Што ако (недај боже) се смени името?

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Заев – мора отстапка за името
Скопје /24/08/ 11:57
Македонија мора да направи отстапка во делот на меѓународната употреба на името, имајќи ја предвид тешката економска состојба во државата, како и извесното заострување на изолацијата однадвор, а особено од страна на Грција и нејзините поддржувачи.

Ова го изјави потпретседателот на опозициониот СДСМ Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа.

http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=122681&NrIssue=747&NrSection=10
Sto ti znaci precedatel i pol. Procenil so vreme kakva bagra e ovoj Zaev i odma go diskreditira(abolira). Sega ovie negovi stavovi nemaat tezina, posto e on neli aboliran.

I posle ntora ni e kriva sto ni kazuva deka Gruevski sam se nateral u pozicijata u koja sto e deka e on edinstveniot i glaven kocnicar na resenieto okolu imeto.
Abe stajte go Zaev da pregovara be abdali edni.
25 miljardi minimum ke im zeme. 7 za nego, edna za BC drugite za majka Makedonija. Aboliran e ne moze da ide u zatvor, alo slepciiii.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Ох, ми олесна. Јас се си мислев дека на Македонија ке и се случат страшни работи ако не влезе во НАТО и ЕУ, но после денешната изјава на Груевски дека и ако не влезе во НАТО, Македонија нема да пропадне ми олесна.
 
Член од
12 октомври 2007
Мислења
1.482
Поени од реакции
22
Ох, ми олесна. Јас се си мислев дека на Македонија ке и се случат страшни работи ако не влезе во НАТО и ЕУ, но после денешната изјава на Груевски дека и ако не влезе во НАТО, Македонија нема да пропадне ми олесна.
А ти очекуваш премиерот што е на власт да каже дека ќе пропадне?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
506
Поени од реакции
25
Финтите дека за Македонија е крај ако не влезе во НАТО и ЕУ не се ништо друго ами пуста желба (паралелно со страв) на Европа и Америка.
Замислете ја Европа со прокинески/проруски Балкан.
Како се одвиваат работите на светска сцена,мислам дека Грција е таа која треба да биде условувана од ЕУ,а не ние.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
дури има такви како заев
ништо не прајме
се тоа зад решетки сместа
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
pa sto ako go smenime imeto.jas si gledam licen prosperitet a vaka zatvoren ko majmun u kafez ne deka ke storam nesto.ovaa situacija im odgopvara samo na oligarsite koi mu trpaat pari na grujo za da mozat mast da ti izvadat za 200 evra.pa sega razmislete za sto praam muabet
:pusk:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
смени си го името ти,земи си бугарски пасош и излези од кафезо
никој не те спречува во тоа
терај шо подалеку
такви како тебе не ни требаат во Македонија
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
pa sto ako go smenime imeto.jas si gledam licen prosperitet a vaka zatvoren ko majmun u kafez ne deka ke storam nesto.ovaa situacija im odgopvara samo na oligarsite koi mu trpaat pari na grujo za da mozat mast da ti izvadat za 200 evra.pa sega razmislete za sto praam muabet
:pusk:
Imeto nema da smeeme da go menuvame,no na nekoj mu odgovara da odugovlekuva so bilo kakvo resenie.Zatvoreni vo kafez kako sto kaza im odgovara na nekoi strukturi,za 200 evra da mozat sto sakaat da mu pravat na obicniot graganin i rabotnik.Da,treba da se otvorat granicite za da ima protok na luge i stoki,no ne po cena na promena na imeto.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
pa sto ako go smenime imeto.jas si gledam licen prosperitet a vaka zatvoren ko majmun u kafez ne deka ke storam nesto.ovaa situacija im odgopvara samo na oligarsite koi mu trpaat pari na grujo za da mozat mast da ti izvadat za 200 evra.pa sega razmislete za sto praam muabet
:pusk:
Немора да бидеш затворен во кафез..за да бидеш мајмун.

Значи ако го смениме името ќе се опариме..па паа паа...
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
fino, pocnavte da razmisluvate.znaci ne vi se rinta za 200 e.pa drug nacin da napravime nedostig na rabotna sila na pazarot osven otvoreni granici negledam deka ima.a so inatenjevo neznam dali ke gi otvorime.i jas sum za da ostane imeto no koga site prijateli ti velat pravi kompromis zosto so glava da butame zid.razmislete dali na obicniot graganin mu e povazno da bide gord ama vo partali ili da stavi nekoja banka vo dzeb.i na krajot na kraistata jas kako i mnogumina se rodiv vo SFRJ,ziveam vo BJRM i ako dade gornio spolaj mu ke umram vo EU.Iminja ko iminja veruvam da utre otidete da ziveete vo USA veke od zadutre ke velite deka vajat erp vi bil dedo.vo pravo sme za celiot spor so malagite no preku glava mi e od standartot makedonski.da go smenime i da stavime tocka kako popametni na taa glupost pa da se posvetime na vistinski problemi!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Не би сакал ни во најлошиот кошмар да го сонувам тоа, но сепак еве велиме дека утре Република Македонија е преименувана во Северна блаблаблакокакола.ком... па, мислам дека народот би се водел по теркот на ''востанијата'' во Франција, само што овие ќе бидат неколку пати пожестоки.
 

illusioner

Happyrotter
Член од
20 јуни 2007
Мислења
774
Поени од реакции
15
Не би сакал ни во најлошиот кошмар да го сонувам тоа, но сепак еве велиме дека утре Република Македонија е преименувана во Северна блаблаблакокакола.ком... па, мислам дека народот би се водел по теркот на ''востанијата'' во Франција, само што овие ќе бидат неколку пати пожестоки.
Премногу читаш мегународна историја брат,
Ако сме смени ке се смени и исто ко со знамето исто со референдумот исто со охридскиот едноставно ке си легниме на брашното
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Премногу читаш мегународна историја брат,
Ако сме смени ке се смени и исто ко со знамето исто со референдумот исто со охридскиот едноставно ке си легниме на брашното
Мака ми е што читам став на некој кој предвреме се помирил со таква судбина...
Знам дека тоа не смее да се случи, а во случај на недај Боже да се случи тоа верувај дека ќе врие во нашава мала држава.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
44
Поени од реакции
3
Евентуалната потврда за промената на името (со оглед дека таа е веќе направена во 1993 година) ќе го означи почетокот на крајот на Македонскиот народ и држава. Нема да помине ни една деценија, а Македонците ќе исчезнат во прегратките на ткн ЕУ. Доколку националните сили не успеат радикално да го спречат процесот на до капитуалција само Господ Бог може да им помогне на Македонците, ако и тој не крене раце ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom