Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Само едно прашање. Дали Луцифер и Сатаната се различни работи да не кажам личности?
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
pcjodamaster напиша:
Само едно прашање. Дали Луцифер и Сатаната се различни работи да не кажам личности?
Lucufer, Satana, Azazel itn. Mislam deka ima 7 iminja. Toa e sve edno isto bitie.

Моето_е_поголемо напиша:
А знаеш ли кој е "лукавиот", "старата змија", "ѓавол", "сатана", "аполион"?
Точно дека не пишува буквално ѓаволот, но доколку ја прочиташ целата библија ќе најдеш многу синоними кои се однесуваат на "лукавиот". Впрочем и во "Оче наш..." вели "избави не од лукавиот".

Овде е мудроста, мој има ум нека го пресмета бројот на ѕверот зошто е број на човек и бројот му е шестотини шеесет и шест.
Така се нарекува од Исус у Новиот Тестамент. Пред Исус луѓето не го знаеле „Оче наш”. Тоа ми беше поентата за која пљампам веќе неколку постови - сликата на Ѓаволот во Стариот Тестамент и во Новиот е различна.

А 666 е името Ниро, римскиот Император.
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Доста ме влечат вакви теми, гледав страна по страна и се здобив со некакво знаење во врска со Луцифер, но едно ме интересира што е разликата меѓу Архангел и Ангел ? Можда е глупо прашањето, но приметив дека правите разлики меѓу тие два поими и сакам да знам,поздрав!
 
T

trilobite

Гостин
Хиерархија.Како Мајор,Полковник, итн,но е првенствено тоа во прашање.
Улогата што ја вршат им го дава епитетот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
  • [SIZE=-1][SIZE=-1]
  • In various human mythologies an angel is believed to be an ethereal creature whose duties are to assist and serve the God or gods of many religious traditions. The word originated from the Latin angelus, itself derived from the Greek αγγελος, ángelos, meaning ”messenger” (double gamma "γγ" is pronounced "ng" in Greek). The closest Hebrew word for angel is מלאך, mal'ach , also meaning messenger.
  • [SIZE=-1]an angel ranked above the highest rank in the celestial hierarchy.[/SIZE]
  • [SIZE=-1]An archangel is a supernatural being of Zoroastrian Persian, Judaic, Christian, and Islamic theology, counted among the angels. According to the rabbi Simeon ben Lakish of Tiberias (230–270 CE), all the specific names for the angels were brought back by the Jews from Babylon, and many modern commentators would argue that the details of the angelic hierarchy were largely Zoroastrian in origin.[/SIZE][/SIZE]
    Mislam deka ova ti pomogna?!!
    [/SIZE]
 

Swifty

Никола
Член од
5 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
2
Garfield напиша:
  • [SIZE=-1][SIZE=-1][/SIZE][/SIZE][SIZE=-1][SIZE=-1]
  • In various human mythologies an angel is believed to be an ethereal creature whose duties are to assist and serve the God or gods of many religious traditions. The word originated from the Latin angelus, itself derived from the Greek αγγελος, ángelos, meaning ”messenger” (double gamma "γγ" is pronounced "ng" in Greek). The closest Hebrew word for angel is מלאך, mal'ach , also meaning messenger.
  • [SIZE=-1]an angel ranked above the highest rank in the celestial hierarchy.[/SIZE]
  • [SIZE=-1]An archangel is a supernatural being of Zoroastrian Persian, Judaic, Christian, and Islamic theology, counted among the angels. According to the rabbi Simeon ben Lakish of Tiberias (230–270 CE), all the specific names for the angels were brought back by the Jews from Babylon, and many modern commentators would argue that the details of the angelic hierarchy were largely Zoroastrian in origin.[/SIZE][/SIZE]
    Mislam deka ova ti pomogna?!!
    [/SIZE]
Фала.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Manga напиша:
Fintata e deka Lucifer se svrtel kon boga , posto bog povekje vnimanie im posvetuval na lugjeto negoli na angelite
Ne e taka. Lugeto seuste ne bile sodadeni togas koga Lucifer otpadnal.
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Lucifer e sozdaden od Boga. Toj bil eden od najbliskite angeli na Semokniot i na Sedobriot. Kako takov toj bil blagosloven so ogromni i za nas nezamislivi duhovni darovi. Mu bilo podareno da uziva vo neiskazliva sreka predizvikana od prisutstvoto na Boga. Osven toa Lucifer vo sekoj moment imal pravo na izbor kako da postapuva. I taka Lucifer gledajki se tolku sovrseno sozdaden go napravil prviot grev vo istorijata - se pogordeal i zaboravil deka celiot toj e Gospodovo sozdanie i deka Svetiot mozel ako saka da go sozdade i mal i neznacaen. Posakal i toj da bide kako Boga i so samoto toa se otkazal od Izvorot koj go hranel se otkazal od ljubovta i dobrinata i stanal neblagodarnik. So sebe povel mnogu angeli koi od grevot koj go napravile potemnele i se rasipale i stanale demoni - angeli koi se degradirale sebesi po svoj sopstven izbor, takvi koi napravile grev protiv Boga i protiv samite sebesi.
I potoa Bog go sozdal i materijalniot svet. Na Zemjata vladeela sovrsena harmonija. Okolu nea postoel svod od voda koj gi filtriral stetnite soncevi zraci zaedno so ozonskiot sloj i odrzuval konstantna temperatura so sto sekogas bilo prolet . Imalo milijardi zivotinski vidovi od koi denes poveketo se isceznati od potopot i klimatskite promeni po nego. Adam i Eva bilo sozdadeni vo Edem - zemniot raj na lokacija nekade Megu Tigar i Eufrat. Tie bile vo harmonija so Boga, so sebesi i so celiot svet. Nivniot organizam funkcioniral sovrseno i nemalo nikogas da umrat vo taa sostojba i ke bile vecno mladi. Im bilo dadeno da vladeat so zivotnite i site zivotni im se pokoruvale od ljubov i so ljubov , lavovite , dinosaurusite i se drugo. Nivniot um bil daleku nad nasiot koj e bleda degradirana slika na nivniot. Bile srekni i nikogas ne im bilo dosadno.
Tie bile predvideni da gi nasledat blagata koi Lucifer i demonite gi otfrlile. I kako takvi bile predmet na nezamisliva omraza i ljubomora na zavidliviot i gordeliviot Lucifer. Toj bidejki nematerijalno sozdanie so natcovecki moznosti vlegol vo zmijata i lazejki gi predizvikal ljubopitstvo kaj niv so cel da ja prekrsat edinstvenata zapoved koja Bog im ja dal. I uspeal da gi prelaze i da gi simne od mestoto na srekjata i radosta.
A kolku zlo mu ima napraveno toj na coveckiot rod toa e veke premnogu dolgo da se raskazuva.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
pearl напиша:
Туку јас имам друго прашање. Велите дека Луцифер паднал оти се возгордеал, оти сакал да биде како Бог.
Зарем грев е синот да сака да биде како таткото, зарем грев е ќерката да сака да биде како мајката, грев ли е ученикот да сака да го надмине учителот? Според мене грев е да го урнеме и зацрниме оној кој го љубиме, само поради тоа што му се јавила желба да биде добар како нас, оти нели Бог е the ultimate good :)
Ангелите, за разлика од човекот е создаден да му служи на Бог, тие немаат слободна волја како што има човекот (и како што имал луцифер). Поради слободната волја кај него се родил гревот, и не сакал да дарува љубов, тој лажел и клеветел, успеал да излаже третина од ангелите и да ги сврти против Бог. Кажи ми која љубов се темели на лаги. Бог е вистина, светлина и љубов.

pearl напиша:
А да, и уште едно прашање.
Пишува во Библијата што намеравал Луцифер да направи откога ќе стане Бог? Сакал да пали и жари, убива и покорува? Или можеби сакал да дарува љубов исто толку колку и Бог?
Во библијата ја пишува само вистината, таму нема што би било кад би било, туку точно е напишано што било и што ќе биде.

п.с. водата има ли корен за полевање?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
The Bible is a man wrought contraption to hold sway over the feebleminded, to subjugate, to render them without will and to make them meek, subservient, a tool of man, for the few, to reign over mankind, over many!

Therefore, as a man made, as such, people should be critical in their approach, for what man made, he made for his own seflish purposes and as man can make, he can unmake.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
pearl напиша:
Значи Луцифер имал слободна воља и баш поради тоа што му било дадено правото на избор направил грев, така? Зарем грев е да сакам да го изберам она што го сакам? Или гревот лежи во она што го бираме, бидејќи е поразлично од она што Бог (или некој друг) го смета за правилно?

Ако кажуваш дека не сакал да дарува љубов, тогаш што сакал да дарува? И како лажел и клеветел? Како ги прелажал ангелите, што им' зборувал, тоа ме интересира. Дај ми пример, ако дојдеш со мене, јас ќе ти дадам....што? Немам читано, не знам, затоа прашувам, ама прашувам како мало дете, дај ми и таков одговор.
Не е така, тој не направил грев туку тој е гревот, тој е зачетникот на гревот, кај него се родил гревот, поточно зависта бидејќи не ја разбирал величината на Бог, мислел дека може да го турне од престолот и тој да владее, си велел "ќе издигнам престол над неговиот, и јас ќе бидам бог", но паднал и го изгубил и тоа што го имаш. Тој можел да се покае и да му се прости но гордоста која што била во него не му давала да го стори тоа. Откако бил отфрлен од небото, бил создаден човекот кому исти така му била дадена слободна волја, и му било дадено да управува со сите животни. Тоа кај него предизвикало бес и тој се свртел против човекот. И на Адам и Ева им била дадена слободна војла па тие не сакале да бидат богови, но "змијата" ги прелажала.

pearl напиша:
Значи Библијата ги има вистинските одговори, така? Тогаш што пишува во Библијата, што сакал да прави Луцифер, што му била идејата откога ќе станел како Бог? Ваљда Библијата ги има овие одговори. Или е само напишано дека Луцифер сакал нешто празлично од Бог, па затоа го урнале. А не кажува што е тоа што го барал, кон што се стремел? :)
Немој на тоа да гледаш како на 2 полички партии кои се борат за власт. Никој не може против Создателот на се. Затоа и ти напишав "водата нема корен за полевање" затоа што таа полева, таа дава живот и не може цвеќето да ја замени бидејќи тоа зависи од земјата, водата, воздухот, сонцето итн.

Можеш ли да се вратиш во минатото (иако е невозможно, доколку тоа ти е овозможено) и да го убиеш дедо ти и пак да се вратиш во сегашноста (поточно да постоиш). Одговорот би бил, нема логика моето постоење.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
pearl напиша:
Ама јас пак не гледам одговор на прашањето ШТО ПОТОА? Што му била идејата на Луцифер? Според мене не е грев да се стремиш кон височините, не е грев да се издигнеш, да сакаш да го фатиш врвот. Но, она што ќе го направиш отпосле, е она што ќе те дефинира како лош или добар. Затоа прашувам, што сакал Луцифер да направи со луѓето, ангелите, животните, се' што постои? Сакал да ги владее исто како Господ, сакал да ги ослепи, покори, или сакал да ги ослободи, да им' ја даде моќта на создавање, која Бог себично ја чува за себе?

Не ме разбирај погрешно, не се трудам никого да оправдам, туку само сакам да разберам. Секоја акција ја правиме за одредена цел. Која била неговата?

Значи Бог е водата, она без што нема живот, така? Ако Бог толку многу не' сака, зошто тогаш не' направил зависни од него?
Затоа што Тој те создал. Ако не те создал немало да простоиш и да ја бараш "слободата" на која што целиш цело време. Зарем не треба да бидеш благодарна на твоите "што те направиле". Ти си производ на нивната љубов која што е моќта на создавањето, која што до сега не си ја разбрала.

pearl напиша:
Пак ми даваш нејасни одговори. Дај ми пример, како лажел? За да некого излажеш, треба да му ветиш нешто, а потоа да си го погазиш зборот. Затоа прашувам, што е тоа што им' ветувал, а потоа не го остварил? Ако некој ми каже, остај го оној лаже, јас не му верувам додека не ми каже што е тоа што го излажал. Не можам слепо да верувам само на твојот збор "тој лаже", без да ми кажеш зошто.

Има заповеди, точно, верувам во нив и ги следам. Тие заповеди во моето срце се бисерни. Самото име ти кажува кој ги создал :)
Лажењето не е само неиполнето ветување, лажењето е и прикривање на вистината.

И апостолите биле со Него, го гледале, па пак се откажале од него, зарем мислиш дека доколку тебе ти биде кажано и покажано ќе направи да веруваш повеќе?

Блажени се оние кои што виделе и поверувале, но поблажени се оние кои што не виделе а поверувале.

Garfield напиша:
Нејсе, не цитирај пслами жаконе, те молам, оти излитено е, туку дај објаснување, свое, зошто сметаш дека е ѓаоло-ѓаол и сатана - сотона!
Тоа не беше псалм мудрецу, тоа е извадок од Книгата на Јован Богослов, а псалмите ги пишувал (барем повеќето се напишани од) Давид, подоцна се собрани во една книга која се нарекува Псалтир.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom