Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

Член од
22 септември 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
sto znaete za nego?
jas mislam deka bil izbrkan ili izbegal od rajot pa slegol na zemjata i pocnal da se odmazduva... ili taka nesto:)
ako znae nekoj nesto poveke neka kaze
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Си ја погрешил темата...Непостои темен ангел
"Темниот"ангел всусност е најсветлиот и најсаканиот ангел на Бог....
тој е казнет од бога затоа што Ангелот станува њубоморен на Силата што ја има Бог.....Темниот ангел е Бунтовникот кој Несакал веке да се покорува на никој едноставно несакал да биде РОБ!
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
Темава може треба да се вика паднатиот ангел.

Луцифер е латински збор што значи "носач на светлина" (од lux, "светлина", и ferre, "носи"), исто така Римски термин за "Утринска Ѕвезда", планетата Венера.

Е сеа што се испокарале таму...кој е во право а кој во криво незнам, мене ништо не ми кажуваат =)))))
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
CopyOfDeath напиша:
Си ја погрешил темата...Непостои темен ангел
"Темниот"ангел всусност е најсветлиот и најсаканиот ангел на Бог....
тој е казнет од бога затоа што Ангелот станува њубоморен на Силата што ја има Бог.....Темниот ангел е Бунтовникот кој Несакал веке да се покорува на никој едноставно несакал да биде РОБ!
Si slusnal,ne si doslusnal!!!Inace ako si go gleal Constantine tamu prilicno dobro e opisana situacijata pomegu gospod i negovijot najsakan angel koj sakal da bide na isto nivo so boga megutoa gospod mu gi krati krilata i toj paga(Padnat Angel) na zemjata a potoa stanuva zol se vraka na neboto i osnova svoj pekol!!!(ova se gluposti so sum citala ne se sekavam ali otprilika vaka bese)Ali u Constantine e eptan zbunka napraeno poso tamu veke ima angeli i gavoli i demoni a duri na krajot na filmot Lucifer(ME:je: ) go predava gospod!:nesvest:

P.S.Abe so te interesira JA sum Lucifer!!!:bip:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Аман по филмови ли се водите?:nesvest: Земете читајте малку:star:
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
divine напиша:
Аман по филмови ли се водите?:nesvest: Земете читајте малку:star:
Me mrzese da pisuvam i zatoa go spomnav filmot a ako ne zabeleza pisav deka ja iam stvarta CITANO .Pa ako gleas taka daj stavajte kljuc na temive i zemete citajte.
P.S.A ako ne (ostavi vpecatok na nacitan/a)pa kazini na nas kutrite kaj da procitame ili objasni :pishtoldz
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Lucifer напиша:
Si slusnal,ne si doslusnal!!!Inace ako si go gleal Constantine tamu prilicno dobro e opisana situacijata pomegu gospod i negovijot najsakan angel koj sakal da bide na isto nivo so boga megutoa gospod mu gi krati krilata i toj paga(Padnat Angel) na zemjata a potoa stanuva zol se vraka na neboto i osnova svoj pekol!!!(ova se gluposti so sum citala ne se sekavam ali otprilika vaka bese)Ali u Constantine e eptan zbunka napraeno poso tamu veke ima angeli i gavoli i demoni a duri na krajot na filmot Lucifer(ME:je: ) go predava gospod!:nesvest:

P.S.Abe so te interesira JA sum Lucifer!!!:bip:
не гледам филмови...........................
далеку си од Светлиот ангел
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
CopyOfDeath напиша:
не гледам филмови...........................
далеку си од Светлиот ангел
Toa ti taka mislis.btw temava ne e svetliot angel tuku temniot:icon_lol:
A so gleas serii:bip:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Lucifer напиша:
Toa ti taka mislis.btw temava ne e svetliot angel tuku temniot:icon_lol:
A so gleas serii:bip:
БАрам појаснување кој е темниот ангел да се објасни ....
негледам нишо неам време за гледање
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Taka nesto e kako sto spomnaa drugite,najsakaniot angel pocnal da cuvstvuva zavist za mokite na Bog pa go izbrkale od neboto i se pretvoril vo Temen Angel.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Луцифер е проколнат ако не се лажам? Пратен е да страда за својата завист и неблагодарноста кон Бога и е толку ништожна појава во религијата што не гледам зашто толку многу се збори за тоа како „он бил всушност бунтовник”. Ја отфрлил Божјата љубов поради она кое го сакал - да го надмине својот Творец. И бил казнет, јеби га.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Анастазија напиша:
Луцифер е проколнат ако не се лажам? Пратен е да страда за својата завист и неблагодарноста кон Бога и е толку ништожна појава во религијата што не гледам зашто толку многу се збори за тоа како „он бил всушност бунтовник”. Ја отфрлил Божјата љубов поради она кое го сакал - да го надмине својот Творец. И бил казнет, јеби га.
Па да,со христијанството се кажува дека има некој помоќен од нас. А демек ако сакаме да станеме подобри и помоќни од тој кој е поголем од нас ке бидеме казнети. Епа не верувам ниту во таков господ ниту во црквата ни во ништо. Ке повторам можам да верувам во себе, и само во оние кој ми се многу блиски
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Реплицирам на све: ДОБЕР
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Нема темен ангел, туку темен ѓавол.

Тој е зачеток на гревот, со него почнал гревот, лагата, зависта. На пошетокот тој бил Херувим (шесткрилест ангел), закрилник на Бог. Но кај него се јавила завист и почнал да им ги лаже (бидејќи до тогаш не постоела лага) другите ангели како не треба да му служат на Бог, а во себе си велел "Ќе си издигнам престол на Неговиот, и јас ке бидам Бог". Така успеал да излаже една третина од ангелите и да ги сврти против Бог. Откако Бог го увидел тоа (а Бог е семоќен и знае за секој што има во умот и срцето) им дал време да се покајат и да се вратат. Од сите побунети ангели се вратил само еден (Уриел). После започнала борба на небото, ангелите на Михаил (Архангел Михаил, кој што е водач на ангелските легии) и отпаднатите ангели. Но борбата брзо завршила, бидејќи Бог пуштил молња кој што ги погодила сите одметници и сите потемнеле и паднале во безната.

"Тогаш видов знак на небото, се појави еден змеј кој што со опашката турна една третина од ѕвездите на земјата" - Отк. Јован

Потоа следи: На почетокот беше темнина, и Бог рече "нека биде светлина", и би светлина и помина првиот ден...

...тогаш Бог го создаде Адам (првиот човек), и виде дека не е добро Адам да биде сам и додека тој спиеше зеде едно ребро од него и ја создаде Ева. И ги постави во Едем. Му даде Бог на Адам власт над сите живи створови, и му рече дека може да јаде од сите плодови, само од забранетото дрвото никогаш да не јаде.

Но од бездната ѓаволот успеа да излезе и отиде во Едемската градина. И влезе во змијата за да не го препознаат ангелите кои што ја чуваа градината. Начека момент додека Адам спиеше и и пријде на Ева и почна да ја лаже дека може да проба од забранетото дрво и дека ке и се отворат очите и ке добие моќ. И зеде Ева од забранетото овошје, и му даде и на Адам. Кога сватија дека го прекршиле заветот се скриле. Тогаш Бог виде што направија и го повика Адам:
Адаме, зошто се криеш од мене?
Затоа што сум гол.
А кој ти кажа дека си гол, да не проба од забранетото овошје?
Да, пробав, ми даде Ева.
Зошто Ева си му дала на Адам од забранетото овошје?
Ме излажа змијата.

Тогаш Бог ја проколна змијата "Проклета да бидеш, вечно ќе ползиш и ке голташ прашина. Ставам вешно непријателство помеѓу тебе и човекот. Тој ќе ти ја гази опашката, а ти ќе го касаш за нога."

Потоа Бог ги протера Адам и Ева од Едем, но не ги уништи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom