Што антивирус користите?

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
А таа Касперски ја имав али незнам која серија беше не е нешто посебно освен ако е била фалш :raz:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Jas go koristam NOD32 i sum stvarno zadovolen!Nemam zborovi!Go koristam skoro edan godina i nemam virus dobieno!Koristev NORTON i mnogu drugi i se zaebuva kompjuterot!Sega za sega NOD32 e ZAKON!:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Decki da ne se ubeduvame od Panda Internet security 2006 poarno nema. resursi ne zema mnogu, ja instaliras i registriras ( normalno tugj sn ) i poveke kriza nemas. Sama sve raboti - cisti,pere, pegla abe za zena da ja zemes.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
AVG ми изгледа сосема солидно. Го користи некој ?
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
26
Поени од реакции
0
Имам антивирус F- SECURE INTERNET SECURITY 2006 OEM . Засега добро работи, можеби затоа што ги избегнувам ризичните сајтови но сепак сакам да чујам ваше мислење и оценка.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
I jas imav takvi. Zemav Panda Antivirus i ottogas neam nikakov problem. A predtoa mi bese katastrofa :)

Go preporacuvam. Epten.
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Jas koristev kasperski ama sega i pomina vremeto :) ... znae nekoj kade da simnam kasperski antivirus pro onaka so key :) ...ama moze i nekoj drug da mi preporacate

Za site onie sto ke se trudaat im se zablogaduram
 

vamPIRAT

Psychodoctor
Член од
21 февруари 2006
Мислења
100
Поени од реакции
4
kaspersky personal pro 5 ili samo personal (neznam kao beshe) + update so zip fajlovi mi funkcionira super.ali mislam deka beshe samo personal,pri scan prodira dlaboko vo rar,exe....site fajlovi i + toa nema mnogu procesi i ne zamara mnogu CPU.
+kerio personal firewall
ova mi ide super.
i posle beshe ad-aware se pro.

Samara напиша:
I jas imav takvi. Zemav Panda Antivirus i ottogas neam nikakov problem. A predtoa mi bese katastrofa :)

Go preporacuvam. Epten.
Ova pandava ne da zamara CPU,sho da ti kazam...:coffee:

Marlboro-light напиша:
Jas koristev kasperski ama sega i pomina vremeto :) ... znae nekoj kade da simnam kasperski antivirus pro onaka so key :) ...ama moze i nekoj drug da mi preporacate

Za site onie sto ke se trudaat im se zablogaduram
www.9down.com
ili na astalavista.us

ili pak na www.google.com:kez:
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
вака сеа
norton anti virus (all versions) - премногу бавно ти зазема многу од системската меморија и башка ако имаш слаб компјутер те прави едноставно да плачеш пред него (not recommended)
kaspersky anti-virus - моментално има најголема датабаза да дефиниции за вируси, меѓутоа единствен недостаток е што е премногу лесно да се исклучи од некој вирус (нема механизам за борба против таквиот вид на вируси) и не нуди хеѕристичка заштита (заштита од нови, непознати вируси)
NOD32 - според мене можеби најдобриот антивирус, има одлична хеуристичка заштита, голем број на антивирусни дефиниции и има меганизам според кој 80% од вирусите што во себе имаат опција да ти го исклучат антивирусот нема да бидат способно во тоа. И за разлика од претходниве 2, зафаќа многу малку од системската меморија така да нема воопшто да забележиш дека на компјутерот имаш антивирус. За другите незнам, не сум ги пробал меѓутоа овие со топ 3 според мене.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
KaiTekk напиша:
вака сеа
kaspersky anti-virus - моментално има најголема датабаза да дефиниции за вируси, меѓутоа единствен недостаток е што е премногу лесно да се исклучи од некој вирус (нема механизам за борба против таквиот вид на вируси) и не нуди хеѕристичка заштита (заштита од нови, непознати вируси)
NOD32 - според мене можеби најдобриот антивирус, има одлична хеуристичка заштита, голем број на антивирусни дефиниции и има меганизам според кој 80% од вирусите што во себе имаат опција да ти го исклучат антивирусот нема да бидат способно во тоа. И за разлика од претходниве 2, зафаќа многу малку од системската меморија така да нема воопшто да забележиш дека на компјутерот имаш антивирус. За другите незнам, не сум ги пробал меѓутоа овие со топ 3 според мене.
:icon_lol:

Да не е обратно случајно :)

Нод нема никаква самозаштита, мислеа дека има со класично ставање на лозинка, но се испопаничија кога почнаа да го исклучуваат иљадници вируси. Сеуште нема лепенка за ова. Плус што нема добар анпакер(не може да распакира многу фајлови за да ги провери), плус што јавува грешки при скенирањето (file locked- не може да ги отклучи)...нема добра анти тројан заштита, нема анти malware и adware...

Касперски има еден скриен процес што се вика watchdog.Тој процес го чува од секакви напади и насилни исклучувања или бришења.

информирај се малку, па потоа суди. :wink:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
humanoid напиша:
:icon_lol:

Да не е обратно случајно :)

Нод нема никаква самозаштита, мислеа дека има со класично ставање на лозинка, но се испопаничија кога почнаа да го исклучуваат иљадници вируси. Сеуште нема лепенка за ова. Плус што нема добар анпакер(не може да распакира многу фајлови за да ги провери), плус што јавува грешки при скенирањето (file locked- не може да ги отклучи)...нема добра анти тројан заштита, нема анти malware и adware...

Касперски има еден скриен процес што се вика watchdog.Тој процес го чува од секакви напади и насилни исклучувања или бришења.

информирај се малку, па потоа суди. :wink:
I jas mislam deka e taka. Otkako staviv Kaspersky nieden virus ne fativ, a prethodno so Symantec i nekoi kako toj Nod fakav eden kup virusi. Go skenirav na 3 dena i mi pokazuvase najmalku po 10-15 virusa. Ne deka so Kasperskivo ne fakam ali se desava po 1 vo mesecot. Inaku pred da go fatam virusot kasperskivo mi javuva poraka deka virusot probal da go zarazi kompjuterot i deka sega e izbrisan.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
I uste nesto. Pred da preminam od symantecna kaspersky go skenirav kompjuterot i ne mi javi nieden virus. Go instalirav i apdejtuvav kasperskito i mi javi eden kup virusi.
Taka da od kasperskivo ne mrdam. NAJDOBAR E!
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Момнтално сум на Norton Sistem Works и многу ОК. незнам дали кога ни ги даваа компјутерите на нив го инсталирале лиценциран але сега за сега е ок.
Иначе на друг компјутер инсталираф Avast Home Edition 4.6 и многу ми се свига што прв пат скенира уште пред да се логираш, пошто тогаш не се подигнати сите апликации и слободно Антивирусот си ги проверува, а не ми се свига што на еден компјутер (со нортон) после скенирање ми вика дека не може да го ибрише вирусот, пошто инфицираниот фајл го користи самиот windows, така да ако некој знае некое решение нека каже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom