Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    189

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Има логика, секако. :love:
Орелски крилја как да си метнех
и в наши стâрни да си прелетнех!
На наши места ја да си идам,
да видам Стамбол, Кукуш да видам,
Да видам дали сâнце и тамо
матно угревјат, како и вамо.
Ако как овде сâнцето ме стретит,
ако пак мрачно сâнцето светит:
На пâт далечни ја ке се стегнам,
и в други стâрни ке си побегнам,
каде сâнцето светло угревјат,
каде небото ѕвезди посевјат.
Овде је мрачно и мрак м' обвива
и темна мâгла земја покрива:
мразој и снегој, и пепелници,
силни ветришта и виулици.
Околу мâгли и мразој земни,
а в’гради студој, и мисли темни.
Не, ја не можам овде да седам!
Не, ја не можам мразој да гледам!Дајте ми крилја ја да си метнами в наши стâрни да си прелетнам:
на наши места ја да си идам,
да видам Охрид, Струга да видам.
Тамо зората греит душата
и сâнце светло зајдвит в гората.
Тамо дарбите природна сила
со сâта раскош ги растурила:
Бистро езеро, гледаш, белеит
или од ветар синотемнеит:
поле погледниш, или планина-
сегде Божева је хубавина.
Тамо по срце в кавал да свирам,
сâнце да зајдвит, ја да умирам!
Ova tvoeto ima logika samo ako gastarbajterite se samoubivat tamu.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
Нема врска митови се тоа. Ете и Германија и данска и Британија имаат иста стапка на самоубиства со РСМ. Ние Балканците само такви филмови си правиме да си се тешиме.
Автоматски споено мислење:

Тажни? Па потажни свиткани намќорести фаци од тие во рсм нема никаде на светот. Да не зборам за злобата и зависта..
Прво да ти го набутам тоа РСМ во газ:D

Нормално е да се свиткани и намќорести кога се изедени од системот а во меѓувреме сите морални норми и начин на живот кој е природен е изгубен. Ние сме гомната на Европа, афроамериканците на овој континент, ако не и полошо, никогаш не го почуствуваме тој напредок од западниот капиталистички свет а изгубивме се што сме имале и што имале нашите предци и сега сме обични роботчиња, така живееме, за жал така живее и цел свет. Западниот свет го изеде модернизмот и новиот начин на живот, со што и последните случувања во светот со прислината вакцинација ќе го зададат последниот удар(плус уништување на традиционалните семејства и играњето мали богови со половите) на слобдниот ум и на единственето нешто по кое се разликуваме од животните. Научете се еднаш да ги гледате реално работите а не како ви одговара, ако ти сакаш да се преселиш или во полош случај си комуњар и ја мразиш Македонија, не треба тоа во секоја можност да го искажуваш, ако некој друг се наместил, средил кај нас и убаво му е дома, успеал да не мора да сели, секоја чест ама нека гледа и мисли како би било кога би бил од другата страна.
Автоматски споено мислење:

Има логика, секако. :love:
Орелски крилја как да си метнех
и в наши стâрни да си прелетнех!
На наши места ја да си идам,
да видам Стамбол, Кукуш да видам,
Да видам дали сâнце и тамо
матно угревјат, како и вамо.
Ако как овде сâнцето ме стретит,
ако пак мрачно сâнцето светит:
На пâт далечни ја ке се стегнам,
и в други стâрни ке си побегнам,
каде сâнцето светло угревјат,
каде небото ѕвезди посевјат.
Овде је мрачно и мрак м' обвива
и темна мâгла земја покрива:
мразој и снегој, и пепелници,
силни ветришта и виулици.
Околу мâгли и мразој земни,
а в’гради студој, и мисли темни.
Не, ја не можам овде да седам!
Не, ја не можам мразој да гледам!Дајте ми крилја ја да си метнами в наши стâрни да си прелетнам:
на наши места ја да си идам,
да видам Охрид, Струга да видам.
Тамо зората греит душата
и сâнце светло зајдвит в гората.
Тамо дарбите природна сила
со сâта раскош ги растурила:
Бистро езеро, гледаш, белеит
или од ветар синотемнеит:
поле погледниш, или планина-
сегде Божева је хубавина.
Тамо по срце в кавал да свирам,
сâнце да зајдвит, ја да умирам!
Сведен ти е животот да го видиш родниот дом уште едно 30 пати по неколку недели, како што кажав систем во кои сите станавме Афроамериканци само овој пат наместо да праќаат бродови само одиме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Ја промашувате поентата со недостатокот од сонцето. Не дека тоа е првична причина за самоубиствата на северозапад, туку дека влијае врз самата култура и менталитет на популацијата. Владе вика дека биле навикнати и демек нив не им менувалo многу, ама тоа влегува во нивните културни карактеристики и начин на живот. Факт е дека се поладни (колку пати сме го слушале овој муабет), позатворени, порезервирани и повеќе склони на депресија. Тоа добро се пресликува и во уметноста, народните танци и слично. Видете каква музика е карактеристична за Исланд, Финска и тн.

Сега направете споредба со јужнаците, колку се поживи, потемпераментни, дури и понасилни би рекол. Видете ја нивната култура и начин на живот, нивните танци, музика и слично. Разлика небо и земја, а тоа нема никаква врска со стандардот на живеење, туку со местоположбата на живеење.

Ова само колку за првичниот муабет кој беше зачнат за влијанието на климата врз културата на самото население која е неспорна. Сепак број еден причина за самоубиства во западните земји и општества е оваа:

Ne sum psiholog, psihijatar ili imam zavrseno filozofija no vaka laicki ako si pravime muabet, spored mene povrzanosta na samoubistvata so zivotniot standard e pravoproporcionalna. Kolku pogolem standard, tolku povekje samoubistva. Ako se prasuvam zosto, bi dal eden mnogu ednostaven odgovor i e barem spored mene povrzano so covekovata psiha, so ona sto go tera da odi napred, da uspee, da prezivee. Bacis instinct bi rekol.
Covek posakuva ona sto go nema. Toa e toa sto ni dava sila da prodolzime da se borime. Koga toa ke go snema od ravenkata, sto e sosem ocekuvano vo sredini so visok zivoten standard, kade se e na tacna, se mozes da si dozvolis, togas verojatnosta da ja izgubus voljata za zivot e mnogu poverojatna posto nema sto da te vlece napred, nema za sto da se boris, posakuvas. Vekje se imas i se ti e na dlanka :toe:.
Vidi go samo entuzijazmot na nasite bednici koi sakaat ili vekje emigrirale vo zemji so poubav standard. Kako zolcno se borat da go dobijat ona sto go posakuvaat i ocigledno im nedostigalo tuka. Niv ni na kraj na pamet ne im padnalo samoubustvo, imaat cel, zelba, motiv. Kako sto rekov, go posakuvas ona sto go nemas, ne go posakuvas ona sto vekje go imas. Kako dete so igracka koja ja videlo nekade, ke te mrdni dodeka ja dobie, se na svetot mu e, za od koga ke ja dobie da mu ebi mameto za 5 min.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Toa vazi za naturalizirani svegjani, norvezani, islandgjani kako Agdeto. Za mestanite toa e sosem normalna pojava, inaku ako toa tolku im precese sega tamu nemase da ima niti eden od niv kako narod. So tek na vekovite site ke se samoubieja. Ne deka od vcera im e takva vremenskata zona i klimata.
Па не баш!
Горе нашите негодуваат, се туфкаат, пцујат и тераат се’ у ПМ, ама не се самоубиваат, не се секирај! Фората е што они знаат дека еден ден таму напролет или на лето ќе си дојдат во свое Говрлево или Цапари, Лера, Ѓавато... и има сонце да се нагледаат дури да им ск*рчи! Во депресија паѓаат и се самоубиваат абориџините! Јас не сум видел депресивен Шпанец во Норвешка, он иде со компанија и се прави летва, урла вика цел ресторан гледа накај него, ама се издувал :D А тие дисциплинираните во ќошот го јадат калајот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Па не баш!
Горе нашите негодуваат, се туфкаат, пцујат и тераат се’ у ПМ, ама не се самоубиваат, не се секирај! Фората е што они знаат дека еден ден таму напролет или на лето ќе си дојдат во свое Говрлево или Цапари, Лера, Ѓавато... и има сонце да се нагледаат дури да им ск*рчи! Во депресија паѓаат и се самоубиваат абориџините! Јас не сум видел депресивен Шпанец во Норвешка, он иде со компанија и се прави летва, урла вика цел ресторан гледа накај него, ама се издувал :D А тие дисциплинираните во ќошот го јадат калајот.
Pa i ne se sekiram, naprotiv jas ne ja ni zastapvam taa teorijata za vremeto i samoubistvata. Nekoj drugi se toa, imas prefrleno :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Pa i ne se sekiram, naprotiv jas ne ja ni zastapvam taa teorijata za vremeto i samoubistvata. Nekoj drugi se toa, imas prefrleno :)
Јас само ти велам да не се секираш, инаку знам кој ја почна теоријата: недостаток на сонце-недостаток на среќа! Еден од нив бев и јас, затоа што на лице место се имам уверено во некои текови таму горе! Ама не е тоа така праволиниски, секаде што нема сонце сите се самоубиваат, не дал господ! Еве например Ненците и други блиски племиња на нив во Сибир, Чукчи, Бурјати и остали, живеат цело време така со мразеви и во јурти па тешко некој дека ќе се самоубие од нив. Тие па страдаат од друга болест, ако се залепат до алкохол оде у ПМ.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Јас само ти велам да не се секираш, инаку знам кој ја почна теоријата: недостаток на сонце-недостаток на среќа! Еден од нив бев и јас, затоа што на лице место се имам уверено во некои текови таму горе! Ама не е тоа така праволиниски, секаде што нема сонце сите се самоубиваат, не дал господ! Еве например Ненците и други блиски племиња на нив во Сибир, Чукчи, Бурјати и остали, живеат цело време така со мразеви и во јурти па тешко некој дека ќе се самоубие од нив. Тие па страдаат од друга болест, ако се залепат до алкохол оде у ПМ.
Od kade pak toa deka sum se zagrizil deka tamu nekoj norvezsnec, domasen ili naturaliziran ke si gi seci venite. Mislam stvarno, posledna griza vo vselenata mi e momentalno toa.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Toa vazi za naturalizirani svegjani, norvezani, islandgjani kako Agdeto. Za mestanite toa e sosem normalna pojava, inaku ako toa tolku im precese sega tamu nemase da ima niti eden od niv kako narod. So tek na vekovite site ke se samoubieja. Ne deka od vcera im e takva vremenskata zona i klimata.
Ova do pred internetot, duri nemaa pojma deka ima I sonce na planetava :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.388
Прво да ти го набутам тоа РСМ во газ:D

Нормално е да се свиткани и намќорести кога се изедени од системот а во меѓувреме сите морални норми и начин на живот кој е природен е изгубен. Ние сме гомната на Европа, афроамериканците на овој континент, ако не и полошо, никогаш не го почуствуваме тој напредок од западниот капиталистички свет а изгубивме се што сме имале и што имале нашите предци и сега сме обични роботчиња, така живееме, за жал така живее и цел свет. Западниот свет го изеде модернизмот и новиот начин на живот, со што и последните случувања во светот со прислината вакцинација ќе го зададат последниот удар(плус уништување на традиционалните семејства и играњето мали богови со половите) на слобдниот ум и на единственето нешто по кое се разликуваме од животните. Научете се еднаш да ги гледате реално работите а не како ви одговара, ако ти сакаш да се преселиш или во полош случај си комуњар и ја мразиш Македонија, не треба тоа во секоја можност да го искажуваш, ако некој друг се наместил, средил кај нас и убаво му е дома, успеал да не мора да сели, секоја чест ама нека гледа и мисли како би било кога би бил од другата страна.
Автоматски споено мислење:


Сведен ти е животот да го видиш родниот дом уште едно 30 пати по неколку недели, како што кажав систем во кои сите станавме Афроамериканци само овој пат наместо да праќаат бродови само одиме.
А зошто не се вратиш назад?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
А зошто не се вратиш назад?
Јас никогаш и не би заминал трајно од Македонија, ако сакаш да одиме по оваа линија зошто Афроамериканците не се вратиле никогаш назад?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.388
Јас никогаш и не би заминал трајно од Македонија, ако сакаш да одиме по оваа линија зошто Афроамериканците не се вратиле никогаш назад?
Поради гага пари од државата, подобри животни услови, малион причини...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
Поради гага пари од државата, подобри животни услови, малион причини...
Неколку века поминаа а уште се на дното на тоа опшество, но не беше прашањето за овие сега, за првиот момент коа станале слободни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom