЕЛНО сме ги виделе негде,па мене ми бараш докази.
Јас луѓето што ги сонував со сигурност тврдам дека не сум ги видела нигде пред да ги сонувам и откако ги сретнав и се потсетив на сонот.
Доказ за тоа не можам да ти најдам,освен ако немаш временска машина па елај ќе се вратиме заедно низ моето минато за да ти докажам.
однапред си спремив одговор затоа што и очекував таков одговор од тебе :) па ова ќе го кажам... ни ти можеш мене да ме убедиш , ниту јас тебе... јас ќе се држам повеќе до науката, а ти повеќе до духовноста (како и да го наречам тоа...)

така да нека остане статус кво... доста беше дискутирање :smir:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
се извинувам што ќе ви го расипам филмот, но научно е докажано дека сите ликови што ги сонуваме претходно биле некаде видени.... можеби девојката која ти се појавила во синоќешниот сон да е некое девојче кое си го видел кога си имал 4 год... но не се сеќаваш и затоа подоцна ако можеби го запознаеш ќе мислиш дека си го предвидел тоа во сонот а всушност претходно ја знаеш :smir:

тоа се однесува и за сите ликови кој се појавуваат додека сонуваме... сите сме ги виделе негде макар и за еден момент
100% не се согласувам со твоето размислување и застарено научно толкување...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А демек ти ми докажа дека тие во сонот ОБАВЕЗИТЕЛНО сме ги виделе негде,па мене ми бараш докази.
Јас луѓето што ги сонував со сигурност тврдам дека не сум ги видела нигде пред да ги сонувам и откако ги сретнав и се потсетив на сонот.
Доказ за тоа не можам да ти најдам,освен ако немаш временска машина па елај ќе се вратиме заедно низ моето минато за да ти докажам.
Фино е разработено ова во Хаус,кратко и јасно.
Побарајте ја епизодата,на сите на кои не ви е јасно,и ќе сфатите што всушност ви фали во вашите теории (иако тоа се очигледни дупки,се потпирате на натприродното).
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Фино е разработено ова во Хаус,кратко и јасно.
Побарајте ја епизодата,на сите на кои не ви е јасно,и ќе сфатите што всушност ви фали во вашите теории (иако тоа се очигледни дупки,се потпирате на натприродното).
Во 5 сезони да барам 1 епизода?!?
Да не збориш за онаа кога се дешава сообраќајката и умира Амбер?

Ако ми пишеш дека не сум фан на хаус чим не знам која епизода е,ќе те треснам
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ок де луѓе ако се толку јако потпирате на науката барем бидете во тек со неа...Не ми давајте некои информации од 1950 до 2005-6......:tv:
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
се извинувам што ќе ви го расипам филмот, но научно е докажано дека сите ликови што ги сонуваме претходно биле некаде видени.... можеби девојката која ти се појавила во синоќешниот сон да е некое девојче кое си го видел кога си имал 4 год... но не се сеќаваш и затоа подоцна ако можеби го запознаеш ќе мислиш дека си го предвидел тоа во сонот а всушност претходно ја знаеш :smir:

тоа се однесува и за сите ликови кој се појавуваат додека сонуваме... сите сме ги виделе негде макар и за еден момент
значи јас не сум нормален....кога бев во село сонував едно девојче таму нешто муабети сме правеле и после 2 дена одам кај комшиите и го гледам тоа девојче и јас и викам здраво, а мајка и ми вика не разбира македонски прв пат е дојдена овде збори и англиски ако знаеш.....и од кај да ја видам јас таа претходно???
 

VIP Goga

VIP Goga
Член од
19 јануари 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
Pa da sonuvam nekoj i posle da go zapoznaam ne, ama mn dr sonovi mi se ispolnile na pr da sonuvam nekoj nastan i posle da mi se sluci
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
edna devojka od prilep ........... ja imav sonuvano pred nekolku godini nikogas ja nemav videno pred toa.......i letoto ja vidov prv pat
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Хммм никогаш не ми се случило ова.
Главо сонувам луѓе со кои се познавам.
Некогаш сонувам и некои кои не ги знам но досега не ми се сличило да ги запознам во живо.Баш би сакала да видам некој што го имам сонувано.Интересна работа е тоа едноставно необјасливо.Сонуваш некоја личност која постои но ти не се знаеш со неа...па како е можно да ја сонуваш?Соновиве се многу чудна работа:nesum:
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Да 2 пати.Ама вообичаено кога сонувам луѓе ги сонувам тие што ги знам или сум ги запознал.
:salut:
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
309
Аууу лелЕЛЕлЕ на почеток на школска година сонував дека во школо на англиски сум кажал нешто или незнам како беше... И ВЧЕРА НА АНГЛИСКИ КОГА ПОЧНАВ ДА СЕ ДЕРАМ ,,ГО СОНУВАВ ОВА ГО СОНУВАВ’’ СИТЕ МЕ ГЛЕДАА КО ЛУДАК НЕКОЈ :vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom