Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    164

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.254
Абе за самоубиствата зависи и стандардот. Тука на балканот да се самоубиеш треба да се мачиш со јаже или да скокнеш од повеќекатница. Па како што не ги прават квалитетни бетониве, ќе преживееш па ќе се мачиш по болници. И башка знаете ли еден закоп колку кошта. Тие на северот се господа, можат да си приуштат апчиња за самоубиство и немаат проблем за погреб, а и да имаат проблем, пошто вежбаат здрави прави ќе го распродадат телото, па на крајот ќе им се исплати самоубиството. Ние тука на ракија, џигерот - маслинка. Тоа е напредно општество, да ти е мерак да се самоубиеш. А башка и веруваат во реинкарнација. Ние тука прост народ...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.945
Поени од реакции
4.655
Запад, мито? Ма јок!
- Приказна на Грк(Понт, знае и турски по малку) од Минхен.
Дошол некој Турчин азилант 60+ години и му дале документи, ама по закон не смее да оди подалеку од тој град. Беља син му на 300 км од таму и овој сака да го посети, го прашува мојов пријател да одиме до полиција, абе што ќе одиме не смее по закон, Германија е ова. Абе ај ти само преведувај ми.
И така одат во Полиција или Општина не памтам точно, стариов со кеса во раце( Виски, благце, ова она). Гутен таг, таква и таква работа со стариов, ќе може? НИКС!!! Шо вика? Вика не може! Оди полека стариот до бирото, ја спушта кесата до чиновникот, Грков го облива пот, сега ќе не уапсат за давање мито....
*****Добро може, ама само две недели :D
Ова еднаш го имам пишано на тема дека сегој газ има цена! Ама не е лошо да се знае и на оваа тема!
Пријателе, едно е давање мито за нешто незаконско, сосем друго е давање мито на некој за да си ја врши својата работа. :D


Zdravjeto na lugeto e pred se naruseno od losh vozduh.
Дискутабилно.
Иако воздухот е огромен фактор, здравјето ни е нарушено од секојдневните нервози. Пред се на егзистенционален план (кај над 70% од луѓето) па потоа на сите општествени срања што ни го ебат секојдневието. :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.422
Поени од реакции
5.209
хаха, си бил ли во САД за да ми кажуваш кој е елитата а кој не е ни средна класа или ова од ракав?

Имено сопругот на шефицата со хотелите беше Доктор и директор на 4 приватни болници. Незнам дали знаеш како стојат работите со здравството во САД ама докторите заработуваат повеќе од Холивуд.

Овие за сервисирање на јахта трошеја повеќе од одржување на викендица па сега види ти.

А штом е доволно начитана да зборува за Франк Лојд Врајд, верувај го има и тоа другото, настрана од пари, што и треба за да се стекни со почит во оддредени кругови - почит за која верувај баш и дремеше кита, презираеше Ројалти (англичани во глобала) и се што вклучува елитистичко пување. Такви се Американците во глобала. Многу различни од Европејците. Не заборавај дека заради такви Републички идеали водеја воња со Инцестите од Англија - и победија.


ПС - шефицита со хотелите и сопругот со болниците беа Норвежани по потекло. Оригинално од Осло, во САД нивните семејства заминале во 1800тите.
Блазе си ти шо си прошетан, си се стредил финациски, и шо си живејш странсфо. А ова шо велиш је 100% точно. Газдата кај шо местевне пархет некни, е па шурата на газдата живеј во Канзас, Мисури. Е тој шурата мести пархет воглавно кај доктори шо пра ногу скапи пари. Е тој кажуваше дека кај докторо кај шо овој шурава од газдава местел еднуш пархет, дошла Џенифер Анистон да бара пари на заем. Се заборчила 150 миљони долари кај тој докторо, ковидов ја дотепал, беспарица. И другото шо пиша је точно – тој докторо бил ем ногу богат чоек ем високо поштован, инаку родум од Слоештица, Демирхисарско. Секој втор викенд бил на ручеци со познативе од Холивуд, џенифер-менифер , бијонсе-мијонсе, којсене.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
335
Поени од реакции
395
Блазе си ти шо си прошетан, си се стредил финациски, и шо си живејш странсфо. А ова шо велиш је 100% точно. Газдата кај шо местевне пархет некни, е па шурата на газдата живеј во Канзас, Мисури. Е тој шурата мести пархет воглавно кај доктори шо пра ногу скапи пари. Е тој кажуваше дека кај докторо кај шо овој шурава од газдава местел еднуш пархет, дошла Џенифер Анистон да бара пари на заем. Се заборчила 150 миљони долари кај тој докторо, ковидов ја дотепал, беспарица. И другото шо пиша је точно – тој докторо бил ем ногу богат чоек ем високо поштован, инаку родум од Слоештица, Демирхисарско. Секој втор викенд бил на ручеци со познативе од Холивуд, џенифер-менифер , бијонсе-мијонсе, којсене.
Го убиииии

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.364
Поени од реакции
22.299
А за воздухот се слагам, но што прави цел Балкан со години уназад за да го реши овој проблем
Balkanot odamna izgubi sekakva avtonomija. Golemite pravat sto sakaat.
Na biznismenite ne im e gajle za zdravje.
 
Последно уредено:

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.795
Поени од реакции
17.317
Poarno rakija i salata odkolku toa norveskite smrdosani ribi :D

Za hrana vozdrzete se. So pricina italijanskata kujna e #1 u svetot, a turcite rastur pravat so doneri bas u zapadna evropa.
Dönerot e made in Germany. Tuku aj sto ima restorani od site nacii vo denesno vreme hranata e najmal problem, dostapno ti e bukvalno sve. :)
 

Флеш

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
7.081
Поени од реакции
6.053
Нема некој генерички одговор, ама горе доле причините се исти кај сите што си имаме заминато.

Заминав затоа што живеам во главен град, а улицата со години е градилиште. Никнаа згради без никаков план. Улицата е раскопана и никој не планира да ја среди. Заминав затоа што на кој шалтер и да одам ме дупи некое искомплексирано говедо без соодветно образование затоа што е пикнат со врски и не му се работи. Затоа што за било што и да треба да завршам работа ми требаат врски. За здравство, за суд, за нормални секојдневни работи мораш врски да имаш. Затоа што кога мајка ми требаше итно да направи магнетна на државна, и закажаа термин за 3 МЕСЕЦИ. Кога и дојде терминот, и кажаа дека машината не работи да закаже повторно и да чека пак 3 месеци. Затоа што сите багабонти од средно и основно што беа хулигани станаа џандари и глумат шерифи низ град. Затоа што законите не се еднакви за сите. Јас ќе го јадам за најмала ситница, ама преку Вардар е дивиот запад.

Заминав затоа што да седнеш на кафе сам ќе те оговараат и ќе те направат будала. Затоа што секој се замара со твојот живот, а не си го гледаат сопствениот. Премногу љубомора, завист, оговарање, трачеви кој со кој е, зошто е, кај е, од кај толку пари, педер, наркоман ваков таков и милион муабети што не ме интересираат и не сакам да ги знам. Затоа што не сакам да бидам дел од општество што зависи од политичка партија. Ме боли кур и за едните и за другите, ама прва прилика кога ќе критикуваш одма те тагираат овој е со вмро или со сдсм.
Заминав затоа што не сакам да лежам во болница и да се плашам дали кабелот е океј. Не сакам да стравувам додека се возам со автобус. Образованието е сведено на минимум, здравството речиси и да не постои.
Не сакам да живеам во држава каде што лечиме луѓе со смс пораки. Ниту во држава што со години има проблем со загадениот воздуг, а одговорните упорно те убедуваат дека се е океј. Држава каде што луѓето сеуште се гадат од куче ако влезе во мол или автобус, држава каде што има преубава природа, ама не си ја пазиме и се уништува. Држава каде што со пари можеш да купиш т.е. уништиш се.

И не, не е секаде вака. Ниту во странство не е совршено и има вакви исклучоци, ама сепак тоа се исклучоци. Тука сум можеби граѓанин од втор ред, ама имам повеќе права отколку што имав во Македонија. Можам да одам на лекар и да завршам се што ми треба во рок од 1 ден, без гужви, без чекање и без мој термин. Можам да идам во било кое министерство и да завршам работа без да ми се понаша некој лингур со средно. Уствари и не морам, можам онлајн да извадам било каков документ. Можам да пратам дете во школо без да се плашам дали во автобус некој ќе го скрши од ќотек и дали ќе си дојде дома безбедно. Си живеам живот каде што никој не се замара со тебе ниту па те оговараат.

Сето ова на кантар од една стрна, од друга страна имаш фамилија, другари, социјализација, домашна храна, мајчин јазик и милион други убавини. Ама едната страна тежи повеќе, па затоа сум/сме заминале. Не секогаш парите се главен мотив, иако да многу значи и тоа. Од 1 плата плаќам кирија, сметки, приватно здравство за мене, приватно за мајка ми, штедам со тие пари и шетам каде сакам. Сум опремил стан од 0.
Во Македонија работев 5 години и не успеав ништо од ова погоре да направам без да правам планови од што да скратам месецов за да си приуштам еден викенд шетање.

На крај краева, индивидуално е до секој човек. На кој до што му е дојдено и каков живот сака. Мене парите не ми се главниот мотив, и ниту 4к плата би ме вратила во Македонија. А, дека е тешко во странство да си далеку од фамилија и другари, и те како е...
Затоа што сите багабонти од средно и основно што беа хулигани станаа џандари и глумат шерифи низ град. Затоа што законите не се еднакви за сите. Јас ќе го јадам за најмала ситница, ама преку Вардар е дивиот запад.

Заминав затоа што да седнеш на кафе сам ќе те оговараат и ќе те направат будала. Затоа што секој се замара со твојот живот, а не си го гледаат сопствениот. Премногу љубомора, завист, оговарање, трачеви кој со кој е, зошто е, кај е, од кај толку пари, педер, наркоман ваков таков и милион муабети што не ме интересираат и не сакам да ги знам. Затоа што не сакам да бидам дел од општество што зависи од политичка партија. Ме боли кур и за едните и за другите, ама прва прилика кога ќе критикуваш одма те тагираат овој е со вмро или со сдсм.
Заминав затоа што не сакам да лежам во болница и да се плашам дали кабелот е океј. Не сакам да стравувам додека се возам со автобус. Образованието е сведено на минимум, здравството речиси и да не постои.
Не сакам да живеам во држава каде што лечиме луѓе со смс пораки. Ниту во држава што со години има проблем со загадениот воздуг, а одговорните упорно те убедуваат дека се е океј. Држава каде што луѓето сеуште се гадат од куче ако влезе во мол или автобус, држава каде што има преубава природа, ама не си ја пазиме и се уништува. Држава каде што со пари можеш да купиш т.е. уништиш се.

Перфектно го опиша мојот мотив зошто сакам да си одам .

Луѓето со кои израснав,роднините кои бркаат интерес,воопшто не чини местото по сите елементи .
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.254
Затоа што сите багабонти од средно и основно што беа хулигани станаа џандари и глумат шерифи низ град. Затоа што законите не се еднакви за сите. Јас ќе го јадам за најмала ситница, ама преку Вардар е дивиот запад.

Заминав затоа што да седнеш на кафе сам ќе те оговараат и ќе те направат будала. Затоа што секој се замара со твојот живот, а не си го гледаат сопствениот. Премногу љубомора, завист, оговарање, трачеви кој со кој е, зошто е, кај е, од кај толку пари, педер, наркоман ваков таков и милион муабети што не ме интересираат и не сакам да ги знам. Затоа што не сакам да бидам дел од општество што зависи од политичка партија. Ме боли кур и за едните и за другите, ама прва прилика кога ќе критикуваш одма те тагираат овој е со вмро или со сдсм.
Заминав затоа што не сакам да лежам во болница и да се плашам дали кабелот е океј. Не сакам да стравувам додека се возам со автобус. Образованието е сведено на минимум, здравството речиси и да не постои.
Не сакам да живеам во држава каде што лечиме луѓе со смс пораки. Ниту во држава што со години има проблем со загадениот воздуг, а одговорните упорно те убедуваат дека се е океј. Држава каде што луѓето сеуште се гадат од куче ако влезе во мол или автобус, држава каде што има преубава природа, ама не си ја пазиме и се уништува. Држава каде што со пари можеш да купиш т.е. уништиш се.

Перфектно го опиша мојот мотив зошто сакам да си одам .

Луѓето со кои израснав,роднините кои бркаат интерес,воопшто не чини местото по сите елементи .
Ете ти пример, си одам не е важно каде. Пут под ноге и збогом мајко.
 

v_tranced

Angry Fox
Член од
27 ноември 2021
Мислења
39
Поени од реакции
89
Јасни се причините зашто некој би си идел од Македонија. Малце пари, пуно сељаци и корупција на секое поле во општеството. Ма да и средината е загадена, пуздер е напраена, нема чист ваздух за дишење. Па и судство би стаил тука, катастрофа и тоа поле.

Тоа се причините горе доле. Сељачка држава сме ептен. Како што тргнало вака, за 20 години од сега во Македонија само старци ќе живеат. Ќе треба да се затвораат школи, факултети и остали курци палци за лица од 0 до 25,26,27 години.
 

Византиецот

Злобен Пич
Член од
14 март 2021
Мислења
1.075
Поени од реакции
3.879
Блазе си ти шо си прошетан, си се стредил финациски, и шо си живејш странсфо. А ова шо велиш је 100% точно. Газдата кај шо местевне пархет некни, е па шурата на газдата живеј во Канзас, Мисури. Е тој шурата мести пархет воглавно кај доктори шо пра ногу скапи пари. Е тој кажуваше дека кај докторо кај шо овој шурава од газдава местел еднуш пархет, дошла Џенифер Анистон да бара пари на заем. Се заборчила 150 миљони долари кај тој докторо, ковидов ја дотепал, беспарица. И другото шо пиша је точно – тој докторо бил ем ногу богат чоек ем високо поштован, инаку родум од Слоештица, Демирхисарско. Секој втор викенд бил на ручеци со познативе од Холивуд, џенифер-менифер , бијонсе-мијонсе, којсене.

Леле бе дури сега го видов копуков. Пардон, твоја висост, чунки од редење паркет немам време соодветно да реплицирам и да видам кој кај ме означил.

Тоа е проблемот на таа 2ца до 3ца млада елита (со родители олигарси од 90ти) што остана во Мкд и сака да се теши со тоа, дека сите што сме заминати по странство сме на градилиште. А во суштина има пеколно dull монотон однапред пропишан, до детали предодреден живот, често пати и договорен брак (ова го слушнав последно пред да си заминам, од деца ги договараја да си планирале за на долг рок) и затоа молат бога да се стават со вистински човек. Некој, кој можда имал rough ride, ама сепак го направил најдоброто од себе и сега е на место на кое што бедната испувана елита не можи ни да си го замисли ни во Хемероскопиум имагинативни соништа. Ироничен е животот зар не. Тоа го прави и интересен.
За колешката од Осло, типката грилуваше и по 80 Њујоршки стека, од мерак за луѓето во својот хотел иако лесно можеше да најди и имаше персонал што би го направил тоа за неа. Пак имаше 4 коли, приватно езеро, апартман во Мајами. Од последниов ми пиша во Февруари, мејлот гласеше на тема дека вон сезона плива неколку сесии од 40 метри. Ме потсети и дека понудата да се вратам - ми важи, кога сакам.

Таа е разликата меѓу Америчка и Европска Елита. Во Америка нема страм од работа. Само гадење кон таквите ко тебе. Од мене имаш уште едно солидно: не пробувај со елитистичко пување и омаловажување да го нарушиш мојот систем на вредности, пуши кур!

Во следен пост, те молам потроши го своето драгоцено време да ги корегираш моите печатни грешки. Јас немам време за тоа.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom