Што ако (недај боже) се смени името?

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Coldman;1563419[B напиша:
]Ako vie ne znaete historia i geografia ima mnogu naci sto ja znat mnogu dobro historiata i geografiata.[/b]
Ja знаат или си ја вртат во нивна корист?
Coldman;1563419[B напиша:
][/b] Imate ist jazik kako srbite, bugarite, Rusite (Kako sega vie Makedonci). Nemojte vaka, treba logika da upotrebite malce.
Aко ја употребуваме твојата логика, блазе си ни.

Coldman;1563419[B напиша:
][/b]PS. Kako idat rabotite posle nekoi 10 god od vas nema da ima nikoj, nekoj u Bugarija, nekoj u srbija. Zato ne bidete panicari gledajte tivko da zemate sto poskoro nekoj bugarski pasos i da zivete kako treba ne kako sto vie zivete. Koj saka vi smeni nesto.
Ednas zname, ednas ustav, ednas sto znam a sega i imeto.
sramota
Плата од 200 лева за хирург или доктор на науки е живеење како што треба за тебе? Не ни треба бугарски пасош, земи си го твојот и врати си се таму во Болварија.
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Ako e veke gotova rabota,promenata na imeto,sto togas?
Pa nikoj ne moze da ti go promeni nacionalniot identitet i istorijata.Vo 1993 za upotreba vo ON bese promenata vo FIROM.No,site 122 zemji ja priznaa nasata zemja kako Republika Makedonija.Pa sega sto ke se sluci?Me tesi toa sto ne e lesno da se smeni mislenjeto na site tie zemji i da se menuvaat site megunarodni akti koi tie zemji gi donele vo vrska so priznavanjeto na Makedonija.
Referendum veke ne se spomnuva,a nie dali ke traeme i ke go precekame pretstavnikot so rasireni race koga ke ja soopsti vistinata,koja nikoj ne saka da ja slusne.
 
F

FilipMacedon

Гостин
А еве да речеме си дошол од зад Карпатите?
И оние во Северна Грција дошле заедно со тебе...што тогаш?
Дали би бил среќен ако Македонија се обедини како славофонична држава со словенско население?
Или поважно од се е да си внук на најголемиот пулен на грчката културна афирмација?
Во тоа е проблемот што докажавме и со гени дека сме староседелци(значи Македонци сме отсекогаш)но знаеш како велат старите на човек еднаш му се каже а на стока сто пати да кажеш џабе не разбира
 
F

FilipMacedon

Гостин
За тебе можеби не е ,за мене е ,гледај натаму да даваш попаметни коментари не е само да се убациш во муабетот,финта е и да кажеш нешто паметно:helou:
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
За тебе можеби не е ,за мене е ,гледај натаму да даваш попаметни коментари не е само да се убациш во муабетот,финта е и да кажеш нешто паметно:helou:
нема потреба да ми солеш памет, ја ако сум сакала да кажам нешо повеќе ќе сум се “УБАЦИЛА“ у темата, и не те прашав дали е големо чудо за тебе.... слобода на говорење??? - СИ КАЖАВ ЈА ШО МИСЛАМ, колку е толку е доволно е:toe::salut:
 
F

FilipMacedon

Гостин
нема потреба да ми солеш памет, ја ако сум сакала да кажам нешо повеќе ќе сум се “УБАЦИЛА“ у темата, и не те прашав дали е големо чудо за тебе.... слобода на говорење??? - СИ КАЖАВ ЈА ШО МИСЛАМ, колку е толку е доволно е:toe::salut:
Сори,моја грешка:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Воопшто не сакам ни да помислам на тоа.
За мене не постои таква опција.
 

ScaryGirl

Lurker
Член од
19 јуни 2008
Мислења
303
Поени од реакции
4
So what?Што можам јас да направам околу тоа?
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Ete da pretpostavime i toa ke bide ...

Kako ke reagirate vo odnos na vlasta, kakvo ke bide vaseto nacionalno cuvstvo mislam kako bi go prifatile toa vo ovaa crna varijanta
каква црна варијанта... преговори значи менување име, 15 годни преговараме значи веќе 15 години се согласуваме да го замениме името само ни е потребно време да го сватиме тоа. Европа смета дека за 15 годни треба да ни е јасно тоа па сега затоа и сите не притискаат. И не не дај боже, туку сигурно ќе се смени ако се преговара. Ако сакаме да го зачуваме името, треба итно да ги прекиниме преговорите, ако имаме силна вољја да го зачуваме единственото име и ако имаме доволно кичма ќе ги прекинеме преговорите час поскоро. (пред се овде мислам на политичарите, но и на народот, ние кои го трпиме ова толку долго. Ако молчиме, значи не се противиме, односно прифаќаме)

Ако не сме сигурни што сакаме, тогаш преговарајте, менвете... Што потоа? Потоа срам ќе ми е да излезам од државичквава, срам ќе ми е да кажам од каде сум и кој сум.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
...има една народна „По свадба тапани“. Што потоа? НИШТО, џабе е се, важно е што ќе направиме сега, пред свадбата.
 
Член од
18 јули 2008
Мислења
192
Поени од реакции
10
Nie nisto ne mozeme da napravime kako edinki ako nedaj Boze se promeni imeto.Ke ofkame,ke kukame,no taa servirana rabota od 2/3 pratenici vo Sobranieto ne moze da se promeni ako tie resile da glasaat za takva opcija.
Го имам кажано ова и претходно ево пак...
Да, како единки не можеме ништо да сториме бидејќи секогаш одлучува мнозинството, но не заборавајте дека мнозинството е составено од поединци.

DUI saka vlez vo NATO i EU,pa i so promena na ustavnoto ime.Nekoj pogore rece deka nie imeto veke go smenivme 1993,da go smenivme no za megunarodna upotreba,no po Ustavot nie ostanavme Republika Makedonija.Cekorot koga sega ke se menuva imeto,ke bide i promena vo Ustavot.Od toa nema beganje.
Прво, да сакаше ДУИ да влезе во НАТО немаше да пука на изборите. Друг момент е дека не се работи за уставно име или име за меѓународна употреба. На друг пост на форумов имав одлична исправка од Misirkov, се работи за единственото име на Република Македонија, за единствениот идентитет на Македонците.

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=26104&page=4

Ne sakam da se promeni imeto,jas sum Makedonka,moite koreni se Makedonski,rekov veke deka sum spremna i da ubijam ako nekoj cepne vo mojot nacionalen identitet.Mozebi izgleda radikalno,no bea potrebni drugi cekori,namesto pisuvanje pisma za da se lobira i da se zavcuva imeto Republika Makedonija.Ova se moi razmisluvanja.A na povidok li e dogovorot za promena na imeto?Razgovorite se za nekoj den,i kako sto mislam ova ke bide eden od posledniter obidi da se najde zaednicko resenie.
И најпосле, не само што е радикално дека ќе убиеш некого, туку е малку и хиперболично. (Сигурен сум дека не си во можност да убиеш кого било, не пак некое политичарче кое ќе соопшти промена на името, ама на убав, мил начин сервирано за да можеме да го изедеме сите.) Доволно е да излезиш на протести пред владата за прекин на преговорите и зачувување на единственото име што го имаме и кое е неразумно да го промениме. (неразумно, а можеме ако сме доволно глупави)
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Pregovorite se vo tek.Agonijata trae dolgo.Zosto nikoj ne izleze i ne stavi kraj na iscekuvanjata.Premierot neka izleze i neka kaze sto vsusnost se slucuva.Go nemase na priemot po povod Ramkovniot dogovor.Mozebi pisuva pisma?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom