Што антивирус користите?

Член од
30 јуни 2005
Мислења
28
Поени од реакции
0
ma kakov antivirus bre

Abe denes postojat i takvi programi na pr. mew11 so koja mozes tvojot virus .exe failot da mu napravis packet i tolku veke fakanje na exe-to vo antivirus. Bilo koj fail koj sodrzi virus da mu napravis packet so mew1 ili so nekoj drug program toj stanuva undetected za site anti virus programi.... A ako sakate podetalno da go prepravite exe-codot vi treba programa HEX editing ... Aj naucite poveke pa pisite .... :lol: :lol:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
ma kakov antivirus bre

Aleks напиша:
Abe denes postojat i takvi programi na pr. mew11 so koja mozes tvojot virus .exe failot da mu napravis packet i tolku veke fakanje na exe-to vo antivirus. Bilo koj fail koj sodrzi virus da mu napravis packet so mew1 ili so nekoj drug program toj stanuva undetected za site anti virus programi.... A ako sakate podetalno da go prepravite exe-codot vi treba programa HEX editing ... Aj naucite poveke pa pisite .... :lol: :lol:
Ќе морам да те предупредам малку Алекс.
Вирусите никој не ги посакува и на никого не му се потребни и корисни.
Затоа ќе те замолам да не вршиш јавно пропагирање на вирусите и нивната „корист“.

Поздрав
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
За корисниците ка Kaspersky Anti-Virus.

Искочи нова верзија, односно:

Kaspersky Anti-Virus Personal Pro- Maintenance Pack 2
Kaspersky Anti-Virus Personal - Maintenance Pack 3
 
Член од
24 јули 2005
Мислења
76
Поени од реакции
1
Jas koristam NOD32 2.12.3, malku postara verzija no e trial. Ja koristam nekoe vreme i se zacudiv sto ne mi pobarala ni key ni nisto a update si pravi redovno bez da pobara username i password. I razgledav malku po nea i go vidov slednoto:


Mislam deka toa e zaradi Photoshop CS, koj ne mi startira ako datata ne e 2003(key expired), pa ja vrakjam datata nazad i nekogas zaboravam da ja napravam pak 2005 i posle restart NOD mi vika: Check your system date :))
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
6.217
Поени од реакции
17
Абе ја имам Касперски ама го користам само за скенирање......зашо ако го активирам ке чекам пола саат дур да отворам страна.....си користам AntiVir и супер е....... :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
141
ја откако го ставив најновиот касперски, или никој не ме напаѓа или не ми регистрира вируси, ама па подесен е на ауто протект.Со постарат верзија по цело време ме напаѓаа :? :?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
GreenStorm напиша:
Jas koristam NOD32 2.12.3, malku postara verzija no e trial. Ja koristam nekoe vreme i se zacudiv sto ne mi pobarala ni key ni nisto a update si pravi redovno bez da pobara username i password. I razgledav malku po nea i go vidov slednoto:


Mislam deka toa e zaradi Photoshop CS, koj ne mi startira ako datata ne e 2003(key expired), pa ja vrakjam datata nazad i nekogas zaboravam da ja napravam pak 2005 i posle restart NOD mi vika: Check your system date :))
Ти остануваат денови штом го враќаш назад датумот. Последица од тоа ти е многу многу стара антивирусна база, која не е функционална многу.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.681
Поени од реакции
43
За сите они што користите касперски и што се жалите дека стартувањето на компјутерот ви оди споро!
Во settings кај опциите за подесување на скен машините, ќе ја исклучите командата за scan system startup objects. Ова нема да ви ја намали безбедноста бидејќи се работи само за исклучување на таа команда. При мануелното скенирање на компјутерот, овие објекти ќе бидат скенирани.

Уште некои корисни информации:
Типот на апдејт базата нека ви биде наместен на extended database.
On demand scan нека ви биде на maximum protection.
real time protection- на средина, односно онака како што е препорачано.

Ако имате некој firewall, исклучете ја опцијата за network protection во табелата за real time protection.

Зошто сега ме мрзи да го анинсталирам касперски и пак да го инсталирам за да направам скриншотови за правилна конфигурација, тоа ќе го направам кога ќе искочи следната верзија :D
 

HGD

Член од
16 септември 2005
Мислења
315
Поени од реакции
14
Sum isprobal dosta AntiVirus programcinja....i kaspersky i norton i panda i zone alarm....od zone alarm ne mozam da se pozalam....ama od ostalo..
ne sum zadovolen....pravo da vi kazam poveke sum zadovolen od EZantiVirus 7 odosto od kaspersky

Momentalno koristam "BitDefender Personal Plus" 9 i sum mnogu mnogu zadovolen.....probajte i kazete...
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
403
Поени од реакции
1
Koristam i sum OK od virusi i dr. napasti.

Koristam:
AntyVir
AVG Free
Sygate Personal Firewall Pro
Lawasoft Ad-aware-6 Pro so Ad-watch 3
PC Tools - Spyware Doctor
XP-АntySpy
(мало програмче кое не се инсталира и се подесува еднаш, имам многу опции)

Десктоп PC-to i Notebookot mi rabotat super.
Da napomenam deka AntyVir i AVG Free ne se vo konflikt i rabotat zaedno super, zavzemaat pomalku memorija od Kaspersky(sam), не велам дека касперски не го бива али за мене е премногу спор во скенирање.
А според мене е подобро да имаш 2 бази на антивируси од две истотака одлични антивируси и центри за заштита.
Да напоменам дека недостатокот на AntyVir за пронаоѓање на тројанци се надополнува совршено со AVG Free.
Двата антивируси се одлични сами по себе а и во тандем, како бонус за персонал јуз се фри.
Spyware doctorot ne treba da go update-uvate, zasho ke treba da barate nov seriski potoa, a i bez update raboti super.

До сега откако ја истестирав оваа комбинација и ја користам подолго време немам проблем со вируси и разни други ствари.

Да напоменам дека сурфам со Лисицата тоа е важно истотака.
За тие што сакаат да сурфаат со IE им препорачувам да го користат
Spyware doctorot зашто има заштита наменета за IExplorer.

За чистење на темп фајлови и друго користам CCleaner одличен е.
За таа работа може и да се подеси и XP-АntySpy како и за други работи, ерор репорт и тн.

За регистри (за тие што инсталираат и деинсталираат често игри и програми) најдов едно безбедно програмче RegSeeker.
*Внимавајте (*за тие што не се разбираат многу во регистрите) при употребата зашто може да избришете некои регистри кои се битни, и не ја исклучувајте опцијата за Beckup before deletion.
До овој момент не ми направил никаков проблем РегСикер-от т.е. сум немал потреба да вратам регистри назат од бекап.

Тоа е што имам сега за сега ако најдам некое друго корисно програмче откако ке го истестирам ке пишам пост.
Бидете :pop:
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
6.217
Поени од реакции
17
Сеа моментално го користам Kaspersky Anti-Virus Personal Pro....

Иначе го подесив и сеа не ми успорува....

Порано користев AntiVir....па пред еден месец користев(сеуште ми е инсталиран) avast!....морам да кажам дека и avast! е добар антивирус....:wink:
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
424
Поени од реакции
11
zocipro напиша:
е јас имам kaspersky pa па шо знам се е ОК...иначе имам да Spyware&destroy........adAware Personal, XSoft spyware,Spyware doctor(samo nemozam updat da mu pram,pojma neam so mu e), regMechanic.....itn.....
Ja nemozam na xsoft da mu praam update
"Please ansure your firewall has granted access to xsoft" mi se javuva na sekoe vklucuvanje na programata.
AVG nema firewall neli?
A firewallot od windowsot XP mi e isklucen.
Kako da mu praam update znaete li?
 
На врв Bottom