Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
И? Генерално збори цените се евтини дека Хјустон секојдневно се шири. Па и Скопје се шири, а цениве у ваздух идат.

пс: Природни несакани ситуации може секаде да те стефат во Америка.

ппс: И еден ден кај нас на Водно со добар дожд, без стоп едно добри 2/3 дена, све ќе отиде у .... . И пак цените се највисоки.

Колку и да има објаснувања на нет, не треба да се занемари фактот дека покрај се, имаат дупло поевтини опции..
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Па ние не се чудевме зашто се евтини/скапи.
Само ја споредуваме цената со таа во Скопје.

И еве, ти се разбираш во гуглање...зашто се евтини?
Epa eve od deckovo nad tebe linkot ako procitas, ima i property tax od 33k, pa cenata doagja duplo poskapo vo sporedbata sto ja napravil. Posle doagja toa deka kukjata e 74ta a vie sporeduvate so nova gradba, posle stavete renoviranje od 30k, nema sliki na sajtot od vnatre, i na kraj sporeduvate so ceni vo Skopje a Houston ne e kremot na Amerika ko Skopje vo Makedonija:)

Da de, znam deka se visoki kaj nas cenite, ama visoki se i tamu, zatoa imashe mortgage kriza, zaso site vo cash kupile kukji.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
10 години се чека да паднат цените ама нема ништо значајно, најверојатно нема ни во наредните 10 години. Посебно не со овие каматни политики.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
10 години се чека да паднат цените ама нема ништо значајно, најверојатно нема ни во наредните 10 години. Посебно не со овие каматни политики.
Со вакви каматни политики чудо што и некој се нафаќа на тоа! Али кај нас е пресметано изгледа, да му се начука до даска, на тој што нема алтернатива:(
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Со вакви каматни политики чудо што и некој се нафаќа на тоа! Али кај нас е пресметано изгледа, да му се начука до даска, на тој што нема алтернатива:(
Јас ја видов работата и се што имав ставив на македонска берза во 2012. И имав добар профит. Инаку за тоа е и влада и НБРМ и ЕЦБ крива зошто имаме толку ниски камати а и комерцијални банки. Генерално се исплати да се задолжуваат и јас мислам да земам кредит наскоро нормално за инвестирање но не во недвижности.
Но, имаат предност тие што се задолжени...сега има доста поволни кредити за разлика од пред 10 години.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Epa eve od deckovo nad tebe linkot ako procitas, ima i property tax od 33k, pa cenata doagja duplo poskapo vo sporedbata sto ja napravil. Posle doagja toa deka kukjata e 74ta a vie sporeduvate so nova gradba, posle stavete renoviranje od 30k, nema sliki na sajtot od vnatre, i na kraj sporeduvate so ceni vo Skopje a Houston ne e kremot na Amerika ko Skopje vo Makedonija:)

Da de, znam deka se visoki kaj nas cenite, ama visoki se i tamu, zatoa imashe mortgage kriza, zaso site vo cash kupile kukji.
Ti brat dobar si?

Me citiras a nisto od toa nemam pishano.
Napishav samo deka kukjata e mnogu odalechena od centarot pa moze i zatoa taa cena.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
497
Поени од реакции
713
luge pojke od 200-250 evra kvadrat za izgradba kluc na raka ne gi kosta investitorite vo shkupi, dodajte mu na toa uste 100 evra komunalii koi sto pari vmro-sds gi pikaat u dzeb posto nisto novo od infrastruktura ne gradat, tuku se shlepaat na veke izgradena infrastruktura od pred 30-40 godini i presmetajte kolku kjaruva cico cifliganec i ostali.
Dodusa nesto plaka za placot (mozda 5 euro/kvadrat na ilindenska?), golem del na podizveduvaci mu plaka so stanovi itn itn...[DOUBLEPOST=1555172967][/DOUBLEPOST]Еве ви една цена од 280 еур квадрат клуч на рака, скапџија е овој инаку има и многу поефтино


https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2339677
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
luge pojke od 200-250 evra kvadrat za izgradba kluc na raka ne gi kosta investitorite vo shkupi, dodajte mu na toa uste 100 evra komunalii koi sto pari vmro-sds gi pikaat u dzeb posto nisto novo od infrastruktura ne gradat, tuku se shlepaat na veke izgradena infrastruktura od pred 30-40 godini i presmetajte kolku kjaruva cico cifliganec i ostali.
Dodusa nesto plaka za placot (mozda 5 euro/kvadrat na ilindenska?), golem del na podizveduvaci mu plaka so stanovi itn itn...[DOUBLEPOST=1555172967][/DOUBLEPOST]Еве ви една цена од 280 еур квадрат клуч на рака, скапџија е овој инаку има и многу поефтино


https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2339677
Значи зимаш на твоја куќа во Скопје на добра локација креваш кат од 100м2 те чини градба 280 евра плус 100 евра комуналии за поткровје е помалку или 380 евра квадрат. 100*380 е 38000 и го ренташ за 350 евра месечно 350*12/38000= 11/100 минус празен стан и одржување има 9-10% поврат годишно. Не е лошо...
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
497
Поени од реакции
713
Ti brat dobar si?

Me citiras a nisto od toa nemam pishano.
Napishav samo deka kukjata e mnogu odalechena od centarot pa moze i zatoa taa cena.
20km za grad kakko houston od 2.5 milioni(so metro od 6 milioni) vo america, kaj sto lugeto ziveat pretezno vo kuki a ne kokosharnici, ne e daleku. naprotiv relativno dobra distanca e
Houston e vistinski grad, ne mozeme so isti pojmovi za dalecina da go merime so shkupskata palanka[DOUBLEPOST=1555175367][/DOUBLEPOST]kako i da e vidi gi i drugite nedviznini sto se poblizu pa i podaleku od centarot
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Значи зимаш на твоја куќа во Скопје на добра локација .
Ова е малку научна фантастика, освен ако не си ја наследил од комунизмот.
Реалната математика е купуваш стан од 100 квадрати за 100к евра, го ренташ за 380 евра, што ти дава принос од ~4% во најдобар случај. Стави поправки, реновирање, данок, осигурување и слично и ќе падне под 4%. За нијанса подобро е од камата во банка, ама треба да се замараш со кираџии.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Ова е малку научна фантастика, освен ако не си ја наследил од комунизмот.
Реалната математика е купуваш стан од 100 квадрати за 100к евра, го ренташ за 380 евра, што ти дава принос од ~4% во најдобар случај. Стави поправки, реновирање, данок, осигурување и слично и ќе падне под 4%. За нијанса подобро е од камата во банка, ама треба да се замараш со кираџии.
Само преку booking i aribnb ако е во централно подрачје, се друго е заебанција. Со 2-3 викенди ќе ја вадиш истата кирија што би ти ја дале кираџиите, а ако си повешт ќе вадиш минимум дупло.
Имам пријател што работи со ова, има вила во Маврово плус стан за рентање во Скопје, постојано му се фул со странци.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Само преку booking i aribnb
Ова е веќе мал бизнис, нормално е да очекуваш 8-10% годишен принос, кога веќе вложуваш екстра ефорт за рекламирање, организирање и комуникација со гостите, чистење после нив, проверка дали нема нешто оштетено и слично.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Ова е веќе мал бизнис, нормално е да очекуваш 8-10% годишен принос, кога веќе вложуваш екстра ефорт за рекламирање, организирање и комуникација со гостите, чистење после нив, проверка дали нема нешто оштетено и слично.
Да ама со кираџии може и свињарник да го направат за една година, особено студенти. Е сега чистачка може и да си платиш за да не се замараш ти, само постелнината може да ја пуштиш во машина, а за смукање, бришење прашина и менување на постелнина за ситни пари се наоѓа одмена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom