Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Тие старите од Пуиг не знам дали беа за секој, и не знам која цена одеа да бидам искрен, а тие беа рачунај можда 2005та (трескам од памет), а тие поновите беа 2011 и тие беа 800 (без ддв), а приближно другите изведувачи одеа со 900 евра квадрат, адора можда поскапо.

Сега не се градат станови и не можеш да споредиш. Башка, пуиг не се баш за споредување. А ова дека другар ти платил 1.300 за таму, ми е сумљиво зашто сум слушал други муабети, ама за жал не ми текнува а и неам кој да ми потврди.
Tie bea cenite, na drugarot stanot e vo aerodrom pozadi vero, ne od puig. Na puig tie prvite zgradi se prodavaa tocno se sekavam za 1250e m2 i toa so mito i vrski. Tolku bea. Imav edni rodnini so sakaa tamu da zemat ama ne se sobraa so pari. Vo toj period nemase poloven stan vo aerodrom i novo lisice pod 1100-1300e m2.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
valvoline , јас не се сеќавам на такви цени што ги напиша. Среќа што твојот другар не го платил уште поскапо станот, сега би биле паднати цените можеби и 50%
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
512
Поени од реакции
743
Толку беа во таа новата тогаш зграда одма до рударски институт (тогаш) , а сега фактички до новата фонтана покрај црквата. Ама па во таа зграда ептен се залетуваа со цените. На други места беше 200 евро поефтино.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
hehe aerodromci i novolisicani im prodavaat zlatni gajbi na dojdencite od provincija, a oni za tie pari si pravat kuki i haciendi na dva i poveke spratovi vo prigradskite naselbi. dodeka ima ofci ima i volna :)[DOUBLEPOST=1530213005][/DOUBLEPOST]
jas ti garantiram deka e najmalku 30%. 2008-2010 bese vrvot, posle nastapi hiperprodukcijata na novi stanovi, sto poleka ja butna cenata na polovnite. Edno vreme polovnite bea poskapi duri od novite.
Ова. Во процес сум на изградба на куќа од продаден стан, без да поседувам плац односно и плацот го купив со парите, и да бидам искрен вреди. Цел живот имам живеено во стан, ама како куќа нема. И да куќата не е во Кадрифаково, на 5км од центар на Ск е, не е дека е у пустелија.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.916
Поени од реакции
12.405
@valvoline мислам дека пристојни услови за живот и не се некој луксуз. Не може станот да не е реновиран од 90та и да го издава за таа цена. Нормално никој дека не сака да седи.

https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2931906
https://reklama5.mk/AdDetails?ad=2852373

180-200 евра.

Не ми се исплаќа да седам Аеродром и да плаќам 200 евра, а работам во Центар. Ајде парите за транспорт, ама и времето...јок.

Иначе баш почнав да ги разгледувам становите и цената по м2, во Настел Тафталиџе во изградениот блок се 1150-1200 м2. За делот што допрва ќе се гради се 100 евра помали.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Емка имаш во тој дел неколку нови згради, освен Настел, има Импексел накај Алумина, Голден Арт накај Машински факултет, Тим инжинеринг на почеток на Илинденска и едни што градат нови згради позади Буњаковец, ама не знам како се викаа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Валво има ли тема на форумов кај што даваш веродостојни информации, дај ако немаш точни информации од "прва рака", не ги доведувај луѓево во заблуда. Викаш другар ми кажа на луѓе што цел живот се Ново Лисиче и Аеродром.. Нема смисла.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Кој ви е крив вие што немате такви другари како неговите од кои ќе се информирате за се и сешто, па мора да се служите со лажни информации од интернет.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Валво има ли тема на форумов кај што даваш веродостојни информации, дај ако немаш точни информации од "прва рака", не ги доведувај луѓево во заблуда. Викаш другар ми кажа на луѓе што цел живот се Ново Лисиче и Аеродром.. Нема смисла.
@valvoline ми е на игнор...имав еден муабет со цените со него на друга тема. Не вреди да се дискутира. Па го турив на игнор да не ми ремети дискусија со други.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Lol. Vo temata za kriptovalutite duri i ban dobiv pa eve da vidime koj bil vo pravo.[DOUBLEPOST=1530308253][/DOUBLEPOST]
Кој ви е крив вие што немате такви другари како неговите од кои ќе се информирате за се и сешто, па мора да се служите со лажни информации од интернет.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Ne znam od kade dodusa vie zimate informacii, ama slobodno prasajte nekoj so kupil-kupuval stan kolku bea pred 7-10god. Kako so kazav cenite bea tie, mozebi poveketo od vas vo toa vreme uste peleni nosevte ne znam. drugarot stanot od 55m2 togas go kupi za 65000e, vo toa vreme se prodavaa kako alva i se mislese deka na 1500-2000e ke poskapat sto i mozese da se sluci.[DOUBLEPOST=1530308306][/DOUBLEPOST]
Валво има ли тема на форумов кај што даваш веродостојни информации, дај ако немаш точни информации од "прва рака", не ги доведувај луѓево во заблуда. Викаш другар ми кажа на луѓе што цел живот се Ново Лисиче и Аеродром.. Нема смисла.
Kolku si star? 15?
A od kade mislis deka sum jas?
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Ако одлучам да продадам стан, прво ќе го понудам на другар му на Валво
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pa i ne taka nazad, do pred 3-4 god imase uste pacienti so baraa po 1100-1200e za 30-40god stari komunisticki gajbi vo aerodrom.[DOUBLEPOST=1530310378][/DOUBLEPOST]
Ако одлучам да продадам стан, прво ќе го понудам на другар му на Валво
Kako i da e, si zakasnil so prodavanjeto :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Размислувам да се преселам да живеам сама, моментално сум со цимерка. Ги гледам становите за издавање, гарсоњерите сите се од 150-200 евра. Станови со една спална соба за нијанса поскапи. Па си мислам подобро ќе дадам уште некој денар, да инвестирам во мој стан. Ме интересира доколку има некој поупатен каква е состојбата за инвестирање во недвижности? Читав уназад во темава, некои велат дека моментално цените за м2 се високи и дека се очекува нивен пад. Сепак е инвестиција и би сакала добро да истражам и да ги испитам сите можности, и секако да ја одберам најекономичната.
Цените се високи, бидејќи македонските градежни газди држат монопол и тешко да паднат, освен ако владата не интервернира со некој закон за големи даноци за тие што имаат над 3-4 станови и пазарот да се преплави со станови, па на тој начин да падне цената.
Економската теорија за инвестиција во недвижнини вели, стан треба да се исплати од ќирија во рок од 15-20 години.
200х12=2400е х 20 = 48.000е, значи стан што планираш да го купиш со 200е месечна рата за 20години треба да вреди нешто помалку од 50к евра.
Скоро сите нови станови што се прават имаат занаетчиски работи што треба да се реновираат после 5-7 години (сум живеел во таков и знам) и тоа се уште барем 5000е (нова браварија, делови во вц) и плус голем дел од новите станови не се приклучени на парно, а и голем дел од станарите на зградите не сакаат на парно, бидејќи му е скапо.
Ова јас би го сведил во 2 реченици, купуваш стан од 50к и после 5 години треба да го реновираш, и треба да се грееш на греалки. Многу пари и никаква комоција.
Ако планираш да купиш стан многу подобра опција ти се турските згради, отколку македонските, барем по тоа што го служам за парите ги даваш добиваш далеку подобри услови и услуги.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Мене не ми се верува дека ќе паднат цените на становите, пошто некако на све друго се покачи цената, а плус би требало и платите да растат и стандардот, ако се водиме по рекламите на Владата. :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Мене не ми се верува дека ќе паднат цените на становите, пошто некако на све друго се покачи цената, а плус би требало и платите да растат и стандардот, ако се водиме по рекламите на Владата. :D
Se se sveduva na ponuda i pobaruvacka. Pri ovakva hiperprodukcija na stanovi a pritoa istovremeno masovno iseluvanje na naselenieto nadvor i totalna politicka katastrofa nema teoretski sansi cenite da se odrzat na ova nivo. Veke se padnati za minimum 30% pokraj toa so na trubive ovde ova ne im se gleda ili dopaga, mislam deka pravoto pukanje na cenite doprva ke sledi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom