Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
@Емкаа Цените паѓаат и ќе продолжат да паѓаат и во наредните години, ако не ти е итно почекај уште некоја година, може да заштедиш неколку евро илјадарки.

ПС. На твое место со ИТ диплома би киднал за странство
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Затоа биди љубезен и објасни.
Да не тупам многу зошто напишано е од моја страна на темава во предходни постови. Сума сумарум е калкулаторот се пресметува дали и колку ти се исплати да си под криија или да купиш. Не е секогаш и за секого стан има многу параметри дел се индивидуални а дел се проекции (со несигурност). Затоа земи сама со калкулаторот пресметај си.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@gurman2 далеку од тоа дека се ниски кириите. Пример за стан со една спална соба, јас сама би плаќала кирија 200-250 евра. Па упм, толку е рата за кредит.
@StefusRefus не би го земала станот за ваѓање приходи, чисто поради фактот дека живеам и работам во Скопје, па кога веќе плаќам кирии, да си плаќам за нешто мое.
Garsonjera bez problem se naoga za 100e mesecno edno-dvosoben stan za 100-130e, kompletno namesteni. Ova e za n.lisice, aerodrom, kisela voda, karpos itn. Moze nesto malku poskapo da e vo centar, a poeftino npr vo hipodrom i magari, vo dracevo i za 60-70e ke najdes. Kiriite odamna se padnati, a i plus dodatno ke padnat vo naredniov period, nema nikakva logika da se kupuva po ovie ceni.
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-изнајмува/Скопjе/Кисела-Вода/ЖИВЕАЛИШТА/Станови/Se-iznajmuva-namestena-garsonjera-vo-K-Voda/2953873
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-изнајмува/Скопjе/Центар/ЖИВЕАЛИШТА/Станови/Se-izdava-GARSONjERA-vo-Centar/2947045
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-изнајмува/Скопjе/Скопје/ЖИВЕАЛИШТА/Станови/SE-IZNAJMUVA-GARSONJERA-VO-MICURIN-DO-ZELEZNICKA-/2789990
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-изнајмува/Скопjе/Аеродром/ЖИВЕАЛИШТА/Станови/Se-izdava-garsonjera-vo-Aerodrom/2956631[DOUBLEPOST=1530189226][/DOUBLEPOST]
Речиси десетина години овде се очекува голем пад на цените. Тоа е голем период во живот, да се дочекаат предвидувања. И, ништо посебно не се случи. Според мене, плаќање кирија е кинење пари, колку и да се ниски кириите. Јас би се определил да плаќам за свое, нормално, доколку сум во можност.
Cenite se veke padnati za dobri 30-40%, a toa e samo pocetok. Pri vrvot na naduvanite ceni pred nekolku god vo aerodrom i n.lisice npr stanovite i po 1200-1300e gi prodavaa sega i za 700e za m2 moze da najdes.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
@valvoline дај те молам види ги сликите на првиот стан. Другите не ни имаат слики, што ми е доволен показател. 7 години седам Скопје под кирија и јасно ми е. Сум била во секакви станови, сепак ако ми е живеалиште сакам колку толку да е пристојно.
Цените на кириите не се воопшто намалени, во 2011 седев во трособен стан кај Универзална, киријата беше 280 евра. Сега е исто или поскапо, сигурно. За купување стан најиделани локации ми се Карпош и Тафталиџе, башка и фактот што тие локации се лесни за издавање во иднина.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.095
паѓааат. 15 години се најавува пад, а оно расне и сега последниве години стои во место.
Еднаш веќе пишував, паѓа поткровје или сутерен...или кај што скоро и да нема некој транспорт. Ако некој најде помал (<40 м2) регуларен стан за 700 евра Карпош Тафталиџе, Козле, Влае..., секоја чест. Освен Ченто, хиподром, Илинден, Даме груев...или некоја раскапана зграда кај што скоро никој веќе не купува. Или кај што е ептен сумњиво или несредена документација.
Да, има т.н. ефтин стан, кај Каскада (Тафталиџанистан?). Ама кога ќе видиш дека покрај зграда ти стои огромна трафостаница без саглам пристап за кола....
Инаку точно, за издавање тие локации од оваа страна се добри.
Башка на ова-многу порано балконите беа сметани пола цена, сега се смета ако е 6 или 8 м2 по станбена цена. Понатаму 99% новите барем се продаваат без подрум/гаража. Е сега, негде обична гаража е 2500-3000, негде 4-5000 евра.[DOUBLEPOST=1530196672][/DOUBLEPOST]Еден напис што се појави во весник околу квалитетот побарувачката и цените, вели дека треба да се бара квалитет, а не локација на населба. Реалноста кажува друго
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@valvoline дај те молам види ги сликите на првиот стан. Другите не ни имаат слики, што ми е доволен показател. 7 години седам Скопје под кирија и јасно ми е. Сум била во секакви станови, сепак ако ми е живеалиште сакам колку толку да е пристојно.
Цените на кириите не се воопшто намалени, во 2011 седев во трособен стан кај Универзална, киријата беше 280 евра. Сега е исто или поскапо, сигурно. За купување стан најиделани локации ми се Карпош и Тафталиџе, башка и фактот што тие локации се лесни за издавање во иднина.
ako baras nekoj luksuz toa e veke druga rabota. inaku stanovi ima kolku sakas za niski kirii, boga molat kiragija da najdat. [DOUBLEPOST=1530202920][/DOUBLEPOST]
паѓааат. 15 години се најавува пад, а оно расне и сега последниве години стои во место.
Еднаш веќе пишував, паѓа поткровје или сутерен...или кај што скоро и да нема некој транспорт. Ако некој најде помал (<40 м2) регуларен стан за 700 евра Карпош Тафталиџе, Козле, Влае..., секоја чест. Освен Ченто, хиподром, Илинден, Даме груев...или некоја раскапана зграда кај што скоро никој веќе не купува. Или кај што е ептен сумњиво или несредена документација.
Да, има т.н. ефтин стан, кај Каскада (Тафталиџанистан?). Ама кога ќе видиш дека покрај зграда ти стои огромна трафостаница без саглам пристап за кола....
Инаку точно, за издавање тие локации од оваа страна се добри.
Башка на ова-многу порано балконите беа сметани пола цена, сега се смета ако е 6 или 8 м2 по станбена цена. Понатаму 99% новите барем се продаваат без подрум/гаража. Е сега, негде обична гаража е 2500-3000, негде 4-5000 евра.[DOUBLEPOST=1530196672][/DOUBLEPOST]Еден напис што се појави во весник околу квалитетот побарувачката и цените, вели дека треба да се бара квалитет, а не локација на населба. Реалноста кажува друго
cenite se padnati za najmalku 300e po m2 i poveke, toa e fakt. Drugar zema stan vo aerodrom koga bea najvisoki cenite 55m2 na 3ti sprat za 65000e segs istiot ni 45000 ne moze da go prodade kade e renoviranjeto a uste plaka kredit za nego so solena kamata. Na vremeto go izdavase 230e mislam sega ni 150 nikoj ne mu dava, momentalno mu e bez kiragii dreme prazen ziv zijan.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.095
Drugar zema stan vo aerodrom koga bea najvisoki cenite 55m2 na 3ti sprat za 65000e segs istiot ni 45000 ne moze da go prodade kade e renoviranjeto a uste plaka kredit za nego so solena kamata..
ја не знам кога било тоа порано за 1200, а сега за 820 ама ако се зезнеш да земеш нешто што не вреди, не значи дека цените паднале. И ние куќа дававме прво за 1100000, околу 500е квадрат, па после ни 70 не идеше. Ако некој се излажеше да ја земе за 100000, дали тоа значи дека цените паднале? платил квадрат како да зема нов стан кај Лука што е апсурдно.
Ако има по тие цени солиден, без фалинки и на саглам место стан од 40тина квадрати (не мора да е Адора, Лука или слична фирма) ок. Квадратурата 30-40 до 45 ја земам предвид затоа што во просек тие се продаваат најбрзо. Плус гаража за 3-4000 евра, плус данок...
Инаку Аеродром е широк поим. А не знам колку е и репер за цени и нормално живеење со оглед на тоа што родени аеродромци, млади се имаат иселено на периферија.
И уште нешто, збориме за нови? Старите 50-70 години инсталации, не би ги ни земал предвид.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ја не знам кога било тоа порано за 1200, а сега за 820 ама ако се зезнеш да земеш нешто што не вреди, не значи дека цените паднале. И ние куќа дававме прво за 1100000, околу 500е квадрат, па после ни 70 не идеше. Еми ако некој се зезнеше да ја земе за 100000, дали тоа значи дека цените паднале? Тој платил квадрат како да зема нов стан кај Лука што е апсурдно.
Најди по тие цени солиден, без фалинки и на саглам место стан од 40тина квадрати (не мора да Адора, Лука или слична фирма) па ќе збориме. Квадратурата 30-40 до 45 ја земам предвид затоа што во просек тие се продаваат најбрзо. Ќе ти лупне плус гаража за 3-4000 евра, плус данок...
Друго, Аеродром е широк поим.
Трето, збориме за нови? Старите 50-70 години инсталации, не би ги ни земал предвид.
Stanot go zema od poodamna koga seuste nemase tolkava hiperprodukcija na novi stanovi. Vo toa vreme tolku se prodavaa po 1200-1300 bese m2 stan vo aerodrom, poloven stan pozadi vero e stanot. Znaci nema tuka sto da se debatira, drugarot e veke vo minus momentalno 300-400e po m2 i dupkata ke se prodlabocuva. Tie bea pazarni ceni, deneska istiot stan ima pazarna cena 700-800e m2. Starite komunisticki zatvorski blokovi se po moe mislenje pokvalitetni nego novite kartonski gajbi so isklucok mozebi na adora. Pa i adora prvite zgradi so gi napravi vo novo lisice isto pred nekolku god gi prodavase po 1300e m2 sega i pod 1000e moze da zemes. Realno znaci cenite se padnati za najmalku 30%.
Jas gi pratam kukite i barakite poveke vo naselba lisice i gorno lisice isto se e padnato najmalku za 30-40%. Baraka nemase ispod 70-80.000e sega ima kolku sakas za 50-60.000 pocetna cena, pred dva meseci se prodade edna za 45000 komplet sredena.[DOUBLEPOST=1530209583][/DOUBLEPOST]
@valvoline дај те молам види ги сликите на првиот стан. Другите не ни имаат слики, што ми е доволен показател. 7 години седам Скопје под кирија и јасно ми е. Сум била во секакви станови, сепак ако ми е живеалиште сакам колку толку да е пристојно.
Цените на кириите не се воопшто намалени, во 2011 седев во трособен стан кај Универзална, киријата беше 280 евра. Сега е исто или поскапо, сигурно. За купување стан најиделани локации ми се Карпош и Тафталиџе, башка и фактот што тие локации се лесни за издавање во иднина.
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=2863949[DOUBLEPOST=1530209907][/DOUBLEPOST]ps
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Аеродром/ЖИВЕАЛИШТА/Куќи-Вили/Kuka-od-86m2-vo-naselba-Lisice-sopstveno-greenje/2712716
Ovaa se prodade pred 3-4 meseci za 50.000 evra, top kuka i kvadratura. Lani i barase 70.000, a pred nekolku god slicno na ova ispod 80.000 muabet nemase da ti pravat.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.095
Не знам Аеродром колку е репер со оглед на тоа што родени аеродромци, млади колеги се имаат иселено на периферија заради хаосот.
Еве еден "ефтин" стан во Аеродром
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2658932
795 евра квадрат. ама дуплекс, 23 м2 балкон...
Znaci nema tuka sto da se debatira, drugarot e veke vo minus momentalno 300-400e po m2 i dupkata ke se prodlabocuva.
па да повторам. Збориме за стари или нови? сме гледале 10тина стари низ цело Скопје. Во каква состојба се, бадијала губевме време. Таа инсталација е стара низ цела зграда, бадијала ќе правиш фејсилфтинг, кога баба е баба. Била квалитетна, веќе не е. На страна тоа што главно старите станови, добар дел квадратура е изгубена во ходници или голем балкон кој го купуваш по цена од станбен простор.
за Адора и Лука плаќаш и гаранција и квалитет и чиста документација, во однос на помалите ен инвеститори. Сега за 1100-1300 нови има кај Имес.
ова е од 2011
- За ова најмногу придонесе рецесијата. Поради намалениот интерес очекуваме пад на цената на недвижности за околу 10 проценти - велат од „Елегант трејд“. Тие нудат новоизградени станови на Водно, кои се движат од 1.250 до 1.500 евра за квадрат, додека новите станови во Ново Лисиче се од 800 до 1.100 евра, за плаќање во готово. Од градежната фирма „Мива градба“, пак, сметаат дека намалувањето на данокот од 18 на 5 проценти придонело за заживување на пазарот и становите се продавале.
Tie bea pazarni ceni, deneska istiot stan ima pazarna cena 700-800e m2.
од што зависи пазарна цена.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Валволин го тупиш, извини вака, во аеродром не паднала цената 30~40%, доста зборите од памет, дајте линк со цена во 2011 и со цена сега да видиме колку паднале цените, ама на иста локација. Гарантирам дека не е повеќе од 10~15%.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
hehe aerodromci i novolisicani im prodavaat zlatni gajbi na dojdencite od provincija, a oni za tie pari si pravat kuki i haciendi na dva i poveke spratovi vo prigradskite naselbi. dodeka ima ofci ima i volna :)[DOUBLEPOST=1530213005][/DOUBLEPOST]
Валволин го тупиш, извини вака, во аеродром не паднала цената 30~40%, доста зборите од памет, дајте линк со цена во 2011 и со цена сега да видиме колку паднале цените, ама на иста локација. Гарантирам дека не е повеќе од 10~15%.
jas ti garantiram deka e najmalku 30%. 2008-2010 bese vrvot, posle nastapi hiperprodukcijata na novi stanovi, sto poleka ja butna cenata na polovnite. Edno vreme polovnite bea poskapi duri od novite.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
hehe aerodromci i novolisicani im prodavaat zlatni gajbi na dojdencite od provincija, a oni za tie pari si pravat kuki i haciendi na dva i poveke spratovi vo prigradskite naselbi. dodeka ima ofci ima i volna :)[DOUBLEPOST=1530213005][/DOUBLEPOST]
jas ti garantiram deka e najmalku 30%. 2008-2010 bese vrvot, posle nastapi hiperprodukcijata na novi stanovi, sto poleka ja butna cenata na polovnite. Edno vreme polovnite bea poskapi duri od novite.
Еде, дај од 2010та, линк најди, па да споредиме.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Пред некоја година купував стан, ги разгледував населбите и становите (нови).Од сегашна гледна точка цените се тие исти, разликата е како ке платиш.Во последно време се иде на компензации и кредити.Ако искешираш солидно имаш % ќар но не премногу (20-30 еу од м/2).Старите станови се приказна за себе.Кој превари тој товари....
Добрите инвеститори со реноме мн брзо ги продаваат становите уште во градба, но цената е секогаш пониска.Јас одам на варијанта пара на рака мара за рака.Од ветувања не верувам.Но ете има луѓе што ризикуваат и ќаруваат до препродажба на истите станови.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Еде, дај од 2010та, линк најди, па да споредиме.
Nema potreba link da ti davam, ti kazuvam drugarot kolku go plati stanot, a i togas cat pat sum gi pratel cenite. Na puig prvite zgradi vo novo lisice tie starite kaj sportsko kafance se prodavaa po 1300e se istepa narod i mito se davase duri da se zeme. A sega onie na pocetokot od lisice isto od puig zgradite imaa pocetna cena 800e.
Eve gledaj go oglasot onaa kukata vo nas lisice so se prodade za 50ke pa neka kaze nekoj za kolku realno takvi kuki se prodavale pred 5-6-10 god. Nitu za 80ke nemase takvo da se najde. A i 50k e skapo, i na taa cena edvaj ja dadoa, na eden komsija mislam od pozadi.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Nema potreba link da ti davam, ti kazuvam drugarot kolku go plati stanot, a i togas cat pat sum gi pratel cenite. Na puig prvite zgradi vo novo lisice tie starite kaj sportsko kafance se prodavaa po 1300e se istepa narod i mito se davase duri da se zeme. A sega onie na pocetokot od lisice isto od puig zgradite imaa pocetna cena 800e.
Eve gledaj go oglasot onaa kukata vo nas lisice so se prodade za 50ke pa neka kaze nekoj za kolku realno takvi kuki se prodavale pred 5-6-10 god. Nitu za 80ke nemase takvo da se najde.
Тие старите од Пуиг не знам дали беа за секој, и не знам која цена одеа да бидам искрен, а тие беа рачунај можда 2005та (трескам од памет), а тие поновите беа 2011 и тие беа 800 (без ддв), а приближно другите изведувачи одеа со 900 евра квадрат, адора можда поскапо.

Сега не се градат станови и не можеш да споредиш. Башка, пуиг не се баш за споредување. А ова дека другар ти платил 1.300 за таму, ми е сумљиво зашто сум слушал други муабети, ама за жал не ми текнува а и неам кој да ми потврди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom