Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    189

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
готово се испоубијаја среќните западњаци.
360 милиони граѓани на САД копа на испоубиено. Посебно во споредба со 1от милион кој остана во Мкд.
Ja wohl Hr. expert. Yawn, move on.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
abe matrix, znam deka toa e eden od faktorite. Go spomnav u prviot post. Lugje rodeni so srebrena lazica ima pogolemi sansi da padnat u depresija nego nekoj na niva.
Tuku ti fati da mesas zemji, barase statistika i dobi mapa. Otvorija mapata i kazi mi deka tie crvenite zemji se pobogati od ostanatite. Spanija i portugalija se svedska za zemjite od istocniot blok u razvienost.
Do oblacnosta e de, resen problemot.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Јас не ги разбирам тие што останале МК, но тоа е пошо мене други работи ми се побитни. Јас не сум тип на човек што може да се исклучи од реалноста. А за да останеш да живееш во МК според мене треба да си таков човек. Треба да замижиш пред сите небулози на секојдневното живеење и да си вечит оптимист за да имаш убав живот.
Викаш дека ти значи што имаш луѓе за дружба и помош. Секако тоа значи многу, но факт е дека со време и дружењата и пријателствата се ретчат. Секој си оформува своја фамилија и има различни приоритети.
Фактот што луѓето немаат пари да врзат крај со крај и секојдневното стресно живеење излезе на виделина за време на кризава. Иаме смртност ко земја со 20 милиони пошо никој не води здрав живот. Луѓе од 40, 50 години ги покоси корона, а баби и дедовци во Норвешка на 80 години ене ги планини искачуваат после корона. Ракија со салата не е здрав живот. Но, луѓето немаат време да се грижат за здравјето кога ги притискаат други егзитенцијални проблеми.

И никој од тука не заминал заради една неасфалитрана улица. Проблеми собирани и пикани под тепих 30 години не раселија на сите страни по светов.
Poarno rakija i salata odkolku toa norveskite smrdosani ribi :D

Za hrana vozdrzete se. So pricina italijanskata kujna e #1 u svetot, a turcite rastur pravat so doneri bas u zapadna evropa.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Do oblacnosta e de, resen problemot.
Од што се ранети со златна лажица и преизживеаност ли се самоубиваат Русите, Белорусите, Украинците, Молдавците, Словаците, Романците и Полјаците?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Poarno rakija i salata odkolku toa norveskite smrdosani ribi :D

Za hrana vozdrzete se. So pricina italijanskata kujna e #1 u svetot, a turcite rastur pravat so doneri bas u zapadna evropa.
Не ми беше храната поентата, туку сфаќањето за здрав живот, шо кај нас се сведува на ракија и салата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Од што се ранети со златна лажица и преизживеаност ли се самоубиваат Русите, Белорусите, Украинците, Молдавците, Словаците, Романците и Полјаците?
Od oblacnosta de. Deka e oblacno, gi mava psiha, ke spoj sklopkata i tolku.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Не ми беше храната поентата, туку сфаќањето за здрав живот, шо кај нас се сведува на ракија и салата.
Mislam deka sepak gresis zosto na primer site luge jas shto gi znam, vklucitelno i jas, praktikuvaat sportska aktivnost minimum 2 pati nedelno.

Zdravjeto na lugeto e pred se naruseno od losh vozduh.
Istocen Balkan sluzi za pecka na plastika na tie zapadni zemji. Taka kaj nas se gori medicinski materijal, a vo Bugarija poliester roba se koristi za ogrev.
Vo situacijata vo koja sto se naogame, ima vina i toj zapad poveke od sho sme svesni.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Од друга страна пак, оние понекревките кои доживеале длабока старост и не ги отепал недостатокот од сонце, ќе ти кажат дека не се плашат од смрт затоа што имале среќен и исполнет живот. На 70 години се сеуште млади и или работат, или си прават екскурзии низ соседните држави, се шетаат и уживаат.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
На 70 години се сеуште млади и или работат
Па таман на 70 години се во цутот на младоста :icon_mrgr:
Агде ти на 70 години стара ќе си?:sneaky:

Агда и Емка :love:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Од друга страна пак, оние понекревките кои доживеале длабока старост и не ги отепал недостатокот од сонце...
Ја сакам сезоната на летни фустанчиња, но воопшто не го сакам сонцето. Сакам тмурно време, облачно, ладно, па и дождливо. Депресивна атмосфера. И баш ко за инат купивме викендица во место каде нема едно единствено облаче! :(
Па таман на 70 години се во цутот на младоста :icon_mrgr:
Тој не слуша, таа не гледа. :sneaky:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Ја сакам сезоната на летни фустанчиња, но воопшто не го сакам сонцето. Сакам тмурно време, облачно, ладно, па и дождливо. Депресивна атмосфера. И баш ко за инат купивме викендица во место каде нема едно единствено облаче! :(

Тој не слуша, таа не гледа. :sneaky:
Ти си среќен човек, а звучиш неблагодарно како Скандинавец некој. :D
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Od oblacnosta de. Deka e oblacno, gi mava psiha, ke spoj sklopkata i tolku.
Неее, многу богати се, затоа. Од мали деца имаат се, никакви проблеми немаат, посебно Молдавците и Украинците, се на тацна имаат добиено во животот и после не знаат што со себе.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Mislam deka sepak gresis zosto na primer site luge jas shto gi znam, vklucitelno i jas, praktikuvaat sportska aktivnost minimum 2 pati nedelno.

Zdravjeto na lugeto e pred se naruseno od losh vozduh.
Istocen Balkan sluzi za pecka na plastika na tie zapadni zemji. Taka kaj nas se gori medicinski materijal, a vo Bugarija poliester roba se koristi za ogrev.
Vo situacijata vo koja sto se naogame, ima vina i toj zapad poveke od sho sme svesni.
Да дарлинг, ти вежбаш, но колку физичка активност има/имала постарата генерација? Тука срам ми е да кажам ама 40-50 годишни жени имаат повеќе кондиција од мене, сајли се. Нема лошо време, лете зиме надвор си трчаат, нон стоп. Не се споредува просто. И немале стрес во животот и се гледа, просечен Свенсон нема контакт со 80% од секојдневните проблеми на македонецот.

А за воздухот се слагам, но што прави цел Балкан со години уназад за да го реши овој проблем?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Неее, многу богати се, затоа. Од мали деца имаат се, никакви проблеми немаат, посебно Молдавците и Украинците, се на тацна имаат добиено во животот и после не знаат што со себе.
Arno na mapata sto gi nema Eskimite. Sekoj vtor dobiten e :sneaky:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
А за воздухот се слагам, но што прави цел Балкан со години уназад за да го реши овој проблем?
Праќа работна сила. :D


Излеговме од тема многу, ама ќе речам уште нешто, повеќе фактори играат улога за самоубиства(набројаните низ темава), сите имаат некој процент на влијание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom