Што ве натера да се иселите од Македонија?

Што ве натера да се иселите од Македонија?


  • Вкупно гласачи
    189

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
Различна ни е дефиницијата за високи кругови, таа таму што тебе те фасцинирала не е ни висока средна класа, а не пак висок круг.
Тие од вистинските високи кругови трошат повеќе за одржување на „викендицата“, од вредноста на ова што ти ги сметаш буржоазија.
Инаку парите се секундарниот дел за припадност на таков круг, дури и да ги имаш е тешко да влезеш и да бидеш почитуван меѓу нив.

хаха, си бил ли во САД за да ми кажуваш кој е елитата а кој не е ни средна класа или ова од ракав?

Имено сопругот на шефицата со хотелите беше Доктор и директор на 4 приватни болници. Незнам дали знаеш како стојат работите со здравството во САД ама докторите заработуваат повеќе од Холивуд.

Овие за сервисирање на јахта трошеја повеќе од одржување на викендица па сега види ти.

А штом е доволно начитана да зборува за Франк Лојд Врајд, верувај го има и тоа другото, настрана од пари, што и треба за да се стекни со почит во оддредени кругови - почит за која верувај баш и дремеше кита, презираеше Ројалти (англичани во глобала) и се што вклучува елитистичко пување. Такви се Американците во глобала. Многу различни од Европејците. Не заборавај дека заради такви Републички идеали водеја воња со Инцестите од Англија - и победија.


ПС - шефицита со хотелите и сопругот со болниците беа Норвежани по потекло. Оригинално од Осло, во САД нивните семејства заминале во 1800тите.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Ja gi razbiram site so se iselile, ama mislam ne gi razbirate tie so se tuka.Ednostavno razlicni raboti ni se bitni za kvaliteten i srekjen zivot. Dur bevme mali glavniot muabet bese da zivees u mkd i da imas evropska plata e idealno. Imavme 30 denari u dzep pa toa ni bese idealot. Iseluvanje bese ekstremno retko togas. Sega eden kup lugje go imaat toa radi internetot, nizok standard a zapadni plati. I tie istite najcesto se selat, zs koga sve ti e reseno ti ostanuvaat vakvi raboti za zamaranje. A covekova priroda e da bara neso poise. Da nemas denar i da vrzuvas kraj so kraj, cistotata na vozduhot ti e zadnja tema na muabet.

Mene mi e nesvatlivo da se iselam, menjam familija i drustvo od mali so se druzime za neasvaltirana ulica so se vika. Nalet, bi sakal da e napraena ama ne mi znaci tolku vo zivotot. Definitivno nema da me naprai srekjen ko so me prai faktot deka imam vo sekoj moment covek za druzba tuka, ili bliski lugje za pomos. Da go neam toa, ako saka svajcarija neka e zemjava, kje me gleate u statistikata na mkdvlade.
Edino so bi se iselil e rabotata, zemja ko nasata ne nudi moznosti ko zapadot za inzinjer, pogotovo od niche oblast. Ali pak koa kje staam na kantar, rabotam za da ziveam a ne obratno, sea za sea.
Автоматски споено мислење:
Јас не ги разбирам тие што останале МК, но тоа е пошо мене други работи ми се побитни. Јас не сум тип на човек што може да се исклучи од реалноста. А за да останеш да живееш во МК според мене треба да си таков човек. Треба да замижиш пред сите небулози на секојдневното живеење и да си вечит оптимист за да имаш убав живот.
Викаш дека ти значи што имаш луѓе за дружба и помош. Секако тоа значи многу, но факт е дека со време и дружењата и пријателствата се ретчат. Секој си оформува своја фамилија и има различни приоритети.
Фактот што луѓето немаат пари да врзат крај со крај и секојдневното стресно живеење излезе на виделина за време на кризава. Иаме смртност ко земја со 20 милиони пошо никој не води здрав живот. Луѓе од 40, 50 години ги покоси корона, а баби и дедовци во Норвешка на 80 години ене ги планини искачуваат после корона. Ракија со салата не е здрав живот. Но, луѓето немаат време да се грижат за здравјето кога ги притискаат други егзитенцијални проблеми.

И никој од тука не заминал заради една неасфалитрана улица. Проблеми собирани и пикани под тепих 30 години не раселија на сите страни по светов.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
Јас не ги разбирам тие што останале МК, но тоа е пошо мене други работи ми се побитни. Јас не сум тип на човек што може да се исклучи од реалноста. А за да останеш да живееш во МК според мене треба да си таков човек. Треба да замижиш пред сите небулози на секојдневното живеење и да си вечит оптимист за да имаш убав живот.
Викаш дека ти значи што имаш луѓе за дружба и помош. Секако тоа значи многу, но факт е дека со време и дружењата и пријателствата се ретчат. Секој си оформува своја фамилија и има различни приоритети.
Фактот што луѓето немаат пари да врзат крај со крај и секојдневното стресно живеење излезе на виделина за време на кризава. Иаме смртност ко земја со 20 милиони пошо никој не води здрав живот. Луѓе од 40, 50 години ги покоси корона, а баби и дедовци во Норвешка на 80 години ене ги планини искачуваат после корона. Ракија со салата не е здрав живот. Но, луѓето немаат време да се грижат за здравјето кога ги притискаат други егзитенцијални проблеми.

И никој од тука не заминал заради една неасфалитрана улица. Проблеми собирани и пикани под тепих 30 години не раселија на сите страни по светов.
Tie se uslovite, prifakjas da zivees so niv ili ne. Sme imale srekja da se rodime tuka i toa e toa, mozelo vo nov zeland no i vo banglades. Za zal nekoj raboti ne moes da gi smenis, vrzani sme za rodnoto mesto.
Tolku sme znaele i za zdrav zivot i za se ostanato, me rastela baba mi so burek kako zdrava hrana. Ona 5 godini meso nemala probano, normalno e deka burekot i e zdrava hrana.
Mene ne mi smeta selenjeto, migracija e normalna rabota, od posiromasen vo pobogat region. Mi smeta dramata sto se pravi od toa, kao koa si ide mora sekoj da si gi ispuka frustraciite tuka, sinki nie so ostanavme sme mu krivi. Problemite so go iame ne se voopsto lesni za resavanje, i treba da se pomirime deka nie, a i regionot, nema da sme germanija nitu neso slicno.
 
Последно уредено:
Член од
12 април 2020
Мислења
467
Поени од реакции
866
Mене вака најискрено родителите ме натераа. Едно сабајле... како вчера да беше 1. јули пред 16 години. Ми викаат станувај бе пезевенк седум е уште не си спакуван, треба да тргнуваме. Спакував едно торбуле, ставив панталони, гаѓи, чораби, па и простор ми остана и дивидито со мене го земав... И отидовме јабана. Од тогаш сакав да се вратам јер не беше баш моја желба, ама шо знам, каде да се вратам, како, со кого ли ќе пијам кафе или пиво кога никого не познавам повеќе во Македонија...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Agde kako da ne razbirame, taka mi lici mene. Prvo jas nikade ne gi spomnav isselenicite i kako tie bi se samoubile od depresija( pretpostavuvam za toa site se nakostresija). Generalno ni sega ni nikogas posebno se nemam pritreseno, niti sum se zamaral koj zosto emigriral. Kako emigrurale da, zosto emigrirale ne bas, si imale pricina valjda, nivna rabota.
Druga rabota za koja ne se razbirame. Tvojata teorija e deka radi toa sto im nedostasuva, sonce valjda. Imas golema falinka vo teorijata. Na mestanite im fali sonce kolku na busmanite sneg sto im fali, sto znaci ic. Tamu se rodeni, generacii i generacii ziveat na toa podnebje, ke recime naviknati se na taa klima. Deka bas i ne lupam glupisti, mozes da ja zirnis malce slikata so mapata. Ajde Skandinavija e vremeto gnoj. I Francija e takvo, onaka kolku za sporedba? Imaat skoro ist skor na samoubistva so skandinavija, a duplo povekje od Spanija koja e odma do niv. Razlikata pomegju Francija i Spanija e sto ednata e ekonomski razviena, so visok standard, drugata ne bas. Ako slepo veruvame vo tvojata teorija togas Eskimite ke imaat stapka na samoubistva nadvor od tabelata posto em nema sonce, em ni oddaleku ne ziveat vo ona sto e spored vas luksuz i blagosostojba, za socijalen zivot i druzba i da ne pravime muabet.
Kako sto rekov i za razlika od ostanatite tuka, voopsto ne smetam deka finansiite i visokiot standard e glaven preduslov za nekoj da se custvuva sreken i ispolnet pa da ne mora da si gi sece venite, po tabelata izleguva sosem obratno. Isto taka ocigledno i soncevite denovi ne se nekoj presuden faktor.
Nesto drugo gi eba kokoskite :toe:.
Имам информации од прва рака, поради удобноста и имањето сѐ, на крај сфаќаш дека немаш ништо. Постојано бараш нешто да те забавува, добиваш и бараш повеќе...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
хаха, си бил ли во САД за да ми кажуваш кој е елитата а кој не е ни средна класа или ова од ракав?

Имено сопругот на шефицата со хотелите беше Доктор и директор на 4 приватни болници. Незнам дали знаеш како стојат работите со здравството во САД ама докторите заработуваат повеќе од Холивуд.

Овие за сервисирање на јахта трошеја повеќе од одржување на викендица па сега види ти.

А штом е доволно начитана да зборува за Франк Лојд Врајд, верувај го има и тоа другото, настрана од пари, што и треба за да се стекни со почит во оддредени кругови - почит за која верувај баш и дремеше кита, презираеше Ројалти (англичани во глобала) и се што вклучува елитистичко пување. Такви се Американците во глобала. Многу различни од Европејците. Не заборавај дека заради такви Републички идеали водеја воња со Инцестите од Англија - и победија.


ПС - шефицита со хотелите и сопругот со болниците беа Норвежани по потекло. Оригинално од Осло, во САД нивните семејства заминале во 1800тите.
Море пиле не треба да одам во САД, ова е правило што постои откако постои некакво општествено уредување, и ќе постои засекогаш.
Направи ти и милиони, никогаш нема да седнеш на маса со тешкашите кои се богати уназад по 15 поколенија. Можеби ако стигнеш на левел од: Бафет, Илон, Безос, Закенберг.
Инаку ќе зборува она што ги интересира, ако не ме интересира архитектура и трилиони да имам, и 10 замоци, нема да ми чуе за Врајд.
Запад, мито? Ма јок!
- Приказна на Грк(Понт, знае и турски по малку) од Минхен.
Дошол некој Турчин азилант 60+ години и му дале документи, ама по закон не смее да оди подалеку од тој град. Беља син му на 300 км од таму и овој сака да го посети, го прашува мојов пријател да одиме до полиција, абе што ќе одиме не смее по закон, Германија е ова. Абе ај ти само преведувај ми.
И така одат во Полиција или Општина не памтам точно, стариов со кеса во раце( Виски, благце, ова она). Гутен таг, таква и таква работа со стариов, ќе може? НИКС!!! Шо вика? Вика не може! Оди полека стариот до бирото, ја спушта кесата до чиновникот, Грков го облива пот, сега ќе не уапсат за давање мито....
*****Добро може, ама само две недели :D
Ова еднаш го имам пишано на тема дека сегој газ има цена! Ама не е лошо да се знае и на оваа тема!
Не постои општество без мито, може само да бараат повеќе, или помалку, или да имаат пософистицирани начини.
Кај нас ако не однесиш, не те гледа и да умираш.


Celo vreme go velite toa, bukvalno. Sega ako ne se sekjavate deka go velite toa e drugo inaku generalno toj e muabetot. Pari, pari, pari i pari i op avtomatizam sreken e covekot, ispolnet. Duri naednas sonceto ispadna krivo za brojot na samoubistva, zatoa ljugeto bile nesrekni. Pa religijata na vtoro mesto. Sto ke bidi treto, branovata dolzina?
Pricinite od koi moze da bide covek nesrekjen se eden mal milion, no statisticki ispagja deka bas vo porazvienite drzavi bez isklucok ljugeto se generalno ponesrekjni i zatoa povekje skloni na samoubistva kako direktna vrska so nesreknosta na nekoj covek. Tu belja, kaj se pogodija site razvieni drzavi vo polarniot krug.
Според тебе како е тука?
Ако имаш приметено сите земји кои имаат некаква мака со природата се трудат самите да напреднат. Сите земји каде има дадено се од госпо, се турниме да кинисам.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Tie se uslovite, prifakjas da zivees so niv ili ne. Sme imale srekja da se rodime tuka i toa e toa, mozelo vo nov zeland no i vo banglades. Za zal nekoj raboti ne moes da gi smenis, vrzani sme za rodnoto mesto.
Ај јас како дворски шут, со приказни и вицеви.
За болдираното:
- Роварат два црви во полски кенеф и му вика малиот на татко му: ту бре татко што среќа ќе беше, некои црви живеат во јаболко, други во цреши.... а ние цел живот во г**** :(
- Што ќе правиш синко, родина не се бира:toe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
I se iznajade gomna i ne pisa, za tvojata teorija. Zaso rusija prednici u taa kategorija, a oni razvieni so da ti raspravam. Ne e 2 plus 2 rabotata, ama tolku razbiras pa mislis si go resil slucajot. Ima poise faktori so vlijaat tuka za stepenot na samoubistva.
Oti se iznajadov gomna, bozem jas vi velam aman ne odite. Kurot me zabole mene za nekoj dali zaminal ili ne. Ziveam vo region vo koj emigracijata e najnormalna pojava od koga pamtam za sebe, a ne od ko se otvorija bazi vo Irak i Avganistan. Tuka nema covek, familija koja pola rodnini ne mu se nekade zaminati. Konkretno kaj mene uste na Antartikot nemam i Svedska ( imam drugari zaedno sto sme rasteni ko brakja so se veli, no ne rodnini).
Na drugo mesto sekade imam kaj cickovcu, tetki, vujkovci, bracedi, sto sakas. Mislis topla voda otkrivte? Amerika? Sto vi e filmot neznam, kao nekoj uspeh go racunate. Racunajte go, koj vi brani. Jas voopsto ne ni zborav za toa, drugo mi bese poentata koja ocigledno ja promasi, ali ok sonceto e krivo. Uste sonce da imase i nikoj nemase da se samoubiva tamu. Aj ako ne da se molime za globalno zatopluvanje gospod da cuva. Niti pak go resiv problemot, ne resliv e, nuzno zlo so se veli. Ednistavno fakt. Za Rusija pojma nemam zostl, ete isklucok ke recime.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.518
Поени од реакции
26.009
Makedonija e prilicno bezbedna zemja. Duri i retko koja zapadna zemja e pobezbedna, a ne pa ona vukojebinite. Ova cisto statisticki, ne deka ne moes da naebes i tuka.

Ja edino bi se selel zaso mi e mn ladno, ama pa sve se siromasni zemji tie juznite. Da bev kako vas It ili neso remote ez choise :D
Под безбедност не рачунам само криминал и тероризам. Исто така треба да се види земјотреси, урагани, чуда ... какви животињи има и слично. Што курац ако нема криминал и терористи ако едно змивче може да ме укока на спиење, или пајаче да ме касне и ногата да ми падне. Иначе од Европа реков, на прво место ми е Белорусија, ем е сигурно, ем нема да се симнам за ниедно скалило, ем таму имам можности бизнис да градам.

Исто така зависи во какви услови сакаш да живееш. Дали сакаш голем/мал град, село, приградска населба. Дали сакаш гужви или неќеш. Исто така доста ме привлекува да речеме Инсбрук за живот, поготово околните села. Или некое слично место на Алпите.

Буквално кај и да отидам, ако ми се допаѓа нема да згрешам, ниту пак ќе патам, а и да ми здосади, ќе заминам на друго место. Ама па искрено кажано не патам ни тука, а кога ќе ми здосади, секогаш можам да се прошетам :)

Поентата што сакам да ја доловам... нашите иселеници, не гледаат што сакаат, гледаат да избегаат од тука главом без обзира. Иначе кога човек мора или мисли дека мора, он оди у првото нешто што ќе му се пружи прилика. Имав еден комшија он каде све немаше поднесено документи да се исели, и кога доби виза и веќе се спремаше да оди во Нов Зеланд и му падна лотарија за САД. Значи тој не бирал кај ќе оди, само да оди, па после ќе му ја мисли. Претежно нашите иселеници се такви.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Според тебе како е тука?
Ако имаш приметено сите земји кои имаат некаква мака со природата се трудат самите да напреднат. Сите земји каде има дадено се од госпо, се турниме да кинисам.
Abe nikako e tuka no ocigledno ne e presuden faktor nekoj da se samoubie. Neznam dali lugjeto se srekni ili ne, no vo sekoj slucaj pomalce se samoubivaat od sreknite zapadnjaci. Mnogu pomalce i pokraj se. Ne e valjda deka do jaze e dojdena rabotata deka nemaat da si kupat.
Автоматски споено мислење:

Имам информации од прва рака, поради удобноста и имањето сѐ, на крај сфаќаш дека немаш ништо. Постојано бараш нешто да те забавува, добиваш и бараш повеќе...
Covecka psiha, zatoa i matrix go spomnav.
Mnogu bitno i prosto prasanje.
Sto posakuva covek? Random covek, koj i kade, pol, vera, nacija ne e vazno.
Naizgled nebitno prasanje no samo naizgled.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Abe nikako e tuka no ocigledno ne e presuden faktor nekoj da se samoubie. Neznam dali lugjeto se srekni ili ne, no vo sekoj slucaj pomalce se samoubivaat od sreknite zapadnjaci. Mnogu pomalce i pokraj se. Ne e valjda deka do jaze e dojdena rabotata deka nemaat da si kupat.
Автоматски споено мислење:


Covecka psiha, zatoa i matrix go spomnav.
Mnogu bitno i prosto prasanje.
Sto posakuva covek? Random covek, koj i kade, pol, vera, nacija ne e vazno.
Naizgled nebitno prasanje no samo naizgled.
Дај му на некој што живее кај што има суша една чаша вода, ќе биде пресреќен. Тука им подаруваме скапи подароци, не покажуваат ни грам среќа.
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Имам информации од прва рака, поради удобноста и имањето сѐ, на крај сфаќаш дека немаш ништо. Постојано бараш нешто да те забавува, добиваш и бараш повеќе...
Сакав и јас ова да го пишам, ми ги зеде зборовите од уста. Изживеано му е се, и тука настанува некоја егзистенцијална криза итн. На пример, за разлика од нив, јас дур не сменам филтри на корсата или да се расправам со идиотиве од евн дека бандерава е навалена 2 недели не планирам да посегнам по живот. Ова целокупо тепање со ветерници во државава некако не одржува во живот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Дај му на некој што живее кај што има суша една чаша вода, ќе биде пресреќен. Тука им подаруваме скапи подароци, не покажуваат ни грам среќа.
E ova na @Menethil objasni mu go, gledam potesko mu odi. Uste kaj klimata e zaglaven.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.715
Поени од реакции
17.377
E ova na @Menethil objasni mu go, gledam potesko mu odi. Uste kaj klimata e zaglaven.
abe matrix, znam deka toa e eden od faktorite. Go spomnav u prviot post. Lugje rodeni so srebrena lazica ima pogolemi sansi da padnat u depresija nego nekoj na niva.
Tuku ti fati da mesas zemji, barase statistika i dobi mapa. Otvorija mapata i kazi mi deka tie crvenite zemji se pobogati od ostanatite. Spanija i portugalija se svedska za zemjite od istocniot blok u razvienost.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom