Што ако (недај боже) се смени името?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Nemanje na kondicija cuda pravi , zatoa Germancite sekogas pobeduvaat vo poslednite minuti ...

Ama Germancite se uporen narod , ne gi sakam ama gi postuvam od pepel dva pati se izdignaa ste se zaprasale li zasto ???

Zatoa ili kondicionen trening zabrzan ili ...epa Makedonce ... epa corba

Iskreno zal mi e da kazam ama mislam deka e docna za kondicioni treninzi :toe: Trenjerite ne ni gi bivashe, igracite za vrska slabi neorganizirani, napagacite ko da gi nema igravme formacija 5 4 1 , samo bekovite nekako ne vadea ... ama i tie se se pomalce ... losho losho
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Нека понуди владата здрави гаранции за економски просперитет, напредок на демократија, повисок стандард...едноставно достоен живот.
Дали некој (освен Груевски) кажал дека нема ништо страшно ако не се влезе во ЕУ и НАТО? Некој странски политичар, некој амбасадор, или странски аналитичар... било кој?
Од друга страна, медиумите се преплавени со изјави на многумина кои што не' уверуваат дека за Македонија нема добра алтернатива освен влез во ЕУ и НАТО... А како што стојат сега работите, влез во ЕУ и НАТО не е можен без промена на името!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Мистичен, и Јас вервам дека ако ја исклучиш економската ситуација во државава, ако го исклучиш бедниот стандард на македонскиот граѓанин, и ако го исклучиш фактот дека моментално живееме во гето, ако ја исклучиш безперспективноста на народот, тогаш сум уверен дека ниту еден македонски граѓанин не би се согласил со некаква промена на име.
Реален, зарем веруваш дека економскиот просперитет и стандардот ќе се плафонираат доколку се прекрстиме?

Ете, чиста логика. Немаме проблем со Грција со името. И? Доаѓаат странци и фрлаат куфери со миљони?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Реален, зарем веруваш дека економскиот просперитет и стандардот ќе се плафонираат доколку се прекрстиме?

Ете, чиста логика. Немаме проблем со Грција со името. И? Доаѓаат странци и фрлаат куфери со миљони.
Не мора Мистичен да се плафонираат.
Никој не верва во такви приказни.
Ако една просечна соба е висока 2,80...доволно е после десет години да го заминиеме првиот метар накај плафонот.
Ние дваесет години одиме во минус.
Пропаѓаме надолу...кај комшиите од долниот спрат.
И....
На кој да верувам после.
На Никола....коа ќе ми каже дека ништо страшно нема да биде ако одиме се понадолу.
А за возврат не направил ништо со што Јас ќе поверувам дека можеби некој ден, ќе го достигнам и плафонот.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
Реален, зарем веруваш дека економскиот просперитет и стандардот ќе се плафонираат доколку се прекрстиме?

Ете, чиста логика. Немаме проблем со Грција со името. И? Доаѓаат странци и фрлаат куфери со миљони.
Misticen, ako toj proces na integriranje vo NATO-EU uspesno se primenuva na ostanatite zemji vo regionov zosto mislis deka ne bi mozel i tuka da se primeni. Pa, majku mu, koga edna Bugarija uspea da donese milijardi stranski kapital po priemot vo Nato i EU, pa ne sme valjda tolku utepani od gospod da ne zememe i nie nekoja paricka od strancive. Mene ovaa logika mi izgleda nekako po izvodliva.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
pa ne sme valjda tolku utepani od gospod da ne zememe i nie nekoja paricka od strancive.
Кажи каде е тој странец што дава милиончиња, ги тресе од џеб. Да побрзаме да дофатиме нешто додека не ни собрале се Мариовците.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
Кажи каде е тој странец што дава милиончиња, ги тресе од џеб. Да побрзаме да дофатиме нешто додека не ни собрале се Мариовците.
Pavel, nikoj na slepe oci ne trese pari od dzeb. A za brzanjeto apsolutno se slozuvam.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Кажи каде е тој странец што дава милиончиња, ги тресе од џеб. Да побрзаме да дофатиме нешто додека не ни собрале се Мариовците.
Го слушна некни оној турчинот што конкурираше за да го земе под наем аеродромот во Скопје.
Парафразирам:
Инвестицијата е многу голема, но се надеваме дека Македонија во наредниве години ќе членка на ЕУ, за да можеме да работиме со профит.

Знаеш колку инвеститори очекуваше владата на тендерот?
Многу....
Знаеш колку се пријавија?
Еден.
Знаеш зошто...нели.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Го слушна некни оној турчинот што конкурираше за да го земе под наем аеродромот во Скопје.
Парафразирам:
Инвестицијата е многу голема, но се надеваме дека Македонија во наредниве години ќе членка на ЕУ, за да можеме да работиме со профит.

Знаеш колку инвеститори очекуваше владата на тендерот?
Многу....
Знаеш колку се пријавија?
Еден.
Знаеш зошто...нели.
Не се секирај за турците дали ќе работат со профит,никој не доаѓа без претходен пресметан ризик.

Знаеш колку инвеститори очекуваше владата на тендерот?
Три.
Знаеш колку се пријавија?
Еден.И тој еден е доволен.И 99 да беа на крај ќе беше еден.Важно се заврши работата . Така?
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Не се секирај за турците дали ќе работат со профит,никој не доаѓа без претходен пресметан ризик.

Знаеш колку инвеститори очекуваше владата на тендерот?
Три.
Знаеш колку се пријавија?
Еден.И тој еден е доволен.И 99 да беа на крај ќе беше еден.Важно се заврши работата . Така?
Не е така.
Владата на почетокот кога го објави тендерот очекуваше буквална војна за аеродромот. Тоа и го кажа еден од министрите.
Како течеше времето, така Македонија се оддалечуваше од ЕУ.
Па поради тоа и падна на минимум заинтересираноста за тендерот.
Па на крај бројката на заинтересирани се сведе на три фирми.
Од тие три, двете се повлекоа токму поради стравот за сигурноста во нивната инвестиција.
Да не зборам за законот за експропорција колку е штетен во овој поглед.
Значи остана една фирма да инвестира, а и таа иднината во нејзината инвестиција ја гледа во влегувањето на Македонија во ЕУ.
А поентата во тендерите не е еден да се пријави, туку да има што повеќе и од нив да се одбере најповолниот.

И немој Јоакиме да ме убедуваш дека одалечувањето на Македонија од ЕУ, не влијае врз разсудувањето на големите странски инвеститори во нивната одлука дали ќе инвестираат тука или не.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Има ли некој сознание колку летови има дневно од аеродромот, и колкав е бројот на патници.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
И немој Јоакиме да ме убедуваш дека одалечувањето на Македонија од ЕУ, не влијае врз разсудувањето на големите странски инвеститори во нивната одлука дали ќе инвестираат тука или не.
Мене воопшто не ме изненадува тоа што размислуваат така... За нив е доволно да се појави Груевски и да каже: “Ние НЕ МОРА да влеземе во ЕУ и НАТО... имаме алтернативи“ и тоа за нив е веќе 'цврст став'... и тој 'цврст став' ќе важи се' додека Груевски не даде некоја друга изјава... Тогаш и тие во истиот момент ќе го сменат својот “личен“ став...
Не се многу подалеку ниту симпатизерите на СДСМ, само што кај нив сега постои малку хаос бидејќи не знаат кој треба да им го одреди нивниот “личен“ став? Бранко, Шеќеринска, Заев...?
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Не е така.
Владата на почетокот кога го објави тендерот очекуваше буквална војна за аеродромот. Тоа и го кажа еден од министрите.
Како течеше времето, така Македонија се оддалечуваше од ЕУ.
Па поради тоа и падна на минимум заинтересираноста за тендерот.
Па на крај бројката на заинтересирани се сведе на три фирми.
Од тие три, двете се повлекоа токму поради стравот за сигурноста во нивната инвестиција.
Да не зборам за законот за експропорција колку е штетен во овој поглед.
Значи остана една фирма да инвестира, а и таа иднината во нејзината инвестиција ја гледа во влегувањето на Македонија во ЕУ.
А поентата во тендерите не е еден да се пријави, туку да има што повеќе и од нив да се одбере најповолниот.

И немој Јоакиме да ме убедуваш дека одалечувањето на Македонија од ЕУ, не влијае врз разсудувањето на големите странски инвеститори во нивната одлука дали ќе инвестираат тука или не.
Намалувањето на бројот на заинтересирани највеќе се должи на тоа што покрај скопскиот во тендерската понуда ги накалемија охридскиот и обврската за изградба на карго аеродром. Значи и покрај овие услови некој сепак се нафати да инвестира.

Нормално дека ЕУ перспективите влиајат во расудувањето на странските инвеститори дали да инвестираат во Македонија, но овде прашањето е обратно и е прашање на приоритет. Дали на Македонија и е поважен националниот интерес или тие странски инвестиции.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
Мене воопшто не ме изненадува тоа што размислуваат така... За нив е доволно да се појави Груевски и да каже: “Ние НЕ МОРА да влеземе во ЕУ и НАТО... имаме алтернативи“ и тоа за нив е веќе 'цврст став'... и тој 'цврст став' ќе важи се' додека Груевски не даде некоја друга изјава... Тогаш и тие во истиот момент ќе го сменат својот “личен“ став...
Не се многу подалеку ниту симпатизерите на СДСМ, само што кај нив сега постои малку хаос бидејќи не знаат кој треба да им го одреди нивниот “личен“ став? Бранко, Шеќеринска, Заев...?
Kade se tie alternativi? Ako ima takva alternativa cesno e prvo da se soopsti na narodot. Za zal, Gruevski nema nikakva druga alternativa.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Ete da pretpostavime i toa ke bide ...

Kako ke reagirate vo odnos na vlasta, kakvo ke bide vaseto nacionalno cuvstvo mislam kako bi go prifatile toa vo ovaa crna varijanta
nejasno prasanje? od kogo smento? koj ke prifati? sega vo OON sme primeni kako FYROM.ZNACI NEFIGURIRAME SO USTAVNO IME.NEJASNO PRASANJE/? OD KOGO KE SE SMENI IMETO:pos2:PRECIZIRAJ.AKO E MEGJUNARODNA ZAEDNICA ONI MOZAT STO SAKAAT SE RAZBIRA:) VO MAKEDONIJA NIKOJ NEMA DA GO SMENI IMETO.ZATOA PRECIZIRAJ DALI OD MAKEDONIJA ILI MEGJUNARODNA ZAEDNICA? :pos2: LELELE SWEDEN PROVEREN SRBOMAN ME ZACUDUVA KAKO TOA OD SRPSKI CIGAN VO SWEDGJANEC.OTISOL SVETOT U KURAC.:pos2::pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom