Четиринасеттиот Ангел односно Луцифер

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Луцифер - 14 Ангел , Најпаметниот, е само пример дека Господ нема право да биде над сите туку дека секој има право да биде господар сам над себе, Луцифер на 666 ден откако Господ ја создал Земјата му рекол : Зашто сакаш да бидеш најмокниот, зашто сакаш да бидеш единствениот Господар над сите, кој си ти да ни го одземеш правото да размислуваме на наш начин , зошто секој не е господар сам на себе? ... И на ова Господ не одговорил туку го протерал Луцифер . Луцифер нашол место под земјата и формирал Монархија подеднаква со таа на Господ.... Е останатото е ваше вие решете кој е добриот , Бог или Луцифер ? Според мене не е никој бидејки тоа е сепак борба за тоа кој ке биде господар Бог или Ѓаволот .
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Овие теми ми се омилени.Арно ама има многу контрадикторности.Незнам кај читав дека уствари целата фама со 666 била дигната без везе,и дека уствари бројката на ѓаоло била сосема некоја друга.Ова 666 била грешка у превод (буквално),наводно Луцифер демек се му контрирал на Господ и сеа Господ има свето тројство (отецот,синот и светиот дух) а овој има свето шесторство :).
Незнам што е како е поточно,само знам дека вечната борба меѓу доброто и злото никогаш нема да заврши.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Poznato e i ~udoto koga sv.Arhistratig Mihail go izvadil udaveniot ~ovek od dnoto na moreto i go odnel `iv vo crkva, vo manastirot Dohiar. Silniot vojvoda sv.Arhistratig Mihail e ~uvar na pravoslavnata vera i borec protiv verskite eresi.

GOLEMIOT BO@JI SVETI ARHANGEL GAVRIL E BLAGOVESNIK NA BO@JITE TAJNI. Na sv.pravedni Joakim iAna im donel vest deka }e im se rodi }erka Marija, PREKU KOJA SVETOT ]E SE SPASI. Na Deva Marija i donel blaga vest deka }e rodi SIN BO@JI I ]E MU DADE IME ISUS. Sv. prorok Zaharie go izvestil deka Bog }e im podari sin, sv. Jovan Prorok, prete~a i krstitel. Mu se javil na Gospod Isus Hristos vo Getsimanskata gradina i go potkrepuval pred da postrada so raspnuvawe na Krst. Sveti arhangel Gavril im se javil na `enite MIROSNICI i gi izvestil za Hristovoto voskresenie. Svetiot prorok Mojsej, izbranikot Bo`ji, go izvestil kako e SOZDADEN SVETOT. Na istata data se slavi OBNOVUVAWE HRAMOT NA SVETI VELIKOMA^ENIK GEORGIJ, SPOMENOT ZA PRENESUVAWE NA MO[TITE NA SV. VELIMA^ENIK GEORGIJ POBEDONOSEC. Na toj den, negovite sveti mo{ti od Nikodimija, se preneseni vo gradot Lida vo Palestina, kade {to se nao|aat i denes, a iljadnici poklonici od celiot svet se poklonuvaat na negoviot grob, negovite sveti mo{ti i mu oddavaat po~it i blagodarnost. Negovite mo{ti imaat ~udotvorna mo} niz site vekovi. Sv. vm~. Georgij postradal za vreme na hristoborniot i krvo`edniot idolopoklonik, carot Dioklecijan. Sv. Georgij na svojot sluga mu ostavil poraka, po smrtta negovoto telo da go prenese vo Palestina, vo rodnoto mesto na negovata majka. Negovata pretsmrtna `elba ja ispolnil negoviot sluga. Vo vremeto na car Konstatin Veliki, vo gradot Lida bil izgraden prekrasen hram od strana na nabo`nite i verni hristijani. Po negovoto osvetuvawe, mo{tite na hrabriot Hristov vojnik i velikoma~enik, bile preneseni i pogrebeni vo hramot. Slavni nebesni na~alnici i site nebesni i bestelesni sili, sveti velikoma~eni~e Georgie, sv. Angel Lerinski i site svetiteli, molete go Boga za na{eto spasenie, du{even mir i mir vo svetot. Slava vi, blagodarnost i veli~ie niz site vekovi.
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
BliND напиша:
Луцифер - 14 Ангел , Најпаметниот, е само пример дека Господ нема право да биде над сите туку дека секој има право да биде господар сам над себе, Луцифер на 666 ден откако Господ ја создал Земјата му рекол : Зашто сакаш да бидеш најмокниот, зашто сакаш да бидеш единствениот Господар над сите, кој си ти да ни го одземеш правото да размислуваме на наш начин , зошто секој не е господар сам на себе? ... И на ова Господ не одговорил туку го протерал Луцифер . Луцифер нашол место под земјата и формирал Монархија подеднаква со таа на Господ.... Е останатото е ваше вие решете кој е добриот , Бог или Луцифер ? Според мене не е никој бидејки тоа е сепак борба за тоа кој ке биде господар Бог или Ѓаволот .
Hmmmm. Interesna teorija, samo neznam od kaj ti e. Inaku, borbata e vekje pobedena na krstot, koga Isus kje bide i raspnat a potoa kje voskresne, toa e pobedata nad smrtta i nad Lucifer. Znaci, Bog e gospodar, nema drug, Toj e sozdatelot i pobednikot. A sekako Lucifer kako porazen moze samo da se trudi da se mesa vo nekoi Bozji raboti, no nepolezno, bidejki onie sto se hristovi, i koi resavaat da Go prifatat Bog se zastiteni od Lucifer. No nekoi za zal resavaat da go sledat Lucifer...Znaci da bideme nacisto, borbata e izvojuvana!!!
 
S

Sith_Lord

Гостин
Znaci da bideme nacisto, borbata e izvojuvana!!!
Да бидеме начисто, борбата постои само во твојата и во главите на оние како тебе. Луцифер е мит. Не морам да бидам Христијанин или пак побожен за да бидам праведен и морално исправен. Ако веруваш во Господ и ги следиш "неговите" заповеди заради тоа што се плашиш од него или пак од неговиот "противник", тогаш те жалам... Зошто не можете да си изградите сопствен морален кодекс на кој ќе останете доследни? Зошто го одбирате религиозниот сендвич кој наликува на интелектуална помија?

Sith
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Wake up напиша:
Hmmmm. Interesna teorija, samo neznam od kaj ti e. Inaku, borbata e vekje pobedena na krstot, koga Isus kje bide i raspnat a potoa kje voskresne, toa e pobedata nad smrtta i nad Lucifer. Znaci, Bog e gospodar, nema drug, Toj e sozdatelot i pobednikot. A sekako Lucifer kako porazen moze samo da se trudi da se mesa vo nekoi Bozji raboti, no nepolezno, bidejki onie sto se hristovi, i koi resavaat da Go prifatat Bog se zastiteni od Lucifer. No nekoi za zal resavaat da go sledat Lucifer...Znaci da bideme nacisto, borbata e izvojuvana!!!
Ako borbata e izvojuvana zasto ima tolku bezbozni lugje??? Vojnata bi bila izvojuvana koga Isus ke se pojavi pred site nas !
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Sith_Lord напиша:
Да бидеме начисто, борбата постои само во твојата и во главите на оние како тебе. Луцифер е мит. Не морам да бидам Христијанин или пак побожен за да бидам праведен и морално исправен. Ако веруваш во Господ и ги следиш "неговите" заповеди заради тоа што се плашиш од него или пак од неговиот "противник", тогаш те жалам... Зошто не можете да си изградите сопствен морален кодекс на кој ќе останете доследни? Зошто го одбирате религиозниот сендвич кој наликува на интелектуална помија?

Sith
Ako mislis deka veruvanjeto vo Bog e samo poradi toa sto ne mozam da si izgradam poseben stav, ili sl. deka sum slabak, ok mozes i taka da mislis. Tocno, Hristijanskiot zivot e ponizen zivot. No toj e ispolnet zivot, zivot so nadez. Razlikata pomegju mene i tebe e vo toa sto jas mojata covecka slabost sum ja poznala i priznala, i priznala deka mi treba pomos okolu toa, toa e razlikata, a ne deka i tebe ne ti e potrebna. Samo znaes, so gordosta ne se stignuva bas daleku. Bog ni dal slobodna volja, a ne pomija. Da sakal roboti , kje si napravel, no ne e toa toa. Toj saka iskreni srca

 

Anubis

Come To Sleep In My WORLD
Член од
2 март 2007
Мислења
953
Поени од реакции
0
jas znam deka Gospod e prestaven kako dete zatoa sto
deteto e najchistoto nesto koe nema grevovi.
a lucifer e angel od desnata strana na Bog koj sto sakal da go zazeme mestoto na Bog.togas od strana na Bog i drugite angeli e proteran na zemjata kade sto zemjata se smeta deka e pekol. i ne se terajte mnogu spored filmovi zasto segde e prestaveno razlichno.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Моето_е_поголемо напиша:
Нема темен ангел, туку темен ѓавол.

Тој е зачеток на гревот, со него почнал гревот, лагата, зависта. На пошетокот тој бил Херувим (шесткрилест ангел), закрилник на Бог. Но кај него се јавила завист и почнал да им ги лаже (бидејќи до тогаш не постоела лага) другите ангели како не треба да му служат на Бог, а во себе си велел "Ќе си издигнам престол на Неговиот, и јас ке бидам Бог". Така успеал да излаже една третина од ангелите и да ги сврти против Бог. Откако Бог го увидел тоа (а Бог е семоќен и знае за секој што има во умот и срцето) им дал време да се покајат и да се вратат. Од сите побунети ангели се вратил само еден (Уриел). После започнала борба на небото, ангелите на Михаил (Архангел Михаил, кој што е водач на ангелските легии) и отпаднатите ангели. Но борбата брзо завршила, бидејќи Бог пуштил молња кој што ги погодила сите одметници и сите потемнеле и паднале во безната.

"Тогаш видов знак на небото, се појави еден змеј кој што со опашката турна една третина од ѕвездите на земјата" - Отк. Јован

Потоа следи: На почетокот беше темнина, и Бог рече "нека биде светлина", и би светлина и помина првиот ден...

...тогаш Бог го создаде Адам (првиот човек), и виде дека не е добро Адам да биде сам и додека тој спиеше зеде едно ребро од него и ја создаде Ева. И ги постави во Едем. Му даде Бог на Адам власт над сите живи створови, и му рече дека може да јаде од сите плодови, само од забранетото дрвото никогаш да не јаде.

Но од бездната ѓаволот успеа да излезе и отиде во Едемската градина. И влезе во змијата за да не го препознаат ангелите кои што ја чуваа градината. Начека момент додека Адам спиеше и и пријде на Ева и почна да ја лаже дека може да проба од забранетото дрво и дека ке и се отворат очите и ке добие моќ. И зеде Ева од забранетото овошје, и му даде и на Адам. Кога сватија дека го прекршиле заветот се скриле. Тогаш Бог виде што направија и го повика Адам:
Адаме, зошто се криеш од мене?
Затоа што сум гол.
А кој ти кажа дека си гол, да не проба од забранетото овошје?
Да, пробав, ми даде Ева.
Зошто Ева си му дала на Адам од забранетото овошје?
Ме излажа змијата.

Тогаш Бог ја проколна змијата "Проклета да бидеш, вечно ќе ползиш и ке голташ прашина. Ставам вешно непријателство помеѓу тебе и човекот. Тој ќе ти ја гази опашката, а ти ќе го касаш за нога."

Потоа Бог ги протера Адам и Ева од Едем, но не ги уништи...
Болдираното. Морам да те поправа. Ме натера да ја отворам Библијата и проверам. Не пишува нигде дека Ѓаволот влегол во змијата. Пишува во Битие 3.1 дека „змијата беше полукава од сите ѕверови полски, што ги создаде Господ Бог; па и рече на жената: Вистина ли е дека Бог рекол да не јадете од ниедно дрво во рајот?“


Инаку, прашањето за тоа како Ѓаволот станал денешниот поим за Ѓавол, дури и раната Црква имала проблеми да одлучи и дефинира. Прв пат тој проблем бил обратен во Никеја. Претпоставиле дека Ѓаволот е создаден од Бога и се побунил против него. Проблемот што не можеле да го решат е причината зошто паднал. Затоа што ако он бил злобен уште тогаш, тоа би значело дека злобност имало уште пред Сатаната, така да Сатаната не може да биде крив и одговорен за своето не/дело итн итн

Поентата е дека луѓе покушавала да објаснат зошто и како и што у врска со Ѓаволот, затоа што во Стариот и Новиот Тестамент среќаваме два вида на Ѓавол - во СТ, тој обично работи за Бог; додека Ѓаволот во НТ личи повише на поимот за Ѓавол кај Есините
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
[SIZE=-1]1. Lucifer is a Latin word made up of two words, lux (light; genitive lucis) and ferre (to bear, to bring), meaning light-bearer.
2. [/SIZE][SIZE=-1](Judeo-Christian and Islamic religions) chief spirit of evil and adversary of God; tempter of mankind; master of Hell.
3. [/SIZE][SIZE=-1]One of Elohim's spirit children. He is Jesus' spirit brother. He was a good angel but rebelled and was expelled from Heaven, taking a third of the spirit children with him.
4. [/SIZE][SIZE=-1]Gr. form Beel’zebul), the name given to Satan, and found only in the New Testament (Matt. 10:25; 12:24, 27; Mark 3:22). It is probably the same as Baalzebub (qv), the god of Ekron, meaning ”the lord of flies,” or, as others think, ”the lord of dung,” or ”the dung-god.”
5. [/SIZE][SIZE=-1]A personification of the powers of evil. One of the names used by Paul for demonic forces at work in the world (2 Cor. 11: 14). From the Hebrew word for "adversary".[/SIZE]
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
"A history of the DEvil" Gerald Messadie:

From the book of Job:

Now there was a day when the sons of God came to present themselves before the Lord, and Satan came also among them. The lord said to Satan, "Whence have you come?" Satan answered the Lord, "From going to and fro on the earth, and from walking up and down on it." And the LOrd said to Satan, "Have you considered my servant Job, that there is none like him in the Earth, a blameless and upright man.....
Satan is expicitly a member of the heavenly council; He is even on familiar terms with God. This Satan is an inferior god, but a god nonethless, who recalls similar figures in the religions that derive from Vedism, for instance the trickster Loki. With Gods consent, Satan will test the unfortunate Job by tormenting him, although all will turn well in the end. Satan is thus the instrument of the deity, who paradoxically would like to know if Job really is as virtuous as he seems. At this point, Satan is far from being the fallen angel, the rebel and sworn enemy of God.

Satans name - har-Satan, the adversary, which the greeks translated with the equiva;lent term diabolos and from which our "Satan" derives - has absolutelly no negative connotations. If he is Gods adversary, he is also, His servant; he couldnt wish for Gods destruction, since that would mean the end of Creation and of Satan himself.




Има уште примери како Сатаната во Стариот Завет е во оваа улога, но ме мрзи да препишувам и куцам сега. Поентата ми беше да покажам мал пример како он у СТ и у НТ е многу различна „личност“
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
short1 напиша:
Болдираното. Морам да те поправа. Ме натера да ја отворам Библијата и проверам. Не пишува нигде дека Ѓаволот влегол во змијата. Пишува во Битие 3.1 дека „змијата беше полукава од сите ѕверови полски, што ги создаде Господ Бог; па и рече на жената: Вистина ли е дека Бог рекол да не јадете од ниедно дрво во рајот?”


Инаку, прашањето за тоа како Ѓаволот станал денешниот поим за Ѓавол, дури и раната Црква имала проблеми да одлучи и дефинира. Прв пат тој проблем бил обратен во Никеја. Претпоставиле дека Ѓаволот е создаден од Бога и се побунил против него. Проблемот што не можеле да го решат е причината зошто паднал. Затоа што ако он бил злобен уште тогаш, тоа би значело дека злобност имало уште пред Сатаната, така да Сатаната не може да биде крив и одговорен за своето не/дело итн итн

Поентата е дека луѓе покушавала да објаснат зошто и како и што у врска со Ѓаволот, затоа што во Стариот и Новиот Тестамент среќаваме два вида на Ѓавол - во СТ, тој обично работи за Бог; додека Ѓаволот во НТ личи повише на поимот за Ѓавол кај Есините
А знаеш ли кој е "лукавиот", "старата змија", "ѓавол", "сатана", "аполион"?
Точно дека не пишува буквално ѓаволот, но доколку ја прочиташ целата библија ќе најдеш многу синоними кои се однесуваат на "лукавиот". Впрочем и во "Оче наш..." вели "избави не од лукавиот".

Овде е мудроста, мој има ум нека го пресмета бројот на ѕверот зошто е број на човек и бројот му е шестотини шеесет и шест.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I Itar Pejo bil lukav i Nasredin Odza, pa nikoj ne gi povrzuva so Gjaolo, natemago ednonogio??!!!

Moraff malku seir.

Се споменува во библијата, како лукавиот, и??

Сепак држи муабетот на шорти.

А можеби Луцифер е тука за да ни донесе светлина, да прогледа народот и да разбере дека религијата им наклапушила пранги и окови и ги држи во мрак. Можеби затоа е Луцифер, [SIZE=-1]lux (светлина; генитив lucis) и ferre (да носи, да донесе) оној кој носи светлина, кој ја донесува светлината!!!!
[/SIZE]
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Garfield напиша:
А можеби Луцифер е тука за да ни донесе светлина, да прогледа народот и да разбере дека религијата им наклапушила пранги и окови и ги држи во мрак. Можеби затоа е Луцифер, [SIZE=-1]lux (светлина; генитив lucis) и ferre (да носи, да донесе) оној кој носи светлина, кој ја донесува светлината!!!!
[/SIZE]
А може и не. Може повеќе не се вика луцифер туку сатана и ѓавол.
И никој не ти брани да го обожаваш, таман работа.

"тие излегоа од нас но не беа наши, бидејќи ако беа наши ќе останеа со нас, но се јавија за да се знае дека сите не се наши."
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никаде не реков дека го сакам, обожувам и тн.

Јас само дадов повеќе дефиниции за Луцифер, а потоа ги погледнав нештата од повеќе агли на восприемање и тие ги постирав, ама залуденици по Исусса тешко читаат кој што сакал да каже, особено ако не им оди во прилог.

Нејсе, не цитирај пслами жаконе, те молам, оти излитено е, туку дај објаснување, свое, зошто сметаш дека е ѓаоло-ѓаол и сатана - сотона!

Дај дефиниција, обработи а, со свои зборови и поимање, бива!

Е сега, кога ќе видиш, Луцифер, како што реков, на латински значи оној кој носи/донесува светлина, а знаеме, според библијата, дека му бил на господ она што му бил Кардељ на Тито, или Бериа на Сталин, десна рака, за потоа да се скараат (според библијата се возгордеал и од завист се побунтувал против capo di tutti capi aka Господ), а може се подзакачиле кој да и го сотакви на Ева или Лилит??!

Нејсе, гледаш, има многу правци за размислување доколку се остави отворен ум.

Ај ти размисли, ја да одам, имам важен состанок.

После ќе видам до кај сме со дискусијата, Ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom