Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
извини @valvoline но во македонија дефеницијата за понуда/побарувачка не важи скоро никогаш и за ништо, докажувано е многупати досега со разни примери, јас станбено прашање решив пред 4-5 год. (и сега не сум засегнат на темава па одтаму и не сум пристрасен) а најмалку 2-3 год. претходно барав стан што ќе ми одговара спрема можности, потреба, локација, состојба, катност...
и тогаш како и сега секојдневно се слушаат разговори-предвидувања дека цените се превисоки и надуени (што е сосема точно) и дека секој момент ќе се случи крах на пазорот со недвижнини, но еве и до ден денес истото не се случи барем не во тие предвидувани рамки.
кај нас цената не е одредена пазарно на ништо скоро па така е и со станевите, секој продава стан не според тоа колку реално му вреди туку според тоа колку пари му требаат ( пр.имав една соседка која имаше трособен стан од 75-80 м2, кој сакаше да го продаде и од парите да си купи 3 еднособни еден за нив старите и по еден за синовите, нешто што сите знаеме дека е невозможно но...), според мене ако е купувањето за живеење нема дилема се купува и тоа ведаш (посебно ако се плаќа со кеш, без банки,кредити, камати), ако е за инвестиција на слободна пара и понатамошно рентање не е лошо убаво да се пресмета инвеститорот.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Epa ajde sega kazi za primer kolku si go platil stanot i na koja lokacija, i koja cena se denes tamu stanovite.[DOUBLEPOST=1530432156][/DOUBLEPOST]
@valvoline мислам дека пристојни услови за живот и не се некој луксуз. Не може станот да не е реновиран од 90та и да го издава за таа цена. Нормално никој дека не сака да седи.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2931906
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2852373

180-200 евра.

Не ми се исплаќа да седам Аеродром и да плаќам 200 евра, а работам во Центар. Ајде парите за транспорт, ама и времето...јок.

Иначе баш почнав да ги разгледувам становите и цената по м2, во Настел Тафталиџе во изградениот блок се 1150-1200 м2. За делот што допрва ќе се гради се 100 евра помали.
Dodusa ne znam so baras/ocekuvas od stan, vo aerodrom imas 120-130e za pod kirija, ko so kazav ako baras luksuz (skap namestaj, oprema, aparati, enterier taze renovirano sve zivo itn) pa da kazeme vo toj slucaj ako kupuvas stan i sakas po tvoj terk (luksuz) da go sredis ke treba najmalce 100k da si spremis.
 
Последно уредено:

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Во аеродром кириите се движат од 170 - 200 евра, пониско од тоа можеш да најдеш само некои бараки пред рушење.
 
И

Име И Презиме

Гостин
Политиката си го прави своето.Мала нестабилност и политичка криза со ш.иптарите (во Скопје) цените на имотите само раснат.Никој несака да живее Македонец во топанско, чаир, с.север, бутел1-2 железара ...Таму цените на становите се поевтини ради ш.иптарите а не дека населбите се лоши.Затоа секој агол се бетонира во аеродтом, к.вода и општо другата страна на вардар.Те бракава кога ке почнат и тука да се полнат и у марино ке ни биде скапо.Тактикта нивна е убавите имоти ги плаќат скапо, додека другото ке биде багатела земено.Несакам да биде политички постов, само сум реален дека имотот од "оваа" страна на вардар ке си држи цена а и некаде ке се покачи.Не очекувам кокошарницине што се во аер и нов. лисиче да држат цена, но тафталиџе, водно и дебар маало можат да добијат во цена.Како што кажа емка, ако работиш и функционираш во центар сигурно нема да бараш стан во ѓорче, освен буџетот ако не те ограничува.
Кога ке почнат да се иселуват од Џеваир и Флетрон и слични елити ради скапи трошоци обичните станови ке држат цена.Македонците живееле во заедници но помодарството и работење во администрција за 400еу не прави супериорни и заглавуваме во кредити ....Мн ретки се во кеш што плакаат (нова кола, стан и сл.дури во сет ако платиш во готово имаш попуст на хХ цена , тоа е доволен показрел дека живееме живот на кредит).
Порано беше традиција наши печалбари да купуваат станови и дукани во Македонија.Но сега освен ако мора го прават тоа, оние тазе со бг пасоши одвај чекале да киднат од тука и сигурен сум освен за кола ичоколди кога доагаат не трошат на ништо, посебно не на имот.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Во аеродром кириите се движат од 170 - 200 евра, пониско од тоа можеш да најдеш само некои бараки пред рушење.
https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-изнајмува/Скопjе/Аеродром/ЖИВЕАЛИШТА/Станови/AERODROM-POZADI-TOBAKO-2--56M2-NOV/2952445
Ovaka nabrzina eve eden oglas za nov stan na 1 sprat, ova ti e skoro do centar so se vika. Ako zemes na podolg period za 120-130e naogas odma bez problem i od radost so nasol siguren kiragija gazdata i vo kafana ke te casti. Pogledni samo kolku stanovi ima za izdavanje, poveketo ke si dremat prazni.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Se se sveduva na ponuda i pobaruvacka. Pri ovakva hiperprodukcija na stanovi a pritoa istovremeno masovno iseluvanje na naselenieto nadvor i totalna politicka katastrofa nema teoretski sansi cenite da se odrzat na ova nivo. Veke se padnati za minimum 30% pokraj toa so na trubive ovde ova ne im se gleda ili dopaga, mislam deka pravoto pukanje na cenite doprva ke sledi.
Кога имаш реален пазар, во право си, но македонските градежници си држат монопол и се држат по мантрата, кога тогаш ќе го продадиме.
Цените ги држат високо, за да можат што побрзо да го исплатат кредитот и се што е над тоа им е ќар. Со продажба на една зграда, тој има пари за да врати кредит за 3 згради.
Тоа што може да ги руши цените е нов скалест данок на имот за тие што имаат над 3-4 станови.
3 стана - 0 скалило - обичен данок
4 стана - 1 скалило - обичен данок за 3 стана + 5% од вредноста на станот
5 стана - 2 скалило - обичен данок за 4 стана + 10% од вредноста на станот.
итн....
тие што имаат 20 стана ќе треба да го продадат еден стан само за да платат данок за една година.
Дури тогаш ќе видиш паѓање на цената на становите.
 
T

Terroir

Гостин
Кога имаш реален пазар, во право си, но македонските градежници си држат монопол и се држат по мантрата, кога тогаш ќе го продадиме.
Цените ги држат високо, за да можат што побрзо да го исплатат кредитот и се што е над тоа им е ќар.
Првото ти е точно дека имаат монопол и ќе држат цени, само за ова другото не сум сигурен дека веќе воопшто имаат кредити за зградите. Напротив гледаш како кај нас сопствениците на градежни фирми купуваат акции во банки со вишокот пари што го имаат моментално, и не го инвестираат во градење на нови згради.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Na zapad za prazen stan gazot ke ti go izgorat od danoci, tuka lezi zajakot. Avtomatski te teraat ili da go izdades so dogovor so koj ke dokazes deka imas kiragii, ili da go prodades ili ke si plakas ogromen danok godisno za prazen stan. Razlikata za danok na nedviznost za prazen i naselen stan tamu e 1:5 pa i 1:10. Vo Avstrija ako godisen danok za stan e 200-300e za prazen ke ti lupnat 1000-2000e i odma ke se potrudis da go izdades legalno pod kirija, i toa za najmalku 6 meseci vo godinata. Ako e pomalku od 6 meseci povtorno se racuna deka e kako prazen so x5 danok.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Epa ajde sega kazi za primer kolku si go platil stanot i na koja lokacija, i koja cena se denes tamu stanovite.
сега сепак ова е форум и не би сакал да се исповедувам во детали за приватни работи, доволно е само да ти кажам дека преку една улица имам основно школо, преку две градинка, на 2-3 минути пеш имам голем маркет и неколку помали продавничиња, пазар,дури и моите и на жената родителите живеат на 5 мин. од нас што посебно е во плус со помали деца...
поради локацијата во последно време бидејќи повеќето од луѓето сме помлади со деца и им одговара местоположбата нема многу купи продај (ние ги купивме од наследниците од оние што во минатото ги земаа за бес пари 2-3.000 марки), баш поради фактот од погоре близина на се што е потребно за живот и кола може да не користам воопшто, бидејќи за пеш до работа ми се многу 10-12 мин.
цената по која го купив плус што изреновирав дел ги вадам во рок од месец дена ако го ставам на продажба (значи се бара стан на локацијава и имаат цена, дополнително станот е на први спрат има под и над мене стан) но нема да продавам бидејќи како што кажав погоре детето само си оди до школо, на курс по јазик, на тренинг... а и да ги изгубам дел од вложените пари подоцна нема да жалам заради комоцијата што ја имам денес.
и пак ќе пишам нешто што го имам пишано страници наназат во темава становите во скопје и македонија не се скапи прескапи се !!!
но се додека некој е спремен да плати толку колку што се нема цената да оди надоле, без разлика дали на никој тоа ми се допаѓа или не.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Кога имаш реален пазар, во право си, но македонските градежници си држат монопол и се држат по мантрата, кога тогаш ќе го продадиме.
Цените ги држат високо, за да можат што побрзо да го исплатат кредитот и се што е над тоа им е ќар. Со продажба на една зграда, тој има пари за да врати кредит за 3 згради.
Тоа што може да ги руши цените е нов скалест данок на имот за тие што имаат над 3-4 станови.
3 стана - 0 скалило - обичен данок
4 стана - 1 скалило - обичен данок за 3 стана + 5% од вредноста на станот
5 стана - 2 скалило - обичен данок за 4 стана + 10% од вредноста на станот.
итн....
тие што имаат 20 стана ќе треба да го продадат еден стан само за да платат данок за една година.
Дури тогаш ќе видиш паѓање на цената на становите.
Да и тие што имаат станови ќе изгубат 4-5000 евра ради пад на цена. Ај води арач од 5000 евра еднократно за секое домаќинство. Па да видам дали нема да има револуција. Подобро државата да воведе еднократен арач за сите или ангарија ефектот е ист само со таа разлика што државата ќе се изведи од долгови а вака ќе добијат сите што имаат денари девизи, злато акции и слично. А тоа не е Миле и Трајко...супер за богати е ова со многу пари и под крија. И јас сум да ги заебеме 90% од граѓаните во Македонија :gjavol:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Realno treba da izgubat po 20-30.000e so kaj i da e ke se sluci, balonceto polecka si izdisuva. Mislam deka vo naredniov period e posledniot voz za da se prodade stan za tie so mislat da prodadat, ke dojde vreme koga veke nema da moze nisto da se prodade. Neka kaze nekoj ovde vraboten vo agencija za nedviznosti so se desava i kolku e padnat prometot.

@dastan... ne mora strikno da kazes kako ti si prosol. Nego eve sigurno si gledal povece stanovi koga ste kupuvale, si gi pratel cenite i kako se dvizel pazarot vo toa vreme za taa lokacija/naselba kade sto si i moze da napravis objektivna i direkna sporedba na cenite denes i pred 4-5god, barem za polovnite stanovi, poso neli poloven si zemal. Inaku tocno nekojpat vredi da se plati povece zaradi komocija i lokacija, kako vo tvojot primer cenata sigurno ne bila odlucuvacka.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
па и цената беше важна бидејќи не располагав со неограничен буџет :), но јас и не платив премногу бидејќи го купив од наследници на кои не им беа до крај средени документите и ги чекав да досредат па да им платам и да склучиме договор кај нотар, плус плаќав во кеш па добив и попуст со ценкање,
за пример во истиот влез на исти спрат и иста квадратура, диагонално од мене платија 4к повеќе од мене а станот дури беше и во полоша состојба, инаку на прашањето дали се променети цените со сигурност не можам да кажам може минимално ама и не пратам така интензивно ама што се преценети преценети се и крај.

можеби за 7-8 год. кога ќе сакам да купам малку поголем од овој ќе имам пак главоболки од овој тип ама се водам од друга девиза ако поефтини мојот ќе поефтини и тој поголемиот што ќе сакам да го купам па како ќе ми даде господ ;-) дури и мислам дека така ќе ми одговара повеќе бидејќи ако падне цената на м2 за помалку пари ќе добијам соба плус.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да и тие што имаат станови ќе изгубат 4-5000 евра ради пад на цена. Ај води арач од 5000 евра еднократно за секое домаќинство. Па да видам дали нема да има револуција. Подобро државата да воведе еднократен арач за сите или ангарија ефектот е ист само со таа разлика што државата ќе се изведи од долгови а вака ќе добијат сите што имаат денари девизи, злато акции и слично. А тоа не е Миле и Трајко...супер за богати е ова со многу пари и под крија. И јас сум да ги заебеме 90% од граѓаните во Македонија :gjavol:
Како некој ќе изгуби 4-5000 евра заради пад на цена, ако не планира да го продаде станот ?
Ваков данок најмногу ќе ги погоди, бившите функционери кои за да дадат дозвола за градба бараат стан во зградата, ко на пример бившиот градоначалник на Битола.
Знаеш колку има изгубено економијата, каде луѓето наместо во бизнис купуваат станови, а да не зборувам за број на работни места.
Најмногу од моменталната ситуација профит имаат банките, ем даваат кредити на градежниците, ем кредити за станови и сето тоа со високи камати. Најмалку профит има македонската економија и вработувањето на луѓе.
И после сите во хор, оваа влада не отвара работни места, економијата не чини и слични други глупости, ко проблемот не е во владата туку во затуцаните луѓе што не разбираат како се движи економијата
 
K

Kiko

Гостин
Дечки сакам да купам стан во карпош кај центср за странски јазици. Дечкото ми го продава 1000 евра квадрат реновиран пред 5 години и наместен. 35 квадрати од кои ме буни тоа што имаат впишано 24 за собата ходникот и вц и покасно е впишана доградбата или тераса од кои се две сопчиња направени и заградени 11 квадрати. Дали е цената во ред?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Дечки сакам да купам стан во карпош кај центср за странски јазици. Дечкото ми го продава 1000 евра квадрат реновиран пред 5 години и наместен. 35 квадрати од кои ме буни тоа што имаат впишано 24 за собата ходникот и вц и покасно е впишана доградбата или тераса од кои се две сопчиња направени и заградени 11 квадрати. Дали е цената во ред?
Не е во ред, 1000 е за 24 впишани, а другото со многу пониска цена така треба да се пазариш!(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom