Што ако (недај боже) се смени името?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ete da pretpostavime i toa ke bide ...

Kako ke reagirate vo odnos na vlasta, kakvo ke bide vaseto nacionalno cuvstvo mislam kako bi go prifatile toa vo ovaa crna varijanta
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Така што ќе летаат глави.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
И следниот ден соцето ќе свети, Земјата ќе се врти, животот ќе тече.
Ќе биде зголемено нивото на вербален секс на населението со родбината од женски пол на Премиерот и сите други од власта и толку.
Нациналното чувство на Македонците последниве 18(0) години е толку многу газени, блатено, плукано и симнато на такви мизерни граници да промената на името ќе ја преживееме многу полесно од глупости како Рамковниот (2001) Знамето (1995), Кале (1945), Букурешт (1913).
Дури ми се чини дека една ваква “ужасна“ работа ќе ни биде како еден вид “допирање на дното“ после кое најчесто се испливува горе према врвот.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Со жизнирадосност, песна и оро:uvo:

Кој тоа "нас" не прашуваш?
И каде живееш?
Од последно што ми е познато у Ск живееше ти.
Кога одеднаш почна да се апстрахираш и да ни се обраќаш со вие?
Или персираш можда?
*П.С (Ова како надоврзување на твоите постови во кои "ти ниси одавде")
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Со жизнирадосност, песна и оро:uvo:

Кој тоа "нас" не прашуваш?
И каде живееш?
Од последно што ми е познато у Ск живееше ти.
Кога одеднаш почна да се апстрахираш и да ни се обраќаш со вие?
Или персираш можда?
Ne se apstrahiram , jas si znam sto ke pravam , vie ostanatite forumdzii sto ke pravite me interesira. Posebno onie koi slepo veruvaat vo politicki ideali koi im se serviraat.

Prasanjeto mi e ke veruvate li i ponatamu na politicarite, sto ke se sluci so vasiot patriotizam , kako toa ke vlijae na vas ?

Da rezimiram

1. progolta Makedonskiot narod 2001 i dogovorot

2. progolta Tarculovski

3. progolta ex teroristi - borci za sloboda vo Vlada

Pa prasanje e kako ke progolta i menuvanje na ime . Povelete samo bez paroli ke padne krv, ke padne gnoj koj iskoci toj e prv. Pa i da e taka ako ste za krv kako mislite da ostvarite toa ke gi cekate vinovnicite so fantomki u vlez i bezbol palica ???

PPS ja sum originalno odavde, a momentalno sam malo odavde i ovde, malo ne sum, mnogo se putuje tako da ... izvini zurim
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Македонија промената на името ја проголта во 1993 година, сега само треба да ја свари, целата таа „летна„ манџичка, што и не е некоја тешка “храна“ нели?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
ке се пуштат две три кампањи ке се изградат три четири споменици...и се ке биде во ред....:je:

да беа другите, немаше ни споменици да добиеме..затоа да бидеме благодарни...:star:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ne se apstrahiram , jas si znam sto ke pravam , vie ostanatite forumdzii sto ke pravite me interesira. Posebno onie koi slepo veruvaat vo politicki ideali koi im se serviraat.

Prasanjeto mi e ke veruvate li i ponatamu na politicarite, sto ke se sluci so vasiot patriotizam , kako toa ke vlijae na vas ?

Da rezimiram

1. progolta Makedonskiot narod 2001 i dogovorot

2. progolta Tarculovski

3. progolta ex teroristi - borci za sloboda vo Vlada

Pa prasanje e kako ke progolta i menuvanje na ime . Povelete samo bez paroli ke padne krv, ke padne gnoj koj iskoci toj e prv. Pa i da e taka ako ste za krv kako mislite da ostvarite toa ke gi cekate vinovnicite so fantomki u vlez i bezbol palica ???

PPS ja sum originalno odavde, a momentalno sam malo odavde i ovde, malo ne sum, mnogo se putuje tako da ... izvini zurim
Знамо ми друже, и ко си и шта си.
Сам си кажуваш. Па, имајќи го тоа у предвид, јасмо е дека темава е отворена чисто за твое ликување и сеирење.
Уосталом, секирај се ти шо ќе праи Караџич и Хаг, а не за нас.

А, правите патриоти не ни помислуваат на опцијата која ја наведе. Зошто ко бел ден им е јасно дека е недозволива.

Мада, ја стварно журим.
Иначе би радо причала са тобом...Ил' можда ипак не бих.:helou:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
... едноставно нели ке заборавам да се напијама од моите апчиња за смирување и ке биде многу многу лошо!!!
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ne se apstrahiram , jas si znam sto ke pravam , vie ostanatite forumdzii sto ke pravite me interesira. Posebno onie koi slepo veruvaat vo politicki ideali koi im se serviraat.

Prasanjeto mi e ke veruvate li i ponatamu na politicarite, sto ke se sluci so vasiot patriotizam , kako toa ke vlijae na vas ?

Da rezimiram

1. progolta Makedonskiot narod 2001 i dogovorot

2. progolta Tarculovski

3. progolta ex teroristi - borci za sloboda vo Vlada

Pa prasanje e kako ke progolta i menuvanje na ime . Povelete samo bez paroli ke padne krv, ke padne gnoj koj iskoci toj e prv. Pa i da e taka ako ste za krv kako mislite da ostvarite toa ke gi cekate vinovnicite so fantomki u vlez i bezbol palica ???

PPS ja sum originalno odavde, a momentalno sam malo odavde i ovde, malo ne sum, mnogo se putuje tako da ... izvini zurim
Патриотизмот нема врска со политичка партија , тоа е наметнато од страна политичките партии.Во ситуација кога една партија ги продава интересите на народот , другата автоматски станува „патриотска„.
Народот никогаш не проголтал од тоа што го наведе горе.Се работи за „овчји синдром„ кај македонците.Народ кој живее со паролите:
Ако ти даваат земај , ако те тепаат бегај
Абе не е добро , лошо е , ама има и полошо од ова.
беееееееееееееее
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ete da pretpostavime i toa ke bide ...

Kako ke reagirate vo odnos na vlasta, kakvo ke bide vaseto nacionalno cuvstvo mislam kako bi go prifatile toa vo ovaa crna varijanta
Jaс не знам дали по устав или закон некоја власт или влада или претседател има овлстувања да го менува името на земјата (можеби има право собранието да менува додавки како РЕПУБЛКИКА или ДЕМОКРАТСКА али то МАКЕДОНИЈА мислам дека нема чепкање??
Јас мислам (претпоставувам) дека такво прашање може да се реши само со референдум каде би излегле повеќе од 2 третини население и каде поголем дел би се изјаснил за менувањето.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Знамо ми друже, и ко си и шта си.
Сам си кажуваш. Па, имајќи го тоа у предвид, јасмо е дека темава е отворена чисто за твое ликување и сеирење.
Уосталом, секирај се ти шо ќе праи Караџич и Хаг, а не за нас.

А, правите патриоти не ни помислуваат на опцијата која ја наведе. Зошто ко бел ден им е јасно дека е недозволива.

Мада, ја стварно журим.
Иначе би радо причала са тобом...Ил' можда ипак не бих.:helou:
--------------------------

Koi toa Vi znate ? Sto stana so tebe nemogu da verujem...

Ne e otvorena temata za seirenje niti za likuvanje sto ima ja da likuvam se likuva valjda otkoga nesto ke se desi , a posto ne se desilo moze da se diskutira za da se vidi kakva e politickata klima vo zemjata.
Sto imam pa ja so Karadzic ne mi e vujko mene , ako aludiras na moeto Srpsko poteklo pa kao Srbite se uvek loshi i mislat loso na Makedonija ispagas oksimoron na licen primer .
Kolku sum ja Srbin tolku si i ti kolku se sekavam a se sekavam mnogu dobro, a ti kao dete od mesoviti brak si izbrala da bides pomakedonka od site so sto samo dokazuvas deka nema vrska nacionalnost , geni so nesto sto se vika pravo na samoopredeluvanje.

No da se vratam direktno na temata , ne me zimaj licno da ne te zimam i ja tebe , posto ne sakam da ja razvodnuvam temata na vaka aktuelno prasanje , daklem ako trgneme od tezata deka za pravite patrioti nezamisliva e takva opcija ... dali logicno bi bilo deka dokolku se prifati takva opcija PRAVI PATRIOTI vo Makedonija nema ????

Neli narodot go vodi vlasta ( koja sami si ja izbrale ) pa sto ako taa vlast prifati ovakva OPCIJA promena na ime . Jas smetam deka karvanot ke si vrvi ponatamu a onie patrioti kako sto si ti na primer ke si ostanat so prstot u usta , podzinati , malce izdisani ko baloni i bas me interesira potoa kakvo mislenje ke imaat za ponataka.

Po 2001 jas sum izgubil sekakva nadez deka ke bide nesto od drzavava i nisto ne me cudi nitu se zanesuvam deka bilo kakov patriotizam moze protiv necii pogolemi interesi.

PS znamo i mi odnosno ja mnogo sto sta za tebe ali izvini zurim ... o tome cemo nekom drugom prilikom mislim ako ne budes htela :)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Jaс не знам дали по устав или закон некоја власт или влада или претседател има овлстувања да го менува името на земјата (можеби има право собранието да менува додавки како РЕПУБЛКИКА или ДЕМОКРАТСКА али то МАКЕДОНИЈА мислам дека нема чепкање??
Јас мислам (претпоставувам) дека такво прашање може да се реши само со референдум каде би излегле повеќе од 2 третини население и каде поголем дел би се изјаснил за менувањето.
Greska si

promena na ime moze da se smeni so sistemski zakon so 2/3 mnozinstvo vo Sobranie ako gresam a obicno ne gresam neka me nekoj demantira
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
SWEDEN, кој ќе го натера овој народ да се преименува? Имаш идеја?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Spored ramkoviot dogovor od 2008 jas ne sum Sweden , al posto pretpostavuvam deka mene mi se obrakas ke ti kazam

Globalnata svetska politika i milionite dolari koi Grcite gi frlaat vo USA kongresite.

tebe licno ko Makedonec nema nikoj licno da te natera da se preimenuvas vo nesto drugo interno ke si ostanes Makedonec, no dali si ti zapoznat so celiot tekst ( ULTIMATUM ) na koj insistira grcija i koi se reperkusiite za Makedonskiot identitet ako toa se prifati a ke se prifati.

Gledav denes na tv , Bush rekol mora se resi ova sea u septemvri a ako RM popusi prifati ona sto e pisano so sitni bukvi u ULTIMATUMOT ne mozes ni da imas nadvor od RM ni Makedonsko oro , ni pesna nisto , ke ima pravo Grcija da te tuzi bidejki ke se oseti navredeno od upotrebata na imeto nadvor od RM i sto e najtragicno koa ke se potpise toa KE BIDE VO PRAVO.( pravno zboram )

Ajd ja da te prasam kontraprasanje

STO KE GI SPRECI ???

Ti, drugarite od maalo ???

Ama realno sea da zborime ne ko deca od 12 godini ...

Ete toa e poentata na muabetot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom