Чаир, ду ју спик инглиш?

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ова ми се дешава во Чаир(за тие што не знаат скопска населба во која живеат предежно албанци, но има и македонци, босанци идр.), во маркетот ергрос:

Јас: Две кутии Палмал 100с црвено.
Продавачот: Ду ју спик инглиш?
Јас: А ти енглез си или албанец(со она другото име, од кое се вреѓаат, не го пишувам за да не мислите дека ширам етничка омраза)
Продавачот: Јас сум албанец.
Јас: Ааа, значи албанец... а иначе не знаеш да збориш македонски?
Продавачот: Незнам да зборам.
Јас: Па како збориш сега(се смеам)
Продавачот се смее, си ги зиам цигарите и во спат му викам значи почнавте веќе а?
-Да, почнавме(уште и лут)

Дали е возможно ова да ни се случува во нашата пресвета земја? Дали ако се пријави и им дојде инспекција ќе бидат казнети и нема да се однесуваат вака? Дали ако се пријави воопшто ќе биде пратена инспекција или ќе не напраат будали?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ne mu kupuvaj poveke, pa ke vidis dali ke jade burek koga ke pocne da ne mu doagjaat musterii, samo prob kaj nas e duri i da te vika firomjanec ke mu odis da mu kupis cigari posto ti e najblisku.
Во Кисела Вода живеам, само имам стан и во Чаир во кој никој не живее и зашо ми провалија морам да идам барем еднаш неделно, да видам да не напраиле пак некоја глупост.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ова ми се дешава во Чаир(за тие што не знаат скопска населба во која живеат предежно албанци, но има и македонци, босанци идр.), во маркетот ергрос:

Јас: Две кутии Палмал 100с црвено.
Продавачот: Ду ју спик инглиш?
Јас: А ти енглез си или албанец(со она другото име, од кое се вреѓаат, не го пишувам за да не мислите дека ширам етничка омраза)
Продавачот: Јас сум албанец.
Јас: Ааа, значи албанец... а иначе не знаеш да збориш македонски?
Продавачот: Незнам да зборам.
Јас: Па како збориш сега(се смеам)
Продавачот се смее, си ги зиам цигарите и во спат му викам значи почнавте веќе а?
-Да, почнавме(уште и лут)

Дали е возможно ова да ни се случува во нашата пресвета земја? Дали ако се пријави и им дојде инспекција ќе бидат казнети и нема да се однесуваат вака? Дали ако се пријави воопшто ќе биде пратена инспекција или ќе не напраат будали?
Не бидува со сила убавина друже. Како што кажа погоре ако мисли дека може само со Албанци да тера бизнис нека тера. Премногу е краток животот за да менуваш ретардирани, затруени луѓе. Едноставно дружи се со Албанци, Македонци итн кои не се ментално пореметени сите останати не вредат да го трошиш времето на нив.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Не бидува со сила убавина друже. Како што кажа погоре ако мисли дека може само со Албанци да тера бизнис нека тера. Премногу е краток животот за да менуваш ретардирани, затруени луѓе. Едноставно дружи се со Албанци, Македонци итн кои не се ментално пореметени сите останати не вредат да го трошиш времето на нив.
Не се работи со кого човек да се дружи или нешто слично, се работи за неприметно наметнување не само на двојазичност, туку дури и прв јазик да биде албански, па дури и елиминирање на македонскиот јазик во некои делови од државата. Инаку на зградата на сојузот на синдикатите, прво пишува на албански, па на македонски.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Najtragicno e so duri i sto sakaat da nametnat dvojazicnost ne sakaat nie da im go razbirame jazikot za da ne znaeme sto pravat muabet.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не се работи со кого човек да се дружи или нешто слично, се работи за неприметно наметнување не само на двојазичност, туку дури и прв јазик да биде албански, па дури и елиминирање на македонскиот јазик во некои делови од државата. Инаку на зградата на сојузот на синдикатите, прво пишува на албански, па на македонски.
Не е неприметно, али ете ти си запознал еден ретардиран Албанец затруен од долгогодишната состојба јас познавам 50 Албанци кои или ми помогнале или имале крајно коректен однос со мене без разлика што сум македонец.

Не ми текнува кој беше што рече и ние сме Албанци(Зборот на Ш пошто цензура) и вие сте Каури. Тоа што доволно е еден провокант да крене тензии е вистина али па имаш случаеви каде 50 луѓе си помагаат и за тоа никој не збори.

Ете имаше случај каде Албанец умре за да го спаси другарот Македонец.
Чекај малце сакаш да ми кажеш дека сите Албанци се светци? НЕ
Сакам да ти кажам да не ги припишуваш постапките на еден Албанец без разлика дали се добри или лоши на сите Албанци како целина.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Не е неприметно, али ете ти си запознал еден ретардиран Албанец затруен од долгогодишната состојба јас познавам 50 Албанци кои или ми помогнале или имале крајно коректен однос со мене без разлика што сум македонец.

Не ми текнува кој беше што рече и ние сме Албанци(Зборот на Ш пошто цензура) и вие сте Каури. Тоа што доволно е еден провокант да крене тензии е вистина али па имаш случаеви каде 50 луѓе си помагаат и за тоа никој не збори.

Ете имаше случај каде Албанец умре за да го спаси другарот Македонец.
Чекај малце сакаш да ми кажеш дека сите Албанци се светци? НЕ
Сакам да ти кажам да не ги припишуваш постапките на еден Албанец без разлика дали се добри или лоши на сите Албанци како целина.
Не ни сакав да ги навредам или да кажам дека сите албанци се нездрави, како што има и македонци нездрави, има и албанци и има од секој народ што постои на планетава. Ама еден сигурен факт е дека најмалку 80% албанци, ако не и повеќе сакаат да ни го земат ова мало, а за нас многу значајно и големо парче земја.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не ни сакав да ги навредам или да кажам дека сите албанци се нездрави, како што има и македонци нездрави, има и албанци и има од секој народ што постои на планетава. Ама еден сигурен факт е дека најмалку 80% албанци, ако не и повеќе сакаат да ни го земат ова мало, а за нас многу значајно и големо парче земја.
Не е сигурен факт туку „сигурно“ нагаѓање. Во ЕУ границите би станале небитни така да не знам која би била користа од да речеме голема Албанија.

Со оглед на тоа какви права им дава рамковниот договор они би изгубиле многу повеќе доколку да речеме утре Македонија престане да постои и се оформи голема Албанија.(Што реално е глупа пропаганда)

Дури и денес со лична карта можеме и ние да идеме и тие да дојдат во Македонија албанците дури имаат многу повеќе права во МК отколку во АЛ.

Некој ќе рече со наталитет ќе имало повеќе Албанци од Македонци што е уште една пропаганда која најверојатно нема да се оствари.

Ако појдеш до Дебар ќе видиш дека е мртов град 90% се имаат иселено Америка. Гостивар и Тетово ситуацијата е малку подобра али пак не е сјајна. Кичево слична ситуација како Дебар.

За Струга не знам каква е ситуацијата.

Така да не знам како би се остварило ова ако нема кој да пумпа бебиња.(Можеби во некои големи Албански села ако почнат по 15 деца да прават)

П.С Не знам баш која ти е поентава на темава.
На прашањето во првиот пост не му можеш ништо пошто тоа е приватен бизнис. Доколку вакво нешто се случи во државна институција тогаш да смееш да го пријавиш и би требало да има санкција.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.584
Поени од реакции
81.164
во маркетот ергрос:
Ај подобјасни кај точно се наоѓа супермаркетов :)

Јас живеам во Чаир веќе 23 години, и не сум имал проблеми од ваков тип... Изгледа ти си налетал на некој косовар од Дижонска што нема 2 чисти во тоа мозокот. Има голема разлика од албанец и косовар во Чаир...енормно голема разлика
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Требало на англиска да му окараш на брзина и пак да вметниш палмалот да видиш дал разбира англиски, во стил фак палмал јоур мам она ханрет с ред пусси :D
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ама еден сигурен факт е дека најмалку 80% албанци, ако не и повеќе сакаат да ни го земат ова мало, а за нас многу значајно и големо парче земја.
Хмм, од каде ми е познато ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom