Чаир, ду ју спик инглиш?

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
се додека политичарите не прават да сме си непријатели еден со друг, нема да има соживот тука
национализам е моќна и опасна алатка. најмногу делува кај неедуцирани, прости и неинтелигентни луѓе
А огромен дел од населението е таков, така да тоа не пали дефинитивно како што до сега и сега стојат работите :unsure:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Има голема разлика од албанец и косовар во Чаир...енормно голема разлика
Ти синко каде живееш ако не е тајна?
Доволно е да знаеш дека во маало сум растел покрај Шошони и многу добро знам за што зборувам, но за разлика од тебе немам потреба да ги релативизирам работите со тоа кој Шошон од која Шошонија е.
Кога се работи за важните работи, секој Шошон е Шошон (лекција која треба да ја научиме од нив).
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Епа затоа новата власт веќе донесе закон со кој ќе се казнува 5000 евра казна секој кој нема да знае албански.
Од вчера инспектори се излезени на терен, за да осигураат правилно спроведување на новата уредба.
Еден комшија овде веќе го казнија.
Ete sea...a da mu kazese komsijata deka zivej so tebe, nalevo krug odma inspektorite.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Па Албанците од Албанија се многу пофини и покултурни од овие дивите племиња што живеат овде и на Косово, има дури и многу католици кои живеат во крајбежните градови во Албанија (Еди Рама е еден од нив ако не грешам). Секако и тие се згрозени од односот и некултурата на овие овде, не викам на сите но ете во Куманово и Чаир како пример. Барем таков впечаток добивам во неколку разговори што ги имам направено со луѓе бизнисмени од Албанија еве Пуно можеби ќе потврди.
Културно му стојат и бели патики со костумот, плус и практично е, со салонски чевли напнат си цел ден упм, гратис вака можи и една партија баскет да сврти пред да почни самитот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Доволно е да знаеш дека во маало сум растел покрај Шошони и многу добро знам за што зборувам, но за разлика од тебе немам потреба да ги релативизирам работите со тоа кој Шошон од која Шошонија е.
Кога се работи за важните работи, секој Шошон е Шошон (лекција која треба да ја научиме од нив).
Koга те читам тебе секој пат ме гони интрото од иксфајлс, мистериозно е како може глупоќа лвл флатер како тебе да се логира во форумов...
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Единствена разлика помеѓу албанците што живеат кај нас и на Косово наспроти албанците од Албанија е тоа што албанците што живеат во Албанија се покултуризирани од колку овие нашите и косоварите. Значи без разлика што овие се покултурни сепак тоа е истото семе, истото племе прогадено.
 

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
И да пријавеш и да не пријавеш исто ти се фача,мислим, според мене. Тоје. Не требаше така да биди, вије сте си сами криви, ногу права... На луѓе,што не се од ваша нацијоналност,хехе. Пос
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Koга те читам тебе секој пат ме гони интрото од иксфајлс, мистериозно е како може глупоќа лвл флатер како тебе да се логира во форумов...
Ти бе не си во чајџилница, со другите вахабисти да разглабате за историското право на голема Шќиптарија? Или ве модернизираа со вај-фај нет и таму?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Единствена разлика помеѓу албанците што живеат кај нас и на Косово наспроти албанците од Албанија е тоа што албанците што живеат во Албанија се покултуризирани од колку овие нашите и косоварите. Значи без разлика што овие се покултурни сепак тоа е истото семе, истото племе прогадено.
И во Албанија и во Косово и во Санџак има и по културни има и будали, дека на некои од овие места едните се по застапени од другите има голема веројатност него души најстрашното е што сите они помалку или повеке го поддржуваат планот за голема албанија и шиптаризација.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па научи албански и нема да се осеќаш така.
Зошто јас би учел албански во Македонија, кога еден Чкљ може најкултурно почитувајќи ги законите да те услужи во продавница на Македонски јазик во Македонија?

се додека политичарите не прават да сме си непријатели еден со друг, нема да има соживот тука
национализам е моќна и опасна алатка. најмногу делува кај неедуцирани, прости и неинтелигентни луѓе
Се согласувам, но нажалост политиката толку многу ги има опседнато народите што мислам тешко е да се вратат во една неутрална позиција. Но во секој случај, ситуација во која и покрај целата почит и култура што ја имаш кон некој друг народ кој е малцинство во твојата држава, тој сака да те прегази, ти како би реагирал?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Зошто јас би учел албански во Македонија, кога еден Чкљ може најкултурно почитувајќи ги законите да те услужи во продавница на Македонски јазик во Македонија?


Се согласувам, но нажалост политиката толку многу ги има опседнато народите што мислам тешко е да се вратат во една неутрална позиција. Но во секој случај, ситуација во која и покрај целата почит и култура што ја имаш кон некој друг народ кој е малцинство во твојата држава, тој сака да те прегази, ти како би реагирал?
Не знам што е тоа Чкљ.
 
S

silmarillion

Гостин
najinteresno e toa so ljockite nadvor se prestavuvaat kako makedonci, a ne kako ljocki, a ovde ni plukaat po jazikot i drzavata. koja dvolicnost.
Исто интересно е кога ги ругаме љочките а дркаме на Шаќири (гол од корна), Барди потпишал у Леванте, Рене Реџепи бил наш, Action Bronson имал фамилија у Скопје и слично.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Муштеријата е секогаш во право... изгледа не си работел со луѓе па не го знаеш ова. !
Ова е најголемата превара во капиталистичкиот свет , особено во малопродажниот сектор. Човек шо не работел директно со луѓе незнае какви гомна се има.
И обратна да била ситуацијата , албанец да влезе кај македонец во дуќан и овој ако знае албански треба да го услужи , во бизнисот нема националности вери итн ...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.545
Elida marketi има маркети кај десетици населби со албанци, дури села, и функсионираат со години,
имаш застарени податоци, да не кажам погрешни.

Иначе еве јас лично сум во контакт скоро секој ден со мајстори македонци, често се сретнуваме по објекти, секогаш се поздравувам и секако не знаејќи каква националност се, претпоставувам дека се албанци затоа што никогаш не сум работел кај објект на македонец (можеби два пати), ги поздрвавувам на албански, нешто како дали иде работа. Никогаш, ама баш никогаш не ми вратиле на албански, секогаш со МОЛАМ, па јас треба така да дознам дека се македонци.
Што е тоа, ароганција, игноранција или глупоќа е во прашање па не можат два збора да научат, да ве потсетам, секогаш се сретнуваме на објекти на газди албанци.

Македонците ги бојкоториаат албанските производи, тоа на терен може да се провери во секое време. Обратното никогаш.
Пак те фаќа хипокризија а ?[DOUBLEPOST=1500490823][/DOUBLEPOST]
Исто интересно е кога ги ругаме љочките а дркаме на Шаќири (гол од корна), Барди потпишал у Леванте, Рене Реџепи бил наш, Action Bronson имал фамилија у Скопје и слично.
Кој дрка на ова нека стај поише вазелин за да не му искочат жуљеви на руките .
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom